Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44614/bmid_pycha-a-predsudek-ZGi-44614.png 5 7296 1103

Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775–1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Levné knihy

Pride and Prejudice , 1813

Petruse21
28.01.2016 3 z 5

Elizabeth mi byla na začátku sympatická a ke konci ne, zatímco pan Darcy byl tak do 200 strany na facku a pak se zlepšil. Nejlepší ze všeho byl pan Bennet, ten měl kolikrát dobré hlášky. Ale od Austenové jsem čekala více, ale pořád lepší jak Anna Elliotová.

elutep
28.01.2016 5 z 5

Na pár dní se ve mně probudila romantická nálada. Přiznám se, že k přečtení mě nalákal film, který jsem viděla zcela náhodou. Knížka byla ještě pěknější, i když při srovnání musím říct, že tentokrát se i film hodně vydařil.

Viky007
25.01.2016 5 z 5

Čas od času i dívka může snít. Protože pan Darcy je prostě pan Darcy :-).

angelice
25.01.2016 5 z 5

Austenová byla báječnou autorkou. Člověk si při čtení jejích děl musí uvědomit, kdy se děj odehrává, jinak mu většina zápletek, situací, výher a poklesků bude připadat banální. Chtěla bych si knihu přečíst znovu třeba za 20 let, všichni mi říkají, že jsem na její pochopení moc malá. Dovolím si s prominutím nesouhlasit, ale znáte dospělé...
Lituji jenom toho, že autorce už nemůžeme poděkovat za něco tak krásného.

Safrika
22.01.2016 4 z 5

Příjemná kniha, pěkný pohled, jak nás předsudky dokáží ovlivnit.

denyhradecka
17.01.2016 5 z 5

Moje srdcovka od Jane Austenové, zatím jsem od ní lepší knihu nepřečetla. Hlavní hrdinka Lizi i Mr. Darcy si mě naprosto získali. Má to dobrou dynamiku, děj nikde příliš nevázne a je to čtivé, co víc si přát.

Dejvid
16.01.2016 4 z 5

Upovídaný román o dobách, které dnes působí jako tak trochu z jiné planety. Nicméně musím nakonec říct, že se mi to, ač muži, docela líbilo a plně chápu, že pro ženy to je vrcholné dílo :-)

niknikita
15.01.2016 4 z 5

Viděla jsem několikrát filmové zpracování a tak jsem se konečně dostala i ke knize. Mnohem lépe jsem prožívala dobu, ve které se příběh odehrává a pochopila jsem i to, jak je snadné v životě minout "pana Darcyho".

akdar72
10.01.2016 5 z 5

Kniha se četla příjemně, oddychový příběh se šťastným koncem.

Aggie.
09.01.2016 5 z 5

Je to úžasná kniha, dokonale přenese čtenáře do tehdejší doby a to se mi moc líbilo. (Bacha- spoiler) Jen jediná věc, která mě překvapila- zamrzela: Když Elizabeth říkala, že si uvědomila, že miluje pana D., když viděla jeho panství :D. To trochu poukazuje na to, že byla v malé míře zlatokopka, ale dobře, k té době to zřejmě patří.

booksSendy
06.01.2016 4 z 5

Jediné co mi při četbě vadilo byl příliš popisný styl autorky... Sice se dozvíme opravdu hodně informací jak to v tehdejší době vypadalo a tak ale vše jde na úkor romantického děje, pokud se proderete přes detailnost a zdlouhavou popisnost můžete si užívat zbytek dějové linky, která je táák sladká :)

natalie8531
06.01.2016 3 z 5

Krásný příběh, ale začal mě bavit až od poloviny knihy :)

Alushka07
05.01.2016

tahle se nikdy neomrzí, vždycky, když mám splín, vezmu do ruky a hnedle je mi líp :-)

