Ritmatik

Ritmatik https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200153/bmid_ritmatik-lnX-200153.jpg 4 133 26

Z pera majstra svetovej fantasy prichádza príbeh o šestnásťročnom Joelovi, ktorého jediným snom je stať sa ritmatikom a byť tak vyvoleným, čo môže vdýchnuť život krieduchom a slobodne sa priúčať magickému umeniu. No Joel je len synom prostého výrobcu kriedy na Armediovej akadémii a študentom ritmatiky môže len ticho závidieť. Až do dňa, kým si ho za asistenta nevyberie profesor Fitch, aby mu pomohol pri vyšetrovaní záhadných únosov študentov. Na mieste činu nachádzajú len neznáme ritmatické čiary a krv unesených. Joel sa spolu so študentkou Melody ocitne na stope nečakaného objavu, ktorý navždy zmení chápanie ritmatiky i fungovanie ich sveta.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

The Rithmatist , 2013

Flipper
08.10.2017 4 z 5

Ak by sa dalo o skvelej Sandersonovej poviedke Císařova duše povedať, že je modelovaná v 3D o Ritmatikovi by sa dalo tvrdiť, že je kreslený v 2D.
Ritmatik pôsobí ako fajn teenage fantasy oddychovka, písaná dospelým štýlom, pre publikum od 16 do 100. Z môjho pohľadu možno vyčítať iba zbytočne násilne zasadenie do steam-punkového sveta. Toto prostredie dej nijako neovplyvňuje a podobne podmanivo by pôsobil aj svet staroveku, či stredoveku (v duchu som si ho tam predstavoval). Ak by Sanderson nebol milovník pokračovaní na plný úväzok, mal by všetky predpoklady minimálne sa vyrovnať Menu vetra od Rothfussa.

Highlander
28.09.2017 5 z 5

Sanderson - je třeba psát víc? :)
Opět originální nápad a opět jsem rád, že v takovém světě nežiji... rýsoval jsem vždy křivě, takže jako ritmatik bych neuspěl. :D Když už bych byl vybrán. :-/
Zápletka nakonec byla spletitější, než se zdála... nicméně je tam pár nedořešených věcí.... třeba bude pokračování? :)

AllyKumari
20.06.2017 4 z 5

Ačkoliv jde o knihu určenou mladším čtenářům, především těm okolo patnácti let, a přestože začátek a úvod do všech těch linek, kružnic a alternativní reality byl trochu pomalý, Ritmatik je kniha napínavá, dobře napsaná a působivě vygradovaná.

trudoš
25.12.2016 4 z 5

Jak už je u Brandona Sandersona zvykem, i tentokrát představuje výborně propracované univerzum, systém magie a chytlavé postavy. Výraznou slabinou Ritmatika jsou však drobné chyby v koncepci a především pak nevýrazný závěr, který zdaleka nesplnil očekávání do příběhu vkládaná. Kromě toho, že vyústění je příliš prosté, nedojde ani k nějak překvapivým zvratům, takže jsem po finálním konfliktu nabyl dojmu, že celou dobu vlastně o nic zásadního nešlo.
Jinak ale jde o velmi povedenou kombinaci Philipa Pullmana a Joanne K. Rowlingové, kdy život na univerzitě v alternativním světě Spojených států připomene to nejlepší z jednoho i druhého. Sanderson je však mnohem nápaditější a dovedně se vyhýbá zaběhnutým klišé, která se přímo nabízejí. Atmosféra strachu, kdy jsou z neznámých důvodů unášeni studenti, je dokonalá, přičemž skvěle graduje postupné odhalování příčin děsivého komplotu. A přestože jde primárně o román pro mládež, přiznám se, že i jako odepsaný třicátník jsem si knihu užil maximálně.

RadeneWriter
31.05.2016 5 z 5

Magické! Prečítala som za jediný deň v knižnici :D Dokonalá knižôčka pre mňa! Odporúčam veľmi veľmi, nevedela som prestať čítať, hltala som to bez prestávky :D

KmkBookWorld
02.06.2015 5 z 5

Skvelá kniha, moju recenziu si môžete prečítať na tomto odkaze - http://kmkbookworld.blogspot.sk/2015/05/sanderson-brandon-ritmatik.html