Počátek

Robert Langdon, harvardský profesor symbologie a náboženské ikonologie, přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pořadatelem společenského večera je čtyřicetiletý miliardář a futurista Edmond Kirsch, jenž se díky svým oslnivým supermoderním vynálezům a odvážným předpovědím stal celosvětově uznávanou osobností. Kirsch, který před dvěma desetiletími patřil k prvním Langdonovým studentům na Harvardu, se chystá zveřejnit přelomový vědecký objev… který zodpoví dvě ze základních otázek lidské existence. Po zahájení společenské akce Langdona a několik set dalších hostů zcela uchvátí velmi originální prezentace, mnohem kontroverznější, než si Langdon původně představoval. Pečlivě naplánovaný večer se najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon je v bezprostředním ohrožení nucen učinit zoufalé rozhodnutí, aby z Bilbaa unikl. Doprovází ho Ambra Vidalová, elegantní ředitelka muzea, která Kirschovi pomáhala provokativní společenskou akci zinscenovat. Společně uprchnou do Barcelony za nebezpečným úkolem nalézt záhadné heslo, jež má odhalit Kirschovo tajemství. Při pátrání v temných zákoutích utajených dějin a radikálního náboženství se Langdon s Vidalovou musejí skrývat před nepřítelem, jehož všudypřítomná moc podle všeho pochází přímo ze španělského královského paláce… a který se nezastaví před ničím, aby Edmonda Kirsche umlčel. Na cestě vytyčené moderním uměním i tajemnými symboly odhalí Langdon s Vidalovou stopy, které je nakonec přivedou až k samotnému Kirschovu šokujícímu objevu… a úchvatné pravdě, která nám tak dlouho unikala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351159/pocatek-EaL-351159.png 3.9775

Robert Langdon (5.)

Origin (2017)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Argo

Tirisa
dnes

Sérii s Robertem Langdonem miluji, je to jediná knižní série, u které se nespokojím jen s tím, že si půjčím v knihovně, ale musím ji mít doma, protože se k ní ráda vracím. Dodnes si pamatuji, v jakém úžasu mě nechala Šifra mistra Leonarda, která rozhodně patří mezi moje top knížky.
Souhlasím s tím, že Počátek je nejslabší z celé série, ale i tak jsem si čtení užila. Je pravda, že kostra příběhu je vždy stejná, ale to mi nevadí. Tím, že pan Brown vychází z reálných a všude dostupných informací, uměleckých děl a historických památek, dává svým knihám něco navíc a musím přiznat, že ne jednou jsem si řekla...páni, vždyť má pravdu...
A když už nic jiného, je pan Brown mým průvodcem ve světě symbolů, uměleckých děl a historie obecně. U každé knížky mám po ruce internet, abych si mohla vyhledávat vše, co popisuje. A stejně tak jako jsem po Šifře vyrazila do Paříže, mám teď sto chutí vyrazit do Španělska a podívat se osobně na chrám Sagrada Família :-)

derminator
včera

Milí čtenáři, na této knize mě zkrátka něco nesedí. Z knih od Dana Browna je to kniha určitě nejslabší. Je čtivá, zajímavá, ale zkrátka se mě nelíbí odbíhání do scifi nemám toto téma rád. Brown je dobrý ba perfektní autor, ale má na lepší knihy než je tato. Proto prosím autora, vrať se k zápletkám alá Šifra mistra Leonarda, či Andělé a démoni.

Malýstromeček
předevčírem

Počátek je pro mě první kniha, která má více než 400 stránek a já ji přečetl jedním dechem. Kdyby si jí tatínek nekoupil, asi bych se k ní nedostal. Musím říct, že je knížka opravdu skvělá. Vůbec jsem ten konec nečekal a vzpamatovával jsem se z celého příběhu asi 2 dny. Určitě si koupím další knihy od Dana Browna.

Tato kniha se řadí do thrillerů. Knížka se otáčí kolem Roberta Langdona, který je profesor na Harvardu. A kolem Ambry Vidalové, která vlastní Gugheinovo muzeum a je zasnoubená s princem Španělska, ze kterého se stává král. Tito dva hrdinové se snaží získat heslo od prezentace zesnulého programátora Edmonda Kirsche. Získají ho nebo ne? Přečtěte si knihu a přesvědčte se sami.

