Prolitá krev

Prolitá krev https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113178/prolita-krev-113178.jpg 4 348 74

Rebecka Martinssonová série

Je svatojánská noc a celá země slaví letní slunovrat. V Jukkasjärvi, vesničce blízko Kiruny, je nalezena mrtvá farářka z místní farnosti Mildred Nilssonová. Kdosi ji ubil a její tělo pověsil pod kostelní varhany. Znovu se vracejí vzpomínky na případ zavražděného kněze Viktora Strandgårda. Rebecka Martinssonová během té doby prožila bezesporu nejhorší chvíle svého života. Byla nucena v sebeobraně zastřelit tři osoby, avšak kolaps přichází až nyní. Její šéf, ve snaze zabránit jejímu zhroucení, ji pošle s kolegou do Kiruny. Rebecka se zde setká s farářem Stefanem Wikströmem, Mildrediným nástupcem. Objeví tajnou schránku s výhrůžnými dopisy adresovanými zavražděné farářce a pochopí, jaké nenávisti musela ta žena vzdorovat při svých aktivitách na pomoc ženám v tísni. Inspektorka Anna-Maria Mellaová přeruší mateřskou dovolenou a vydá se po stopách vraha. Pak najednou zmizí farář Wikström a situace se vyhrocuje…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Det blod som spillts , 2004

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Opravdu dobrá kniha od očividně talentované autorky. Já udělala jen jednu chybu, kterou už potom nešlo vrátit zpět, a to, že jsem četla první Prolitou krev a nikoliv Sluneční bouři, ke které se autorka v příběhu často vrací.

Nejedná se o dílo plné akčních přestřelek, honiček v autě a šílených úniků z fantaskních situací, naopak děj plyne zdánlivě docela poklidně, přesto jsme v každé kapitole svědky něčeho nového, dalšího dílčího odhalení, které se týká osob, které v dané vesnici žijí. Děj je neustále proplétán s minulostí, čímž se seznamujeme nejen s osobností mrtvé farářky, ale i se všemi ostatními, a tak čtenář dochází k závěru, že nikdo by ve vesnici nebyl zrovna adeptem na svatořečení. Dle mého názoru tkví opravdové mistrovství Asy Larssonové v jejím vypravěčském umu a také v umění vytvořit skutečně plastické postavy. Příběh sám o sobě je zcela věrohodný, skoro by se dalo říct "ze života", ovšem ze života jedné trošku prohnilé vesnické komunity. Rovněž s velkým povděkem jsem přijala vsunutí samostatného příběhu vlčice, který, na rozdíl od děje odehrávajícího se v lidském světě, má podstatně okatější happy end :).
Výborně napsaný příběh plný skrytých lidských bolístek, starých křivd a nezahojených ran na duši, který nemůže nechat čtenáře v klidu.

Efca
31.12.2013 3 z 5

Trochu mi zde vadilo přeskakování z popisu nezávislého a odtažitého vypravěče na začátku kapitoly do vyprávění a mysli jedince, který zrovna v dané kapitole "vystupoval". Taky scéna s vlčicí mi přišla navíc - zbytečně rozmělňovala děj a nikam ho neposouvala, přestože byla napsána moc pěkně - možná by vyzněla lépe, kdyby byla v celku v prologu nebo doslovu. Pro mě trochu zklamání, příběh by lehce zapadl do série Vraždy v Midsomeru. Jinak byla ale kniha velmi čtivá a snadno vtáhla do děje. Za mě tedy 3 *

Jingle
25.12.2013 4 z 5

S hodnocením jsem dlouho váhala. Severské detektivky můžu, ale s touto si nějak nevím rady. Čte se rychle, i když u některých pasáží člověk musí zbystřit, jinak by se moc nechytal. Postavy jsou opět vykreslené dobře, přesto mi tam něco chybělo a něco přebývalo. Chyběla mi ta atmosféra drsného kraje, kterou mám tak ráda, i když se o její navození autorka snažila (někdy dobře, někdy méně dobře), a přebývala mi hlavně odhadnutelnost děje. Ta je u detektivek vždycky na škodu. Celkově ale pro mě kniha stále vyznívá kladně, hlavní je překonat první stránky a pak už se člověk velice rychle začte. Určitě však doporučuji si předtím přečíst předchozí díl, jinak se čtenáři v postavě Rebecky příliš nevyznají.

michaela.kol
07.10.2013 4 z 5

Po přečtení Sluneční bouře, která mě nikterak moc nenadchla, jsem přece jenom sáhla ještě i po této knize. Možná je to tím, že jsem si už na autorčin styl psaní zvykla, ale knížka mě do děje vtáhla víc a i Rebecka je už mému srdci bližší. Určitě ještě po této autorce sáhnu (jsem totiž zvědavá, jak to s Rebeckou bude dál), ale doufám, že téma už nebude náboženské.

zuzanka
23.09.2013 3 z 5

Nějak moc knězů v těch jejích knížkách.

