Ready Player Two: Nová hra začíná

Ready Player Two: Nová hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494566/bmid_ready-player-two-nova-hra-zacina-63b2b41084c7f.jpg 3 266 76

Ready Player série

< 2. díl

Nová fantastická honba za pokladem. V sázce jsou tentokrát dva světy. Jste připraveni? Po vítězství v soutěži vyhlášené zakladatelem bezplatného kyberprostoru Oasis narazí Wade Watts na něco, co znovu zamíchá osudem jeho i celého lidstva. Ve hře se objeví nové a poslední velikonoční vejce s tajemným obsahem, které může Oasis povýšit na zcela novou úroveň a učinit tuto virtuální realitu ještě podivuhodnější – a mnohem návykovější. Wadeovi přibude další soupeř, neskutečně silný a nebezpečný, který neváhá obětovat miliony životů, aby dostal, co chce…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Ready Player Two , 2020

Svatoslav
13.03.2023 1 z 5

Kolikrát jsem si vzpomněl na RPO z kterého láska k popkultuře a psaní sálala z každého řádku. RPT je čistý hon za honorářem s odpornou pachutí retcon momentů RPO. Do poloviny se jednalo o poměrně čtivé béčko, ale zbývající třetina sklouzne do opadních vod. To je tak, když čekáte propadák a dostanete čtivou exkurzi odpadních stok vyhořelého one hit wonder autora.

pobijecmuch
11.03.2023 odpad!

Možná, že první Ready Player One, před lety některým čtenářům způsobil blažené chrochtání a velkou chválu. Druhý díl se ovšem už vůbec nepovedl a trpí nemocí, která postihuje většina pokračování.
Opět budeme čekat na nějaké velikonoční vajíčko (poklad) a zřejmě někdo bude hledat i zajíčka, kuřátko a upletenou pomlázku. Ne, ne, toto je spíše už jen pro flagelanty. Ernest Cline napsal pouhé tři knihy a bohužel všechny nestojí za nic.
Rozhodně to nedoporučuji, ani nepříteli.

Za zapůjčení knihy děkuji rodině Froliše Mrňúse (i když jsem ji nechtěl číst a byla mně vnucena) a za amatérskou spolupráci (#spoluprace) s Pájou, Jájou, dědou Lebedou, Milunou, Karlosem a Frolišem. :-)
Jsem zřejmě první, který z knihy odpad(l). Byl to jenom humbuk.
(#ctemespatneknihyodkamaradu, #frolisjdenapivo)

Myllan
11.03.2023 1 z 5

První díl (a následně film) mě nadchl, takže jsem se na pokračování hodně těšil.
Ale toto? Čtu snad filmografii Johna Hughese nebo diskografii Prince?
Naštěstí posledních 60-70 stran mě presvědčilo dát alespoň jednu hvězdičku, aby to neskončilo v odpadu.

Nech mě hádat. Jsou to samí běloši, že jo? Bílí elfové. Bílí lidi. A bílí trpajzlíci. Vsadím se, že každej, na koho na tý Tolkienově planetě narazíme, bude bílej jako sníh, nemám pravdu? Teda pochopitelně s výjimkou padouchů! Skřeti budou zaručeně černí jako noc.
Saruman Bílý byl taky padouch! začal jsem ztrácet trpělivost. A na literární kritiku nemáme v tuhle chvíli čas, Aech, i kdyby byla nakrásně oprávněná, jasný?

