Racek

kniha od:

Racek https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261218/bmid_racek-Qvw-261218.jpg 4.1 528
Koupit Ekniha zdarma Bazar

Hra založená na řadě neopětovaných milostných vzplanutí. Celou hrou se proplétá motiv literatury a dramatické tvorby a vztah literatury a divadla k životu.

Žánr:
Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Artur
Originální název:

Чайка (Čajka) , 1896


více info...

Komentáře (62)

Komentáře 62 Recenze 0

charlizee
charlizee
05.05.2023 4 z 5

Je to výrazně o postavách a mnoha jednostranných milostných vzplanutích, o každodenních banálnostech, které ovšem umí skrývat osudovost. A vše to směruje k mrazivému závěru, který jedinou větou podtrhne tragickou nevyhnutelnost.

Je nutné, aby na jevišti bylo všechno právě tak složité a právě tak jednoduché jako v životě. A. P. Čechov

sgjoli
sgjoli
09.04.2023 3 z 5

Teda, na to, že je tahle hra poměrně krátká, trvalo mi to, než jsem se jí prokousala nakonec. Asi proto, že jsem měla dost odlišná očekávání. Údajně má jít o komedii, jak se píše hned na titulní straně, ale o komedii rozhodně nejde. A nebo měl Čechov o komedii úplně jiné představy než já. Podle mne spíš o divadelní hru s tragickým nádechem.
Celkově touhle hrou čtenář proplouvá s pocitem marnosti, bezmoci, melancholie a toho, že jde všechno strašně do háje. Postavy se tu plouží a souží se nad tím, že jim život utíká mezi prsty - bez toho, že by se jim v životě dostalo toho, co ty postavy chtěly. Takové dost děsivé míjení se s životní náplní. Pro mne dost splín teda! Vůbec mi to přišlo takové lítostivé a zoufalé.
Člověk tuhle hru musí číst poctivě a pozorně, protože některé události se tu podle mne odehrávají tak jako omylem a člověk se o těch událostech dozvídá z náznaků v jednotlivých replikách. Tak je na to potřeba dávat pozor, aby vám něco neuteklo.
První polovinu hry mi trvalo, než jsem se do děje pořádně ponořila a začala se konečně orientovat, kterým směrem to zhruba půjde a o co se autor snaží. Ale prostě to trvalo, no...
Postavy se mi zdály trochu zahleděné do sebe, hlavně herečka Arkadinová, která mi tu přišla jako děsně sebestředná drama queen - nijak zvlášť mi k srdci nepřirotla. Některých postav mi bylo naopak hrozně líto, jak se jejich osud vyvinul (Konstantin, Nina).
Celkově průměrné hodnocení. Obsahem a emocemi to není špatné drama, ale je matoucí, když čekáte komedii a dostanete prostě něco úplně jiného... a ten rozjezd byl na mne dost pomalý.


Alethea_k
Alethea_k
09.03.2023 5 z 5

Rozhodně nejlepší text od Čechova. Po přečtení nejznámějších Tří sester, Višňového sadu i Strýčka Váni mi tento jediný dával zcela smysl a zaujal. Věřím ale, že většině se budou líbit spíš ty známější tituly.

Any26
Any26
12.02.2023 5 z 5

Pro mě velké překvapení, o jak dobré drama se ve skutečnosti jedná. Dobrovolně bych totiž do toho asi nešla :DD.
Doporučuji.

zuzak07
zuzak07
01.09.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější hra od Čechova a jedna z nejoblíbenějších celkově. Je jiná než jeho ostatní hry, poetická, plná zajímavých postav, hrdosti a pýchy, která předchází pádu. Krátká, ale úderná. Kdykoliv ji hrají v divadle, zajdu si.

ElissEm333
ElissEm333
22.02.2022 5 z 5

Komedie plná velice nešťastných lidí. Tolik neopětovaných lásek. To prostě nemohlo mít dobrý konec. Jak to ten Tomáš jenom zpívá? "Duše je racek, létá u jezera." Tak asi tak.

