Robinson Crusoe: Jeho život a podivuhodné příhody

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32302/robinson-crusoe-jeho-zivot-a-podivu-1UQ-32302.png 4.21334

Robinson Crusoe (1719)

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Šolc a Šimáček

Aerine

Z doslovu Aloyse Skoumala - názor Masarykův z r. 1893: "V tisíci případech z tisíce by Robinson musil v boji s nepodrobitelnou přírodou, ve své nicotě a samotě podlehnouti a sklesnouti na zvíře, zde naopak se tvrdí, že rostl nad sebe... Pudem vycítíme, že Defoe nemohl míti pravdu... Proto Robinson není realistický a není umělecký."
Naprosto souhlasím a navíc mi vadily chyby v textu a logické blbosti: s.63 - "Nemaje inkoust, pera ani zápisníku..." s.63 - "Zachránil jsem z lodi nepotřebnosti jako papíry, pera a inkoust..."
s. 57 - "Vítr burácel celou noc, a když jsem ráno vyšel a vyhlížel na moře, loď jsem už nespatřil. X s.79 (Po tom, co 12 dni vynášel věci z lodi) "Když jsem se pak zahleděl k troskám korábu, zdálo se mi, že vyčnívají z vody více než prve." X s. 80 - "Sešel jsem písčinou pokud možno nejblíž k vraku, ... když jsem došel až k lodi, poznal jsem, že s ní bouře značně pohnula."
Jako dítě jsem to nedočetla, protože mě to strašně nebavilo. Teď jsem to dočetla, ale hrozně mě to štvalo.

Mirbu

Robinsona jsem přečetl za svůj život několikrát, možná tak pětkrát. A stále se s ním dají prožít příjemné chvíle.

Vendula39
31.12.2018

Dobrá knížka, prostě klasika na kterou nejde zapomínat.

Christo
25.12.2018

Klasika, kterou bez opakovaní kliše, už nelze překonat. Výborné do zachránění, další dobrodružství už jsou jen přílepky....

TeriLin1111
09.12.2018

Kniha byla přinejmenším zajímavá... akorát mi to přišlo jako jedna velká kniha na vyrábění různých věcí... na jednu stranu to bylo z části zajímavé a poučné, na druhou stranu to bylo z části nezáživné a zdlouhavé.... jinak ale pěkný příběh.... :)

Chesterton
26.11.2018

Vůbec netuším zda jsem tento poklad našla na některé prázdninové půdě. Nebo jestli mi ho strčila mamina zoufalá z mé rané závislosti na psaném slovu ;o)
Rozhodně jsem tento skvost a perlu anglické literatury přečetla ještě dříve než se nám socialistické školství pokusilo vnutit převyprávěnou verzi nad kterou jsem jako děcko nestačila kroutit hlavou. Kam se poděl můj dětský svět dobrodružství, ale i smysluplného řádu? Takže kouzlo měla i pro menší holčičky :o)

Korsika
07.11.2018

Nevím, jestli proto, že jsem knihu četla až ve 24 letech nebo proto, že jsem holka, ale přišlo mi to, spíš než jako dobrodružné vyprávění, jako jeden dlouhý návod na výrobu ... všeho možného ... ale věřím, že pro menší chlapce to má své kouzlo :)

kubiznak
06.11.2018

Tuto knihu doporučuji tím že má hrozně zajímavý příběh. A že je napsaná podle skutečnosti.
Kniha mě překvapila tím že je dlouhá ¬_¬ . A hlavně je tak napínavá prostě vás to nutí číst.

