Růže pro Algernon

Růže pro Algernon https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366093/bmid_ruze-pro-algernon-Auf-366093.jpg 5 3144 566

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele. Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás…... celý text

giggle
26.05.2014 5 z 5

Ještě nejsem u konce, knihu mám rozečtenou, ale nejde nekomentovat. Tak strašně silná kniha, že si ji musím dávkovat. Už teď vím, že je to kniha, která ve mně námětem strašně moc zanechá.

Bunburistka
07.05.2014 5 z 5

Opravdu přesvědčivě popsaný vývoj Charlieho.
Knížka se mi moc líbila a nedokážu říct, který Charlie mi byl sympatičtější, protože oba dva, hloupý i chytrý, tvořili pouze jednu jedinou lidskou bytost a to pak soudit nejde. Určitě se ke knížce znovu vrátím, protože mi celý příběh a převážně Charlie přirostl k srdci. Všem doporučuji !

Atuin
29.04.2014

Klobouk dolů nad takovým počinem, neuvěřitelný srdcebol,který se člověku usadí v hlavě a nedá mu pokoje. Konec mě naprosto vyčerpal. Nemohu tu ale uvést hodnocení, protože příběh byl silný, smutný, hutný svým způsobem krásný, ale v knize bylo dost nepohodlnosti na to abych si uvědomila, že knihy jsou sami sobě hodnocením dávno před tím než je kdokoliv otevře, tato kniha jako spousta jiných mi na hodnocení kašle a vždy na ni budu zírat jako na něco pro co není moc slov. Všechny prvky v tomto příběhu jsou živé a tu skutečnost nezaplašil ani závěr, ten ji spíš posílil a knize dodal tím víc na věrohodnosti.

Azirafal
25.04.2014 5 z 5

Hodně silná a přesto nádherná knížka.

Kadibut
25.03.2014 5 z 5

"Inteligence rozhodně je jedním z největších darů. Ale příliš často hledání pravdy vytlačí hledání lásky"
"Je lehký mít spoustu přátel, když člověk nechá lidi ať se mu smějou"
Psychologický román ukazující vliv inteligence na lidský život, řešící otázky jako V čem spočívá hodnota lidského života nebo jaké má člověk právo manipulovat s osudem jiných lidí v "jejich prospěch"

vy2
24.02.2014 4 z 5

Ze začátku jsem ji úplně hltala, ale v polovině už to začalo být až moc tuctové... Konec to zase spravil, ale kvůli tomu středu dávám 4*

Čoko
16.02.2014 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla a ještě pořád mi tečou slzy... Moc mě to dojalo....

Eskandriel
12.02.2014

Kniha o touze vědět, o konfliktu mozku a srdce...Pecka, která vám názorně ukáže, kde bychom byli bez interpunkce:) Krásná.

gumkacik
08.02.2014 5 z 5

Kniha je sondou do života jednoho neobyčejného člověka: člověka, který měl obrovskou touhu být jako ostatní, překonat svou osamělost. Lidská mysl je stále velkou záhadou. Co vlastně tvoří osobnost člověka? Co všechno lze v mysli umělým zásahem pozměnit, aniž by došlo k potlačení původní osobnosti a k vytvoření někoho naprosto odlišného? Nad hlavním hrdinou po celou dobu proměny visí Damoklův meč v podobě Algernon. Smutný příběh je podán střízlivě, aniž by sklouznul k citovému vydírání čtenáře. Myšlenka doznívá dlouho po odložení dočtené knihy.

Arry
30.01.2014 5 z 5

Knihu jsem četl v angličtině, protože český překlad nebyl nikde k sehnání. Nádherný příběh Charlieho, který poprvé v životě opravdu "dospívá" a najednou vidí věci jinak. Závěr knihy pouze podtrhuje celou atmosféru tohoto románu. Doporučuji přečíst, kniha pro zamyšlení, která vám dlouho zůstane v paměti.

Mona Vasquez
28.12.2013 2 z 5

S ohledem na zdejší hodnocení jsem od knihy očekávala více. Nejlepší je na knize asi zachycení vývoje hrdinova psaného projevu, očekávala jsem však originálnější příběh (knížka mi připomínala Londonova Martina Edena) a větší promyšlenost (časový úsek, ve kterém dojde ke změnám působí příliš nerealisticky).

Eigis
28.12.2013 5 z 5

Tohle snad ani nepotřebuje komentář prostě mistrovské dílo.

Standa Šebek
26.12.2013 5 z 5

Poslední věta knihy mi vehnala slzy do očí. To jsem už opravdu hodně dlouho nezažil.

Velmi jednoduchý, civilní, citlivý a dojemný lidský příběh, který může málokoho zklamat. Bravo.

Georgius
22.12.2013 5 z 5

Krásná kniha s dojemným příběhem a hezký pohled na vnímání člověka, který je na intelektuálním Olympu.

miky103
12.12.2013 5 z 5

Od knihy jsem naprosto nic neočekávala, ale i kdybych nějaké očekávání měla, tak by ho rozhodně překonala. Zajímavý příběh plný podnětů k zamyšlení a vynikající práce s jazykem (i když ze začátku to pro mě bylo dost těžké číst). Nemohla jsem se odtrhnout...

Adelajda_4
17.11.2013 5 z 5

Úžasný a strašně moc dojemný příběh. Neznám člověka ze svého okolí, kterého by kniha nerozplakala. Protože všechno vypráví tak syrově, jak to doopravdy je....

učtese
31.10.2013 5 z 5

Obálku k tomuto vydání (r.2000) prý navrhl a vytvořil sám Charlie Gordon. A všem ve Warrenu, kde v tu dobu právě byl, se moc a moc líbila.

Chogori
18.10.2013 4 z 5

Jak už tu bylo psáno, spíše než o sci-fi se jedná o psychologický román (s jedním sci-fi prvkem). Jak už tu bylo psáno, obálka z roku 2000 je naprosto děsivá a otřesná (musela jsem vždy knížku držet a pokládat tak, aby nebyla obálka vidět, protože jsem se za ni styděla :-)). Nečetla jsem povídku, ani neviděla film, takže jsem vlastně nevěděla, do čeho jdu. Na základě zdejšího hodnocení jsem čekala trošku větší pecku, tak snad proto dávám "jen" 4*. Ale i tak o Růži pro Algernon můžu říct, že je velmi dobře čtivá (během asi tří dnů bylo dočteno), dokáže dojmout a přimět k zamyšlení nad lidskou natvrdlostí až bezohledností. Po jazykové stránce mi román přišel vyvedený - jak už tu bylo psáno: klobouk dolů před překladatelem.

avel
16.10.2013 5 z 5

Je to velice zajímavé čtení. Děj je poměrně předvídatelný, ale přesto jsem po dočtení musela hodně přemýšlet. I když si myslím, že tak vysoké IQ by mělo mnohem větší dopad na osobnost jedince, než že by z něj byl arogantní všestranný genius, přesto mě kniha oslovila. Otevřela celou řadu otázek, na které neposkytla odpovědi- ty si člověk musí hledat v sobě :) Pěkné čtení, všem doporučuji!

Janek
29.09.2013 5 z 5

Fascinující, dech beroucí kniha, která má mnoho rovin. Nevypráví jen o etice vědeckých pokusů. Vypráví hlavně o člověku - o nezestupitelné roli emocí v jeho životě. Kdo je vlastně člověk, který je hoden úcty? A má text katarzi? Pro mě snad jen v těch chvílích, kdy se Charlie konečně rozplakal.
Děsivá kniha o lidech.