Počátek

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence.
Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl. Doprovází ho Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně uprchnou do Barcelony za nebezpečným úkolem nalézt záhadné heslo, jež má odhalit Kirschovo tajemství. Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou musejí skrývat před nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce… a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu… a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351159/pocatek-EaL-351159.png 3.91274

Robert Langdon (5.)

Origin (2017)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Argo
Počet stran:504
Překlad:Michala Marková, David Petrů
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-257-2386-9

Boby17
včera

Po delší době jsem šáhl po knížce Dana Browna a byl jsem docela spokojen. Je to vysloveně předloha pro Hollywood a nový akční film. Takže děj má téměř do tří čtvrtin spád i napětí, ale ke konci už to bylo takové nijaké, unylé. Knížka nenadchne, ani neurazí. Dávám 3,4 hvězdy, zaokrouhleno na tři.

brabofka
včera

Klasický Brown a ještě klasičtější Langdon. Myslím, že tato knížka by se mohla řadit hned za Anděle. Na první, neporazitelné pozici je a vždy prostě bude Šifra. Myslím, že toto téma je opět Brownovo opakované trefování se do církve a víry v Boha jako takové. Už vlastně ani nemužeme být překvapeni, že RL svět zachraňuje před objevem počátku. Ale jakým způsobem svět zachraňuje, je jak neotřelé a tak i již tolikrát opakované. Je prostě geniální, nesmrtelný, nedotknutelný... ale pokud jste se dopracovali až do této 6 série, tak s tím už přeci musíte počítat? Za mě prostě plný počet (po dlouhé době). Perfektně jsem si oddychla a ještě se dozvěděla pár zajímavých informací.

Shui-Xian
16. listopadu

Nemá smysl hodnotit Browna za to, co už napsal mnohokrát. Jeho schéma mu naprosto vyhovuje a myslím, že čtenář už ani nic jiného nečeká. Co se dá hodnotit, je, čemu bude Langdon opět čelit. A i když otevření příběhu bylo jako vždy velkolepé a předvídatelně skandální, punc serióznosti si v závěru Kirchova teorie vysloužila. Větší dojem než ony pečlivě přednesené závěry na mě ale udělalo vystavění příběhu, aby vynikla studená efektivita strojů, ať už je oblečeme jakkoli - pěkné dotažení druhého bodu Kirchovy úvahy. K tomu bodu prvnímu: i když najdeme odpověď na onu počáteční otázku, lidstvo to o duchovní rozměr nepřipraví. Což si Brown velmi dobře uvědomuje - a proto také má stále o čem psát...

acrev
15. listopadu

Počátek je klasický Brown. Kniha se čte lehce, ale v sérii Roberta Langdona mi přišla jako jedna ze slabších. S blížícím se koncem je poměrně jednoduché zápletku odhadnout a začátek mi přišel oproti jiným "Langdonům" zbytečně zdlouhavý. Kdybych nečetla od Browna lepší knihy, dala bych mu čtyři hvězdičky. Ale v porovnání se Šifrou a jinými je toto jen za tři.

simona5r
09. listopadu

Od knihy jsem získala přesně to, co jsem očekávala. Napětí, akce během několika hodin, střídající se vyprávění postav, velmi chytrý Robert Langdon, kterému pomáhá krásná žena, vše zakončené zvratem na konci (který se dal sice odhadnout, ale i tak za mě super). Jedinou výtku mám k zbytečně zdlouhavému začátku. Ale celkový dojem super, navíc vedoucí člověka k zamyšlení nad aktuálním tématem.

JIVaJaH
08. listopadu

Jako vždy u D.Browna poutavé! První polovinu knihy jsem plně hltala, pak jsem se začala strachovat, zda knihu nakonec pochopím, když se ze vsech stran hrnula taková spousta informací....ale ano, zaparkováno a skvěle.

SimonaP
04. listopadu

Knížka, ač se zdála tlustá, se četla rychle. Děj svižný, pořád se něco dělo, takže nenudila. Rozuzlení bylo zajímavé.

Evišťátko
02. listopadu

Nejlepší Brown co jsem zatím četla! Líbí se mi kniha, jejíž děj může být pravdě- podobný. Šifra se mi líbila do poloviny děje ,pak to pro mě byl jeden velký blábol. Autorův proticírkevní postoj mě začal časem nudit. Touto knihou mě mile překvapil.

stepanka000

Nebudu psát, že je to hrozné. Není. Knížka má celkem spád, pěkné popisy španělských destinací, prostě všechno, co má správná oddychovka mít. Ale je to pořád tak nějak stejné............