Evina.Cetba
11.10.2018

Nejdříve jsem si v dětství hrála na Odvážnou školačku, později na Robinsona Crusoe. Byla jsem rovněž dosti vynalézavá. Jablka v obýváku se stávaly exotickými plody, které jsem našla na opuštěném ostrově, měla jsem ve fantazii ochočená domorodá zvířata, i když v reálu mi doma pobíhal jen křeček, domácí květiny se přeměňovaly na vzrostlé palmy... :-) Jaká inspirativní krása, tuhle knihu přečíst! :-)

Mirka2778
29.08.2018

V prvním díle si Robinson u mě nějaké ty sympatie získal, ale v druhém díle se už bezhlavě vrhal z jednoho dobrodružství do druhého a já poněkud ztrácela pro jeho vyvádění pochopení. Není to můj žánr, přesto jsem moc ráda, že jsem Robinsona přečetla.
Přidám citaci z Paličkovy předmluvy,: Daniel Defoe napsal k Robinsonovi dvě pokračování. Druhý díl již není tak poutavý jako první, a díl třetí, „Vážné úvahy o živote Robinsona Crusoe“, je tak přeplněn mravoličnými pojednáními,
příznačnými pro tehdejší dobu, ale zastaralými už v minulém století, že jej ani čtenářům nepředkládáme. Quido Palička

TimeLord
27.08.2018

Najtaršia kniha akú som čítal. Bavilo ma to, je to taká kniha, čo by mal každý poznať.

Jass
23.08.2018

Na základní škole patřil Robinson Crusoe mezi mé oblíbené hrdiny, možná to bylo tím, jak moc ho zbožňovala Ransomova Titty, ale... to nic nemění na tom, že jsem tu knihu četla nesčetněkrát - v různých převyprávěných verzích. Vtipné na tom je, že dlouho jsem ani nevěděla, že se jedná o převyprávění, a když jsem to zjistila, už jsem nebyla sto najít si na originálního Robinsona čas... Až newtory přišel se skvělým nápadem společného čtení klasiky a volba padla na Robinsona... měla bych číst horu jiných věcí, ale věděla jsem, že je to teď, nebo nikdy, a tak jsem si konečně tuhle knihu přečetla.
Přiznávám, že jakékoli hodnocení je pro mě značně obtížné, pořád se nemůžu rozhodnout, jaký z toho mám pocit... Částečně se mi to líbí ze sentimentu, a taky proto, že ta knížka má nečekané myšlenkové hloubky. Ale... Robinson mi byl poměrně dost nesympatický a kupodivu se mi to ani nečetlo moc lehce. Naštěstí mě tlačil deadline (i když ani to to nezachránilo), ale musela jsem se do čtení hrozně nutit, i když informace mi přišli zajímavé... Teď ještě zbývá vrátit se k převyprávění, zajímá mě, jaký z toho budu mít dojem teď.... ale to až někdy jindy...

kirsten6214
08.08.2018

Kniha se četla velice lehce, byla napínavá, dobrodružná a místy nechutná, ale neustále jsem nemohla vystrnadit připomínku na seriál MacGyver, kterého mi Robinson lehce připomínal.

DeKo1996
25.07.2018

Nebýt povinné četby, asi bych si knihu nepřečetla. Příjemná kniha, která ukazuje, jak se dá přežít na pustém ostrově. Jak člověk dokáže být vynalézavý a ví si rady v každé situaci.

marketa4853
07.07.2018

Přečteno snad stokrát! Velmi silný, krásný a upřimný příběh, jehož hlavní hrdina je tak trochu i mým hrdinou :)

-neuvedu-
03.07.2018

Čteno vícekrát. Kniha mého mládí.

medvedice3
19.05.2018

Kniha do Výzvy 2018 - několikrát zmíněna v https://www.databazeknih.cz/knihy/kocici-krimi-kocka-ktera-zmizela-ve-skrini-2486 . Jinak v přepracování J. Plevy kniha mého dětství.

vlastimil577
01.04.2018

Krásná kniha, krásný příběh, krásné čtení !!