Kniha se mi moc líbila. Děj se zdá velmi realistický a je zde spusta reálných faktů. A jak jsem říkal, konec vás ohromí. Celé čtení si myslíte, že víte kdo je za vraždami, ale najednou zjistíte, že nevíte nic. Osobně doporučuji všem nad 12 let.

ikorka
předevčírem

Počátek byla má prvotina od Browna a ano, knihu jsem zhltala prakticky jedním dechem, ale už do půlky příběhu jsem tušila, kdo je vrah a konečné překvapení se tudíž nekonalo. Dílo je napsáno čtivě, orientovala jsem se jak v prostoru tak v postavách což je jednoznačné plus! Známí mi doporučují spíše jeho starší díla tak si dám chvíli oraz s jinou knihou a asi si od něj ještě něco přečtu.

zdendula31
předevčírem

Pro mě absolutní zklamání...Andělé a démoni..super kniha.Kniha Počátek pro mě byla nudná,zbytečně dlouhá (na 120 stránce se toho stále moc nedělo)málem jsem nedočetla.Námět zajímavý,ale to je asi tak vše.

tchiwawa

Knihu jsem přečetla, ale musím říct , že od Browna byla dle mého názoru nejslabší... Rozuzlení mě popravdě zklamalo...

takana

Kniha se mi líbila ale předchozí byli lepší.

BarboraMed

Po delší době jsem se vrátila k Brownovi a kniha Počátek se mi moc líbila. Kniha má spád, celou dobu jsem byla zvědavá, co ten Edmond Kirsch vlastně objevil. A také mám ráda to, jak je popisované prostředí, hned bych se vydala do Barcelony :)

Rihatama

Dan Brown se vrací k robotické science fiction a třem základním Asimovým zákonům robotiky. Možná to není právě novátorské, ale proč by mělo? Roboti/vyspělé technologie jsou stále propletenější součástí našeho života a je to proto zcela přirozeně stále aktuální téma. Brown umě namíchal příjemně perlivý koktejl namixovaný z robotiky, technologie, vědy, konspirace, paranoi a samozřejmě náboženství. To vše okořenil nezbytnou romancí. Neváhá taky nabourat alespoň jedno ze základních tabu katolické církve... V závěru dospívá Brown k přísně logickému závěru, i když ne zcela neočekávanému. S církví tentokrát příliš nebojuje. Spíše jí v závěru nastavuje rozvážnou, smířlivou tvář. Brown z mého pohledu sepsal kvalitní literární dílo a jako obvykle skvěle proplétá fakta s fikcí. Barcelona a její Sagrada familia jsou i tentokrát dobrou volbou pro symbolologa Roberta Langdona. Příjemné čtení, i když tak zcela úplně nenaplnilo má očekávání.

alcan

I když je kniha objemná, dá se přečíst velmi rychle. Oceňuji na ní revoluční myšlenky v odpovědích na otázky kde jsme se vzali a kam jdeme. Ale příběhově kniha tak zajímavá není a dá se částečně předvídat. Kdo zná autora, ví že už napsal i lepší.

Jančislava

Z Počátku jsem nadšená. Krásně se četla a nebyla zbytečně prekombinovana. Mělo to spád, myšlenku, napětí i zajímavý konec. Tuto knihu řadím mezi první od tohoto autora. Sice jede podle podobného scénáře, ale mě to nevadí. Já doporučuji.

katarina9k9

Brownova najslabšia kniha, stále rovnaká dejová linka, oproti predchádzajúcim dokonca nuda, ziadne šifry, ziadne prekvapenie, koniec aj myšlienka predvidatelne, zbytočne fylozoficke nakoniec, nie a nie sa zacitat, nic mi ta kniha nedala. Je to škoda, lebo píše skvele, ma talent, ale dej zacina flákať....

ThePoeticJulie

Danu Brownovi ani méně než 5 hvězdiček dát nelze. Počátek je bez pochyby další z jeho úchvatných děl. Po Infernu myslím jeho druhá nejlepší kniha.

