Rekonstrukce

Rekonstrukce https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397708/bmid_rekonstrukce-mAu-397708.png 4 1593 415

Přežít ještě neznamená žít „Narodila jsem se, když mi bylo devět let, deset měsíců a sedm dní,“ začíná své vyprávění Eliška, hrdinka románu Rekonstrukce. Eliška nyní přebývá v tichém domě své zapšklé tety a její život nikoho nezajímá. Nebo to tak alespoň vypadá, soudě podle opatrných reakcí všech okolo. Eliška se zrodila z vraždy. Matka zabila jejího mladšího bratra a následně i sama sebe. Do té doby přitom vedli průměrný život, v němž nic nenasvědčovalo nadcházející tragické události. Nenašel se ani žádný dopis na rozloučenou, svědkové posledního dne zamlklé matky s dítětem si pořádně ničeho nevšimli. Eliška proto vyrůstá s desetiletou prázdnotou místo dětství, kterou se v dospělosti rozhodne objasnit. Proč to matka udělala? A proč ji nevzala s sebou… V pořadí třetí román úspěšné prozaičky Viktorie Hanišové je o přitažlivosti prázdných míst, o podmanivosti pádu do temnoty. Občas stačí málo, třeba snaha najít životní rovnováhu — a člověk se znenadání kýve nad propastí.... celý text

Jitka822
26.09.2021 3 z 5

Svižné, čtivé, ale ve výsledku na konci nenaplnilo moje očekávání.

Snoopi
21.09.2021 4 z 5

Tak trochu /ne/povedená rekonstrukce jedné události, která zásadním způsobem ovlivnila život hlavní hrdinky. Chce pochopit motivy jednání své matky, jež zavraždila své dítě a sebe. Nebo to vše bylo jinak?
Zpočátku jsem byla nadšená - a zvědavá na výsledky pátrání, do něhož se Eliška na vlastní pěst s vervou pustila. Časem jsem však spíše byla unavená a roztrpčená - chování hrdinky se totiž později dalo i předvídat, období její "mánie" se opakovala s děsivou pravidelností. Otevřený konec celému příběhu rozhodně nepřidal.
Pro Elišku se samotné přehrabování v minulosti stalo smyslem života, kvůli němu zcela odsunula svůj život současný. Její posedlost mi přišla jako určitý druh obsedantně-kompulzivní poruchy spolu s rysy bipolární afektivní poruchy. Nejsem odborník, ale nezdá se mi pravděpodobné, že by s takovými potížemi dokázal někdo tak dlouho žít bez stanovení diagnózy. Navíc těch "bláznů" kolem ní bylo až podezřele hodně - kamarádka s depresemi, otec žijící minulostí, kantorka trpící bludy... O její matce se toho vlastně příliš nedozvíme. Odnášíme si jen pocit, že "rekonstruovat" chování druhého člověka je zhola nemožné. Hrdinka na to šla matematicko-analytickou metodou, ale uvažování a prožívání člověka se prostě nedá zjednodušit na jakési vzorce: ostatně, nejsme žádné stroje.
Zajímavá mi přišla postava vyšetřovatele, jenž Elišce leccos k tématu vražd ozřejmil, zároveň se však nebál odkrýt své pochybnosti, které mu jeho práce nakonec paradoxně přinesla.
Docela se divím, že se hrdinka neobrátila spíše na skutečné odborníky, tedy psychology a psychiatry, kteří se problematikou zabývají - místo toho jen sjížděla medializované případy vražedkyň. Text se tak zcela zbytečně "nafukuje" nudnými citacemi z reportáží, které jsou důležité pouze pro hlavní hrdinku.
Najdeme zde ale zajímavé úvahové pasáže - například tehdy, když se David snaží Elišce vysvětlit, jak nespolehlivé naše vzpomínky mohou být, a své myšlenky opírá o prokázaná fakta.
Oceňuji úsilí autorky přiblížit nám téma, o němž se příliš nemluví: motivace žen k vraždám v rámci vlastní rodiny. Román přináší i spoustu odkazů na další literaturu. Ztvárnění postavy Elišky však přeci jen lehce pokulhává.

ferdada
20.09.2021 5 z 5

Velmi dobře napsaný uvěřitelný příběh. Kniha mne nenechala chladnou, není to jen krmivo (rozuměj - bytostně musím číst, tak jako musím jíst), ale zážitek. Je to už pár dní, co mám dočteno, ale stále ji mám v hlavě, přemýšlím o různých pasažích, střípcích.

