Řeky Londýna

Řeky Londýna https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258789/bmid_reky-londyna-Koa-258789.png 3 1233 304

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Rivers of London , 2011

marris
19.03.2019 1 z 5

na knížku mě nalákaly dobré recenze, ale četla se hůř. Nápad je určitě dobrý, ale zpracování horší.

Ladinek
17.03.2019 4 z 5

Celkem příjemné překvapení. Moc jsem nečekal, ale hodně jsem dostal. Měl jsem trochu potíž pochopit, jak je to s těmi řekami. Také mi chvíli trvalo, než mi došlo, že hlavní hrdina je navzdory ležérnímu vystupování vlastně děsně mazaný. Nicméně ten humor je tam skvělý a dobře jsem se bavil.
Srovnání s Harry Potterem je zcela mimo, spíš to připomíná Bryanta a Maye od Christophera Fowlera.

olívoil
14.03.2019 3 z 5

Nějak jsem od této knihy čekala víc...…..příliš mnoho osob, situací, pro mě zmatek...…….snad se mi další díly budou líbit víc

mr.Zdenek
23.02.2019 5 z 5

Dobrá kniha s ošklivým přebalem. Alespoň mě se vůbec nelíbil. Dokonce mám podezření, že už jsem ji měl v knihovně jednou v ruce a kvůli vzhledu odložil. Děj je lehce okořeněn suchým anglickým humorem, ten mám rád. Trochu jsem tápal v názvech magických postav, duchů a dalších potvor. Přesto se mi kniha líbila a při další návštěvě knihovny sáhnu po dalším dílu.

Omnis
17.02.2019 1 z 5

Tváří se to pekelně zábavně, ale vlastně je to jen nepříliš dobrá nuda.

azzies
07.02.2019 3 z 5

Kniha se mi četla velice dobře, styl vyprávění mi sedl. Anotace obsahující jméno Harry Potter mě odrazovala, nemyslím si, že typický čtenář dětského čaroděje bude mít zájem o městskou fantasy s příměsí velmi dobrého britského humoru, občas obsahující dosti brutální způsoby ukončení života nevinných Londýňanů a špetku lehké erotiky (byť mi některé hlášky přišly zbytečně explicitní).
Můžu se ale mýlit.
Vysvětlení magie je celkem dostačující, možná to chtělo ještě něco, co by svědkům vymazalo paměť, když uvidí co nemají (v době mobilů těžká záležitost, já vím), občas se autor zasekne a půl stránky popisuje co je kde a jak to vypadá, ten kráter za kostelem byl trochu moc, ale jinak to funguje a baví velmi dobře.
Update po přečtení celé serie: zpětně na mě tato kniha působí jako nejslabší, další díly mají mnohem uhlazenejsi vyprávění (práce editora?) a neobsahují pro mládež nevhodné prvky,tak jako tato kniha.

Pegasus
06.02.2019 4 z 5

Líbila se mi. Je pravda, že druhý díl mi přijde záživnější a akčnější, ale zatím mě tahle série hodně baví. Myslím, že na rozjezd jsou Řeky Londýna fajn.

Arwen777
29.01.2019 4 z 5

Do srovnávání této knihy s Harry Potterem bych se rozhodně nepouštěla, to by těžko vyhrála. To ale neznamená, že není dobrá. Je v ní ta správná dávka anglického suchého humoru, sarkasmu a magie v detektivním hávu. To vše v současném Londýně. Já jsem se rozhodně dobře bavila. Peter i Thomas jsou sympatičtí hrdinové, magie jakoby tam byla jen mimochodem, ale přitom drží člověka v napětí, co přijde. Je vidět, že autor miluje Londýn, ale pro mě byly některé popisy až příliš podrobné a odtrhávaly mě od děje a občas jsem se ztrácela. Ale celkově byla kniha zábavná, vtipná a originální. Těším se na druhý díl a doporučuji.

OldřichHanton
24.01.2019 3 z 5

Čekal jsem detektivku s fantasy prvky, ale dostal jsem velmi odvážnou fantasy, kde se, mimo jiné, vyšetřují vraždy. Vše se sice odehrává v současném Londýně, ten je však plný magie a hemží se čaroději, duchy a mnoha dalšími magickými bytostmi.
Aaronovitchovi se nedá upřít bohatá představivost a velká láska k Londýnu, na mě však jeho styl moc nefungoval. Knížka není nijak zvlášť dlouhá a mnohé informace, hlavně o fungování celého universa mi přišly jakoby zhuštěné. Docela rychle jsem se ve všem začal ztrácet a samotnou detektivní linku přestával sledovat. Zhruba v půlce už jsem se musel do čtení nutit a občas u toho i usínal. Závěr to sice trošku napravil, ale i ten mi přišel zbytečně spektakulární.
I když to není úplně můj šálek kávy a do dalších dílů se asi nepustím, nechtěl bych od přečtení nikoho odrazovat. Řeky Londýna jsou první část slavné ságy, která má milióny prodaných výtisků a zástupy fanoušků, jenom Já se mezi ně bohužel nezařadím.

