Řetěz

Řetěz https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443409/bmid_retez-L6e-443409.jpg 4 642 219

Musíte unést dítě, aby vaše dítě zůstalo naživu. Absurdní? Ano, jen dokud se to nestane právě vám. Na tomto půdorysu rozehrává jeden z nejvýraznějších současných autorů thrillerů a detektivek Adrian McKinty (doposud u nás vyšly tři jeho detektivní romány z řady s detektivem Seanem Duffym, zasazené do doby Nepokojů v Severním Irsku) příběh, jaký se snadno může stát noční můrou každého rodiče. Jsme v poklidném novoanglickém městečku, jemuž vládne tajuplný Řetěz. Nikdo o něm nemluví, nikdo se neodváží obrátit na policii ani na FBI. Vždyť jde o vaše dítě. Próza Adriana McKintyho má jako vždy spád a snadno vás nepustí ze svých spárů, připravte se, že vynecháte večeři a přejedete stanici, kde jste chtěli vystoupit. Zároveň se jeho text pozvedá z prvoplánového napětí k nevyřčeným otázkám po smyslu lidské existence, k hranicím morálky, k znepokojivému vědomí, že každé vítězství má svou cenu. Román, který ve vás bude dlouho doznívat.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Vendeta

The Chain , 2019

Nepri
12.10.2020 5 z 5

Kniha byla skvělá. Neotřelý příběh, napětí, zápletka. Konec byl na mě až moc vyšponovaný. Určitě doporučuji přečíst.

Petraxxx
09.10.2020 5 z 5

Strhující od začátku do samého konce.

Lucie311
07.10.2020 5 z 5

Tak to bylo faaaakt dost dobrý . Dokonale propracovaný příběh. Asi si raději smažu Fb.

Ajuszka
06.10.2020 5 z 5

Tak tohle by nářez. Kniha napínavá od začátku do konce. Příběh byl krutý a nelítostný a mě to moc bavilo.

alena1228
29.09.2020 4 z 5

Velice čtivé,tuto knihu jsem dala na jeden zátah.Začátek úplně famózní,konec dost přitažený za vlasy.Za konec ubírám hvězdu,ale určitě stojí za přečtení.

85098211
27.09.2020 4 z 5

Kniha, která vás strhne hned od prvních stránek. A také jste okamžitě nuceni vžít se do situace, v níž se ocitla Rachel. Což je definitivně pro naprostou většinu rodičů děsivá noční můra. Jenomže ono se to zde děje a Rachel si musí hodně dobře promyslet každý další krok a musí jednat tak, jak jí to diktuje tajuplný Řetěz. Protože i za tu nejmenší chybu by zaplatila cenou nejvyšší... Tolik úvod do děje. Příběh jako takový je opravdu strhující, napínavý až k zbláznění - a zároveň se postupně začínáme dozvídat, co za tím vším stojí, kdo tahá za nitky Řetězu. A také, jaký je důvod jednání těch šílených lidí. Kniha se mi opravdu dlouho líbila, nedokázala jsem se od ní odtrhnout, ale bohužel jsem nakonec byla zklamaná tím, jak si autor poradil se závěrem. Moje očekávání ohledně pohnutek Řetězu byla jiná, doufala jsem v nějaké rozumnější vysvětlení. Přestože mi (asi) mělo být jasné, že něco takového musí být výplodem chorého mozku. Kromě toho se mi konec knihy zdál tak trochu překombinovaný - za to všechno tedy jednu hvězdičku strhávám, ale autora i přes tyto svoje výhrady musím pochválit, že v záplavě thrillerů napsal přece jen poměrně originální story ;-).

Ellinek
27.09.2020 4 z 5

Nelze říci, že by to byla špatná kniha, ale za mě se opětovně drží stejného vzorce a odhalení toho, kdo za řetězem vlastně stojí, není nikterak překvapující. Nejde ani o to, jakým stylem nám toto odhalení autor naservíroval, ale spíše o to, kdo to vůbec byl. Snaha dostat se čtenáři pod kůži tím, že začneme sledovat minulost toho, kdo je nám podsouván jako ten geniální strůjce, moc nevychází. Takto totiž funguje většina knih založených na tomto principu. Když se pak sami sebe zeptáte, kdo z okolních postav by mohl být onen strůjce, aby to bylo údajně nejméně očekávatelné, odpověď přijde docela sama. Nebaví mě znát padoucha už v půlce knihy, ale prakticky pořád se to děje a na to, jaký byl kolem mé osoby ohledně této knihy hype, to zrovna nestačí.

