Řeky Londýna

Řeky Londýna https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258789/bmid_reky-londyna-Koa-258789.png 3 1233 304

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Rivers of London , 2011

tereza1198
02.12.2018 3 z 5

Dávám čtyři, protože některé části byly geniální a navnadilo mě to na přečtení dalších dílů. Jiné scény se dost vlečou. Ale chápu, že kluk odkojený řekou Londýna si v krizové situaci musí sednou a dát si čaj o páté s kondenzovaným mlékem. Občas přehnaně popisné, ale já mám prostě městskou fantasy ráda. Myslím, že svět plný starých magických zákoutí se nejvíc hodí do Prahy a Londýna.

eliska4138
22.11.2018 2 z 5

Tak moc jsem se těšila, že si tuto knihu užiji a.... nic. Nechytlo mě to, hlavní postava mi byla celou dobu vcelku ukradená a v podstatě jsem knížku dočetla jen kvůli tomu, abych si ji mohla odškrtnout jako přečtenou. Věřím, že někoho zaujme, ale přes všechna očekávání, můj šálek kávy to není.

charlizee
11.11.2018 3 z 5

Další z knih, kterou mě můj manžel obdaroval, aniž bych si ji přála :) Po zběžném přečtení několika komentářů tady jsem se čtením otálela..., navíc se mi kniha nehodila do čtenářské výzvy..., no ale protože se další narozeniny blíží, a protože bych s takovým vděkem nepochodila a nemusela už taky žádnou knihu dostat, nadešel její čas. Ze začátku jsem byla nadšená a svoje pocity jsem s vděkem posouvala směrem k manželovi, neboť se zase skvěle trefil! Bylo mi líto, že na čtení teď nemám dost času, cítila jsem takové pěkné tetelení, kdykoliv jsem se začetla, prostě mě to bavilo. Ale pak najednou...mě to bavit přestalo. Nevím, jestli se tak stalo, když bylo odhaleno, kdo za všemi pohromami stojí, anebo už někdy dřív. Ale od určité fáze už mi to přišlo úplně bez děje, bez nápadu, nebavila mě ani jazyková složka. To, co mě bavilo, byl barvitý popis Londýna, jeho ulic a staveb - v něčem mi to připomínalo Michala Sýkoru a jeho Olomouc. Stejně jako u něj, funguje i tady město samotné jako by bylo další postavou. A to se mi líbilo víc, než zlidštěné, jednající řeky. Obecný nápad příběhu je originální a zábavný, ale vše okolo něj nějak vyprchá. Pro mě to zůstalo někde na polovině cesty.

terry4776
07.11.2018 4 z 5

Narazila jsem na knihu náhodou, ale nelituji toho. Vždycky jsem ráda shrnovala knihy ohledně magie.
Autor mě mile překvapil nápady, kterými zle evokovat i s dostupností jen obyčejných věcí, které člověk má kolem sebe nebo se dají koupit v obchodech. Děj se mi líbil a oceňuji tolik druhů překvapení, co se tam objevilo.
Těším se až se pustím do dalšího dílu.

Rowana
03.11.2018 3 z 5

Zajímavý nápad i provedení. Hlavní hrdina mi občas trochu lezl na nervy, ale i to je způsob jak postavě dodat na opravdovosti. Příběh má vtip, docela plyne, občas jsem si přišla malinko ztracená. Ale neodradilo mě to, časem sáhnu po dalším dílu.

ifa
03.11.2018 3 z 5

Kniha má hodně zajímavý příběh a spoustu skvělých nápadů, ale četla se mi dost špatně. Potíž bude asi v tom, že bez ohledu na to, jak dramatická situace byla, styl vyprávění (v první osobě z pohledu hlavního hrdiny) na mě často působil, jakoby Peter Grant popisoval výlet naučnou stezkou. Věcně, bez emocí, jakoby se vlastně nic nedělo. A taky ho zdržoval popis podle mého naprostých zbytečností. Někomu takový přístup možná sedne, ale mě to značně ochudilo o zážitek a k hlavnímu hrdinovi jsem naprosto nebyla schopná si vytvořit vztah.