meluzena
meluzena
25.05.2021 3 z 5

Medvěděnko miluje Mášu, ale Máša miluje Trepleva. Jenže Treplev miluje Ninu a Nina Trigorina. Trigorina miluje i Arkadinová, zato on si rád nechává všechny dveře otevřené a jde tam, kde je to pro něj zrovna výhodné. Jo, vlastně ještě vdaná Pavlína miluje Dorna, zatímco Dorn miluje všechny a nikoho.
Na můj vkus je tu těch neopětovaných lásek až moc, navíc jsou prožívány silně sebetrýznivě, až teatrálně (však je to divadelní hra, že). Je tu i řada vtipných momentů a hlubších úvah, leč můj celkový dojem z tohoto díla je něco jako: „ne, děkuji“.
---
„Včera jsem v deset ulehl a probudil jsem se dnes ráno v devět s takovým pocitem, jako že se mi od dlouhého spaní přilepil mozek k lebce...“
---
„NINA: Otec a jeho žena mě sem nechtějí pouštět. Říkají, že je tady bohéma... Mají strach, že ze mě bude herečka... A mě to sem táhne, k jezeru, jako racka...“

maris123
maris123
27.03.2021 5 z 5

Poslouchala jsem rozhlasovou dramatizaci. Příběh několika podob lásek a jejich nešťastných konců je věčně aktuální. Prostě klasika.

Sidonka3
Sidonka3
22.01.2021 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších divadelních her, kterou jsem přečetla. Slyšela jsem i jako audioknihu. Tak teď ještě jít do divadla, jen kdyby to bylo ovšem možné, že ano? Živé divadlo mi už začíná docela scházet...

Kaik
Kaik
21.01.2021

Poctivě přečteno v rámci čtenářské výzvy. Racek mnou bohužel proletěl, aniž by něco zanechal. V divadle to může být fajn představení, ale čtení těchto stoletých klasik mi zkrátka přijde o ničem. Nedokážu objektivně posoudit, nebudu hodnotit. Každopádně děkuji za půjčení, K.

rencovav
rencovav
19.12.2020 3 z 5

No nevím, přišlo mi to spíš jako tragédie. Nebo tragikomedie. Překvapilo mě, že se tam pořád někdo s někým líbal. Ale víc nevím, co k tomu dodat. :D

ddkk
ddkk
16.09.2020 5 z 5

Vynikající tragikomedie, kterou je lépe doslova si užít přímo na divadelních prknech. Čechov je mistr jazyka a situací, přesně ví, co od které postavy čekat a hlavně je také skvělý psycholog a skutečný znalec života.

Nelze jinak než doporučit.

Elevant
Elevant
10.08.2020 5 z 5

Čechov za svůj život důvěrně poznal člověka, jeho tužby a strasti. Nevyhnutelná tragikomičnost života, osudu nebo jekkoliv tomu hodláme říkat, která zmítá s protagonisty jeho příběhů, je patrná i v mistrovském dramatu Racek. Protože jeho samotné jméno je podobenství, nachází se na jeho stranách mnoho dalších takových, více či méně skutečných. Pravdou však zůstává, že primárně se jedná o příběh lidí, kteří touží a nedostávají. V tomto aspektu lidství, které tu Čechov ukazuje, se jistě shlíží mnoho čtenářů, ke kterým Racek promlouvá jejich jazykem. Já sám se s notnou dávkou ješitnosti vidím v Treplevovy.

bílárůže
bílárůže
12.04.2020 5 z 5

Smekám. Za mě velmi krásné drama napsané tak trochu v hádankách. Je mi líto, že díla pana Čechova nemáme v seznamu povinné četby, ale i tak jsem ráda, že jsem si ze svého vlastního zájmu knihu přečetla. Nemám moc v oblibě e-knihy, ale i když jsem Racka četla v elektronické verzi, moc se mi líbil. Ruská literatura má v sobě něco mystického, už jen kvůli častému motivu sebevražd. Doufám, že se mi v nejbližší době podaří shlédnout divadelní hru Višňový sad a Tři sestry, aby můj dojem z pana Čechova byl úplný, ale již teď mohu tvrdit, že mne minimálně zaujal stylem svého psaní. Mimo jiné mne zaujala jména postav, která byla jednou z věcí, kvůli kterým jsem si Racka chtěla přečíst. Obálka je jako vždy velmi vkusná. Zajisté doporučuji dalším čtenářům.

tereza5413
tereza5413
31.03.2020 5 z 5

Krásné drama.
Od počátku až do konce jsem byla napnutá a čekala, kam se děj posune. Konec mě naprosto dostal.
Musím říci, že Čechov měl opravdu smysl pro humor, když tuhle hru nazval komedií :). Za mě je to něco na pomezí činohry a vyloženě tragédie...ano...i přes to, že má kniha takový konec, jaký má, tak jsem se místy i zasmála :).
Má sice složitější jazyk, ale rozhodně doporučuji si toto dílo přečíst.

