Bílá nemoc

Koupit

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/687/bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.53971
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, František Borový

Kniha Bílá nemoc

NikolSeven
včera

Tohle Čapkovo drama dostává ve světle současných událostí a celosvětové pandemie naprosto nový rozměr. Karel Čapek byl opravdu geniální autor s nadčasovými myšlenkami a nápady, ze kterých čtenáře mrazí. Drama Bíla nemoc rozhodně doporučuji!

Ellen16

Psáno sice jako protiválečné drama, ale v době korony dostává knížka další rozměr. Čapek prostě uměl psát, vystihnout lidskou povahu a zpracovat nadčasová témata.

Greenfingers

Čapkovo protiválečné drama neztratilo nic že své aktuálnosti, proto jej právem lze řadit mezi klasická díla nejen české, ale troufám si říct i světové literatury. Hlavní hrdina Dr. Galén ztělesňuje myšlenku humanizmu, odporu proti válce a zabíjení. Možná se způsob, jakým usiluje o zachování míru, bude zdát na první pohled poněkud naivní, přesto však , zdá se, nenalézá jiné východisko.
Výtečné dílo s hlubokou myšlenkou!

AnetN2487

V téhle chvíli poměrně aktuální téma. Drama mám ráda, četla jsem vícekrát a pokaždé jsem v něm našla něco nového.

Kočí357

Na dnešní situaci (pandemie) velmi tématická :).

alabra

Doposlouchala jsem knihu 19. 3. 2020, kromě protiválečného podtextu se na ni dnes můžeme dívat i z jiného pohledu - bílá nemoc, nakažlivá choroba a vztah ostatních zdravých k nemocným, zas tak moc se za sto let nezměnilo - nadčasová platnost Čapka se opět potvrdila, byl to Pan spisovatel.

RHorse

Tak jsme si pustili Bílou nemoc tentokrát jako audioknihu v karanténě kvůli novému koronaviru. Ach, jak je tato kniha aktuální.... Čapek je prostě mistr!

Elevant

Skvělé drama, ve kterém Čapek předkládá čtenáři svůj humanistický pohled na svět a svou interpretaci dobové politické situace. Je obecně známo, že toto drama psal v době, kdy se snažil varovat svět před nebezpečnou ideologií nacismu, která začala nabírat na síle. Takové poselství je v Bílé nemoci patrné. Z toho vyplývá, že člověk musí znát historické souvislosti, aby této alegorii skutečně porozuměl. Ale přesto, že je v zásadě reakcí na svou dobu, zůstává Bílá nemoc stále aktuální a uplynulá léta jí rozhodně neubírají na důležitosti. A nejedná se pouze o moudrou knihu, je také velmi záživná a napínavá. A ten konec! Geniální.

Máj
Máj