Bílá nemoc

kniha od:


Koupit

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/687/bila-nemoc-NUl-687.jpg 4.53977
Žánr
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, František Borový
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (355)

Kniha Bílá nemoc

Přidat komentář
Renncha
dnes

Nadčasové, dokonalé dílo. Obsah díla hezky vysvětluje válku a nevyléčitenou a smrtelnou nemoc-trošku mi to připomíná situaci dnešní doby politika a zákeřná nemoc 2020, dílo se mi dobře četlo a závěr byl zajímavý a nečekaný, tady u tohoto díla je opět Čapek génius.... Perfektní

NikolSeven
06. dubna

Tohle Čapkovo drama dostává ve světle současných událostí a celosvětové pandemie naprosto nový rozměr. Karel Čapek byl opravdu geniální autor s nadčasovými myšlenkami a nápady, ze kterých čtenáře mrazí. Drama Bíla nemoc rozhodně doporučuji!

Ellen16
04. dubna

Psáno sice jako protiválečné drama, ale v době korony dostává knížka další rozměr. Čapek prostě uměl psát, vystihnout lidskou povahu a zpracovat nadčasová témata.

Greenfingers
30. března

Čapkovo protiválečné drama neztratilo nic že své aktuálnosti, proto jej právem lze řadit mezi klasická díla nejen české, ale troufám si říct i světové literatury. Hlavní hrdina Dr. Galén ztělesňuje myšlenku humanizmu, odporu proti válce a zabíjení. Možná se způsob, jakým usiluje o zachování míru, bude zdát na první pohled poněkud naivní, přesto však , zdá se, nenalézá jiné východisko.
Výtečné dílo s hlubokou myšlenkou!

AnetN2487
24. března

V téhle chvíli poměrně aktuální téma. Drama mám ráda, četla jsem vícekrát a pokaždé jsem v něm našla něco nového.

Kočí357
24. března

Na dnešní situaci (pandemie) velmi tématická :).

alabra
19. března

Doposlouchala jsem knihu 19. 3. 2020, kromě protiválečného podtextu se na ni dnes můžeme dívat i z jiného pohledu - bílá nemoc, nakažlivá choroba a vztah ostatních zdravých k nemocným, zas tak moc se za sto let nezměnilo - nadčasová platnost Čapka se opět potvrdila, byl to Pan spisovatel.

RHorse
19. března

Tak jsme si pustili Bílou nemoc tentokrát jako audioknihu v karanténě kvůli novému koronaviru. Ach, jak je tato kniha aktuální.... Čapek je prostě mistr!

1 ...

Doporučujeme

Romance pro křídlovku
Romance pro křídlovku
Jakub a jeho pán - Pocta Denisi Diderotovi
Jakub a jeho pán - Pocta Denisi Diderotovi
Něžný barbar
Něžný barbar
Zahradní slavnost
Zahradní slavnost