TinaFr

Brown mě trochu zklamal. Jako první jsem četla Inferno, které se mi maximálně líbilo a zaujalo mě neotřelostí tématu. Další skvělá kniha byla Andělé a démoni. Už tady se mi ovšem začalo trochu zajídat schéma příběhu jako přes kopírák, které mě začalo nudit v Šifře mistra Leonarda. Ano, příběhy jsou super, ale je to stále to samé. Počátek jsem si radši ani nekoupila a půjčila si ho od kamarádky. Za mě zklamání, zase stejný příběh a tentokrát jsem se do něho ani nemohla začíst, takže jsem knihu odložila (což dělám skutečně málokdy). Až Dan Brown vymyslí novou dějovou linku, ráda si knihu přečtu, protože umí psát velmi dobře.

karolina1733

Browna jsem měla vždycky ráda. Andělé a démoni mě okouzlily hned a já se rozhodla, že potřebuju přečíst všechny jeho knihy. Ale problém nastal u Inferna, zvlášť po naprosto brilantním Ztraceným symbolu. Inferno mě totiž děsně zklamalo. Bylo nudný, téma mě taky moc nebralo a já jen doufala, že s novou knížkou se zase vrátí na svou laťku.
Jenže...
Knížku čtu od února a za boha se do ní nemůžu začít. Jsem teprve nějak okolo 100. stránky, ale nic se tam neděje. Ráda bych si knížku přečetla, jenže si spolu tak moc nerozumíme jako s předchozími díly.

theale

Co se týče čtivosti - starý dobrý Brown.
Mně osobně se i líbí, že jsou poslední dvě knihy lehce odlišné než předcházející v sérii - jinak by to byla už nuda.. V Počátku jsou navíc šifry a historická linka nahrazeny tématem technologií (podobně jako v Digitální pevnosti, která se mi ovšem líbila více), takže mi kniha naštěstí nepřijde jako pátá variace na Šifru :)
Škoda jen stále stejného (super)hrdiny - Brownovi by slušela nová hlavní postava, no tak třeba příště :)
Hvězdičku dolů dávám za podle mě zbytečně zdlouhavý konec.

Arwen777

Brown je sázka na jistotu. A pro mě to byl i posun. I když schéma bylo podobné jako u předchozích knih, tentokrát Robert Langdon řešil více současnost a dokonce i budoucnost. Kulturní a náboženské tradice versus moderní technologie a budoucnost lidstva, vyšetřování vraždy a odkrytí poselství. Super napínavé čtení, které vyzývá k zamyšlení: Kde jsme se tu vzali? Kam směřujeme?

DragonflyT

Kniha byla poutavá jako všechny od Browna. Zajímavé téma, zajímavý příběh. Moc se mi to líbilo, jen autorovi neodpustím, že na to, co chtěl Edmond Kirsch zveřejnit jsem musela čekat dvě třetiny knihy! To bych nazvala týráním čtenáře! Ale jinak kniha stála za to :)

Dagmara36

Za mě jsou top Digitální pevnost a Šifra..., ale Brown je Brown. Četla jsem jedním dechem, profesora prostě miluju, a ten konec jsem tak trochu předvídala a dost mě z něj mrazí. Nikdy nevíme.................

misowi84

Dan Brown mě baví.
I když jsem už tušil, jakým směrem půjde tento příběh..
Zhltl jsem to celé jako třešničku na dortu :-)

ladaol

Úžasná, jako všechny od tohoto spisovatele.

Maat

Brownovská klasika, ale tato je lehce slabší, než například Inferno. Ale i tak mě Počátek bavil. Děj měl spád, nemohla jsem se dočkat rozuzlení. Rozhodně stojí za přečtení.

Amazonka72

Budu se opakovat - další z knih pana Browna se čte velmi svižně a dobře. Tento “pan spisovatel” zkrátka psát umí. Ale... Knihy psané podle stále stejného scénáře po čase unaví. Zkrátka, pět knih se dá, v šesté to již trochu skřípe a sedmou čtete pouze ze zvědavosti. Konec knihy, i když v tomto případě velmi předvídatelný, byl pro mě vlastně tím nejlepším z celé knihy. Možná vize civilizace v roce 2050 se může zdát trochu “přitažená za vlasy”, není však nereálná, stačí se rozhlédnout kolem sebe. Zavzpomínat, jak vypadal život s technologiemi před 20 lety. Otevřít dveře dětského pokoje, pozorovat lidi při ranní cestě do práce MHD, navštívit špičkové pracoviště některého z výzkumných ústavů. Každá kniha, která nás přinutí zamyslet se nad tím, kam náš svět směřuje, má svůj smysl. A pokud je napsaná panem Brownem, je to čtení velmi příjemné. Tři hvězdy, lepší průměr.