misatrix
13.09.2021 4 z 5

Osud Elisky byl silny a zaroven nebyl. Po precteni jsem si chtela precist dalsi Hanisovou, jelikoz me zaujaly jeji namety, jeji styl psani. S odstupem casu vsak musim rict, ze me dojmy vyprchavaji a nyni (asi mesic po precteni) bych dej shrnula dvema vetama: "Kdyz jsou lide unaveni, nebo psychicky nemocni, mohou udelat neco nemyslitelneho. Ale vic o tom bohuzel nevim."

Blazule
11.09.2021 4 z 5

Z knihy mám opravdu zvláštní pocit. Celou dobu jsem doufala, že se dozvím, co se opravdu stalo. Také jsem čekala rozuzlení rodinné situace samotné Elišky - vztah s Davidem, Kubíkem i nenarozeným dítětem. Chápu, že vše bylo na pozadí událostí v jejím životě, pátrání a pravděpodobně zděděné psychické poruchy, ale očekávala jsem tak nějak víc.

lenixka
28.08.2021 5 z 5

Opět skvele temná Hanišová. Skvěle se čte, skvěle staví příběh a skvěle ho graduje. Opravdu požitek z cetby, kniha z kategorie neodlozitelnych. Závěr byl spojen s takovou úzkostí, že je opravdu potřeba autorce zatleskat!

Martiiiik
18.08.2021 5 z 5

To zase byla síla.. Ještě teď mi z knihy běhá mráz po zádech.. Krásně napsaná kniha, i když téma bylo vážné a kruté.. Hlavně nejsem moc spokojená s koncem, nějak bych ho trochu víc rozvedla, i když možná hledaná odpověď neexistuje.. Možná je v knize uvedené vše a člověk to tak prostě musí brát.. Líbí se mi autorčiny knihy, jsou výjimečné tématy i podáním..

Renatka11
14.08.2021 5 z 5

Tak to byla opravdu zdařilá rekonstrukce. :o( Stejně jako u předchozích knížek od Hanišove jsem se nemohla odtrhnout a obdivovala uvěřitelnost příběhu i jednotlivých postav. Poměrně dlouho jsem se ale pozastavovala nad Eliščinou vyrovnaností a schopností i přes prožité trauma normálně fungovat. Každopádně i jí jsem, stejně jako Houbařce a Anežce, držela palce až do poslední stránky.

Madla81
06.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla pecka. Nenápadná, vcelku útlá knížka, ale tak nadupaná dějem a úžasně zpracovaná, že mi vzala dech. Vypráví příběh devítileté Elišky, jejíž matka zabije svého syna a spáchá sebevraždu. Eliška pak bydlí se svou tichou a nemluvnou tetou ve velkém domě.Má vlastně všechno, ale nemá nic. Nemá rodinu. Nemá vztahy. Nemá informace o svém otci, nezná pohnutky, jež vedly její matku k tak strašlivému činu. vyrůstá tak v informačním i citovém vakuu, které formuje i její další vztahy, jak přátelské, tak milostné a později i vlastní vztah k mateřství.
Rozhodně to není oddechová kniha, ale rychlému čtení napomáhají krátké a úderné kapitoly, které vždy končí nějakým zvratem, který nutí čtenáře hltat další a další stránky. Moc se mi líbilo výborné psychologické zpracování všech postav, i to, že si hlavní hrdinka vybírá za své přátele také lidi s nějakým způsobem "pokřivenou" osobností. Příběh plyne lineárně a logicky a já se určitě vrhnu na další knížky od této úžasné české autorky.

ivzu77
02.08.2021 4 z 5

Moje první kniha od této české autorky. Měla jsem ji z Databáze knih v podvědomí, stále ve veřejné knihovně na poličce, pasovala mi do ČV 2021, tak jsem po ní sáhla. Byla čtivá, napínavá, psychologická a překvapivá.

christiey14
01.08.2021 4 z 5

Ukázkový příběh toho, jak nás naše šrámy z dětství ovlivňují v dospělosti. A nebo taky ne.
Geniální.

