Jsme jedné krve

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jsme jedné krve navazuje na román Ty jsi dědic svého otce. Český a římský král Václav IV. zapojuje do evropské politiky i nejmladšího Lucemburka, svého bratra Jana Zhořeleckého, zatímco uherský král Zikmund musí zadržovat Turky na Balkáně. Všichni tři královští bratři -- Václav, Zikmund i Jan -- jsou dědici říše Karla IV., ale ve svých činech bývají často velmi rozdílní. Přesto nikdy nezapomínají, že jsou jedné krve, a když jde o všechno, neváhají si navzájem pomoci. To už nelze říct o jejich moravském bratranci Joštovi, který nahromadil obrovský majetek, ale vskrytu prahne po královské moci. Půjčuje příbuzným peníze na válečná tažení a získává za to nová území. Zikmund si s dluhy u Jošta hlavu neláme. Prožívá právě bouřlivé období, které vrcholí bitvou s Turky u Nikopole. Václav, nejmocnější ze všech žijících Lucemburků, chce mít co nejméně vladařských starostí a místo sebe postrkuje dopředu v říšských záležitostech bratra Jana, kterého měl velmi rád a chtěl mu zajistit nástupnictví na český trůn před Zikmundem. Václavova chybná rozhodnutí a jeho zajetí panskou jednotou donutí Jana, aby na Václavovu obranu vojensky vystoupil, a katastrofálně se tím zadluží. Dluhy jsou také nepřímou příčinou Janova nešťastného osudu, i když ruka travičova, a to ne poprvé, byla spíš vedena snahou odstranit nebezpečného uchazeče o císařský trůn....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30747/jsme-jedne-krve-30747.jpg 4.459
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Jsme jedné krve

Luigi1
27.12.2020

Opět velice zdařile napsaný díl.Četl se sám

baacinka
06.09.2019

Bavila jsem se a přečetla to jedním dechem. Stále mě trochu to předávání starých historických klišé vadí, autorka už v tomto díle dodává i svým očividně neoblíbeným postavám trochu barvy - oni ti Prokop s Janem fakt nebyli takoví andílci - takže to není tak schématické. A fakt se to čte krásně.


likaf
23.07.2018

Druhý díl. Báječně napsaný. Velmi poutavý děj, nejde se od knihy odtrhnout. Václav IV. je čím dál větší ochmelka, který na zemi i celé císařství kašle. Svoje povinnosti přehazuje na mladšího Jana. Ten nakonec svoji věrnost staršímu bratru zaplatí životem. Vždycky jsem si myslela, že Zikmund je "ta liška ryšavá", ale v této knize se pro mne stal sympatickým mladým mužem, který si svoje postavení musel vydobýt.

Fizulka71
21.08.2016

Další skvělý díl. Bratři si konečně vzpomenou, že jsou bratři jedné krve. Snaží se jeden druhému pomáhat, co to jde, i když to na konci toho nejmladšího stiji život. Jan byl můj nejoblíbenější bratr a byla ho škoda, ale tak to prostě ve středověku chodilo. Ale ty travičské manýry nám sem z Itálie tahat nemuseli.

KikiZ
30.12.2015

Opět nádherná kniha od paní Vaňkové. Navíc Jeník Zhořelecký je vedle krále Václava II. a jiných jedna z mých vůbec nejoblíbenějších historických postav