Pavla79

Právě dočteno a mě se líbilo.. Ano, asi o nic nového, převratného nešlo.., i konec byl slabší, ale to shrnutí "odkud jsme se vzali", "kam směřujeme" se mi dobře četlo a závratné symbolické objevy mi nechyběly.

Wyder

Ta kniha má všechno co od Browna očekáváte, historii, hru symbolů, odkazy na reálné památky, které můžete sami navštívit. To je dobře, ale i špatně, záleží na tom, jak moc jste Brownem nasyceni. Upřímně mi ta opětovná "kritika" církve už připadá jako snaha navázat opět na Šifru, což se ale neděje. Brown jen vykrádá sám sebe. Kniha se mi četla dobře, jen v ničem nepřekvapila, což se mi u něj dříve stávalo. Vlastní odhalení těch dvou otázek mi přišlo vlastně úplně všední. Zajímá mě, kdo si myslí, že by kvůli tomuhle měla padnout církev??? Já myslím, že by z toho tak špatní nebyli... Váš názor?

Jinak fanoušci zklamaní nebudou. Kdo se s autorem setkává poprvé, ať si přečte třeba Ztracený symbol, ten mi přišel lepší...

Opatov

Stary dobry Langdon, krasna zena v ohrozeni a hledani vraha a pravdy. Brown me stejne porad hodne bavi a vubec mi nevadi, ze to vse tady uz bylo.

Sasanka173

Hezky a čtivě píše a jak vidno, stále hledá tu pravdu...

cie

Já bych řekla, že tahle kniha je jiná než ty předchozí...hlavně tu Robert nepůsobí jako akční hrdina, který všechny přepere nebo jim uteče, za což si autor zaslouží pochvalu, protože to působí daleko reálněji. Sice jsem vraha odhadla velmi brzo, ale celé to do sebe zapadlo.

Pilatko

Docela mě to zklamalo. Už to bohužel není ten starý Brown.

technik1965

Jedna z najslabších jeho kníh!!!

Szigeti

Veľmi dobré čítanie, zo začiatku som malm pocit ako keby Brown strácal iskru, ale zhruba od polovice to už bol on. Možno to bolo aj prekladom.

D_yabel

Brown dělá to, co umí nejlépe. A právě to je ten problém. Všechno, co je v Počátku, už bylo v jeho předchozích knihách. Jediné, co je v Počátku opravdu nové, je zasazení.

miloslav0399

Opravdu hodně slabé, nejhorší kniha, kterou jsem v poslední době četl. Pominu, že schéma je naprosto shodné s předchozími knihami DB. Hlavní slabina je jinde - autor se už vyčerpal. Ono chrlit šokující převratné myšlenky do nekonečna nejde. A tentokrát se to opravdu nepovedlo. Už vidím, jak se představitelé církví třesou hrůzou po oné klíčové prezentaci... Spíš při ní usnou, jako se to několikrát během četby stalo mně. 1.5 hvězdy, nedoporučuji.

rlupinek

Pěkné a zajímavé čtení. Pokaždé, když čtu Brownovu knihu, nebo vidím film podle jeho knihy, jsem napjatý, jaký převratný objev bude odhalen. Fakt je, že ty objevy asi nejsou takového rázu, že by ohrozily katolickou víru na světě, ale zajímavé rozhodně jsou. Knížka mě příjemně utekla a bavila. Stejně tak mě bavilo porovnávat v knize popisovaná místa s fotografiemi na internetu (a v podstatě si pěkně v teple prošlapat Barcelonu a jiná místa). Rozhodně bych si dovedl představit tuto knihu jako film...

capino

Mám rád Browna, ale nemusím zrovna ty pasáže jeho knih, kde hlavní hrdina před někým utíká. Viz Digitální pevnost nebo Inferno, tam toho bylo na mě už moc. V Počátku Robert utíkal, ale ne moc, takže jsem byl spokojen. Téma mě moc zaujalo. Zápletka zajímavá. Pro mě určitě jedna z nejlepších Brownových knih.