Ronin Roujin
06.09.2013 4 z 5

I druhý příběh ze švédského severu neztrácí nic z kvality prvního dílu. Snad ještě více než ve Sluneční bouři se zde autorka věnuje pohledu na události z úhlu různých lidí a do toho všeho ještě zakomponovala příběh jedné osamělé vlčice. Za mně cajk.

hanap
07.08.2013 5 z 5

Druhá kniha v pořadí navazuje na první "Sluneční bouře", hlavní hrdinka Rebecka se opět vrací do své rodné Kiruny a řeší ve spolupráci s místní policii další vraždu. Kniha se dobře čte , při čtení až zebe ,měla jsem pocit ,že se spolu s hrdinkou brodím hlubokým sněhem.
Krásné ,doporučuji.

LG73
07.06.2013 5 z 5

Prolitá krev navazuje na první díl Sluneční bouře a vrací se k osudům mladá advokátky, která se zatím nedokázala srovnat s tím, že musela v sebeobraně zastřelit tři osoby. Autorka opět vykreslila skvělou detektivku, kdy klade výrazný důraz na psychologickou hloubku všech postav. Příběh působí opět velice poklidným dojmem a odhalení vraha kontroverzní farářky přichází v závěru knihy jakoby jen tak mimochodem.

aalexiis
07.02.2013 4 z 5

Začátek pomalejší, měla jsem pocit, že se do knihy nezačtu a líbit se mi prostě nebude, nějakým způsobem mě tehdejší stav hlavní postavy prostě příliš neoslnil a nepřidal ji na kráse, když jsem se však do příběhu začetla, můj zájem rapidně stoupl a kniha se mi líbila, možná i o kapku víc než první díl, což může být ale i odstupem času mezi čtením. Shltla jsem to za pár dnů a k mojí radosti mohla hned začít s třetím dílem (nic nepotěší jako mít u sebe více nepřečtených dílů knihy).

Spark
07.01.2013 4 z 5

Plně souhlasím s dalimoni, kniha se mi moc líbila, ale první díl "Sluneční bouře" se mi líbil o něco více ;) Ale určitě stojí za přečtení!

dalimoni
25.11.2011 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale osobně řadím trošku výše její Sluneční bouři, kterou dle mého názoru tato kniha nepřekonala. Námět podobný, opět se to točí okolo knězů a krajiny severské Kiruny. Popis přírody a atmosféry je velmi působivý, ale samotný příběh dle mě nepřekonal její první knihu. Každopádně nadprůměr.

Boboking
12.09.2011 5 z 5

První kniha Sluneční bouře se mi velmi líbila. Další případ - Prolitá krev - mi dokonce připadal ještě lepší. Fantastický thriller, postavy, atmosféra a samotný případ. Těším se na další knihu:-)

misssicccka
27.07.2011

Přečíst si Zapletení, Zimní oběť a tohle v jedné řadě pěkně bez pauzy není zrovna úplně nějlepší nápad :).

5¨ Åse nedám, ale jsem opravdu přesvědčena, že v dalším díle to dokáže :)
Pokud jste milovníci zvířat tak knihy od této autorky nečtěte, umí naprosto využívat citu ke zvířatům jako zbraň na čtenáře. Již v Sluneční bouři byl jeden moment, kdy jsem měla chuť knihu vyhodit a nedočíst - ne pro špatnost, ale pro dokonalost lehkosti, s jakou popisuje smrt psa. A v prolité krvi si milovníci psů přijdou skutečně na své. dohnalo mě to až k slzám - skoro - tou lehkostí myslím schopnost opsat to tak jednodušše a přesto vyvolat bezmoc, nervozitu a paniku.
Násilí na lidech o třídu níže, ale přesto velmi efektní....

A je čas si dát pauzu od severského krimi

Pavo.Klima
05.07.2011 4 z 5

Asi bych si měl říct dost a na nějakou dobu přestat číst skandinávský masakry.... Rozhodně těžko říct, jak tohle trauma hlavní postava Rebecky M. zpracuje.... Je to zapadlý kraj kolem Kiruny.... Jen kdyby si ji náhoda nevybrala jako dalšího svědka hrůz na severu.... Vlčí pasáže se člověku líbí... pěkně naturalistické části.... A zároveň jakoby ochranitelka Žlutonožky - Mildred byla sama takovou vlčicí, která svoji smečku nalézá i ztrácí....