Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7327 7327

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Pride and Prejudice , 1813

AnneEyre
02.05.2013 4 z 5

Mně se nečetla dobře, děj byl jaksi zdlouhavý, nic mě výrazně nezaujalo. Ani závěr ve stylu „Nesmí zůstat neprovdaná, šoupneme ji k prvnímu, kdo ji uživí.“ mě příliš nenadchl. Přesto nemohu říct, že by se mi přímo nelíbila.

Seraphin
01.05.2013 5 z 5

Film je úžasný a kniha také. Strašně sentimentální dílo, kde se neřeší nic jiného než svatby. Nějak mi připadá, že dřív to měli s láskou daleko lehčí. Která žena by nechtěla žít v době, kdy jsou muži krásní, elegantní a vzdělaní a nedělá jim problém se vyjádřit? Nemyslím si, že potřebovali k seznámení inzeráty, jako dnes.

kuky921
29.04.2013 5 z 5

Po shlédnutí filmu jsem se dostala také k přečtení knížky. Myslím, že obě zpracování je na stejné úrovni. Knížka je neskutečně čtivá.

tibby
28.04.2013 5 z 5

Moje druhá knížka od Jane Austen... O dost veselejší, optimističtější než Rozum a cit... A hlavně mě hrozně baví ta ironie... Pan Darcy je prostě úžasná postava, stejně jako Elizabeth, ale tak jako pana Benneta mě nejvíc bavil pan Collins :))

Market = )
24.04.2013 5 z 5

Jsem uchvácená :-). Kromě toho, že jsem ženská, takže se mi moc líbil celý příběh, mě dostaly humor a ironie autorky. Úžasné.

DasaN
21.04.2013 5 z 5

Má oblíbená ! Je milá, chytrá a barvitá....... Co k tomu dodat?

hrubik
19.04.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha vůbec! Četla jsem ji několikrát a nikdy se mi neomrzí. Pokaždé si ji dokážu užít snad víc než předtím, všímám si detailů, které mi předtím unikly a mohu si ji více vychutnat. Elizabeth je prostě skvělá hlavní hrdinka a pan Darcy... hm... která žena by nesnila o svém panu Darcym :-)

yueh24
15.04.2013 4 z 5

Skvěle napsané, výborně vymyšlené postavy (obzvlášť mě bavila paní Bennetová), jen jsem se první polovinu knihy trochu nudil. Jinak kvalita kniha je samozřejmě nesporná.

vejik
25.03.2013 5 z 5

Tato kniha patří mezi moje oblíbené. Jak se člověk jednou začte, je těžké ji odložit... Knihu jsem pravidelně "zaklapla" až kolem třetí hodiny ráno a při zvonění budíku jsem pak litovala, proč jsem sakra nešla spát dřív. Ale to prostě nejde... Hned jak to šlo jsem sáhla po knize znovu a tak jsem četla v autobuse cestou do školy, ve škole, cestou domů, doma, a zase až do noci :) Naštěstí/Naneštěstí mi přečtení knížky nezabralo víc než 3 dny :) Doporučuji všem, skvělý příběh :)

bibi.r
25.03.2013 4 z 5

Paní Bennetová je geniální, ale být to moje matka, tak z ní normálně olezu.

narwal
23.03.2013 5 z 5

Tuhle knihu miluji. Je krásně psaná,rozumná a dává smysl. I když je moc krátká.

malazluta
20.03.2013 5 z 5

Moje oblíbená kniha u které bych autorce vytkla jediné - že je příliš krátká...

Sisi11
18.03.2013 5 z 5

Miluji tento román! Nikdy mě neomrzí postavy, příroda, panství a Bennetovy. Zápletka a vztahy jsou velmi krásné a propracované. Otázka předsudku nikdy nevymizí a na mě zapůsobila i z části svědomitě. Velice krásná a v mé knihovně velmi hýčkaná kniha.

umbra
15.03.2013 5 z 5

Vtipné, čtivé, psáno s úctyhodným nadhledem.

čertina
12.03.2013 5 z 5

Krásné čtení,přesto že to není můj šálek čaje,kniha mě uplně nadchla.

Holubicka87
06.03.2013 4 z 5

Úžasná kniha. Pravdou je, že nemám moc ráda romány, ale tenhle mě příjemně polapil. Líbí se mi styl, jakým je to psané a celkově ta doba a prostřebí. Opravdu velice příjemné čtení. Hlavní hrdinka je pro mě dokonalým obrazem ženy...kor v té době. Neřídila se žádnými danými normami, ale byla prostě svá. Upřímná, inteligentní a odvážná žena. Kniha patří mezi ty, které si kdykoli ráda přečtu znova.

Lusik88
28.02.2013 5 z 5

Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším, je úžasně čtivá, děj svižně ubíhá. Kouzelné atmosféře a především postavám nelze odolat. Je to jedna z mála, kdy dočtete a s blaženým úsměvem se rozplýváte.
Nikdy jsem nevěřila, že je možné zamilovat se do literární postavy - pan Darcy nemá ani dnes konkurenci.

betty.pochyla
27.02.2013 5 z 5

Tahle kniha mně upoutala hned na první stránce a to všeobecné nadšení mi vydrželo až do konce. Tuto knihu jsem si rychle oblíbila a musím říci, že na knihách od Jane Austenové je něco co jsem na knihách od sester Bronteových hledala marně. Všechna čest i jim, ale pokud bych si měla vybrat mezi Pýchou a předsudkem a Janou Eyrovou, zvolila bych Pýchu a předsudek, protože je mi děj i postavy v něm více sympatické a i podání autorky se mi líbí více. Lízinka a pan Darcy...nevím jak u vás, ale pro mně to bude jedna z mých oblíbených párových dvojic asi navždy :)

MARSgirl
27.02.2013 5 z 5

Úžasná kniha, která končí zjištěním, že jediný, kdo skončí s panem Darcym je Líza. (Ach jo)

marketad
25.02.2013 5 z 5

Jak je možné, že ten příběh s hlavní hrdinkou, ať už je to kniha nebo filmové či divadelní zpracování, vždycky tak prožívám? Proč je mi pan Darcy vždycky zpočátku tak nesympatický, i když ten příběh už dávno znám, a pak se najednou promění v dokonalého gentlemana? Velká romantika, ale taky velice kvalitní literatura.