Počátek

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence.
Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl. Doprovází ho Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně uprchnou do Barcelony za nebezpečným úkolem nalézt záhadné heslo, jež má odhalit Kirschovo tajemství. Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou musejí skrývat před nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce… a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu… a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351159/pocatek-EaL-351159.png 3.91412

Robert Langdon (5.)

Origin (2017)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Argo
Počet stran:504
Překlad:Michala Marková, David Petrů
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-257-2386-9

š.m.i.k
včera

Dana Browna fakt můžu. Počátek jsem si užila, pokaždé mě fascinují všechny souvislosti, které příběh tvoří. Obdivuji, jak to vymyslel. Umělá inteligence Winston mi připadal velmi zábavný. A autorovi úplně "žeru" všechny informace, které z četby nanásilně vstřebávám (i když co do informací je zrovna Počátek slabší, Inferno bylo výživnější). Také je super se pohybovat v místě, které jsem osobně navštívila. Barcelonu a Sagradu jsem tak znovu procházela téměř 3D. Jednu hvězdu ale beru za konec,...
Jinak jsem určitě pro takovouto četbu cílová skupina. Mají mě ;)

Korsika
včera

Kniha se typově pohybuje na hranici dvou zdánlivých protipólů - moderní technologie a historie s uměním. Kniha není tak technologická jako Digitální pevnost, ale zase se nepohybujeme v prostředí (mě bližším) historických center Vatikánu nebo Florencie. Závěr byl opět nečekaný, na zamyšlení a trochu brutální ;)

MarianP

Kniha ma nesklamala. Ba naopak, čudujem sa, že autor si stále drží svoju latku pomerne vysoko. Asi to bude aj tým, že odstup od kníh je aj niekoľko rokov. Brown nenudí, zaujme každého, kto má rád literatúru tohto druhu. Pôvod je skvelý, pútavý, bavil som sa takmer stále. Langdon síce tento raz v knihe stojí ak okeby len na strane pozorovateľa bez nejakej výraznej akcie. Symbolov bolo v knihe veľké množstvo, asi najviac zo všetkých kníh. Takže za mňa plné hodnotenie, hoci by som si vedel predstaviť skrátenie niektorých pasáží :).

smajiska

Čekala jsem, že to nebude jako Šifra a ačkoliv se kniha četla dobře, celkem mě zklamala. Ano, je to příjemné, čtivé a stále se něco děje. Má to super nápad, bohužel mě vrah napadl celkem brzo... Chyběly my symboly, víc přemýšlení a pátrání. Tohle se odehrává vlastně na pár místech a v krátké době, takže to asi extra jinak pojmout nejde. Větší napětí, větší drama, to mi na knize chybí.

regulax

Čtivý Brown, ale napínavý jako kšandy v tomto díle u mě nebyl. Téma skvělé, začátek Ok, pak to trochu polevilo, no a konec už byl jen konstatující. Ani moc mordů nebo symbolického hledání. Taková dynamická oddechovka s věčnou snahou o rozuzlení našeho bytí, která hrozí blížící katastrofou.

Lusik88

Opet uzasne a inteligetni ctivo - Brown nikdy nezklame!

bookgover

Dan Brown během svého turné s knihou Inferno navštívil Španělsko, konkrétněji Barcelonu. Stejně jako celý svět ho upoutala tajemná a monumentální Sagrada Familia. Jeho osobní asistentka měla volno a tak šel na prohlídku sám. Fascinován a zároveň smutný, že si o tom neměl s kým promluvit se pustil do debaty se Siri. No a z toho vznikl celý román Počátek. Řemeslně napínavý román s tajemstvím, které vám je schopna vysvětlit i samotná Siri. Román, kde na zápletku a finální rozuzlení přijdete před půlkou knihy. Větší zklamání nežli Ztracený symbol. A co na to Siri?

zdenaR

Autor opět nezklamal. Všechny jeho romány jsou napínavé, dobře tématicky propracované, osloví širokou veřejnost.
Myslím, že u knih tohoto Autora s velkým A nikdo neudělá chybu :-)))
Za mě opět 5*

Šerďa2012

Čtivé, zajímavý a nečekaný konec.

