Robinson Crusoe (převyprávění)

Robinson Crusoe (převyprávění) https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369/robinson-crusoe-369.jpg 4 1921 235

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka.

Damato
19.02.2016 5 z 5

Kdo v dětství nečetl Robinsona? Kdo z nás nezažil úžasné dobrodružství nad touto knihou? Vzpomínáme na to dodnes, vždyť to je kniha dětství snad všech, kteří se byť i "jen z povzdálí" o knihy zajímali.

Netopyr07
25.01.2016 5 z 5

Sice je to povinná školní četba, ale já to četla v dětství snad 5x.

bláža
17.01.2016 5 z 5

jak již bylo řečeno někým dole, tato kniha má úžasnou moc ...při četbě této knihy tenkrát v období uzeného kolena jsem i já ztratila pojem o okolním světě a na zem se vrátila až po skončení příběhu...stále tu knížku mám - tu žlutou s pruhy z edice KOD, ilustrovanou Burianem, bez toho by to nebylo ono, tato knih mě dokonce inspirovala i k činům:)

kochichak
02.12.2015 5 z 5

Moje vůbec nejzamilovanější kniha, kterou dokážu číst opakovaně už roky! Přečetla jsem docela dost verzí tohoto příběhu, ale Plevovo převyprávění je nejlepší!

Ikkju
02.11.2015 5 z 5

Čtení Plevovo Robinsona mi pomohlo třeba nedávno v lese, když jsem se ocitnul sám v noci v prázdné čundrácké osadě: vyžmoulal jsem si niť z jeansů, upletl z ní knot, seškrábal zbytky vosku na stojanu u potemnělé chaty, a pomocí sirky vytvaroval do svíčky, která mě dlouhou dobu po zapálení chránila přes sametově černou tmou okolního lesa.

Tohle byla survival bible v době, kdy se tomu tak ještě ani vzdáleně neříkalo. Za pár let následovali Dva divoši, na prahu dospělosti Strach v hrsti prachu. Ale především díky Plevovi si nejspíš zbytek života budu pěstovat ten pocit /schopnost, že přežít jednu či víc nocí za městem není nic, co by mě mohlo ohrozit na životě. Naopak, dokážu si to užít jako jednu z nej věcí co může člověka potkat.

remus2004
20.10.2015 5 z 5

Když mi bylo asi 11 let, marodil jsem a náhodou jsem objevil vánoční dárky asi měsíc před Vánocemi. Přečetl jsem ji potají snad za 2 dny a byla to dlouho a dlouho má nejoblíbenější knížka.

Ladys
16.10.2015 4 z 5

Četl jsem asi v jedenácti, dvanácti letech a tenkrát mě to bavilo. Ale hlavně proto, že to byla exotika, co si budem povídat. Kapitoly kolem pěstování koz a obilí mě moc nebavili. Zato si pamatuju, jak Robinson rozdělával oheň. Taky jsem to jako kluk zkoušel. A nic :-)
Plevovo převyprávěné dílo není špatné, ale ve srovnání s normálním překladem je dosti ochuzené, předpokládám, protože jsem si v létě koupil úplný překlad a ten má třikrát tolik stran. A sazbou to není.
Dnes ale chápu, že Pleva vzal příběh po svém s ohledem na děti.
Objektivně je to asi za dvě, max tři hvězdy, ale za ten pocit, co ve mě zůstal, nemůžu níž, než za čtyři
:-)

freedoms
11.10.2015 5 z 5

hezká knížka, která vtáhne do děje, jako kluk jsem měl původní výtisk, který jsem někomu půjčil a už jsem se s ním neshledal. Filmových zpracování bylo více, ale nejvěrnější bylo asi ruské ze 70 let dvacátého století, které bych rád opakovaně sledoval

Čuttovka
05.09.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala k maturitní zkoušce, ale když jsem ji začala číst, hltala jsem všechny její stránky, spisovatel velmi detailně popisuje, vše co Robinson vytváří,a co se mu děje. Sice se od původního děje trochu liší, ale toto převyprávění se mi líbí více.
Tuto knihu mohu jen doporučit, dobrodružství je tam až až a také pravé přátelství.