KristynaZak

Jsem prakticky začátečník co se týče knih pana Browna. Ovšem tahle kniha předčila jakékoli očekávání. V prvních stranách mě pohltila jedinečným dějem (nemluvě o nádherném Španělském prostředí) a držela mě až do posledních stran.
Mé obrovské nadšení může ale proudit i z faktu, že je to má prvotina od Browna. Inu, uvidíme jaké budou další knihy.

LittleK

Na Dana Browna nedám dopustit. Pokaždé mě strhne aktuálnost témat a jejich skvělé podání. Ani tento výtvor není výjimkou. Navíc mě potěšilo, že se větší část děje odehrávala v Barceloně, na kterou velice ráda vzpomínám, takže jsem se mohla vrátit do svých dovolenkových chvil a užít si jednotlivá místa s hřejivým pocitem u srdce a úsměvem na rtech. Autorovi přeji i nadále inspirace, jenž mu umožňují psát tak skvělé romány. Nepřestanu být jeho fanynkou a každému jakékoli dílo mohu vřele doporučit. Směle do toho.

NeradovaKatka

Já si nemohu pomoci, ale mě se kniha opravdu líbila. Byla čtivá, děj měl spád a pro mě byl konec opravdu překvapivý. Navíc to nádherné prostředí, kde se kniha odehrávala. Přišlo mi to z hlediska kvality jako návrat ke skvělé Šifře mistra Leonarda a Andělům a démonům.

ktulu

Nerad kritizuji, NICMÉNĚ každá kniha Dana Browna je horší než ta předchozí. Přečtete jednu a nemusíte číst ostatní. Zápletka, vývoj, postavy a jejich motivace jsou vždy de facto totožné (nemluvě o rozhřešení). Nedám dopustit na "Andělé a démoni", ale myslím, že "Počátek" pro mě znamená počátek konce s Brownem.

Renyem88

Mám ráda knihy s tématikou, kde jsme se tu vzali atd. a taky mám ráda Dana Browna. První třetina byla naprostá bomba. V polovině jsem knihu na pár dní odložila, protože začala být už dost předvídatelná. Přiznám se, trochu mě to nudilo :D Konec neurazil, ale ani nenadchl. Možná, že jsem se těšila, že se dozvím něco převratného... a ono nic. Na druhou stranu Brown umí psát dost poutavě, takže fajn oddechovka.. :)

el.peee

I přes trochu negativní reakce a počáteční obavy jsem se do knížky začetla. A hned po první stránce mi bylo jasné, že se mi bude moc líbit.
Na Browna mi příběh přišel mnohem méně zamotaný, než je zvykem, nicméně mě to nevadilo.
Plusem a mínusem celé knížky byl pro mě fakt, že vás autor "nutí" číst hlavně proto, aby byl odhalen ten zázračný objev.
Na druhou stranu hvězda dolů jde kvůli závěru, který mi přišel trochu ošizený.
Ale jinak Brown nezklamal, jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a určitě jsem nebyla zklamaná, jak jiní.
P.S. Jsi-li agnostik či ateista, pak je to knížka právě pro tebe. Možná právě proto se mi líbila. :)

Liilith

Knihy Dana Browna jsou zkrátka srdcovou záležitostí – můžete je milovat nebo nenávidět. Pokud jste ještě do jeho světa nezavítali, může být Počátek dobrým portálem, jelikož na sebe knihy přímo nenavazují a i díky filmovým zpracováním předchozích dílů je postava Roberta Langdona s tváří Toma Hankse téměř veřejně známou osobností. Znalce nenadchne, ale ani neurazí, a tím se stává ideálním společníkem na dovolenou.

tynka8t

Můj milovaný Brown už mě snad nemůže ničím překvapit..jak mylná představa to byla. Je pravdou, že Šifru Mistra Leonarda u mě prozatím nic nepřekonalo. Postavu futuristy Edmona Kische jsem hltala se vším všudy. Jeho zájem o moderní techniku i umění mě fascinoval. Kniha na mě po přečtění ještě dlouho působila a nedaly mi spát úvahy o tom, že moderní technologie nás jednoho dne skutečně převálcují..Ovšem na otázku, kde jsme se vzali? se držím stále při zemi a jsem zastáncem Darwina :)

Hustoles380

Počátek splnil mé očekávání. Čtivá, napětí nechybí námět dobrý, konec k zamyšlení.