Hels-is-unicorn
09.03.2023 2 z 5

(SPOILER) Tohle bylo fakt hodně špatný. Kniha byla až bolestně nudná a na to, že ani není moc tlustá, úplně zbytečně dlouhá. Možná jsem se na ni prostě moc těšila.
Myslím, že se autor snažil navázat víc na film než na první díl. Některé věci si zapomněl připomenout (třeba že Šótó opravdu nepotřebuje překladač), u některých se očividně nechal inspirovat filmem - ať už v maličkostech, jako že se Aech najednou bojí hororů, nebo třeba v celé zápletce. Na prvním dílu mě nejvíc bavilo to, že se od filmu odchyluje právě v tom prapodivném vztahovém trojúhelníku, že je tam o něm v podstatě jen letmá zmínka, nic víc. No, tak ve druhém to autor prostě napral naplno. Nevím, jestli se mu třeba hodně na Netflixu zalíbilo Ty, že tuhle knížku postavil na motivech stalkingu, nebo co jiného ho k tomu vedlo, každopádně to bylo prostě špatné.
Postavy prošly taky jakýmsi vývojem... nebo spíš downgradem. Wade byl v prvním díle sice ubožák, ale pořád s ním člověk uměl soucítit. V tomhle díle byl prostě a jednoduše debil a úchylák. Být na místě jeho kamarádů, nedokázala bych se s ním bavit ani z lítosti. A už vůbec bych se do něj znovu nezamilovala jen kvůli tomu, že dokázal uznat svoji chybu. No a co se jeho party týče, eh... ne. V prvním díle byli každý něčím zajímavý, v tomhle díle fungovali v podstatě jako jedna osoba, jen rozdělená do více postav. Nejspíš je měly charakterizovat jednotlivé úkoly, ve kterých každý z nich vynikal, ale co si budeme, ty byly rozdělené podle naprosto parádních stereotypních šablon.
V prvním díle jsem se do děje dokázala vžít, i když jsem neznala úplně všechno, na co autor narážel. Tady ne. Odkazů bylo tolik a tolik, že působily akorát rušivě. Plnění každého úkolu bylo bolestně dlouze rozepsané, aby se tam ta miliarda narážek vešla, přitom to bylo úplně zbytečné. Chápu, že je kniha psaná pro jiného čtenáře, než jsem třeba zrovna já, ale například úkol s Hughesovými filmy mi přišel tak zmatený, že snad popletl hlavu i milovníkovi jeho filmů. Opravdu bylo potřeba ke každému NPC, které potkali, přiřadit jméno postavy, jméno herce a ještě název filmu? Totéž s Princovými písničkami. Neznám ho, nikdy jsem ho neposlouchala a jeho quest jsem absolutně nepochopila. Možná, kdyby k téhle knížce existoval (nekontrolovala jsem) Spotify playlist, třeba ideálně sestavený přímo autorem, který by byl pod QR kódem někde přímo v knížce... to už bychom pak asi mluvili o něčem jiném.
Přijde mi, že se změnila i povaha odkazů a narážek. Čekala bych, že i když je hon zaměřený na jinou osobu, zůstanou odkazy podobné. Ale ne, ze začátku v podstatě vycucnul Teorii velkého třesku a co se questů týče, snažil se být už jen zajímavý a originální a hlavně se neopakovat. Přitom bych neviděla nic špatného na tom, kdyby využil týchž zdrojů jako v prvním díle, pouze kolem nich vytvořil questy nové. Aspoň by to vysvětlovalo, proč to do háje zvládli tak rychle, když v prvním díle jim hledání tří věcí zabralo nějakých sedm, osm let.
A když už jsem nakousla časoprostor (který byl absolutně nereálný, ale budiž), líbilo by se mi, kdyby například na začátku každé kapitoly byl uvedený i zbývající čas. Popřípadě třeba občas na okrajích stránek. Vlastně kdekoliv. Ano, čas od času byl zmíněný přímo v textu, ale zdálo se mi, že tak úplně nekorespondoval s dějem.
Poslední věc, ke které se chci vyjádřil, je umělá inteligence a celkový motiv a příběh. Zbytečný, neoriginální padouch. Pokud chtěl autor docílit toho, aby udělal z kultu osobnosti z prvního dílu normálního člověka, minul se účinkem. Ale naopak docílil toho, že je jeho kniha o to neoriginálnější :-) No... a ten zbytečný a až nechutně přeslazený konec radši ani nebudu komentovat.
Knihu jsem si koupila a nechám si ji jen kvůli tomu, že nemám ráda, když nemám kompletní sérii. Nedoporučuju číst vůbec nikomu, naopak doporučuju předstírat, že se tahle kniha nikdy nestala.