Určitě se ale knize nedá upřít čtivost. Je to svižné, krátké kapitoly lehce ubíhají a v určitých částech funguje i to napětí, kdy i já jsem se hnala dál, protože mi to přeci jen trochu zvedlo hladinu adrenalinu. Jen jsem si v půli knihy říkala, co všechno se sakra ještě musí stát, když už je to hlavní uzavřené a na další polovinu knihy už toho je málo? I tak to ale autor natáhl, byť by se to možná dalo zkrátit ku prospěchu věci.

Ve skutečnosti řadím Řetěz i přes své výhrady ke kvalitním thrillerům, na které po týdnu nezapomenu, ale v případě potřeby bych ho určitě někomu, kdo má tenhle typ knih rád, doporučila. Plus dávám za přidanou hodnotu v podobě zamyšlení se nad tím, co je vlastně ta pravá rodičovská láska a co všechno jsme ochotni udělat pro své děti. Mám ráda knihy s přesahem a bylo milým překvapením, že Řetěz v tomto nadmíru předčil očekávání.

encyklopedie
24.09.2020 5 z 5

....měl jsem obavy, že se to nevyrovná sérii
Detektiv Sean Duffy .....
Ale lehce vyrovnalo, v některých zatáčkách dokonce předjelo..... a téma tedy dokonalé...
100%

Polinka92
20.09.2020 5 z 5

Hodně dobře napsaný příběh. Doporučuji každé matce, která má potřebu hlásit na sociálních sítích každých pět minut života svého dítěte.

mag097
18.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Vaše dítě je uneseno, pro jeho záchranu musíte unést další dítě, řetěz nesmí být přetržen. Anotace na tuto knížku zní velmi lákavě a měla jsem před jejím čtením velká očekávání.

Hned na úvod musím říct že moje očekávání byla částečně splněna a částečně ne. První dvě třetiny knihy jsou absolutní bomba. Krátké kapitoly deníkové formátu čtete jednu za druhou a příběh vám dává přesně to, co od něj očekáváte.
SPOILER!!!
Ale ta poslední třetina...fuuuu....to bylo pro mě velké zklamání. "Hlavní záporáky" odhalíte aniž byste se museli snažit dobrých sto stran před koncem, kroky všech jsou předvídatelné a vy víte co která postava udělá protože je to plné klišé, a aby toho nebylo málo, celý příběh končí sluníčkově.

Námět knížky a její začátek je 5* ale rozuzlení pouze 2*, knížce dávám 3,5*

BudosovaB
17.09.2020 4 z 5

Nic moc jsem nečekala, a proto jsem byla mile překvapena. Děj perfektně plyne, žádná nuda, pořád se něco děje. Opravdu kladně hodnotím i nápad, jelikož v této době mi přijde vše otřepané. Navíc jako máma dvou malých holek jsem se dokázala vžít do pocitů Rachel. Hvězdu dolů dávám za konec, který by v reálném životě, dle mého skromného názoru, takto nemohl proběhnout.

Bulldog
17.09.2020 5 z 5

Tuto knihu hodnotím velmi pozitivně..originální dějová linka a samotný Řetěz je noční můrou pro všechny, kteří mají děti..kniha je téměř bez krve a přesto z ní cítíte takový divný hnus..

Murasaki
14.09.2020 5 z 5

To jsem si zase vybrala čtení, jakožto matka půlročního miminka. Autor se s tím nepáře a rozjel to už od první stránky. Nedovedu si představit, že bych se sama ocitla v takovéto situaci. Po dočtení knihy jsem zažívala stavy, kdy jsem se při procházce s kočárkem pořád rozhlížela kolem sebe a měla staženou zadnici, když kolem mě prošel někdo. :D
Celé to téma je celkem k zamyšlení. Co všechno je matka schopna udělat pro své milované dítě. Jsou schopné zajít i za hranice všeho.
Líbilo se mi, že tu bylo i vyprávění z pohledu tvůrců Řetězu. To se mi líbilo asi nejvíce. Konec... no.. řekněme, že vzhledem ke zdravotnímu stavu Rachel nedával moc smysl.
Knihu jsem během čtení shrnula do jediné věty "Ze s**ček do ještě větších s**ček." :D

