Jsme jedné krve

Jsme jedné krve https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30747/jsme-jedne-krve-30747.jpg 4 65 5

Rozděl a panuj série

< 2. díl >

Jsme jedné krve navazuje na román Ty jsi dědic svého otce. Český a římský král Václav IV. zapojuje do evropské politiky i nejmladšího Lucemburka, svého bratra Jana Zhořeleckého, zatímco uherský král Zikmund musí zadržovat Turky na Balkáně. Všichni tři královští bratři -- Václav, Zikmund i Jan -- jsou dědici říše Karla IV., ale ve svých činech bývají často velmi rozdílní. Přesto nikdy nezapomínají, že jsou jedné krve, a když jde o všechno, neváhají si navzájem pomoci. To už nelze říct o jejich moravském bratranci Joštovi, který nahromadil obrovský majetek, ale vskrytu prahne po královské moci. Půjčuje příbuzným peníze na válečná tažení a získává za to nová území. Zikmund si s dluhy u Jošta hlavu neláme. Prožívá právě bouřlivé období, které vrcholí bitvou s Turky u Nikopole. Václav, nejmocnější ze všech žijících Lucemburků, chce mít co nejméně vladařských starostí a místo sebe postrkuje dopředu v říšských záležitostech bratra Jana, kterého měl velmi rád a chtěl mu zajistit nástupnictví na český trůn před Zikmundem. Václavova chybná rozhodnutí a jeho zajetí panskou jednotou donutí Jana, aby na Václavovu obranu vojensky vystoupil, a katastrofálně se tím zadluží. Dluhy jsou také nepřímou příčinou Janova nešťastného osudu, i když ruka travičova, a to ne poprvé, byla spíš vedena snahou odstranit nebezpečného uchazeče o císařský trůn.... celý text

Komentáře (5)


Luigi1
Luigi1
27.12.2020 5 z 5

Opět velice zdařile napsaný díl.Četl se sám

baacinka
baacinka
06.09.2019 4 z 5

Bavila jsem se a přečetla to jedním dechem. Stále mě trochu to předávání starých historických klišé vadí, autorka už v tomto díle dodává i svým očividně neoblíbeným postavám trochu barvy - oni ti Prokop s Janem fakt nebyli takoví andílci - takže to není tak schématické. A fakt se to čte krásně.


likaf
likaf
23.07.2018 5 z 5

Druhý díl. Báječně napsaný. Velmi poutavý děj, nejde se od knihy odtrhnout. Václav IV. je čím dál větší ochmelka, který na zemi i celé císařství kašle. Svoje povinnosti přehazuje na mladšího Jana. Ten nakonec svoji věrnost staršímu bratru zaplatí životem. Vždycky jsem si myslela, že Zikmund je "ta liška ryšavá", ale v této knize se pro mne stal sympatickým mladým mužem, který si svoje postavení musel vydobýt.

Fizulka71
Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Další skvělý díl. Bratři si konečně vzpomenou, že jsou bratři jedné krve. Snaží se jeden druhému pomáhat, co to jde, i když to na konci toho nejmladšího stiji život. Jan byl můj nejoblíbenější bratr a byla ho škoda, ale tak to prostě ve středověku chodilo. Ale ty travičské manýry nám sem z Itálie tahat nemuseli.

KikiZ
KikiZ
30.12.2015

Opět nádherná kniha od paní Vaňkové. Navíc Jeník Zhořelecký je vedle krále Václava II. a jiných jedna z mých vůbec nejoblíbenějších historických postav