Racek

Racek https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261218/bmid_racek-Qvw-261218.jpg 4 541 65

Hra založená na řadě neopětovaných milostných vzplanutí. Celou hrou se proplétá motiv literatury a dramatické tvorby a vztah literatury a divadla k životu.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Чайка (Čajka) , 1896

bararich8
15.10.2015 4 z 5

Po malinkatém zklamání z Višňového sadu mi Racek zlepšil náhled na Čechovovu tvorbu. Příběh dobrý, v postavách jsem se orientovala dobře a k tomu překvapivý závěr. 4*

Kacka6
12.07.2015 3 z 5

Musím se přiznat, že ,,děj" knihy mě tolik nezaujal, asi k němu musím ještě dospět. Překvapilo mě, jak byla Arkadina zlá na svého syna Trepleva...asi proto, že sama měla co dělat se sebou. Konec se u takovéto hry dá, myslím, očekávat.
Nevím co víc o tomto dramatu napsat, snad jen, že pro úplné vžití se do postav ještě jednou přečíst...zatím se mi více líbí hudební zpracování od Tomáše Kluse. Víc tomu rozumím.

Bambus
28.04.2015 3 z 5

Zprvu mě překvapil téměř nulový děj. Lyrické drama jsem četla poprvé. Myslela jsem si, že se mi nelíbilo, právě kvůli absenci jakékoli zápletky. Samá nešťastná láska, smůla v životě, postavám nic nevychází jak má. Na to, že to má být komedie, mi přišel Racek dost negativistický a nezasmála jsem se ani jednou. Na konci jsem ale zjistila, že přes všechny "chyby" se mi kniha líbila, právě pro onu jedinečnou originalitu.

rubicka
05.04.2015 5 z 5

Místo oddané lásky jsme dostali dva roky, ve kterých si ji můžeme vymyslet. Místo spasení jsme dostali smrt ve všech podobách, které umí jenom láska, a to nemusíte ani umřít.
Velké drama na malém prostoru, Čechovova dominanta, ve které spojuje naději s beznaději.

Szevcza
04.04.2015 4 z 5

Její syn se chová krajně netaktně. Nejdřív se chtěl zastřelit a teď se chystá vyzvat mě na souboj...

Lily28
03.04.2015 4 z 5

Konečne príbeh, ktorý neukazuje ženskú lásku ako niečo, čo odveje prvý závan vetra. Neviem za zbaviť pocitu, že hrdinku akou bola Nina som doteraz ešte v knihe nestretla.

Hanny
26.11.2014 4 z 5

Čechov by měl Klusovi líbat ruce, jak to tady tak čtu :D
No jo, mě taky nalákal Klus :) Šla jsem na to jako detektiv... tak jsem ho poslouchala, říkala si, že to je podezřelý ty ruský jména v písničkách... pak jsem je googlila... a vyšel mi Racek od Čechova.... a pak! jsem si vzpomněla na verš "duše je racek, létá u jezera"....aha! aha!. .. a řekla jsem si, že jsem fakt dobrá, dočetla jsem se, že Tomáš Klus učinkoval dlouhou dobu v divadelní hře Racek - všecko to sedělo, prsy se mi dmuly pýchou.... a pak mi docvaklo, že celý album se jmenuje Racek a kdybych nebyla takovej trol, došlo by mi to dávno a o dost snadnější cestou :)))))))))))) Ono to žádné tajemství není :D
Jinak ta divadelní hra se mi líbí. Nikdy jsem ji neviděla, jen teď přečetla. Má zajímavý postavy, nad kterýma mě to nutí přemýšlet. Jsou tam velké city, propletené vztahy, alkohol, smrt, ale i znuděnost, nadhozené téma venkov vs. město, chudoba vs. bohatství... ale mně osobně se nejvíce líbí ta psychologie podivným způsobem smýšlejících lidí. No, já ještě budu asi chvíli přemýšlet. Nejvíc mi vadila Arkadinová, tý bych kolikrát jednu flákla. Některých mi bylo líto.... no, prostě vyvolalo to emoce a to je to, co tak od knih očekávám :)

Pišingr
03.05.2014 2 z 5

Taky jsem si tuhle hru přečetla na popud písní Tomáše Kluse. Líbí se mi závěr, ale jinak jsem byla zklamaná, díky hudbě jsem očekávala víc. Možná by mě uspokojilo divadelní provedení;-)

Cella
15.04.2014

Nikdy bych neřekla, že Tomáš Klus mimo jiné dokáže tak zpopularizovat ruskou klasiku(-: Krásné, stručné dílo, které se dá velmi lehce přečíst, ačkoliv bychom v něm cokoliv jednoduchého hledali marně.

