Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366093/bmid_ruze-pro-algernon-Auf-366093.jpg 5 3144 566

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

palec
05.12.2014 5 z 5

Vynikající.Takové knihy nemůžou omrzet,ani zestárnout!!

Figol
26.11.2014 5 z 5

Prokousat se začátkem byl pro mne téměř nadlidský úkol. Naštěstí jen téměř, zbytek knihy za to vážně stál. Námět knihy je vskutku originální. Při četbě jsem se hodně zamýšlela a musím říct, že ani zpětně jsem ještě knihu tak úplně nezpracovala. Psychologicky bezchybně prokreslená hlavní postava, poutavá kombinace příběhu podkreslovaného pracovními hlášeními a palčivá myšlenka po přečtení knihy. Nic jiného než pět hvězdiček udělit nelze.

glombas
08.11.2014 5 z 5

!!POZOR SPOILER!!...

Tahle kniha mě ohromně chytla za srdce. Mám chuť ji otevřít ihned znova, ale už nedočíst, abych nechal Charliemu v mé mysli tolik času, kolik si jen zaslouží.

hatuli
28.10.2014 3 z 5

Nezaujala mne,nedočetla jsem :-)

Martin_Eli
28.10.2014

Absolutně nejlepší kniha mého života, vřele doporučuji všem. Ke knize byl vytvořen i film (nic moc) a divadlo v Celetné hraje stejnojmenou show (jde o nejdéle reprízované představení).

Kdo dočte tuto knihu, aniž by byl pohnut, nemá srdce:)

KláraV.
08.10.2014 5 z 5

Hodně silná kniha, která mi v mnohém připomínala Příběh Benjamina Buttona. Velmi dojemné..

zuzi1162
07.10.2014 5 z 5

Perfektní.

Lucka_89
25.09.2014 5 z 5

Strhující příběh Charlyho Gordona mě naprosto zasáhl. Děj je úžasně propracovaný, autorovi se podařilo zachytit a hlavně vytvořit naprosto jedinečné dílo. Autentičnost knize bezesporu dodává i forma deníku, čímž je zachycena i jazyková stránka Charlyho proměny. Za nejsmutnější okamžik knihy považuji především závěr celého příběhu. Tím autor řekl téměř vše.

Tejuš
09.09.2014 4 z 5

Silný příběh, který čtenáře vtáhne a vy s hlavním hrdinou prožíváte všechno, co se mu děje. Neobvyklé. Jedinečné. Skvěle napsané.

Rinoa18
08.09.2014 5 z 5

Tuto knihu je velmi těžké nějak komentovat. Člověk se při čtení musí aspoň trochu obrnit, protože jinak je to hotová citová smršť. Určité myšlenky by se daly zarámovat.
Opravdu velmi silná četba.

Anulean
04.09.2014 5 z 5

Tahle kniha má v sobě tolik myšlenek, tolik síly a pravdy... je prostě úžasná. Je to dva dny, co jsem ji dočetla a pořád se od ní nemůžu v mysli odtrhnout. Dlouho mě nic tolik nedojalo. Je to možná i formou, jakou je kniha napsána - postupně se měnící jazyk Charlieho všechno krásně dokresloval a já ho skoro slyšela ve svých uších.
Musím ale říct, že zhruba v polovině kniha trochu začínala nudit.. ale jenom trošičku. Stále tam bylo hodně zajímavých myšlenek, ale už to prostě nebylo takové. Ke konci nicméně zase následoval rychlejší spád a všechno se srovnalo.

Andy74
01.09.2014 5 z 5

Ze začátku jsem musela číst strašně pomalu, abych pochopila, o co vlastně běží ........Už dlouho jsem nečetla nic tak zvláštního - recenzi píšu až po týdnu, protože jsem nebyla schopna knihu ohodnotit hned.
Celý příběh má tolik pravd, které jsou obrazem naší společnosti a bylo fajn to vidět z druhé stránky - mentálně zaostalejšího člověka. Otevřelo mi to oči.
Už jen proto, protože ..... ON byl vděčný za to, že měl tolik přátel (za jakou cenu!?).
Tuto knihu budu číst znovu už jen proto, že si chci zapsat některá moudra a fráze, které mně dostaly.
A sebekriticky přiznávám, nutí mě to zamyslet se i nad sebou........

Tizi
20.08.2014 5 z 5

Kniha, která nás nutí přemýšlet víc o sobě a vlastních činech, je dobrá kniha. Proč nemáme žádné přítele? Stoupá míra našeho osamění jen vlivem stoupající nadutosti a samolibosti? Jak zvrátit cynismus, zbavit se pocitu nadřazenosti a přitom nezapřít sama sebe a nestát se naivním?

dadako
10.08.2014 5 z 5

Po delší době opět kniha, která mě nadchla. Nádherný příběh, který se čte úplně sám. S každou další přečtenou stranou bylo stále těžší a těžší odrhnout se od čtení. Rozhodně mohu jen doporučit.

niika
15.07.2014 5 z 5

Nádherná kniha. Doporučuji.

Mermaid
08.07.2014 5 z 5

Poprvé jsem četla jako ukázku v nějaké učebnici - čítance na ZŠ. Zaujala mě tenkrát natolik, že jsem si hned sehnala a přečetla celou povídku. Učitelka ji pak v učebnici přeskočila. Nevím proč.... nádherný a dojemný příběh, později mnohokrát parafrázované téma, například v Čase probuzení (neříkám, že špatně, jedná se o výborný film). Určitě doporučuji přečíst, rozsahem se hodí i pro sváteční čtenáře.

Pelerine
07.07.2014 5 z 5

Snad první kniha v životě, u které jsem plakala... :) a také ta jediná, která ve mně probudila vášeň pro psychologii.

Mikisan
02.07.2014 5 z 5

Neuvěřitelně čtivý, chytlavý a emotivní příběh. Vřele doporučuji!

lucin_a
21.06.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem doposud četla. Strhující příběh, který mě naprosto vtáhnul do děje. Je tu spousta věcí k zamyšlení. Literární cenu si za toto dílo Keyes právem zasloužil. 100% doporučuji.

gossipavlina
14.06.2014 5 z 5

Moc hezky napsaný příběh o experimentování a vědeckém pokusu. Charlieho mi bylo chvílemi líto, hlavně v místech, kde psal, jak se k němu ostatní chovali a dělali si z něho legraci. Bylo mi z toho vnitřně smutno. Kniha je psaná formou denních zápisů Charlieho, o tom co cítí, jak co vnímá. Jak vnímá sám sebe, změny, které se s ním dějí. Jak najednou vnímá své okolí, zároveň se mu vrací vzpomínky z dětství. Hlavně vztah jeho matky k němu, tak z toho mi bylo hodně do pláče.
Chystám se i na představení do divadla, v hl.roli Jan Potměšil, jsem moc zvědavá.