Počátek

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl. Doprovází ho Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně uprchnou do Barcelony za nebezpečným úkolem nalézt záhadné heslo, jež má odhalit Kirschovo tajemství. Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou musejí skrývat před nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce… a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu… a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351159/pocatek-EaL-351159.png 3.91143
Série:

Robert Langdon (5.)

Originální název:

Origin (2017)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (408)

Přidat komentář
WolfyWilchek
dnes

Tu multikulti propagandu na konci si mohl autor odpustit.

pidalka777
17. září

Bohužel každý autor má knížku, která není tak skvělá jako ostatní.

lucy.n
13. září

Pokud mě někdo donutí mrknout se na skutečná historická fakta a souvislosti více do hloubky, nebo pocítím potřebu vidět osobně místa / památky, zmíněné v knize, tak mu celkem ochotně odpustím, že schéma je podobné a závěr očekávatelný. A jako katolíka mne vůbec neuráží.

Melanka
09. září

Čtivě napsané, zcela zapomenutelné.

Sonik1974
09. září

Několik set stran o ničem. Autor opakuje sám sebe.

Rikinko
05. září

Po posledných dvoch knihách ma konečne Dan Brown
bavil.

NatyDee
04. září

Dana Browna a jeho knížky mám moc ráda, ale bohužel Počátek mě neoslovil, jako knížky předešlé. Přečetla jsem ho sice s velkou zvědavostí, ale možná mi tam chybělo víc propletenců a záhad, nedokážu přesně říct.
Na druhou stranu popis historie a míst v Barceloně jsou opět velmi zajímavé a propracované, jak u Browna známe - hned by se tam člověk rád vydal. I zvolené téma nebylo špatné: Kde jsme se tu vzali? Kam směřujeme? Dvě otázky, které občas řešil každý. Pro mě nejzajímavější byl Winston - Kdo to je a jakou roli má v knize nechám asi na každém, kdo si ji přečte :-) jediné, co můžu říct, že to je dobrý průvodce...

Macicekh
02. září

Řekla bych, že asi nejslabší kniha od Browna a to jsem od něj přečetla všechny.

lukskyvm
02. září

Téměř celou knihu sem tušil jak dopadne finále....a ejhle stalo se...asi nejhorší v sérii 2.5/5

ElfkaEleanor
31. srpna

Langdonovo dobrodruzstvi se cte porad dobre, ale zkratka to pusobi uz jako ohrana deska. Jakoby si autor vzal osnovu Sifry a na jeji misto dosadil jine jmena postav, zemi a moderni umeni. Namet je zajimavy, ale utopil se v premire popisu modernich del a neoriginalitou zapletek.

Enessis
29. srpna

Příběhy Roberta Langdona mám opravdu ráda, ale tento nový mezi ně bohužel nepatří :( téma bylo zajímavé, ale pro mě příliš zdlouhavě popisované. Jsem zvyklá jeho příběhy hltat, ale tady mi chyběla pořádná dávka napětí.

Janinnka
27. srpna

Nový příběh Roberta Langdona je lehce předvídatelný, nicméně baví stejně dobře jako ty předchozí. Navíc plus za téma, které je mi bližší a další bodík za Barcelonu, do které bych se opět chtěla podívat. Znalosti, které musel Dan Brown pro sepsání této knihy načerpat, mě nepřestávají překvapovat. Za mě jednoznačně hit tohoto léta a ideální četba na dovolenou.

sabca1520
25. srpna

Jako vždy úžasné :)

HannyC
23. srpna

Velká kniha, o velkém tématu. Dan Brown má skvělé marketéry. Počátek či konec světa se vždy dobře zpeněží, že? Bohužel jeho vidění konce světa podávané vysoce akademicky nesouzní s odkazem předků ani s teologickou Biblí ... kniha se dobře čte, čtenář opět získá celou řadu zajímavých historických informací ... ovšem "zlý" padouch je opět a znovu předvídatelný (tedy pokud znáte Brownovu literární šablonu) ... suma sumárum 4* ... ale s odřenýma ušima.

Fafyna
23. srpna

Slabota. Po zhltnutí Inferna (a odporném zážitku ze zhlédnutí jeho deformované a překroucené filmové verze) jsem se nemohla nové Brownovky dočkat. Vše tu již bylo řečeno, dovolte mi tedy krátké shrnutí: málo napětí, málo langdonovského luštění, málo exkurzí do historie a naprostá absence wow-efektu při "velkém odhalení" výzkumu Edmonda Kirsche. Četlo se to dobře, to nemohu říci (:-)), ale už teď si to vlastně nepamatuju... Trochu lituju, že jsem si knihu jen nepůjčila z knihovny.

Michal156
20. srpna

Děj má zpočátku velký spád, ale po odhalení objevu Edmonda Kirsche již kniha zdaleka nebyla tak zajímavá. Popis lokalit jako vždy velmi zdařilý a zajímavý.

Lexand
18. srpna

Zastal bych se autora. Vytvořil si žánr, který musíme brát hodně s nadhledem a pak je to zábava i poučení. Literárně je dílo přece jen kapánek zdařilejší než Da Vinciho kód, o kravině jménem Andělé a démoni se nezmiňuji... Líbilo se mi, mám rád moderní umění i futuristické vize...

mia.a.ja
17. srpna

Od autora jsem četla vše co napsal proto jsem asi tady čekala víc .. Brzy se dalo poznat kdo je hlavní zaporak a tudíž i vybldedukovat jak to asi dopadne. Čekala jsem od knihy více

Samsonight
17. srpna

Slabé. Autor už moc vykrádá sám sebe. Motiv nijak oslňující a snad jediné, co mě potěšilo, byl popis míst, která jsem v minulosti navštívil a kam jsem se v duchu vrátil.

kokos1
17. srpna

Kniha pěkně napsaná, ale asi jsem čekal více. Děj nebyl moc zamotaný a nemělo to spád jako předcházející díla autora.