Hayley_Wilson
21.01.2019 2 z 5

Na knihu jsem se těšila. Ze začátku jsem si říkala, že má zajímavý potenciál. Bohužel v průběhu jsem ho nějak začala postrádat. Příběh mě kolikrát nepohltil natolik, že jsem byla schopna přemýšlet na něčím jiným, že jsem se na konci vlastně už ani neorintovala ve všech těch motanicích. Dočítala jsem spíš z nevole k odkládání nedočtených knížek.

Braenn
20.01.2019 4 z 5

Ohoho... člověk někdy narazí zcela náhodou na opravdové skvosty. No dobře, možná ne skvosty, ale rozhodně oblázky mezi kýbly štěrku. '

Od knihy jsem nečekala mnoho, obzvláště po obálkovém upozornění "co kdyby dospělý Harry Potter pracoval u policie?". Obvykle je to upozornění na něco laciného, ne-li trapného.

Tahle knížka není laciná. Není ani, pravda, kdovíjak originální. Humor je docela dobrý, postavy předvídatelné, ale zajímavé, obzvláště ty říční... vlastně tu není nic moc, co by už tisíckrát nebylo jinde, ale přesto je výsledný koktejl velmi čtivý, chemie funguje a tak dále. Možná si ji nepřečtete dvakrát, ale co? Kniha si neklade vysoké cíle, a ty střední skvěle splňuje.

Na dlouhé (nejen) zimní večery směle doporučím. Proto dávám čtyři. Ve světle podobných detektivních veselostí si to plně zaslouží.

lee5747
20.01.2019 3 z 5

Docela zajímavá knížka i příběh, jen chvílemi byli pasáže, které jsem měla nutkání přeskočit.

Chladek
18.01.2019 1 z 5

Po dlouhe dobe knizka, u ktere jsem se musel uz minimalne od pulky nutit do toho, abych ji neodlozil nedoctenou. Coz neni pro autora zrovna vyznamenani :(
Takze plusy:
- zajimavy napad na kombinaci sveta magie a sveta moderny a jejich koexistenci
- palec nahoru za Otce Temze a Mamu Temze a jejich teamy
A minusy:
- autor nedokaze zaujmout a vtahnout do deje
- pokud uz nejaka atmosfera vznika, pravidelne ji zabije nejakym kosatym popisem cehosi (Londyna, osoby, mista), ktery je po remeslne strance sice fajn, ale vetsinou je naprosto samoucelny a dej nikam neposouva
- sprostarny a sexualni narazky - OK, neziju v klastere a pokud by to melo nejakou funkci, budiz, ale takto si vzdycky reknu Co? a hlavne Proc?
- cele carodejnicke univerzum je neuveritelne odflaknute - dohromady asi 3 kouzla, nevime proc je Nightingale posledni carodej, pul knizky se tvari jako mistr sveta, ve 2/3 knizky se necha strelit do zad a prakticky vypadne z deje
Takze pouceni pro priste: pokud mate sice dobrou referenci na knizku, ale po 1/3 se vam to nejak nezda, tak je potreba knizku zaklapnout a jit cist neco jineho, pokracovani ve cteni je ztrata casu.

Elea
11.01.2019 4 z 5

Příjemná kombinace fantasy a detektivky, doplněné anglickým humorem. Závěr mi připadal trochu překombinovaný, ale jinak milé čtení.

IgorGebiza
09.01.2019 4 z 5

zvlastna kniha, nie zla, aj ked v druhej polovici som sa zacal trosku stracat.

woodward
28.12.2018 5 z 5

Tenhle příběh mě potěšil. Je to detektivka i fantasy. Je to velmi anglické, prosvětlené lehkým humorem, i když se tam každou chvíli mluví o příšerných, krvavých skutcích. Má to šmrnc a originální "setup". Žádnej americkej velkovýrobce čarodějných krváků by nejspíš nic podobného napsat neuměl. Dávám pět hvězd a těším se na další díly.

Janadvorackova

Tohle se povedlo.
Co se stane, když mladý policista zjistí, že magie opravdu existuje, funguje a praktikuje se víc, než by si kdy dokázal pomyslet :).
Takže když řeší vraždu, neměl by se divit, když svědkem bude duch. Upíři také existují. A divně se chovající vodní potvory, některé dosti jízlivé.

Parádní jazyk a výborný humor.

Klepsi
28.12.2018 5 z 5

Přistupovala jsem k tomu skepticky, protože urban fantasy obvykle nečtu, ale tohle za přečtení rozhodně stojí. Je to originální a nápadité, vtipné a psané tak, že stránky plynou tak rychle, že to ani nevnímáte, a najednou jste na konci. Už se těším na další dobrodružství konstábla Petera Granta :-)

Denisa153
07.12.2018 4 z 5

Bylo celkem zajímavé, chvilkama mi to připomínalo seriál Grimm, a někdy to bylo zbytečně zdlouhavé a utahané. Ale líbilo se mi to a jdu na další díl.

Freedomova
03.12.2018 5 z 5

Skvělá knížka, originální zápletka a úžasné popisy historických proměn Londýna. Napínavý děj, psaný s lehkostí i humorem, těšila jsem se na každou další stránku. Naštěstí mám po ruce hned druhý díl, tak mohu pokračovat dál :)

Londýn humor čarodějové policie městská (urban) fantasy

Ben Aaronovitch
anglická, 1964