Fremr
03.09.2015 5 z 5

Jako většina ostatních, jsme tuhle knihu četli na základní škole. Po první kapitole, kterou jsme společně přečetli ve třídě na hodině ČJ, jsem letěl domů a do večera knihu přečetl celou. A pak ještě několikrát. Tohle všechno odstartovalo. Pro začínající čtenáře tedy nemohu doporučit nic jiného než tohle úžasné dobrodružství. Do budoucna plánuji přečíst i původní verzi od Daniela Defoa.

farbi
26.07.2015 4 z 5

Skvelá kniha, veľmi ma nadchol proces rozvíjania sa Robinsona na zdanlivo nehostinnom ostrove. Zo začiatku si myslel, že tam ani neprežije, ale časom nachádzal úžasné možnosti, až mohol kľudne ostať na ostrove doživotne. Dej sa mi páčil, ale bol na môj vkus príliš stručný, z knihy by mohol byť kľudne dlhý román a stále by ma to bavilo.
Nesadol mi ale rozprávačský štýl, možno to bude len prekladom, no krátke holé vety robili divný dojem, nepôsobilo to dobre a vadilo mi to. Každopádne som rada, že som si ju prečítala a rada sa k nej v spomienkach vraciam.

cat5
02.07.2015 2 z 5

Kniha mě nalákala filmovou adaptací z roku 1997, ale bohužel ihned po přečtení začátku mi bylo jasné, že tato kniha má s mým oblíbeným filmem pramálo společného. Předlouhé popisy pracovních postupů opravdu nejsou nic pro mě. Čekala jsem mnoho (už jen proto, kolik jsem se dočetla chvály) a dostala velmi velmi málo...bohužel.

Luccy78
13.06.2015 5 z 5

Prostě a jednoduše úžasná kniha, jejíž dobrodružství sáhne i na nás a jen tak nepustí..

danielka5777
09.06.2015 5 z 5

tohle byla první knížka, kterou jsem si jako dítě koupila z ušetřeného kapesného - týdny skládala korunku ke korunce - a pak přečetla jedním dechem. je to jedna z nejúžasnějších knih, které jsem kdy četla, které jsem kdy prožila...

petunkav
05.03.2015 5 z 5

Knihu jsem četla jako malá a teď jsem po ní znovu sáhla, když ji přinesly domů děti. Četla se mi stejně dobře jako před lety. Moc pěkná............

Kapis
29.09.2014 5 z 5

Prostě výborné, pamatuji se ten zážitek ještě ze základky. Podobné knihy mě baví i v dospělosti - o lidech v zoufalé situaci, kteří si postupně budují nové základy pro svůj život.

vlkodlaq
07.08.2014 5 z 5

Četl jsem mnohokrát a ještě jistě párkrát přečtu, pořád baví, verze od Plevy je skvěle stravitelná a na opotřebenou psychiku působí blahodárněji než bifidus esencis na podrážděné střevo :-)

Infantility
19.07.2014 3 z 5

Robinson Crusoe je takový Brouk Pytlík. Všechno ví, dokáže si obstarat jídlo, přístřeší, lovit, stavět, chytat vodu, vyrábět oblečení a všechno možné. Protože to všechno někde náhodou viděl, někdo ho to naučil, náhodou si to někde přečetl.... Přišel mi trochu přechytračený. *SPOILER* Jen jsem čekala na konec a říkala si, že určitě najde ženu, zplodí několik dětí a budou žít šťastně až do smrti. A taky že ano! *KONEC SPOILERU*

Jako dvanáctiletá jsem povinně četla klasického a jako dospělá převyprávěného RC. A z Robinsona mám prostě takový pocit. Nechci kritizovat jazyk nebo styl, jakým je Plevou převyprávěn, myslím, že je to docela vkusné. Ale asi jen nejsem cílový čtenář nebo jsem přehnaně kritická.

radek0635
30.06.2014 5 z 5

Crusoe to je klasika! Četl jsem to jedním dechem, bylo jedno jestli je snídaně, oběd, večeře nebo třeba Harry Potter v TV. Tehdy pro mě existoval jenom Robinson Crusoe, Pátek a ostrov. Já jsem nebyl doma u knížky, já jsem byl s Robinsonem tam na ostrově. :-)

Market = )
18.06.2014 4 z 5

Knížku jsem četla trochu z donucení (připravujeme podle ní program pro děti na tábor), ale byla fajn. Dětem jistě ani nebude rvát žíly, že je Robinson ze začátku nezvedený a později, už na ostrově, vypadá trochu natvrdle (za což samozřejmě nemůže on, že pan Pleva potřeboval dětem všechno pořádně vysvětlit že jo... :-) ). A posledních pár kapitol je taky bezva!