Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3310 795

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

tweed
21.02.2023 1 z 5

Ach jo!
Nora Seed je hrozně blbá hlavní hrdinka. Od začátku do konce neudělala žádný životní posun. Že v prvním životě neumí reagovat na nahodilé situace - ok. V druhém - no dobře. Třetím - wtf Noro? V miliontém - ty vole, Noro, tvoje potřeba se zabít zřejmě neměla úplně neobjektivní základy!
V jedné části se mi zablýskla naděje, že jsme se přestali točit v nakonečném kruhu pětistránkového rozsahu, ale rychle zhasla.
NA DRUHOU STRANU, já jsem ráda, že tato kniha vznikla, protože to byla částečně Haigova terapie a z toho pohledu to dává smysl a je to důležité, ale upřímně, chcete být svědkem něčí psychoterapie? (pokud nejste psycholog, samozřejmě). Asi ne.

jitka3027
20.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Je pravda, že do chvíle, kdy se Nora opravdu rozhodla zemřít mě dej nijak zvlášť nebavil, ale pak už jsem nemohla poslech přerušit. Někdy mi teda Nora lezla krkem, ale našla jsem si v knize pár myšlenek, které mě donutily k přemýšlení.

Barulinkas
19.02.2023 3 z 5

Nemůžu říct, že bych z knihy byla nadšená, ale určitě po přečtení se člověk zamyslí a zároveň si uvědomí jak každé menší či větší rozhodnutí mění/může změnit náš život.

Knihobolka
19.02.2023 4 z 5

Moc hezký příběh...vždycky si říkám,co by bylo kdyby...

yonda
16.02.2023 5 z 5

Tak tohle bylo něco, co mě opravdu vzalo! Jak námět, tak styl psaní. A takový ten ocásek po přečtení, kdy člověk přemítá coby, kdyby....

Ayume
14.02.2023 3 z 5

Váhala jsem, jestli knihu ohodnotit třemi nebo čtyřmi hvězdičkami, ale přikloním se spíš k těm třem.

Kniha nebyla zas tak špatná, nutí čtenáře přemýšlet a hezky si pohrává s myšlenkou „coby kdyby”.

Má však i své mínusy. Místy byl děj nehorázně roztahaný. Konec byl předvídatelný už od samého začátku - díky tomu jsem si nikdy nemohla s Norou užít to, co prožívá, protože jsem věděla, že to je stejně vše „k ničemu”.

Byť si myslím, že kniha by mohla spoustě lidem pomoci, já osobně bych se k ní už nevrátila.

(Když jsem nad tím přemýšlela víc, došlo mi, že v jistých aspektech se kniha podobala Coelhově Veronice, která téměř totožnou zprávu předala dle mého o dost lépe.)

GabrielaSim
13.02.2023

Námět pro ty, které oslovila kniha "Půlnoční knihovna" : zkuste starší věc, ale skvělou. Anton Myrer:"Poslední kabriolet".

Eliška063
12.02.2023 5 z 5

Velice pěkný a zajímavý příběh, který donutí k zamyšlení. Kniha je čtivá, velmi pěkně napsaná. Doporučuji

Janadvorackova
11.02.2023 5 z 5

Den, kdy se rozhodnete zemřít, může přinést kde co.
Asi tak.
Nořina knihovna obsahuje spoooustu knih. Každý z nekonečného mnosžství příběhů ji může zavést do jakéhokoli období jejího života, aby pochopila, co v tom svém původním udělala blbě, jinak, případně vůbec neudělala.

Je to zajímavý výčet možností, obsahem vlastně pro každého čtenáře :).
Jo, líbilo se mi to.

SparklingDori
09.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha k zamyšlení se. Hlavní postava moc hezky zosobňuje úzkost a strach v něčem vynikat, takže se s ní téměř každý zvládne ztotožnit. Děj je poutavý a přestože je hlavní postava poměrně dost filozoficky založená a uchopit některé její myšlenky není jednoduché, jazyk, jakým je kniha napsaná, je snadný na pochopení. Myšlenka příběhu je moc hezká, rozhodně doporučuji přečíst. :)

mison78
09.02.2023 5 z 5

Knížka mě vtáhla, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Velmi zajímavé téma k zamyšlení, už ji čte na mé doporučení kamarádka.