Fidelnifion
08.03.2023 3 z 5

No co k tomu říci? Ne, že by kniha nebyla zábavná, ale kvalit prvního dílu (dle mého názoru) zdaleka nedosahuje.
Příběhový mustr je v základu vlastně téměř stejný, jen se nám autor snaží dát všeho trochu více, což zejména v psychologické rovině postav úplně nefunguje. Pakliže někdo mohl v rámci prvního dílu tvrdit, že postavy jsou relativně "ploché" a chybí jim lidský rozměr, dvojka dle mého názoru ukázala, že to vlastně nebylo na škodu.
Kniha špatná nebyla, ale nedokázala v ničem překročit stín svého staršího bratříčka.

PJurista
03.03.2023 1 z 5

Jednička je moje modla a srdcovka, kterou mám několikrát načtenou a naposlouchanou. Nejde ani tak o ten příběh ale ta láskyplná práce s popkulturnímy odkazy, společně s citem napsanou předlohou mě do OASIS vracely několikrát a já se nostalgicky rád vracel do svého 80tkoveho dětství. Na dvojku jsem čekal jako na smilování a byť mi bylo jasný, že kvality jedničky nedosáhne tak jsem se stejně těšil na ten svět. No..nepovedlo se a to hodně. Jednoduše to shrnu. Po celou dobu čtení jsem měl podezření že dvojka byla napsána pro peníze a cit a láska k předloze je fuč. Synopse zněla dobře a některé momenty byly super ale 90% knihy je velké zklamání, spousta věcí nedává smysl, questy jsou nudné, natahované a několikrát jsem chtěl přestat číst z nudy. U jednoho Questu jsem si jist, že ho skoro nikdo nezná a nikoho nebude bavit. Nečekal jsem pecku ale čekal jsem alespoň NĚCO. Tady není pořádně nic..o to víc si ale budu cenit jedničky.

nai.ivka
01.03.2023 4 z 5

Jednička byla pro mě bomba, dvojka ... dávám 4 hvězdičky, ale myslím si 3,5. Nejvíc se mi líbila první půlka až dvě třetiny knihy. Nečekala jsem tam příměs magie, to mi tam nesedělo, i když i v prvním díle byla. Také tam byly odkazy na věci, které neznám. Jaksi jsme byli ochuzeni o hodně filmů, knih a muziky z osumdesátek tím, že jsme nežili v té kultuře, je to dost mínus při čtení.

LittleK
26.02.2023 3 z 5

Před pár dny jsem dočetla druhý díl Ernesta Clina a stále si nejsem jistá, jak ho ohodnotit.
Zdálo by se, že splnil vše, co od něj náročný čtenář a fanoušek prvního dílu očekává. Druhý díl je stejně jako první plný geekovských narážek, má honbu za pokladem, boj dobra proti zlu, promyšlený svět, lásku i přátelství až za hrob, tak kde je problém?
No, možná právě v tom. Autor se tak snaží vyrovnat prvnímu dílu, že až příliš tlačí na pilu a ztrácí důvěryhodnost. Postavy nemají hloubku jako dřív, děj je přeplácaný a ani promyšlený závěr to příliš nezachraňuje. Nerada jsem kritická zvlášť kvůli tomu, že jsem z prvního dílu byla naprosto nadšená, ale o to víc mě tenhle nezdar mrzí. I tak Ernstovi dál fandím a držím mu palce.

Adush
26.02.2023 5 z 5

Kniha měla pomalý rozjezd, a to musím říct, že opravdu hoodně pomalý, zpočátku spíše neustálé vysvětlování, rozebírání myšlenek a chyběl mi drive předchozího dílu. Změna nastala až tak ve 2/3 knihy, kdy přišel zlom a začal vyloženě "hon" za úlomky. Do té doby mi tam prostě chyběla spousta aspektů z první knihy, popisy planet, questy, atd. Následně se to sice dostalo zpět do starých kolejí, ale už to bylo příliš uspěchané a zrychlené. Líbilo se mi, že při hledání úlomků každá z postav nějakým způsobem přispěla k nalezení, jelikož byla odborníkem na daný svět či na danou problematiku.
Jednička byla určitě lepší, ale díky virtuálnímu prostředí a tomuto světu se ráda budu ke knihám vracet. A možná přijde i RPT (tedy ne Re-Pe-Te, ale Ready Player Three) - rozehráno si myslím, že má.