Atak
30.03.2018

Po dlouhých letech jsem si tuto knihu rád znovu přečetl úžasný příběh, ještě jej doplním filmem Dobrodružství Robinsona Crusoe a budu spokojen :)

Sabinaski
07.03.2018

Další kniha, kdy jsem žila děj s hlavním hrdinou. Krásné líčení Robinsona, který zprvu jen přežívá na pusto prázdném ostrově, ale potom dokonce žije. Klobouk dolů, jak se umí postarat o svou stravu. Asi to bude tím, že je to chlap, protože já bych zajisté umřela hlady a nechytila a nezabila ani jedno zvíře. Umí se poprat s divochy a kanibaly a má věrného přítele Pátka. Moc hezké!

Orange8knihomol
13.02.2018

Knihu jsme četli ve 4. třídě ve škole, ale možná v trochu jiném a starším vydání... Kvůli tomu, že moje pučená kniha ze školy vypadala jako salát a měla přeházené a chybějící stránky, mě nezaujala. S odstupem času si uvědomuji, že kniha nebyla zas až tak špatná.

stanza
11.02.2018

Četla jsem již v dětství a teď znovu, díky výzvě, pěkná a čtivá klasika.

michaela3483
04.02.2018

Byla jsem naprosto nadšená.
Kniha mě moc bavila a hodlám si ji pořídit, protože jen u jednoho přečtení nezůstane. A taky doufám, že až bude syn starší, mohla by se mu líbit.

Corso
01.02.2018

Tato kniha ma v mladosti dost poplietla, citala mi z nej starka ked som bol este krpec, az neskor som zistil ze to bol Robinson "prerozpravany"... neskor som ziskal vydanie ilustrovane Vincentom Hloznikom, napodiv ta prerozpravana je dnes cennejsia, ono je to z nejakych 1930 plus minus.
Zaujimavost: Robinson je milionkrat spominany v Mesacnom kameni Wilkie Collinsa, oblubena kniha sluhu B., hlavneho rozpravaca prvej casti, takze vyuzivam a zaradujem do CV2018..hehe
PS: tak ma teraz napada, ze raz musim mat aj tu ilustrovanu Adolfom Bornom... musim musim a este raz musim

kapr
29.01.2018

...
"Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je tipickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze."
Proboha, ty anotace by se snad měly podepisovat.
Některé zvláštní, podivné, ale bohužel také nezdolné a odvážné typy autorů anotací si zřejmě tipují významy slov tip a typ. Pro některé z nich bývá typické, že si to prostě tipnou. Typickým výsledkem pak bývá takováto anotace. Pustých ostrovů ubývá, ale snad by se pro ně ještě nějaký nalezl. Tipnu si, že zase brzy narazím na takovéhoto typického experta.

Elsa14
28.01.2018

Knihu jsem si konečně přečetla až v době, kdy jsem ji měla jako povinnou četbu k anglickému jazyku. Kniha mě celkem bavila, ale jelikož jsem měla zkrácenou verzi, tak jsem si ji až tolik neužila.

vivienna
22.12.2017

četla jsem na základce, pak ještě jednou - povinná četba - myslím, že oprávněně...

milena8281
09.12.2017

Četla jsem e-verzi a asi byla nějaká osekaná, protože na nějaké náboženské pasáže jsem fakt nenarazila. Zato mi text přišel dost stručný, spíš popisný než výpravný. Jako dítě jsem četla Plevovu verzi a přišla mi taková stravitelnější. Nicméně podstata zůstala - krásný příběh o lidské touze přežít, schopnosti naučit se cokoliv je třeba a poprat se s přírodou. Určitě by si měly příběh přečíst i moje děti.

ferda16
04.12.2017

Knížka z povinné četby. Myslím, že tato knížka snad každé dítě zaujme, rozvíjí fantazii, příběh pohltí a krásně se čte.

Bonnet
19.11.2017

Četla jsem všechny tři (snad byly jen tři) díly a teda na dlouho dobu si od knížek s pasážemi o Bohu dám pauzičku. To už radši znovu Moll Flanders.