Tyto
12.09.2020 4 z 5

Tak mě jen tak nic do děje nevtáhne, napětí a strach prožívám minimálně.... ALE tahle kniha mě vyloženě nutila k zamyšlení, čeho všeho bych byla schopná pro záchranu svého dítěte ? Opravdu ?... Doufám, že se to nikdy nedozvím ! Rozhodně toto dílko stojí za přečtení.

zandu
12.09.2020 2 z 5

Tak pro mě naprosto zklamání. Měla jsem příliš vysoká očekávání na základě anotace i doporučení. Byla jsem tak zvědavá, tak natěšená...dokonce jsem i přemýšlela, zda se do ní mám vůbec pouštět, to téma je přeci jen dost citlivé a jako mamka se o své dítě také bojím... Ale bohužel. Prostě nemohu vůbec říct, že by mě kniha vtáhla do děje a nechtěla pustit. Napětí a strach minimální. Za mě stěží ty dvě hvězdy, které dávám. Je to škoda, protože téma a nápad je super, bohužel to nebylo patřičně využito.

annasglamour034
03.09.2020 5 z 5

Co když peníze nejsou řešením? Co když život závisí na činu, ke kterému by se málokdo snížil? A bohužel to není jen noční můra.
Kniha řetěz od autora Adriana McKintyho není jen nějaký thriller. Kombinuje noční můry všech rodičů, psychiku a především myšlenku, jak zničit jedním činem život obyčejného člověka. Stačí jedna zajímavá myšlenka, jak vydělat rychle peníze a sám si nezamazat ruce.
Kniha už od začátku vnese člověka do pocitů bezradnosti, přestanete chvilkami dýchat a srdce by Vám mohlo vyskočit z hrudníku. Pro slabé povahy a úzkostlivé rodiče to nebude četba pro klidné spaní. Všem ostatním ráda tuto knihu doporučím.

LukBook
01.09.2020 5 z 5

Skvělý thriller s originální myšlenkou. Snaží se především šokovat a vybírá si k tomu ten nejsnadnější cíl - děti. Právě o ně totiž máme ten největší strach a udělali bychom pro ně cokoliv.

Gibis
31.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Rachel se jednoho dne probudí do noční můry, vrací se jí rakovina a co hůř, je unesena její třináctiletá dcera Kylie a tím se ony dvě i celá jejich rodina stávají součástí Řetězu, ze kterého už není cesty ven. První část knihy byla opravdu skvělá, nervy drásající a děsivá, jak postupně Rachel přistupovala na podmínky Řetězu a dělala věci, které si dřív nedokázala ani představit, že by jich byla schopna.
SPOILER!!! Velká škoda, že v závěru knihy autor sklouzl k neuvěřitelné, akční střílečce, kdy se rakovinou naprosto zdecimovaná Rachel stává akční hrdinkou sypající kolem sebe dávky ze samopalu a působí mnohem akčněji než její parťák Pete, který je bývalý mariňák.

Za mě tak 3,5*, přikláním se ke čtyřem za skvělou první polovinu příběhu.

knihomolkajanca
31.08.2020 4 z 5

Měla jsem to štěstí, že se mi dostala do rukou reading copy, a tak už mám tuto očekávanou novinku za sebou.

Je to taková jednohubka - knihu slupnete za dva maximálně tři dny. Je psána jednoduše, děj odsýpá a o akci není nouze hned od první strany. Myslím, že pro ty, kteří již doma dítě mají, bude kniha i dost dramatická a určitě ji budou dost prožívat.
Osobně jsem měla trochu problém se na začátku sžít s hlavní postavou a docela bych ocenila, kdyby se některým věcem autor věnoval trochu déle. Občas jsem měla pocit nepřirozeně rychlého posunu v ději. Na závěr mě trochu zklamalo to, že jsem dokázala předvídat, co se stane a v momentě, kdy se na scéně objevila jedna postava, mi bylo jasné o koho jde. Také by se mi líbilo, kdyby závěr měl větší důsledky pro postavy, protože konec mi přišel docela sluníčkový. Myslím, že kdyby byl autor trochu drsnější, kniha by na mě udělala větší dojem.

Na delší rozbor knihy se můžete mrknout do recenzí.