TeaPeter
26.02.2023 2 z 5

Po skvělém prvním dílu, který mě svým WOW EFEKTEM doslova přikoval k židli a přiměl knihu doslova shltat, přišel neméně dobrý film - spíše knihou jen inspirovaný a modernizovaný, ale vystihující všechny podstatné myšlenky knihy. Takže k této druhé knize jsem přistupoval s opravdu VELKÝM očekáváním. A srážka očekávání a reality byla krutá. Popkulturní odkazy se tady staly místy už dost nesrozumitelnými - pravda, Wikipedia, csfd, Spotify, serialzone a další napoví, ale to už pak není zábava, ale výzkum. Pro psychologa je možná zajímavé číst o tom, jak peníze a moc dokážou lidskou mysl roztrhat na hadry, jak si člověk může vybudovat iluzi neomylnosti a přestane myslet na ostatní, ale mě jako běžného čtenáře to opravdu neoslovilo. Od toho pak je už jen kousek k nedomyšlenému vypuštění nové technologie skoro jako bájného Džina. Když se k tomu ještě přidají hackeři a bugy v software, tak je zaděláno na něco hodně ošklivého. To je tady v terminální podobě, řekněme, digitálního rozpolcení osobnosti - jak by řekl klasik "Von je dva!" Takže hrdinové sice přežijí, ale cena je krutá. A oni to ještě považují za pokrok...
Ta kniha prostě byla úplně zbytečná. Dvě hvězdičky nechávám za pár dobrých nápadů, a úlevu, že to mohlo dopadnout i hůř.

Patrik02
25.02.2023 4 z 5

Kniha č. 200 na mém seznamu databáze, a musím bohužel projevit drobet zklamání. Po našlapaném prvním dílu, kde se Wade v kůži svého avatara Parzivala proháněl v X-wingu, vlastnil skrýš na asteroidu a řídil DeLorean v honbě za velikonočním vejcem, se pokračování odvíjí v popkulturních světech, které osobně nemám dvakrát v povědomí, takže jsem spoustu postav a lokací minul bez většího povšimnutí. Nicméně, jako pokračování velkého příběhu v univerzu OASIS, má kniha nápad, postavy stále zůstávají těmi zapřísáhlými nerdy, jakými byli v RP1 a padouši jsou neméně vynalézavý. Pokračování jako takové si zachovává svou čtivost a děj plyne stránku za stránkou. Pro mě osobně škoda světů, které mi nic neříkají. Budu si muset trochu doplnit popkulturní vzdělání.

SONP
22.02.2023 3 z 5

I v 80. letech platilo, že další díly bývají nastavovanou kaší. A taky platilo, že nám to bylo celkem jedno a vesele jsme hltali dvojky, trojky a čtyřky Rockyho, Ramba, Amerického ninji a kdovíčeho ještě. A proč? Protože se nám dostalo nové dávky vybuchujících šípů, boxerských rukavic a asijsky laděných kopů, které už jsme znali z jedničky.
A o druhém dílu slavného Ready player one to platí zrovna tak. Nepřináší vůbec nic nového a přesto jste od první stránky jako doma - pravda, hlavní hrdina už není takový sympaťák a trochu nám zpychl (to se ovšem stalo Rockymu Balboovi taky!) A poté, co se rozkoukáte, vám bude autor sázet další a další popkulturní odkazy.
Za sebe ovšem musím říct, že tentokrát jsem s autorem na stejné vlně nebyl, protože o Johnu Hughesovi jsem až do třetího levelu nikdy nic neslyšel a od Prince alias Symbola znám jenom pár písniček. A bylo sakra znát, že jakmile se kniha pohybovala v neznámých vodách, rázem pro mě ztratila na přitažlivosti. Woke věci mi celkem nevadily, to je pro současnou americkou produkci příznačné, ale přesto u mě dvojka vyvolala ještě o něco horší odezvu, než předešlá kniha Armada. Kdyby se aspoň Cline víc pustil do transhumanistického tématu nakousnutého na začátku, bylo by to o hodně lepší. Takhle je to jenom solidní průměr. 60%

Lenka.Vílka
20.02.2023 5 z 5

Po událostech první knihy by se mohlo zdát, že je čas na chvilku oddechu. Jenže to by Wade nemohl objevit další vejce, které v sobě skrývá něco, co by pro lidi mohlo být jak přínosné, tak zároveň nebezpečné. Nový způsob fungování a vnímání OASISu. A potom ještě ta druhá věc. No uf!