smrdutka
21.10.2018 2 z 5

Doporučeno od kolegy, který posledních 5 let strávil nad odbornými knihami a skripty. Přesto jsem si říkala, že by to snad opravdu mohl být ten Harry Potter pro dospělé. Není. V první půli čtení jsem se těšila, jak jí obdaruji své přátele, ale s narůstajícími čísly stránek, jsem byla ráda, že jsem se nezachovala impulzivně. Autora, jak sám říká a mimo jiných, velmi ovlinil Pratchett. Tahle kniha je vtipná, velmi. Tenhle humor mám ráda. Na druhou stranu je to jako když si jdete koupit mrkve, cestou se vám přihodí na 365 vtipných, méně vtipných a nuceně úsměvných situací. Mrkve nakonec nemají a domů se ani nevrátíte. Postavy jsou jak kameny na deskové hře. Jakoby fyzické, leč bez hloubky, jen se tak zmateně posouvají po ději, který by vyšel na jednu stránku nebýt toho nuceného natahovaní. Vnímání času mě také mírně zarazilo. Vše má spád a ve chvíli, kdy je více postav v ohrožení života, si ta hlavní dopřeje popisu místa dlení svých zploditelů, doslova si prokrastinuje několik stránek na úkor stromů. Co mě dostalo a naopak bych uvítala více, byl nádherný historický prolet Londýnem. Jdu dál, měsíc čeká.

Etule
09.10.2018 3 z 5

Musím říct, že jsem si při čtení knihy připadala podobně jako Peter. Totálně ztracená. Jenže on na rozdíl ode mě se v tom poměrně rychle zorientoval. Tak nějak jsem se docela motala v řekách, klidně bych se bez téhle dějové linky obešla a nechala tam prostě jen vyšetřování. Nicméně druhý díl si přečtu.

tlllk
29.08.2018 4 z 5

Randall a Hopkirk v novom kabáte z Harryho Pottera. Len celkom nechápem cieľovku, dej bol miestami infantilný na úrovni doktora Proktora a zrazu bác drogy, sex a slovník z III. cenovej.

Ale ako audio-kniha to bolo celkom zábavné...

aginecka
21.08.2018 3 z 5

Prostředí atraktivní, téma skvělé, bavil mě jazyk autora, ale... Někde na trase se stala chyba (neříkám, že ne na mé straně) a já se místy do čtení musela nutit. Škoda.

Nosorozec_91
19.08.2018 3 z 5

Nějak mě to až tak nenadchlo.

Eleovny
02.08.2018 2 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek od kamarádky, která z ní byla nesmírně nadšená. Četla jsme ji tak s velkým očekáváním, ale byla jsem popravdě celkem zklamaná. Kniha má absolutně skvělou myšlenku, první stránky vypadají velmi zajímavě, ale to se brzy vytratí. Potenciál knihy je jednoduše zabit a čtenář nemá šanci udržet pozornost.
Zároveň mi osobně velmi štve vztah hlavní postavy s jeho kamarádkou Leslie! Který je jednoduše divný.

HankaHail
01.08.2018 3 z 5

Zas a opět se mi potvrdilo, že se člověk nemůže řídit doporučeními na obálkách od jiných autorů. Knížku se mi podařilo přečíst až na potřetí. Vždy jsem se do ní nemohla začíst. Do třetice mě knížka chytla a pustila bohužel už v půlce. Autor začal zbytečně kombinovat hodně věcí a chtěl do knížka narvat co nejvíc věcí.

HanKasp
06.07.2018 2 z 5

Knihu jsem si půjčila od kamarádky, že prý jde o oddychovku. Musím prozradit, že oddychová kniha je pro mě něco jiného.