Jane007

Opět výborná kniha z pera Dana Browna, a že jsem na ni čekala!!! (Od jejího vydání jsem svého mužíčka trošku šikanovala, abych ji dostala k narozeninám:-D) Nemůžu jinak, ale dávám plný počet hvězd, přece jen je to PAN SPISOVATEL (pokud by byla škála širší, bylo by to jinak). Knížka je jako obvykle "napínavá jak malé gaťe", nechybí profesor Langdon, krásná žena, záhada, hromada technologií, architektura,... Každou chvilku jsem knížku odkládala, abych si něco ověřila na internetu (vlastnit cestovku, nejspíš bych se Browna zeptala, kde bude další knížka:-D). Co mě trochu zklamalo, bylo vysvětlení. Celou knížku člověk přemítá co a jak a zjistí, že to je trochu nevěrohodné sci-fi. Ale to je asi jediné, co bych knize vytkla. Souhlasím s ostatními čtenáři, že to asi není vrcholné dílo Browna, ale je to přece Dan Brown a já ho prostě mám ráda:-) Doporučuji s nadšením

tom035

Musím říct, že jsem poměrně zklamaný. Čekal jsem příběh, který bude více energický . Přišlo mi, že je to zbytečně roztahané, až jsem se chvílemi nudil.
Tahle kniha mi nepřiroste k srdci, ale určite je spousta jiných čtenářů kteří budou nad míru spokojeni :)

Nelíísek

Robert Langdon opět v akci !

Páni, začátek knihy vás naprosto strhne do děje a vám od samého začátku šrotuje v hlavě, co to velké odhalení vlastně je.

Jedno se ale knize prostě upřít nedá, jak bravurně systematicky a pečlivě je sepsaná. Autorovy a celému jeho opravdu početnému týmu poradců muselo dát neskutečnou práci než shromáždili všechny potřebná fakta k této knize.

K porozumění této knihy si musíte udělat čas a do jisté míry být zvídavý, nečíst jen knihu samotnou ale také si k ní dohledat určité fakta, která tato kniha vyzdvihuje, pak poté pochopíte jaký klenot Brownovi tvorby tato kniha je.

Vím že s s drtivou většinou neshodnu ale toto je nejlepší Brownovo dílo vůbec, nejedná se totiž jen o historii ale také o proroctví budoucnosti v jistém ohledu je plná naděje ale také strachu z neznámého.

Hodnotím na 5*

berila

Bohužel, musím říci, že jsem trochu zklamaná. Už téměř od začátku se dalo očekávat, kam vše bude směřovat. Pro mě tam bylo příliš mnoho odborných názvů a to opravdu nemusím. V průběhu čtení opravdu nemám čas studovat jednotlivé výrazy. Brown píše určitě dobře, přečetla jsem všechny knihy, ale tady jsem čekala více.

SteoSG

Tak asi takto: bolo to tazke ... docitat. Napinavost 2z5, predvidatelnost 5z5, rozhohovory blablabla 2z5, nejake tajomno-lustenie sifier 2?, postavy asi ako v tom vtipe sem je.nime zelenu,sem hnedu,sem ciernu ... 2z5, popis miest a prostredia 5z5 a takto by sme ju mohli rozoberat dalej ale vysledok je stale ten jeden a to SLABOTA!!! Nieco je zhnite v tvorbe Dana! Ide to smerom ... zlym. :(

monthy70

Brownovi knihy nejsou žádná top literatura, ale moc hezky se čtou. Platí to i o Počátku

Trixina

Mrzí mě to, protože jsem se na knihu těšila, ale děj byl moc předvídatelný. Dokonce i ta konečná myšlenka a rozuzlení. Zato jsem si náramně užila procházku mou oblíbenou "Barčou". Nedá mi to abych Počátek porovnala s tehdejší Šifrou mistra Leonarda ( jak mi to připadalo jako těžká četba ) a řekla bych, že to pan Brown začíná flákat. Ale neodrazuji - za přečtení stojí.