Rekonstrukce

Přežít ještě neznamená žít „Narodila jsem se, když mi bylo devět let, deset měsíců a sedm dní,“ začíná své vyprávění Eliška, hrdinka románu Rekonstrukce. Eliška nyní přebývá v tichém domě své zapšklé tety a její život nikoho nezajímá. Nebo to tak alespoň vypadá, soudě podle opatrných reakcí všech okolo. Eliška se zrodila z vraždy. Matka zabila jejího mladšího bratra a následně i sama sebe. Do té doby přitom vedli průměrný život, v němž nic nenasvědčovalo nadcházející tragické události. Nenašel se ani žádný dopis na rozloučenou, svědkové posledního dne zamlklé matky s dítětem si pořádně ničeho nevšimli. Eliška proto vyrůstá s desetiletou prázdnotou místo dětství, kterou se v dospělosti rozhodne objasnit. Proč to matka udělala? A proč ji nevzala s sebou… V pořadí třetí román úspěšné prozaičky Viktorie Hanišové je o přitažlivosti prázdných míst, o podmanivosti pádu do temnoty. Občas stačí málo, třeba snaha najít životní rovnováhu — a člověk se znenadání kýve nad propastí.

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/397708/rekonstrukce-Zft-397708.jpeg 3.9424
Romány, Literatura česká
ISBN:978-80-7577-817-8

Kniha Rekonstrukce

verculka
včera

Knižka vás lehce vtáhne do děje a pořád přemýšlíte nad důvody, proč se stalo to co se stalo. Je to velice čtivá knížka, jen závěr mi přišel trošku urýchlený jakoby autorka nevěděla jak to celé uzavřít.

Ehwaz

Opět jedním dechem, opět kniha přečtená během 24 hodin. Pro budoucí čtenáře bych měla tentokrát jedno vážné doporučení. Před jejím čtením nečtěte žádné recenze. Téma je natolik specifické, že věřím "co čtenář, to zcela jiný názor". Názor na tuto knihu bude hodně záviset na čtenářových vlastních životních zkušenostech, názorových postojích a postoji k životu vůbec. Závěry z této knihy nelze nijak zobecňovat. Mimochodem, pro mne osobně tahle kniha rozhodně otevřený konec nemá...

...i když tentokrát mne autorka při čtení několikrát "vyrušila". Několik vět typu "V ruce držela rozhoupanou tašku s obrázkem růže, která ji každou chvíli bolestivě zasáhla do kolene." mi dost bolestivě zasahovaly mozek. Jak může růže z obrázku někoho praštit do kolene?

plamínek21

Skvělá kniha. Znepokojivá. Od prvního řádku autorka vtahuje čtenáře do příběhu Elišky a její matky - opět bez jediné falešné noty. Mlha, kterou je jejich počínání zahaleno, se postupně rozplývá a příběh dostává jasné a zřetelné kontury. Motivy, pochopení a interpretace konání hrdinek je na každém čtenáři. A bude se určitě lišit.

Peqvy

Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, obdivovala jsem její zarputilost k vyřešení záhady. Celou dobu se názory odborníků i známých Eliščiných rodičů opakují. Díky tomu Eliška se svým pátráním většinu knížky nijak nepokročí. Čin své matky pochopí až tehdy, kdy se sama stává matkou v pár posledních kapitolách.
Přestože kniha byla nesmírně čtivá, téma mě velmi zaujalo, měla Rekonstrukce pár neduhů. Krom neustálého opakování ,,Eliško, tvoje matka byla odjakživa divná", mi dělala problém i časová souslednost. Co kapitola to den vůbec neplatí, mezi jednotlivými kapitolami je rozdíl týdnů, či měsíců. Navíc se často v kapitole stávalo, že byl shot do předchozího dne. Jak jsem celým příběhem procházela, místo chronologického děje mi spíše připadalo, že čtu jednotlivé střihy.
Díky těmto mínusům mám z knihy rozpačité pocity. A nevím zda knihu doporučit dál. Rozhodně to se spisovatelkou Viktorií Hanišovou nevzdávám, přečtu si i zbylé dvě knihy.

ErikaJ

Viktorie Hanišová je Paní spisovatelka. Jak ona to jen umí!!! Na začátku mě seznámí s Eliškou, kterou, ačkoli mi není zrovna sympatická, se po celou dobu snažím chápat, omlouvat její nálady, vztah k tetě, Davidovi, Romaně, neboť je jasný, že když člověk prožije v dětství to, co Eliška, vidí mrtvého bratra a matku, tak logicky nemůže být už nikdy úplně vyrovnaným člověkem. Dokáži si i představit, že stát se něco takového mě, asi bych také celý život pořád hledala odpověď, z jakého důvodu to ta moje máma udělala...Co mě trošku vadilo, byl její vztah k dětem a kopírování chování své matky, to už mi přišlo kapku moc přitažené za vlasy, nicméně autorka umí člověka tak vtáhnout do děje, že její styl psaní prostě miluji, a i když jsem se nedozvěděla, jak to vlastně všechno dopadlo, nijak zvlášť mi to nevadí, protože si třeba domyslím, že se Eliška vzpamatovala, a tak jsem já co by čtenář úplně uspokojená :-D Přečetla jsem všechny tři knížky paní Hanišové a budu doufat, že brzy vyjde její další román. Za mě *****!!!!!

HanaMalina

Rekonstrukce na mě působí dost rozporuplně, četla se dobře to jo, ale něco tomu chybělo. Celý děj se točí kolem rodinné tragédie a hlavní hrdinka Eliška je tím až posedlá a konec knihy mě nijak zvlášť neuspokojil. Od autorky jsem přečetla již předchozí knihy a vždy si vybírá zajímavé témata, žádné plytké vyprávění. Bohužel rekonstrukce mě zaujala úplně nejmíň.

terinkha

Houbařka se mi ohromně líbila, a tak jsem po Rekonstrukci sáhla s nadšením!
Ale nadšení se během čtení měnilo v naštvání a nepochopení a dočetla jsem to jen proto, že jsem se chtěla dozvědět, jestli Eliška zjistí, proč matka spáchala to, co spáchala.
Nelíbilo se mi, jak Eliška opovrhovala některými názory Davida a vlastně ho od sebe celou dobu odháněla a stejně s ním pak zůstala (z rozumu, že jo).
Nelíbilo se mi, jak se neustále domnívala, že ji nikdo nemůže pochopit, jak útočila na svou dobrou kamarádku kvůli tomu, že se chce udobřit se svojí matkou a předhazovala jí, že "to ona ji nenechala ve štychu, ne její matka!". Nelíbilo se mi, jak se záměrně vyhýbala svojí tetě, která měla proti Elišce mnohem větší radost ze života i přes všechny životní lekce. Nelíbilo se mi, jak se z ní stala vlastně šílená holka, co sleduje videa o matkách vražedkyních a nemá co jiného na práci, načež pak děsně dohání školu a spí v ateliéru.
Prostě hlavní hrdinka byla přesným opakem toho, jak žiju já a asi proto mě to tolik štvalo.
Konec jsem, zcela upřímně, nepochopila.
Slabý tři hvězdy, nemůžu jinak.

mirunda

Nějak nevím co si mám o knize myslet. Přečetla jsem jí teda jedním dechem, ale jsem z ní mírně rozhozená. Asi kvůli tomu konci, nevím.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Viktorie Hanišová
česká, 1980