Kromě napínavé příběhu, který sice lehce kopíruje první knihu, Ready Player Two nadhazuje hned několik témat.
Pokud se budete ve virtuálním světě cítit tak, že nepoznáte rozdíl od skutečnosti, co vám zabrání neprahnout pouze po téhle jiné realitě? Světě, kde můžete navíc zažít jakoukoliv emoci, cítění a prožití, které ostatní nahrají do systému?
A taky především to, zda celá ta virtuální realita není nakonec lepší, protože se snižují nemoci a snižuje se přelidnění, protože spolu lidi nemají tolik fyzický kontakt a třeba i ta kriminalita je menší, když jsou všichny zalogovaní. Takže je všechno vlastně fajn.
A především to nejdůležitější. Jak jsme něčím zaslepení, když nechceme vidět i tu stinnou stránku.

("Měli jste poslouchat tady vaši kamarádku Samanthu. Měla pravdu. Viděli jste seriál Sword Art Online i všechny díly Matrixu, a stejně jste považovali za dobrý nápad přenechat kontrolu nad svým mozkem počítači? Tak teď alespoň vidíte, co se může stát!")

Velkou nevýhodou knihy je hodně pomalý rozjezd a nelineárně vyprávěný začátek, který zabírá první čtvrtinu knihy. A slouží k znovu představení postav, protože se někteří hodně změnili. A ještě napínavě shrnout, co se dělo poslední tři roky, proč došlo k rozdělení přátelství na věky a proč se Wade najednou chová jako tupoun a všechno mu dochází mnohem pomaleji než dřív. A vlastně až odhalením karet v polovině knihy příběh skutečně začíná. Tahla nevýhoda je částečně výhodou. Ready Player Two kvůli tomu působí jako kniha, kterou lze (pokud vám nejde o prožitek, ale jenom si chcete přečíst současnou knihu) číst samostatně bez znalosti Ready Player One. Tak jako tak se dozvíte všechno, co je třeba, aby jste se neztratili.

I Ready Player Two je opět plný milionem popkultulních odkazů chytře zakomponovaných nejen do textu, ale i děje. A je jenom na vás, které hádanky vám udělají větší radost, a které pochopíte hned, jak jsou nápovědy zmíněné, nebo až potom dál, když vám je auror skrz postavy vysvětlí. Prostě klasický Ernest Cline. A já mu moc děkuji za Třetí fragment. Moje oblíbené filmy.

Ready Player Two je kniha, která není jenom pro fandy. I když se nebudete chytat v nějakých odkazech (jako třeba já v čemkoliv ohledně her), všechno se vám vysvětlí. Přičemž je to čtivě napsané. A od druhé poloviny děj jede a ani na vteřinu se nezastaví. Stejně jako hrdinové omezení časem, během kterého musejí všechno stihnout. Prostě jako první díl. Pokud se vám nelíbil, zde nečekejte změnu.

Konec mi úplně nesedl. Ale to bylo jenom proto, že já bych asi udělala jednu věc jinak než Wade. Ale pokud to znamená, že by díky tomu mohlo být pokračování, jsem s tím v pohodě  :)

Dragonian
15.02.2023 4 z 5

Pokusím se krátce. Wau efekt, kterého se mi dostalo u prvního dílu s zde nekoná. Princip příběhu je podobný, ne že by mi to vadilo. Některé pasáže jsou otravné, některé by se daly hodně zkrátit. Opravdu mi vadí vysvětlování všeho.
Jako druhý díl dobrý.