Anna 13
Anna 13
13.02.2020 3 z 5

Čteno kvůli studiu.
A z velké lásky k písním Tomáše Kluse. Z té především.

Četla jsem to jakoby skrz tlusté sklo. Nemohla jsem se k postavám dostat. Jejich skučení nad životem a nad neopětovanými city mi rvalo nervy. Nevěřila jsem jim to. Nevěřila jsem jim jejich strasti.
Nebavilo mě debatování nad pojetím divadla, v tom se nevyznám...
Je těžké pro mě napsat komentář natož práci do školy, neb vůbec nevím, jak toto dílo hodnotit. Naprosto mě nezaujalo.
Nejsem zvyklá číst divadelní hry, možná, že kdyby byl Racek příběh prozaický, zaujal by mě mnohem více. Možná, že kdybych měla možnost s postavami pobýt trochu déle, měla bych šanci si nějakou z nich zamilovat... A možná bych i pocítila ty emoce, ty city. Ale jak lze ve čtyřech dějstvích obsáhnout to, na co někdy nestačí 400 stran?

Uznávám nadčasovost příběhu. Vztahy mezi hrdiny jsou jak vystřižené z dnešní doby (ale ne všechny), jejich stěžování si a hledání smyslu je více než dnešní.

Fascinuje mne, co za velkolepé texty Tomáš Klus stvořil. Teď ještě více, když mě jeho inspirace vůbec nedostala do kolen. Každopádně teď jeho písním více rozumím.

Čekala jsem asi něco úplně jiného... A dostala jsem především zmatek a rozčarování nad tím, že jsou mladým lidem nucena číst díla, kterým buď ještě nemohou rozumět, nebo se jim mohou i vysmát. Ačkoliv to může být neúctyhodné...

asakz
asakz
20.10.2019 5 z 5

(SPOILER) Nějak jsem nepochopil, proč Čechov nazval tuto hru komedií, když je to čistá tragédie od začátku do konce. Není to ale tragédie vyumělkovaná, nýbrž že života. Knížečka, ač tenká, představuje úplné panoptikum lidských charakterů narušených různými vadami - egocentrickou a ješitnou Arkadinovou, nezodpovědného Trigorina, nerozumnou a citovou Zarečnou, neurvalého Šamrajeva, poníženého a uťápnutého Medvěděnka a především zneuznaného a nihilistického Trepleva marně hledajícího smysl svého života. Jedinou výjimkou by snad mohl být starý a nemocný Sorin, jehož okrajová postava snad, pokud právě nespí, vyjadřuje jakési zdravé životní jádro. Všichni pak dostávají to, co nechtěli, a chtějí to, co nemohou dostat (přičemž klíčem k pochopení lidského neštěstí je to druhé spíše než to první). Celé dílo je pak nadčasové, že by se stejně dobře mohlo odehrávat v Česku 21. století jako v Rusku století devatenáctého. Moje vnímání příběhu bylo do značné míry ovlivněno Klusovým stejnojmenným albem, které mě ostatně k jeho přečtení inspirovalo. V závěru jsem tak byl překvapen, když se zdánlivě schylovalo k happyendu, ale to si jen Čechov pohrál se čtenářem či divákem, aby vzápětí nechal vše vyústit v nevyhnutelný a nezvratný tragický konec.

s1ombrehimawari
s1ombrehimawari
27.09.2019 5 z 5

To bylo fakt krásný. Strašně teskný, ale úplně neskutečně něžňoučký.

Mirka2778
Mirka2778
22.09.2019 5 z 5

Kraťoučká a velmi smutná komedie o nenaplněných touhách a láskách. Díky Rackovi se pustím do dalších Čechovových her.

KaterinaZen
KaterinaZen
16.07.2019 5 z 5

Viděla jsem asi 5 různých divadelních uvedení a přesto se ráda vracím k té verzi na papíře. Je to komedie možná proto, že je to ohromně zábavné. Charaktery postav jsou přirozeně odlišné a dobře vykreslené a v každé z nich se člověk alespoň trochu vidí...tím společným charakterem je nešťastná láska, týká se nás všech, bez ohledu.

bookemma
bookemma
08.02.2019 5 z 5

Duse je racek
Leta u jezera

A ma duse navzdy leta s nim... Miluji tuto hru nemene miluji Klusovo stejnojmenne album...