Marčullkas
05.02.2014 4 z 5

Divadelní zpracování knihy nemá chybu. Velice povedené představení!

Amelia
16.12.2013 4 z 5

Stejně jako všechny hry Čechova je i tuto lepší vidět na živo v divadle. Mnohem snáž se pochopí a lépe se dá vžít do všech postav. V dobrém zpracování na vás přenese vše, co má. Od toho také divadelní hry jsou. Žádná z Čechovových postav není z počátku příliš oblíbená, ale způsob podání nás donutí nakonec soucítit se všemi nebo všechny přinejmenším pochopit. Ke zpracování Tomáše Kluse jsem se dostala až později a jsem za to ráda, protože to dojem z celé hry dokonale podtrhne.

bornthisway
03.10.2013 4 z 5

Mé první setkání s Čechovem a určitě ne poslední! Racek se pro mě stal neobvykle čtivým a zajímavým dramatem s rychlým spádem.
A ač se to možná dalo v průběhu čtení předpokládat, při posledních větách Dorna k Trigorinovi se mi zatajil dech. Výborně promyšlený, tím pádem i skvěle podaný konec.

s-a-r-i-k
23.09.2013 5 z 5

Má nejoblíbenější hra vůbec, stále se k ní vracím a vždy objevím něco nového a právě tím mě nepřestává fascinovat...
A Racka jsem neobjevila díky Tomášovi, ale Tomáše díky Rackovi...:-D

Mája_
02.09.2013

jako hodně dalších mě k téhle knize přivedlo hudební zpracování Tomáše Kluse.. chtěla jsem vědět víc o tom, o čem vlastně zpívá... po přečtení ale prozatím nemůžu dělat velké závěry... rozhodně si jí přečtu znovu, později... a třeba v ní déle naleznu ten hlubši význam.. =))

MorganaE
11.06.2013 5 z 5

Racek klame "tělem". Celou hru můžeme pojmout jako metaforu tohoto stvoření - racek chechtavý, zdánlivě veselý, útlý a jednoduchý, prázdný a přelétavý... Mýlka! Čechovův Racek je plný hloubky, poznatků okolního světa a myšlenek. Obsahuje typické prvky a postavy realistické ruské literatury a je jakousi satirou na tehdejší společnost i umění, snad proto jej Čechov nazval komedií. Racek se totiž umí smát, ale pouze cynicky a trpce.

P.S. Racka výborně zinscenovalo Dejvické divadlo.

St. Jimmy
21.05.2013 4 z 5

K četbě této hry mě dohnal poslech podařeného stejnojmenného alba Tomáše Kluse. Předloha tohoto hudebního díla je však neméně inspirativní a hluboká. V rozhovorech je vylíčeno neuvěřitelné množství citů a emocí, Čechov k tomu v podstatě ani nepotřebuje další popisy děje (i když přečíst si Racka v románové formě by bylo nepochybně zajímavé). Samotná metafora racka, prostupující skrz na skrz celým dílem, jen dodává hře na výjimečnosti.

sladecek23
10.05.2013

Dobrý dne,mě tato kniha zaujala díky Tomáši Klusovi :) je mi 15 let a tak se chci zeptat zda ji jako 15-tl etá holčina mám šanci pochopit :D nebo tak nějak :) děkuji a Děkuji T.Klusovi..díky němu sem přišla na spusty knih př:V melounovém cukru-Richard Brautigan,Jose Saramago-Slepota... :) Takže děkuji za odpověd !!!

knedlik
12.03.2013

Jak jen shrnout dojmy... nenapadá mě vhodnější slovo, než že je to takové "ruské". Na první pohled by se snad mohlo zdát, že je to dílo o pouhém tlachání, opak je pravdou. Racek je dílo hluboké. A to tak, že po prvním přečtení si snad ani nedovolím udělat nějaký závěr, vytvořit nějaký souvislejší a názorově ucelenější komentář. Až časem.

Lady S.
26.02.2013 2 z 5

Kniha mě nijak moc nezaujala.

tibby
05.12.2012 4 z 5

Naprosto se ztotožňuju s názorem Violetti, většina příběhů, který dočtu na mě dolehnou hned, s poslednim slovem a se zaklapnutim knihy a v duchu si řikám "wow, tak to bylo něco". Ale po dočtení Racka to bylo jinak. Dočetla jsem to, řekla jsem si "hm, docela dobrý.."A pak jsem šla dělat něco jinýho ale pořád jsem o tom musela přemýšlet...A to "wow, to bylo něco" se pořád a pořád stupňuje a po nějakých pěti hodinách, co jsem to dočetla mi teprve došlo, jak moc se mi to zarylo pod kůži...