Peťulka3

Zase nezklamal. Posledních 200 stránek jsem hltala až jsem skoro přeskakovala řádky :-D

Val

Miluju Dana Browna , miluju Roberta Langdona a miluju konspirační teorie ... a ještě k tomu všemu mě fascinuje Španělsko, Barcelona , Gaudí a Sagrada Familia ... řekněte sami, mohu já něco objektivně hodnotit ? :-) Za mě prostě jedna z nej Brownovek. Směle se může zařadit po boku Šifry a Andělů do přední linie . Doporučuji :-)

Kataz

Čtyři hvězdy za neuvěřitelnou čtivost a pro tetokrát adekvátní konec knihy ( narozdíl od minulého dílu). Kloubouk dolů, že má pořád dobré nápady na zápletku. Opět k zamyšlení:-)

Guenevra

Chápu, že je těžké vymýšlet neustále wow závěry, zvlášť když se spisovatel pohybuje v celkem úzkém tématu, ale tady mi ten závěr nepřišel ani adekvátní všem těm intrikám a honičkám. Chválím za těch pár fakt, které mě v něčem poučila, ale jinak zřejmě nejsem cílovým čtenářem tohoto autora.

jana5661

Knihy Dana Browna zbožňuji. Tato byla opět úžasným zážitkem.

romain

Chytlavá a velmi čtivá kniha.

iveta3444
31.12.2018odpad!

Nedočetla jsem. Nemohla jsem se začíst.

ještěrka38
30.12.2018

Nemůžu napsat nic jiného, že mě opět autor nezklamal. Zase perfektně napsáno a opět jsem se dozvěděla věci, po kterých bych nikdy asi nepátrala. Za mě určitě 5 hvězdiček.

feex8
29.12.2018

Normálne by som dala asi 2 hviezdičky, ale za to, že vo mne kniha vzbudila záujem o moderné umenie, za to si o jednu hviezdu naviac zaslúži.

kní
29.12.2018

I ten čtyřstránkový maraton poděkování stojí za přečtení! Např.:

Neúnavnému týmu překladatelů po celém světě, kteří tak přičinlivě pracovali na tom, aby tento román přinesli čtenářům v tolika jazycích - můj upřímný dík za váš čas, vaše schopnosti a vaši péči.

PS: Taky bych chtěla mít svého Winstona. Pořád, pořád, pořád bych se ho na něco ptala.

LieselM
28.12.2018

Dan Brown je pro mě doslova spisovatel s velkým S! Všechny jeho knihy mě do sebe vtáhly natolik, že jsem až ztrácela pojem o čase. Počátek je opravdu propracovaný a napínavý román, který umí zaujmout širokou škálu lidí.

denniys
27.12.2018

Já mám prostě pana Browna strašně ráda, tudíž mě Počátek nemohl zklamat..že píše podle jedné šablony? no a? hlavně, že to funguje..čtenář si už jistě musel zvyknout, že Robert Langdon vždy řeší situaci, jež ohrožuje "lidstvo" či větší část společnosti, že se u jeho peripetií vyskytuje silná hrdinka se kterou putuje krásnými historickými městy v obklopení mnoha památek..Inferno mě možná bavilo o chlup víc, ale stejně bylo čtení nadmíru příjemné.. Winston je top a téma umělé inteligence velmi zajímavé, obzvlášť když ho pojme pan Brown..