Melaanie
16. srpna

Kniha byla čtivá a probudila ve mě touhu se opět podívat do Barcelony a vše si tam znovu projít. Podívat se na místa, která se v knize popisují. Příběh mě bavil a měl i spád. Určitě se vrhnu i na předchozí díla autora a doufám, že mě nezklamou.

kalimero007
14. srpna

Čtivá kniha - jedním dechem....dobrá práce p. Brown. Hlavně mne baví zasvěcení do památek .Tentokrát se některé tajnosti daly vydedukovat. Vždy se moc těším na jeho nová vydání .

kathla
14. srpna

Tak nějak jsem čekala víc. Sice se to pěkně četlo, ale Langdon toho moc nelustil a docela mi vadilo, ze jsem dlouhou chvíli netušila o co jde - co je ten převratný objev. Starší tituly mi přišly lepší :)

myelka
11. srpna

Ano, jedna ze slabších Brownových knih, a ano, má podobný, opakující se motiv jako předchozí knihy. Ale i tak je kniha poutavě napsaná, potřebujete přečíst další a další stránku...jen mi chybělo více kódu a šifer...předvídatelnost konce, jak už psali mnozí, byla taky celkem jasná...

Storm5007
11. srpna

Kniha není dějově tak silná, jak jsem u Dana zvyklá. Musím, ale vyzdvihnout, že napětí z otazky, co bylo vlastně tak převratného zjištěno vydrželo celou knihu. Právě proto mě asi poté zklamal konec. Co se mi líbilo byla na začátku knihy prezentace od toho jsem se nemohla odtrhnout. Dále mám na knihách od Dana rada jeho popis památek a jeho znalosti. Bohužel, to kdo za tím vším stojím bylo velmi předvídatelné a mě se to povedlo uhodnout dost brzo. Autor slíbil také napsat knihu o Praze, tak budu čekat a doufat, že se mu povede. :oD

Rave
11. srpna

Od pocatku v napeti. Vlastne se mi ulevilo, kdyz jsem se dostala k rozuzleni, ke kteremu jsem se tak zoufale prokousavala...Pritom mam Brownovo rozvetvene vypraveni rada. Tady jsem vsak byla tak pohlcena hlavni myslenkou, ze jsem stranky zkracovala pohledem, jen abych "uz vedela"! Presto se mu opet podarilo, ze jsem si pri popisu staveb hledala obrazky v googlu :-) Plny pocet nedavam jen pro predvidatelny dej a opetovne podobny scenar jako u Sifry. Jinak napad genialni a ja, jako ateista a konspirik, jsem chvilema tleskala nahlas...

Topri49
10. srpna

Knihy s podobnou tématikou jsem vždycky ráda četla, ale přijde mi, že je to tak nějak pořád to samé. Začne to nějakým zločinem, ať už loupeží, vraždou nebo únosem. Pak se na scéně objeví hlavní hrdina, většinou profesor, odborník ve svém oboru, který je spolu s další osobou, většinou pěknou ženou, vtažen do tajemného spiknutí. Spolu pak musí vyřešit několik záhad a dostat se k cíli dříve, než jejich nepřítel většinou v podobě nějakého kultu, ochotného ve jménu víry udělat cokoliv.
Když podobné knihy čtete poprvé, dokážou vás vtáhnout do děje a lecos vás překvapí, ale po páté nebo třeba po desáté už tak nějak víte, o čem to bude a dokážete uhádnout ten „překvapivý“ konec už v půlce knížky.
Tím neříkám, že by byl počátek vysloveně špatný. Člověk se jeho přečtením dozví nové věci a rozšíří si obzory, jen už to není tak napínavé jako Da Vinciho Kód a nejsem si jistá, jestli bych si to po pár letech přečetla ještě jednou.

HynekBee
09. srpna

Nedočetl jsem. Pro mě to je typický Brown. Celý děj se dá předvídat, pokud jste četli nějaké jeho předchozí kusy.
Jinak vše popsané mistrně, to se musí nechat.

ivzu77
08. srpna

Na další pátrání RL jsem se dlouho těšila. Četlo se to rychle a dobře. Téma mne také zaujalo. Snesla bych více putování a pátrání po historických místech jako v předchozích dílech. Ale i tak se musím přiznat, že jsem si muzeum, basiliku i dům v Barceloně vyhledala na Wikipedii. Jo ta technika :-)

Rozmarýna Rozm
08. srpna

Strašně slabá kniha, ve které je smícháno úplně všechno, včetně homosexuální platonické lásky a generála Franca - v obou případech úplně zbytečné a nemající s příběhem nic společného (prostě vata), umělé inteligence, náboženství, Stephena Hawkinga, zárodečné polévky,.... A zapomněla bych na Uber. Skoro bych řekla, že je tato kniha brak. Objednatele vražd odhalí každý čtenář uprostřed knihy. Do boje Langdona s najatým vrahem v katedrále Sagrada Familia se to velmi dobře četlo. Zbytek knihy byl nudný a přednáškový. A kniha pokračovala ještě i po odhalení toho, kdo najal vraha. Úplně zbytečně. Prostě žádné vyvrcholení.
Brown se už úplně vyčerpal.