Pýcha a predsudok

Pýcha a predsudok https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487587/bmid_pycha-a-predsudok-qyj-487587.jpg 5 7296 1103

Od veľkého nečakaného úspechu prvého knižného vydania v roku 1813 sa dielo Pýcha a predsudok stalo populárnym po celom svete a očarilo milióny čitateľov. Autorka Jane Austen nazvala román „svojím drahým dieťaťom“ a jeho hrdinku Elizabeth „najrozkošnejším stvorením, aké sa kedy v knihách objavilo“. Ľúbostné peripetie medzi nezávislou slečnou Bennetovou a hrdým pánom Darcym sú skvostnou ukážkou dvorenia a spoločenských pomerov na začiatku 19. storočia. Hrdinovia románu na jeho stránkach roztancujú delikátnu štvorylku plnú flirtovania, pôvabu a dôvtipu, ktorá poteší a pobaví nielen priaznivcov románovej tvorby regentského obdobia v Anglicku. K slovenskému čitateľovi sa kniha dostáva v novom preklade.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Pride and Prejudice , 1813

capricorn__
06.11.2022 5 z 5

Příjemné překvapení. Pokud existuje kniha, kterou mám na seznamu už možná pět let, ale vždy jsem se jí vyhýbal, pak je to právě tato. Vždycky jsem si ji chtěl přečíst, ale měl jsem strach, že budu zklamaný. Očekával jsem příliš přeslazený příběh, kýčovité rozhovory a vyumělkovaný konec. A ejhle, mě to moc bavilo! Příběh sám o sobě je velmi snový, věřím, že dívek s osudy Elizabeth po světě v té době opravdu moc nechodilo. Moc se mi líbí styl psaní, kladně hodnotím dialogy. Taky mě zaujalo, že všechny postavy mi připadají hluboké, byť jsou popsány a chovají se poněkud ironicky a tak, že jejich charakterové vlastnosti jsou dotáhnuty do extrému. Popis doby je taky skvělý, myšlenkové pochody matek vdávajících dcer mi připadají úsměvné. Trochu škoda, že jsem se knize tak dlouho vyhýbal, nicméně za sebe doporučuji dál!

sidonka
26.10.2022 4 z 5

U téhle knihy jsem se přesvědčila, jak důležitý je dobrý překlad, nejdříve jsem jí četla jako knihu, ale vůbec mi to nesedlo, hodně těžce čtivý text, pak jsem objevila audioknihu v jiném překladu a pak jsem si to náramně užila

Kabuky
26.10.2022 5 z 5

Velmi kvalitní román.

petulkapeta
17.10.2022 3 z 5

Jsem zklamana, že mě to zklamalo, hold každý není na klasiku. U některých pasažích jsem se hodně pobavila, ale jinak se mi to nějak tahlo.

Sacinka
15.10.2022 5 z 5

Nevím proč jsem si myslela, že se kniha bude těžko číst, že to nebude můj šálek a že to možná ani nedočtu. Předsudky, jedno jaké je století.
Začetla jsem se okamžitě, bavila mě ta čistota některých postav, sestry Jane, otce.. Rozhovory a problémy tehdejší společnosti. Bylo osvěžující si v dnešní době přečíst tuto klasiku.

tereza1198
14.10.2022 5 z 5

Tak mám chuť narazit si na hlavu čepec a jít hledat manžela. Zábavný a sarkastický popis doby, kde hodnotu ženy určovalo věno a následně postavení jejího muže. Elisabeth má jen malé věno, všetečnou matku, chápavého otce a hromadu sester, které chtějí do sladkého svazku manželského. Děj asi není třeba připomínat, protože máme několik filmových zpracování (v jednom se bojuje se zombíky) a seriál. Takže dejme šanci lásce a všem postavám. Mě velmi pobavila příšerná lady Catherine.

Miliarda
14.10.2022 4 z 5

Literární klasika, které jsem se dlouho obával, mě vcelku překvapila svou čtivostí. Ačkoliv se nejedná o žánr, jehož jsem cílovou skupinou, Jane Austenová mi svým stylem psaní četbu značně zpříjemnila. Laskavý humor, nadsázka a "vzletný" psaný projev dělají z této romantické knihy určené spíše ženám četbu, kterou nebudou opovrhovat ani muži. Jediné co bych knize vytknul je její délka, kdy jednotlivé námluvy hlavních postav trvají zbytečně dlouho a toto téma se nadbytečně opakuje. Celkově jsem však mile překvapen a rozhodně času stráveného s touto knihou nelituji.

Romanka89
14.10.2022 4 z 5

Absolutně tohle není můj žánr, příběh znám z filmu. Zpočátku mi to prostě přišlo jako děsná snobárna, prostě jiná doba, cílem mladé ženy je hlavně se vdát, řeší se hlavně dobré postavení ve společnosti a peníze. Každopádně nakonec hodnotím pozitivně, prostě doják s happy endem. Naprosto chápu, že tohle nebude literatura pro chlapy.