Briv
27.12.2018

Od Browna se mi vždy líbily všechny jeho knihy a sérii s Robertem Langdomem jsem si vyloženě oblíbila. Je sice pravda, že někomu, kdo by četl všechny knihy hned po sobě by se mohly zdát podle podobného scénáře, ale jsou pro mě tak čtivé, že toto Brownovi odpouštím.
Počátek bravurně popisuje Barcelonu i celé téma, kterému se věnuje. Naprosto mě uchvátila myšlenka církev versus věda, konkrétně umělá inteligence. Nad tím, jak to vlastně bude už delší domu občas dumám. Doporučuji.

rutto45
27.12.2018

Myslím, že pri tomto diele s Danom skončím. Kniha je fajn pre niekoho, kto predchádzajúce diela náhodou nečital ale mne to už príde všetko na silu. Dookola stále to isté. Dan má predlohu harvardského profesora, ktorý príjme pozvanie na nejakú udalosť, pri ktorej niekto pravdepodobne zomrie a v tom sa vydáva spolu s náhodnou, šarmantnou dámou na zbesilý útek pred políciou a nájomnými vrahmi tajnej organizácie, s cieľom odhaliť kontroverzné tajomstvo, popri tom podávajúc historické informácie čitateľovi, spomínanej šarmantnej dáme a aj svojím prenasledovateľom. A do tohto "skeletu" Dan vymyslí nie vždy dvakrát zaujímavý námet. Mal by sa už na Roberta vykašľať a nechať ho v najbližšom diele hrdinsky zomrieť, nech sa z toho nestane nekonečný boj jedného učiteľa proti celému svetu.

DuchDoby
25.12.2018

Ona to zase taková bomba není.
Řekl bych, že lidi na tom táhne to tajemno církví, ten zdánlivě čistý svět, který autor popisuje ve své největší špíně.
Dan Brown vsadil na tajemno a neznalost. Seznámil se s trochou historie, provázanosti církví a jejich přehmaty a celé to zabalil do populárního jazyka.
Knihy Dana Browna stojí na polopravdách a na mystice. Ani tato není vyjímka, byť je hlavní postavou zavražděný technologický mág.

FMMMM
23.12.2018

Škoda, že kniha nebyla delší.

Etilik585585
22.12.2018

Klasický Brouwn, čtiví, mohu doporučit.
Kniha je dle mého názoru na druhém místě, hned za šifrou mistra Leonarda.Děj má spád a dobře se čte ,
přečetl sem ji téměř jedním dechem!!

Bacík
18.12.2018

Já mám prostě Dana Browna ráda, mě se to líbilo a hodnotím nejvyšším počtem bodů a těším se na další knížku.

Makec
17.12.2018

Téma ok, ale pro mě se tam ztrácí ta symbolika profesora Langdona. Zachvíli už to budou jen "bondovky". Během čtení jsem si ale vyhledával na netu díla, stavby atd., které jsou popisovány v knize a zase mám rozšířenější obzor, takže +.

Jaruš7
13.12.2018

Mimořádnost, jako vše o autora. Audiokniha nedráždivou sílou sugesce mě s pomocí tabletu přenesla do Španělska, a jako vždy s jeho romány jsem si užila naplno parâdy.
DB má vždy silný motiv a zde je vygradovaný, není to jen časový dilematický problém ideologie, ale i náznak řešení, což jaksi tu apokalypsu může přetvořit - osvícenost, nové myšlení. (Božský virus)
Citace: "Z historického hlediska jsou boží služebníci na světě nejnebezpečnější, když se ocitnou v ohrožení jejich božstva."
"Pohrdej chaosem, organizuj řád." W.S.Churchill *****
Mám vyladěno a touhu objevovat Španělsko.

evilunicorn
12.12.2018

Nebylo to špatné, i když samozřejmě i Počátek se odvíjí ve stejném schématu jako knihy předešlé.Ubylo luštění šifer a naopak přibylo politikaření a filozofických zamyšlení (to vítám). Celá ta myšlenka je zajímavá,ale nejsem jsem si jist,jestli se na ní dá postavit román o pětseti stránkách.