Karolína18
02.01.2016 5 z 5

Naprostá dokonalost skloubená s mimořádnou čtivostí a neobyčejným nadáním autorky. Jazyk, kterým je kniha psána, mě uchvátil. Vážně se mi moc zamlouvalo staré vyjadřování a způsob, jakým se zde mluvilo. Patrně mi bude chvilku trvat, než zase začnu tvořit věty a souvětí bez některých již nepoužívaných slov a také správně řadit slovosled.
Velmi jsem si oblíbila Elizabeth a Jane. Naopak na nervy mi šíleně lezla jejich matka, Lydie, pan Collins a lady Catherine.
Pan Darcy mě okouzlil svojí tajemností a snad i pýchou a nabubřelostí, ale hlavně mě dostal, když se po Elizabethině odmítnutí tak zásadně změnil.
Zřejmě o této knize budu ještě hodně dlouho přemýšlet. Ani nedokážu přesně říct, co si mě na ní tak získalo, ale stal se ze mě nadšený propagátor, co kudy chodí, tudy chválí!

trape
01.01.2016 5 z 5

Prostě klasika,jsem ráda že je zařazena v povinné četbě.

livres
30.12.2015 5 z 5

Opravdu úžasná kniha. Vřele doporučuji ;)

trais
25.12.2015 5 z 5

Skvělá kniha, která určitě zaujme milovníky klasických románů.
Ze začátku mi trochu dělalo problém zvyknout si na starší slova, které se dnes tak běžně nepoužívají, ale postupně jsem si začala zvykat. Tuto knihu jsem si zamilovala, ale mám k ní jisté výhrady. Příběh mi připadal trochu moc pohádkový. Moje nejoblíbenější postava byl určitě pan Darcy a tak mi trochu vadilo že zprvu v příběhu moc neobjevoval. Zato se mi líbilo jak vás kniha chytne. Rozumné fráze na které já bych nikdy nepřišla mně velice zaujaly a proto si myslím že mě kniha velice obohatila. Jak slovní zásobou tak i po duševní stránce. Trochu mě rozesmutnělo, že není pokračování protože příběh 2 lidí by neměl končit svatbou, ale teprve svatbou začít. Knihu velice doporučuji. Dávám 5 hvězdiček a určitě si ji přečtu znova.

Blanche2001
08.12.2015 5 z 5

Ze začátku mi nejdřív dělalo problém zorientovat se, kdo je kdo, ale pak jsem se do knihy tak "zažrala", že jsem nemohla myslet prakticky na nic jiného :D Miluju tu ironii Jane Austen, se kterou vypráví. Ta knížka nejde popsat jenom jedním slovem. Je úžasná, nezapomenutelná, dotkne se vám srdíčka (zvláště s přispěním pan Darcyho :) ), nenechá vás v klidu - ale tím pozitivním způsobem! :), není to čistě jenom lovestory... Charaktery postav byly skvěle vyjádřené. Při monolozích pana Collinse jsem se skvěle bavila, stejně tak při poznámkách pana Benneta. Hned, jak jsem Pýchu a předsudek dočetla, jsem si řekla, co teď sakra budu dělat? Vážně, jediná nevýhoda je relativně malý počet stran. Takže jsem zhlédla film, který knihu perfektně doplňuje, i soundtrack je super (ale to už asi patří na ČSFD). Rozhodne stojí za přečtení!

zuzi1162
05.12.2015 5 z 5

Klasika, a navíc nádherná. Jak já bych chtěla být Lizií Bennetová.

Mikkinnen
27.11.2015 5 z 5

Nádherná kniha! Ač muž, tak jsem nedočkavě hltal jednu stránku za druhou, až byl najednou konec (bohužel). Neuvěřitelné, že Jane Austen nám má i po 200 letech co dát. Rozhodně bych tuto knihu všem doporučil. A chlapy, nebojte se, není to červená knihovna. Je to prostě skvělá kniha o životě, o lidech a o době, kdy lidé se k sobě chovali zcela jinak, než dnes.