Borisi, Borisi, necht je vam peklo tesne
Prisaham Borisi, ze vas budu strasit ve snech...

dav110
dav110
02.11.2018 4 z 5

Prý komedie! Tedy řeknu vám, Anton Pavlovič měl vskutku zvláštní smysl pro humor. Ale tak nebudu se hádat. Už vím, že leckoho rozesmává Kafka (včetně mé maličkosti), možná i toto dílko vzbuzuje u někoho úsměv na rtech. Na tak u mě, mě od začátku do konce bolelo u srdíčka. Za zmarněné sny Niny, Trepleva, Sorina i Máši. Bída života, jak je portrétovaná v tomto dramata, na mě zkrátka dolehla.

Jedná se o mou první zkušenost s Čechovem, jistojistě však ne poslední.

KláraHunčarová
KláraHunčarová
02.03.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější divadelní hra, po shlédnutí v divadle si udělala neodmyslitelné místo i v mojí knihovně.

Morgaine07
Morgaine07
12.02.2018 5 z 5

Moje srdeční záležitost :) nejdříve jsem viděla v Praze hru pak šla do knihovny. Kniha ve mě něco zanechala.

Desmond04
Desmond04
06.02.2018 4 z 5

Čechův Racek je významné dílo to bezpochyby. I když jsem v něm neviděl to, co v něm viděl Tomáš Klus, tak ve mě stejně vyvolal velké dojmy. Místo milostného trojúhelníků zde máme snad milostný hexagram, kde každý cíp miluje někoho jiného. Takřka všechny postavy jsou duševně vymřelé, nešťasné. Někdo už v prvním dějství, někdo až v tom posledním. Ale nikdo, z těch co se honili za svým cílem, tedy láskou, ho nedosáhli. Ba naopak, spadli do hlubiny nicoty, se kterou každý bojoval jinak. A o tom Racek přesně je.

Chladná, depresivní tragédie s prosvítající nadějí, která zhasne stejně rychle, jako život padající postřeleného racka na jezerem.

"Budeš-li kdy potřebovat můj život, přijď a vezmi si jej"

Toffee
Toffee
10.11.2017 4 z 5

Komorní drama, v němž nikdo nedostane to, po čem touží, a autor to označil za komedii! Všichni milují, ale všichni jednostranně. I když své city otevřeně vyjeví, nedočkají se opětování, ale ani sami lásku opětovat nedokážou. Je to docela depresivní obrázek - touha končí fiaskem, ambice neúspěchem, vztahy jsou zklamáním a každá postava je individualistou neschopným porozumět druhým. Komedii (absurdní) připomínají snad jen dokonale banální hovory, afektované Ninino připodobňování se k rackovi a občasné hlášky typu:

- "To je tragédie mého života. Já jsem i v mládí vypadal, jako když od rána do večera piju."
- "Včera jsem v deset ulehl a probudil jsem se dnes ráno v devět s takovým pocitem, jako že se mi od dlouhého spaní přilepil mozek k lebce."

Seteh
Seteh
03.09.2017 3 z 5

Co mi utkvělo v hlavě, je motiv neopětované lásky. Nikdo vlastně není šťasten. Jinak velmi zajímavé spektrum charakterů. Rozervaný Treplev, Arkadinová žijící ze střípků své někdejší slávy, každou chvíli si prozpěvující Dorn, Trigorin hnaný stálou potřebou psát...

Ortie
Ortie
03.06.2017 4 z 5

Jsem ráda, že jsem se díky albu Racek pustila do četby této divadelní hry, protože mě opravdu zaujala, jen si nejsem jistá zda jsem vše pochopila a naprosto se neztratila, takže možná bude nutné přečíst ještě jednou a lépe pospojovat...

Plamen
Plamen
24.03.2017

tak konečně vím kde se Klus inspiroval. Trigorin, Treplev, Nina, Arkadina čtyři krásné písně a třeba po dočtení hry narazím na další spojitosti s písněmi od Klusííka :)

Peslik
Peslik
30.01.2017 3 z 5

Kniha se mi hodila do čtenářské výzvy, ale již delší dobu jsem si říkala, že bych si ji mohla přečíst už jen ze zvědavosti. Jména....no hokej v tom mám ještě dnes :-), kdyby se jmenovali Igor, Máša, Saša tak by to bylo jednodušší, ale proč psát knihy jednoduše, že. První půlkou jsem se musela prokousat, ale pak to šlo už hladce. Přečteno během dne a pocit - zvláštní. Holt, život byl i jen složitý a každý nemůže mít to po čem jeho srdce touží.