Ophelie
23.07.2021 4 z 5

Knihy od Hanišové prostě nezklamou… Přečteno za jeden den, příběh Elišky mě pohltil a chtěla jsem stejně jako ona vědět, proč to její matka spáchala. Konec mě tedy trošku zklamal, mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno. I tak se ale jedná o další autorčino skvělé dílo. Musím přiznat, že čtení určitých pasážích mi bylo, především teď v období těhotenství coby nastávající mamince, dost nepříjemné. Knihu ale určitě doporučuji, stojí za přečtení.

Jirinamac
23.07.2021 3 z 5

První polovina se mi líbila hodně a když začala pátrat v minulosti, tak mi to moc nebavilo a spíš nudilo, ale nutilo mě to číst, kam se ve svém pátrání dostane. Otevřené konce nemám ráda a čím dál víc knížek tak končí, ale já nechci mít jen svou představu, chci nějaký závěr a připadám si ošizená. :-(

Maky78
21.07.2021 5 z 5

Síla.
Poutavé, čtivé, skvěle napsané.
Záleží na perspektivě, kterou se na tu či onu událost díváme.
A ten konec .

IvyLouve
13.07.2021 5 z 5

Román o tom, ako človeka ovplyvní trauma, o posadnutosti hľadaním odpovedí na zúfalé otázky.

Zaujalo ma niekoľko myšlienok. Najprv paralela rekonštrukcie svojej minulosti s Eliškiným oborom - architektúrou, v ktorej sa venovala práve rekonštruovaniu starých budov. Potom úvahy Eliškinho partnera, ktorý nebol jediný, kto ju presviedčal, aby sa v tom prestala máchať, a mal na to teóriu kauzality. Podľa nej nikto nemôže za to, akého činu sa dopustí, pretože všetko čo robíme, je následkom nejakého impulzu, ten zase následkom iného impulzu a vo finále je všetko dávno predurčené, a tak nemá zmysel sa trápiť tým, že sa niečo stalo. Nakoniec filozofia poznamenaná ekologickým splínom, kde človek prestáva vidieť zmysel v udržiavaní života na Zemi, ktorá nezvratne smeruje do záhuby.

Osobne mám radšej konce, kde sa každá dráma vysvetlí a kde fantázia je čisto autorovou parketou a čitateľovi na ňu nedáva priestor. Priaznivci Viktorie Hanišovej sa však musia zmieriť s tým, že jej príbehy vo vás zostávajú a nútia k premýšľaniu.

vysokaa
02.07.2021 5 z 5

(SPOILER) To bylo tedy zase něco! Jako vždy napsané skvěle a úžasně a čtivě. Kniha mě rozhodně donutila přemýšlet a nejspíš ještě donutí. Po dočtení jsem nevěděla, jak mám konec chápat. Čím víc nad tím ale přemýšlím, tím víc mám pocit, že věta: ,,Celé je to jen otázka perspektivy.", vystihuje a vysvětluje vše.

Jancas.s
02.07.2021 5 z 5

Ta kniha byla super. Nejprve jsem byla strašně napjatá, jakým způsobem odhalí tajemství matčiných pohnutek. Bavily mě slepé uličky, které se občas v knize objevily. Lidé, kteří přišli a odešli, aniž by to bylo zvlášť důležité - ostatně, tak to v životě bývá. Autorka trochu odkryla mé vnitřní strachy, to se přiznám. A na konci? Měla jsem za to, že se kruh uzavře. A vlastně nic neskončilo, ale začalo, za hranicí knihy, což mi vlastně bylo sympatické, protože ze zahraniční tvorby jsem zvyklá na to, že všechno souvisí se vším, a je to uceleným celkem s velkým finále, ale tady nee (NAŠTĚSTÍ). 5* ;)

PetikH2O
01.07.2021 5 z 5

Síla, ještě, když to čtu v těhotenství.

Janina2609
29.06.2021 3 z 5

“Všechno je jinak, než jsem si doposud myslela. Celé to je jen otázka perspektivy.”
Čtivý příběh na téma mateřství, hodnotím o něco lépe než Anežku. Otevřený konec je podle mě záměr autorky, je jen otázkou perspektivy (pohledu, názoru, zkušenosti) každého čtenáře jak si ho vyloží.
Jsem zvědavá na Houbařku.

zoew
25.06.2021 3 z 5

Konec je takový nijaký, dost mě zklamal. Jinak je knížka velmi čtivá.