Rozmarné léto

Rozmarné léto https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244595/bmid_rozmarne-leto-244595.jpg 3 2070 308

Příběh jednoho léta „poněkud nešťastného způsobu“. Banální historky třech pánů, nudících se v dešti, změnila květnatá spisovatelova čeština v dobrodružství ještě předtím, než přijel Arnoštek se svou krásnou společnicí.

jarmik
21.01.2016 5 z 5

Dle mého je Rozmarné léto jeden z nejkrásnějších příběhů české literatury, napsaný stručně a nádherně. Přinejmenším pro pány středního věku je příběh navíc i velice pravdivý a poučný, co mohou čekat od hezkých dvacetiletých žen.

bláža
17.01.2016 5 z 5

Lahůdka pro ty co mají stejné chuťové buňky, má nezastupitelné místo v mé malé knihovničce.
Neboť tato kniha disponuje čímsi, co mě naprosto odzbrojuje:)

St. Jimmy
13.01.2016 4 z 5

"...avšak podívejte se na Antonína, myslíte, a je pravděpodobné, že by tento mamlas získal děvče tak hezké?"
Přečteno za jediný den, skutečná perla české literatury.

bukiet
19.11.2015 5 z 5

Řeka a jazyk plynou zelenými zátočinami i rozvitými souvětími do časů, kdy spěchati bylo činem nedobrým.

mdracek
09.09.2015 3 z 5

Při čtení této knihy jsem se stále snažila zjistit, co tak světoborného se na ní dá chválit. Vím, že mnoha lidem přijde humorná. Já na to asi ještě nemám ten správný věk, neboť ačkoli je Vančurův styl psaní zajímavý, nijak zvlášť mě neoslovil.

vavria01
30.08.2015 3 z 5

Po druhém přečtení a uležení v hlavě zvyšuji ze dvou na tři hvězdičky. Jak je zde již psáno, autorův styl je originální a ne každému sedne.

Fanny-nka
30.08.2015 2 z 5

Kdybych si knihu přečetla ve vyšším věku, možná bych ji dokázala lépe ocenit, nyní mě však neoslovila a přišla mi téměř o ničem. Jistě má velkou literární hodnotu a styl, jakým Vančura píše, je právem oceňovaný, ale asi to nebude nic pro mě. Stávalo se mi, že jsem musela některé strany číst vícekrát, protože než sem se prokousala přes nemalé množství přechodníků, vůbec jsem nevěděla, o co tam vlastně šlo. A také jsem tam jaksi neobjevila ten humor, který jsem od humoristické novely očekávala.

woodward
14.08.2015 5 z 5

Vančura byl mistrem slova a celé jeho dílo je jednou velikou poctou češtině. Jazyk vybroušený k starosvětské dokonalosti dovoluje vyjádřit i závažné myšlenky hravě, zpěvně, bez patosu a jalového "tepání nepravostí".

Dovolím si zde poznamenat, že je s podivem, proč autoři některých níže uvedených komentářů navštěvují stránky věnované literatuře, když jim očividně chybí trpělivost i schopnost vnímat krásu jazyka a obrazů, jež autor čtenáři předkládá s jeho pomocí. Přátelé, literatura není film; je to umění mnohem svobodnější a výrazovými prostředky nekonečně bohatší. Ani na tom nejstříbrnějším plátně nenajdete hrdiny, krasavice nebo krajiny, jejichž udatnost, krása čí romantická líbeznost by se mohla měřit s obrazy vyvolávanými v mysli čtenáře pouhým uměním slova. Pokud vám chybí schopnost vnímat krásu jazyka nebo prostě nemáte dost trpělivosti počkat si, co se píše na příští stránce, nemá smysl věnovat se diskusím o literatuře. Jděte do kina.

kristleko
01.08.2015 4 z 5

Vančura předvádí s jazykem ještě větší ekvilibristiku než Arnoštek na provaze a přičteme-li k tomu formu textu „rozsekanou“ do krátkých kapitolek, výsledkem je vpravdě důmyslná kniha. To se ale může stát pro čtenáře pastí umrtvující jeho zájem a chuť ke čtení, postrádá-li dostatečnou pozornost a bujnou fantazii. Naštěstí byl natočen stejnojmenný výtečný film, který poskytne potřebné předporozumění, aby si člověk mohl náležitě vychutnat tento „humoristický románek“ plný krásných vět, vtipných promluv a kouzelných situací.

sabistel
13.07.2015 5 z 5

Srdcovka. Nadchl mě především krásný jazyk - ,,starší", krásná čeština v porovnáním s maloměstem a lidmi, kteří v něm tak mluvili na mě působila nesmírně komicky. Ráda se k ní za čas vrátím.

Póžislava
08.07.2015 3 z 5

Do povinné četby dobré, ale to je asi tak všechno. Styl psaní mi ne úplně vyhovoval. Filmové zpracování je dle mého lepší.

cat5
02.07.2015 1 z 5

Kniha mě vůbec neoslovila.

lushi
20.06.2015

Stejně jako k filmu, ani ke knize jsem si nenašla cestu - asi kvůli těm přechodníkům :) Nicméně pokud chcete poznat Vančurův jazyk, stojí za přečtení. Rozhodně to s Vančurou nevzdávejte na základě toho, že jste slyšeli, že čtení jeho knih je náročnější. Jeho styl je unikátní.

Stolda
11.06.2015 5 z 5

Vančura se opět úspěšně předvedl, jaký to byl PAN SPISOVATEL. A Hrušínský s Menzlem tomu ve filmu dali formu - par excellence-.

Adam Bartoš
16.05.2015 3 z 5

Velmi zajímavá knížka na letní čtení. Hodně se v ději objevují přechodníky. Knížka je i náročná na četbu. Mě se líbila, ale film byl o kapánek lepší. :)

Damato
24.04.2015 5 z 5

Tuhle milou knížečku jsem tajně četla jako malá, dlouho jsem ji nerozuměla, ale tím, že mi naši říkali, že na to mám čas, tak o to víc mě to lákalo. Teď se k ní občas vracím a mám ji moc ráda, možná i díky filmovému zpracování - v postavách vidím paní Myslíkovou a pana Hrušínského - je to moc milá knížka

Sandik
04.04.2015 4 z 5

Kniha jazykově vybraná, kultivovaná a krásná, ovšem s poselstvím s nímž nemohu souhlasit. Pokud jde o srovnání s filmem, ten je vskutku rozmarný, kniha je spíše dost bolavá. Celkový dojem: 85%

Night
24.03.2015 5 z 5

Velice náročný způsob vyjadřování tzv. vančurovský styl, který je originální a typický pouze pro tohoto autora. Před samotném čtení knihy bych doporučoval zhlédnout film, který je velice povedený. Velice Vám to usnadní.

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Krásná, zábavná kniha s výbornými ilustracemi.

Rade
14.02.2015 5 z 5

Krásná neobyčejná čeština, originální, vtipné... Vydání z roku 1981 s výtečnými ilustracemi Josefa Čapka.