Monul.ka
Monul.ka
09.09.2016 4 z 5

I po letech mi utkvěla v paměti věta, která podle mě dokonale vystihuje krásu a děsivost lásky.

"Jestli někdy budeš potřebovat můj život, tak přijď a vezmi si ho."

_________________________________________________________________________
......a ještě děsivější je, když si ho ti nedočkavci usoužení láskou vezmou sami.

teer.h
teer.h
25.07.2016 4 z 5

Knihu jsem přečetla "nechtěně" :D. Původně jsem ji měla číst do školy na referát, ale od jiného autora. Ale musím říct, že kniha nebyla špatná. V postavách jsem se ze začátku ztrácela, ale jinak se mi to celkem líbilo.

Malin
Malin
08.04.2016 4 z 5

Kdyby to měla být klasická próza, chyběl by mi tam děj. V tomhle smyslu mě zaujalo až posledních pár řádků.
Ale když si Racka představím na jevištních prknech, tak funguje dobře. Rusům tohle prostě jde.

Montezuma
Montezuma
19.01.2016 5 z 5

Hra z údobí, kdy v Rusku čas ještě neexistoval, jenom tam ti Rusáčci leželi na kanapátkách a strašně se nudili. Je to taková zkratka ruské povahy: hlava v oblacích, pořád se o něčem přemítá a staví se vzdušné zámky, což jednoho tak vyčerpá, že nakonec není schopen žádného činu, nanejvýš polovičatého, zemdleného.
Racek je klasický Čechov: Treplev miluje Ninu, ta ovšem nemiluje Trepleva, ale Trigorina, jenž je zároveň milencem Arkadinové, matky Trepleva; Máša, dcera správcových, miluje Trepleva, ten ovšem, jak už bylo řečeno, miluje Ninu; Mášu přitom miluje učitel Medvěděv a matka Máši, správcová, miluje lékaře Dorna...
Nakonec se životy všech zúčastněných nenapravitelně poserou a Rusáci chlastají a střílí se do hlavy.

Veruuuu
Veruuuu
09.01.2016 5 z 5

drama v pravém slova smyslu...

Pavluška33
Pavluška33
06.01.2016

Jestli budeš někdy potřebovat můj život, tak přijď a vezmi si ho...
Na Čechovovi je zvláštní a svým způsobem krásné to, že se vše podstatné děje mimo scénu. Vždycky mi je tak trochu líto Arkadiny, že zůstala sama, Trepleva, že se z nešťastné lásky zabil, Niny, že prošla peklem a Trigorina, že musí žít s tím, že tohle všechno způsobil

LenZa28
LenZa28
29.12.2015 5 z 5

Krásné, Krásné, Krásné! Jsem nadšená. .

bararich8
bararich8
15.10.2015 4 z 5

Po malinkatém zklamání z Višňového sadu mi Racek zlepšil náhled na Čechovovu tvorbu. Příběh dobrý, v postavách jsem se orientovala dobře a k tomu překvapivý závěr. 4*

Kacka6
Kacka6
12.07.2015 3 z 5

Musím se přiznat, že ,,děj" knihy mě tolik nezaujal, asi k němu musím ještě dospět. Překvapilo mě, jak byla Arkadina zlá na svého syna Trepleva...asi proto, že sama měla co dělat se sebou. Konec se u takovéto hry dá, myslím, očekávat.
Nevím co víc o tomto dramatu napsat, snad jen, že pro úplné vžití se do postav ještě jednou přečíst...zatím se mi více líbí hudební zpracování od Tomáše Kluse. Víc tomu rozumím.

Bambus
Bambus
28.04.2015 3 z 5

Zprvu mě překvapil téměř nulový děj. Lyrické drama jsem četla poprvé. Myslela jsem si, že se mi nelíbilo, právě kvůli absenci jakékoli zápletky. Samá nešťastná láska, smůla v životě, postavám nic nevychází jak má. Na to, že to má být komedie, mi přišel Racek dost negativistický a nezasmála jsem se ani jednou. Na konci jsem ale zjistila, že přes všechny "chyby" se mi kniha líbila, právě pro onu jedinečnou originalitu.