Příběh detektiva Petera Granta co by čarodějova učně byl velmi povrchní, bez jakéhokoliv propracování. Mám ráda magické příběhy, co mají navíc hloubku a do poslední chvíle nevíte, jaké přijde rozuzlení. Tento příběh zdá se mi napsán stylem, že se autor rozhodoval až v danou chvíli, co Grantovi vejde do cesty. Mnoho situací jsou popsány s náznakem, že by se v knize mohly rozvinout dál, avšak nerozvinou.

Přibližně po 60 stránkách jsem uvažovala, zda knihu nemám odložit, nakonec jsem ji dočetla. Že by to ale byla kniha, ke které se člověk vrací, to rozhodně ne. V závěru vás však naláká na další příběh Měsíc nad Soho, kde to ve vás evokuje k tomu, zda dojde k objasnění některých skutků, co se v knize děly, ale obávám se spíše, že k tomu nedojde.

Na přebalu se píše, že se jedná o "vynikající městskou fantasy, kterou byste si měli přečíst," za mě dodávám, když ji nepřečtete, o nic nepřijdete.
A o tom, že to s Harrym Poterem nemá co společného a jde jen o laciný reklamní trik, se rozepisovat nemusím. To už tu psali jiní.

ebony_kacka
27.06.2018 4 z 5

Kniha je celkem čtivě napsaná, místy vtipná.

alekis
18.06.2018 3 z 5

Protentokrát - soras!

Nejsem černovláska, ba ani blondýna,
miluju UK, fantasy, a bažila jsem číst Řeky Londýna.
Bohužel, má to - pro mě - špatný směr. Nedočtu, odkládám,
však ještě jeden verš na závěr:

Ve staré dobré Anglii září za úplňku
Řeky Londýna jak roztavený cín...
God save the Queen!

Je tolik knih, které nestačím přečíst. Takže nečtu, co mě nebaví. Snažím se nedávat špatná hodnocení, u vědomí toho, že já sama asi žádnou pořádnou literaturu nikdy nezplodím... Tudíž dávám zlatý střed a protentokrát, sorry, Mr. Aaronovitch.
Jo, a ta "stará dobrá Anglie" :-) :

Prosím, neberte mi mé iluze,
já vím, že je to stejné jako touha po duze,
které se dotknout nedá...
a přesto osamělá duše cestičku k ní hledá... :-)

Eyghon
14.06.2018 4 z 5

První dvě třetiny jsou jednoznačně za 5*, ale od okamžiku, kdy vypadne inspektor Nightingale, je děj překombinovaný a špatně čitelný. Některé dějové linky jsou tam jenom proto, aby bylo v knize víc textu. Ale i přes všechny nedostatky, je to detektivka, ve které je v hlavní roli magie, a takových je sakra málo. 1* navíc za Londýn :).

prestiggio
05.06.2018 2 z 5

Možno som nebola vhodná cielová skupina, ale do čítania som sa musela nútiť. Najhoršie je, že som to nepochopila.

Citronka
03.06.2018 1 z 5

Zajímavý nápad, ale bohužel při čtení téhle knihy jsem se nudila. Pro mě tomu scházela jiskra. Musela jsem se nutit ach knihu dočetla

happy-smile
30.05.2018 4 z 5

Fantasy čtu spíše výjimečně, ale do této jsem se pustila, protože mám ráda prostředí kouzelníků. Navíc se děj odehrává v Londýně, což jsem brala jako další velké plus. Hodně se mi líbil autorův netradiční humor, tím si mě opravdu získal. Co se týká děje, občas se mi zdálo, že tam byly pasáže, které knize ubíraly na svižnosti. Ve výsledku to pro mě byla docela zajímavá knížka, u které dám časem šanci dalším dílům.

Londýn humor čarodějové policie městská (urban) fantasy

Ben Aaronovitch
anglická, 1964