Sigurd_Lesandi
14.10.2022 3 z 5

Jedna z dalších knih, do kterých jsem se pustil především kvůli maturitě a hned na začátku řeknu, že tady nejsem cílová skupina.
Atmosféra luxusních panství, bohatých rodin a celkově historické doby z knihy přímo sálá. To se povedlo a bylo příjemné se do takového prostředí podívat.
Bohužel jsem však u čtení, jako takového, trpěl, protože se mi kniha četla hrozně pomalu. Nevím, zda mi nesedl autorčin styl, překlad nebo jsem nezvolil nejlepší vydání, ale i když jsem se dostal k zajímavým pasážím, tak jsem se přes ně nemohl prokousat dál.
S hlavní hrdinkou Elisabeth, druhou nejstarší z dcer Bennetových, to bylo také poměrně složité. Líbí se mi její vyobrazení jakožto dobové rebelky, která má plno vlastních názorů, nebojí se komukoliv cokoliv říct do očí a nedbá na tehdejší stereotypy jako ostatní. Z tohoto úhlu se povedla. Na druhou stranu se z ní za polovinou knihy stane zamilovaná puberťačka, a to byla pasáž, kterou jsem těžko rozdýchával.
Zároveň mi příběh přišel v pár okamžicích neplynulý. Párkrát se mi stalo, především v jednom okamžiku ke konci knihy, že jsem byl zabraný do jedné dějové linie, v tom přišel střih, který mě přenesl do úplně jiné situace a na předešlou linii se na dlouho zcela zapomnělo.
Jak říkám, nejsem tu cílová skupina a kniha se mi moc dobře nečetla, ale pokud hledáte prostě jen pomalý, příjemný, romantický příběh z historického prostředí, tak můžu Pýchu a předsudek určitě doporučit. Možná jí nám někdy v budoucnu druhou šanci s jiným vydáním.

andrysek158
19.09.2022 4 z 5

Knížku jsem četla ještě ve škole v rámci povinné četby a tenkrát mě vůbec neoslovila a od té doby jsem se jí vyhýbala. Po 15 letech jsem se k ní vrátila a knížka mě kupodivu pobavila a zaujala, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Ještě jsem ji doplnila shlédnutím filmu a jsem z příběhu nadšená.

Doporučuji nenechat se otrávit knížkou jen proto, že je v povinné četbě a je škoda, že tento přístup dokáže čtení mnoha lidem vyloženě znechutit.

Za mě je knížka velmi čtivá a příběh romantický i komický. Nejvíc mě bavila jednoduchost matky Bennettové a pana Collinse.

Luciska13
15.09.2022 5 z 5

Klasika, která nikdy neomrzí. Tato knížka je pro mě láska, mohla bych ji číst jedním dechem stále a stále dokola a přitom být neustále zvědavá, co se stane na další stránce.

Rapeh
29.08.2022 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila po 30 letech a vnímání knihy je úplně jiné než v pubertě. Kniha je čtivá a příběh krásně popisuji dobu v které se odehrál

Bryel
27.08.2022 5 z 5

Jsou příběhy, které nikdy nezevšední a toto dílo z počátků feminismu (žen-spisovatelek) na starém kontinentu je jednoznačně jedním z nich. I optikou dnešního čtenáře obsahuje příběh spoustu milých úsměvných momentů.

Atekram
26.08.2022 5 z 5

Vtipná nadčasová klasika.

Hakate
23.08.2022 4 z 5

Moc pěkná klasika, nadčasové myšlenky, pěkný příběh.
Knihu jsem četla na škole, kdy mě úplně neoslovila, nyní je to velmi pěkné čtení.

Lienilda
20.08.2022 5 z 5

Ráno jsem dočetla knihu, po obědě se podívala na film s Keirou Knightley. Obojí jsem si vrchovatě užila, film můžu vidět každých pár měsíců i díky skvělé hudbě.
První polovina kniha byla taková těžkopádnější a dialogy se mi hůře četly, druhá půlka pěkně odsypala. Prostě celoživotní láska.

ještěrka38
15.08.2022 3 z 5

Klasika, ale já se nějak nedokázala začíst. Knihu jsem dočetla, ale není to můj šálek kávy.

Arven2001
14.08.2022 4 z 5

Příjemná oddychovka. Kniha je čtivá. Vyzdvihla bych přirozenost dialogů. Postavy v knize jsou nedokonalé, vyskytují se trapné momenty i sarkastické promluvy.
Především se mi líbilo postupné poznávání postavy Darcyho. Tušila jsem, že všechno nebude tak, jak se tvrdí, ale přesto jsem byla překvapená vývojem této postavy.

Knihomolka474
05.08.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla už dvakrát a musím říct, že to pokaždé stálo za to. Poprvé jsem ji četla aniž bych věděla, co se bude dít a úplně mě to nadchlo. Rozhodně doporučuji! :)

Hypatia1010
31.07.2022 5 z 5

Poprvé jsem knihu četla v pubertě. Už tehdy mě příběh zaujal. I když jsem zpočátku nemohla panu Darcymu přijít na chuť. Znovu jsem se ke knize vrátila nedávno. A přestože nyní v dospělosti asi přistupuji k příběhu kritičtěji, stále mě tato nesmrtelná klasika baví a určitě to nebylo naposled, co jsem po knize sáhla. Od autorky jsem už četla tři tituly a čtvrtý mám rozevřený, ale Pýcha a předsudek je za mne určitě její nejlepší román.