Steew
12.02.2023 4 z 5

Recyklace příběhu z jedničky. Je to předvídatelné jak španělská telenovela. Nicméně je to pořád zábavné a až na jednu nebo dvé pasáže, kdy jsem se vyloženě nudil, mě to bavilo.
Jak tu někdo zmiňoval, planeta Prince byla pro mne utrpení. Dávám 70 %

kalinkacz
12.02.2023 4 z 5

Ready Player One jsem četla těsně před tím, než se film dostal do kin a byla jsem nadšená! Je to doteď má obrovská srdcovka a to nejsem žádný velký fanoušek sci-fi.
Než jsem se pustila do novinky Ready Player Two, tak jsem lehce váhala... Přeci jen je to pokračování po několika letech a bála jsem se, aby mi to nezkazilo můj dojem z 1. dílu. Naštěstí se tak nestalo.
Jednička je sice stále jen jedna a dvojka měla nějaké mouchy, ale špatná rozhodně nebyla! Při čtení se u mě střídal pocit toho, že čtu zase tu skvělou akční jízdu s pocitem, že se v tom nějak ztrácím. Čtení jsem si ale užila, jen vzhledem ke všemu zmíněnému jsem zůstala v hodnocení u lehkého nadprůměru.

DK197
12.02.2023 4 z 5

KNIHA: Vydejte se spolu s knihou na další podivuhodnou cestu, která rozšíří možnosti toho, co byste možná od budoucnosti očekávali. V tom dobrém, i v tom špatném smyslu. Zatímco skutečná země chátrá, OASIS se stává neuvěřitelným místem plným nečekaných možností. Kontrast těchto dvou aspektů je lákavý a děsivý zároveň jako celá kniha. Pomalejší tempo prvních 150 stran dokonale vykresluje nejen aktuální situaci, v níž se hrdinové a svět nachází, ale popisuje i změny jejich vzájemných vztahů a to, jak se zabydleli v nových rolích ve světovém řádu. To vše je následně doplněno rychlejším spádem následujících stránek plných nových herních úkolů, které vás vezmou na neuvěřitelný závod s časem... To pomalejší tempo prvních stran to ale trošku kazí zároveň, a tak jsem přemýšlela, jestli mám radši tenhle nebo 1. díl, k němuž jsem měla taky svoje výhrady. A došla jsem k závěru, že oba dva díly jsou kvalitativně vyrovnané. Takže pokud se vám líbil první díl a přijmete fakt, že tenhle je trošku ukecanější, bude se vám líbit i pokračování.

Čtenářská výzva 2023: č. 1 - kniha, jejíž autor nosí brýle

LidkaDino
12.02.2023 4 z 5

Dočteno. Dočteno s myšlenkami na nekonečný vesmír. Ze začátku mě docela štvala melancholie W.W., ale když vydržíte do strany 99, potom už se od knihy neodtrhnete a budete si připomínat, jak se dýchá, v té strhující rychlosti děje. Musím se přiznat, že jsem trochu přeskakovala ve čtení na planetě Prince, ale jinak vše dočteno až po anotaci. Strhující a doporučuji

orson
06.02.2023 4 z 5

Bál jsem se, aby pokračování kultovní knihy Ready player one nebyla taková vykradená slátanina jako Armada. Naštěstí se tak nestalo. Ale na druhou stranu autor nedokázal dosáhnout takové kvality jako u jedničky. A přitom tam ten potenciál je - zápletka druhé knihy je dobře vymyšlena, postavy jsou fajn a uvěčitelné. Jen to trochu zabil popisem těch jednotlivých questů. Proboha proč!!! To byly ty nejnudnější části a přitom stačilo jen ubrat - některé pasáže jsem až přeskakoval, protože mě ty souvislosti postav filmů / zpěváků / her fakt nezajímaly. Ale suma sumárum dobré to bylo. Jen doufám, že jestli budou dělat i film, tak to trochu seškrtají :)

kikikrat
06.02.2023 5 z 5

Já jsem nadšená. Pokaždé když Ready Player čtu úplně mě pohltí. Jasný, první díl je jenom jeden a je to jedna z nejlepších knih co znám. Dvojka navazuje tam kde první díl končí a díky tomu se hned dostanete zase do sedla a jedete šílenou, zábavnou, upřímnou cestu rovnou za dalším cílem. Tak ráda jsem byla zase v tom světě a užívala si hlavních hrdinů, dozvídala se o nich zase víc a sledovala rozvoj jejich i OASIS. Některá místa byla trochu delší a mírně protivná ale ten konec se zase rozjel a hodil nás někam hodně daleko. Já si knihu užila se vším všudy.

LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ernest Cline
americká, 1972