alekis

SPOILER
Mladá žena, nespokojená se životem od jeho začátku až po současnost, se rozhodne s tím bídným žitím skoncovat. Ve zvláštní knihovně dostane možnost vyzkoušet si, jak by to vypadalo, kdyby se její život vyvinul jinak. Prožije desítky, možná stovky příběhů - životů, všech se krátce dotkne a když si uvědomí, že jí žádný vlastně nevyhovuje, vrací se opět do knihovny a zkouší znovu a znovu... A přitom se jí spousta věcí otevírá...
Krom toho, že kniha, až na rozvláčný začátek, je zábavná, díky těm životům docela pestrá, tak má mnohem větší přesah. Není to román říznutý špetkou fantasy. Je to čtivě psané zamyšlení, je tu plno skvělých myšlenek a čtenář(ka) může zapřemýšlet, může analyzovat, jak ona sama vidí svůj život, nebo jaký by ho vidět chtěla a zda s tím může něco udělat.
Druhé čtení už ne, ale pro jednou - určitě stojí za to :-).

zuzi1162
09.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Jako cekala jsem vic, kdyz to melo takovy uspech u ctenaru, ale uz toho mas asi hodne precteno. Bylo to hezke a opravdu krasne se to cetlo, ale nemohla jsem se zbavit paralel s konretne dvemi knihami - Paolo Coelha "Veronika se rozhodla zemřít" a "Život za životem: od Kate Atkinson. Davam ctyri hvezdy, protoze ten kdo necetl zminovane knihy, tak si Pulnocni knihovnu jiste uzije, myslenka je silna. Navic boj s depresemi neni zadny med, a pokud nekoho tahle kniha nakopne spravnym smerem, z tech nekonecne mnoho vesmiru, tak jenom dobre.

Kavalos
09.02.2023 4 z 5

Příjemné čtení ve kterém se částečně najde snad každý. Věřím, že to na mnoho lidí (já nejsem výjimka) může působit až terapeuticky.

vera5841
08.02.2023 5 z 5

Nádherný filozofický fantasy román.
Pětatřicetiletá Nora má pocit, že její život je jedna velká katastrofa a začne se užírat otázkami "co by kdyby?" (Kdo z nás to nezná?) Když se rozhodne svůj život ukončit, dostane se do Půlnoční knihovny - místa mezi životem a smrtí, kde si může zkusit jaký by byl její život "kdyby..."
Podaří se jí najít život ve kterém by byla opravdu šťastná? A je vše opravdu takové jak se na první pohled zdá?
Myslím, že se teď sama pokusím trošku ulehčit mé knize Výčitek :)

Amethyste
08.02.2023 4 z 5

Pokud patříte mezi ty, co alespoň jednou litovali nějakého rozhodnutí, přemýšleli nad tím, jaký by byl život, kdyby jste rozhodli jinak, tak je ta kniha pro Vás.
Hlavní hrdinka Nora má možnost prožít svůj život několikrát a pokaždé jinak. Jak to s ní dopadne, si musíte přečíst sami. Za mě je
to zajímavý příběh s neotřelým dějem.

SilviiM
06.02.2023 3 z 5

No takhle, ze začátku mě Nora pěkně štvala. Ženská, které se mohlo dařit ve spoustě věcí, ale ona si radši furt na něco stěžovala. Chtěla jsem knihu odložit.
Ale četla jsem dál, spíše hltala kapitolu za kapitolou. Čekala jsem, jaký další život si Nora vybere a jak to vlastně celé dopadne.
Nakonec velmi dobrá kniha.

martina.culik
05.02.2023 4 z 5

Zajímavý námět, i když trochu depresivní. Hlavní hrdinka mi k srdci nepřirostla, ale postupem času se to trochu zlepšilo. Několik myšlenek bylo dost zajímavých a inspirativních a určitě stojí za zamyšlení.

Knihomolobecny
05.02.2023 3 z 5

Celkem pohodička kniha, ale upřímně..že by mě to nějak vážně bavilo? Moc ne. Myšlenka knihy je hezká to zas jo.

Katka2382
05.02.2023 5 z 5

Mě se kniha líbila.
Vážit si toho co člověk má bychom měli v každé životní fázi.
A nikdy není pozdě na to něco změnit.
A co mi víme co nás čeká až se ocitneme na druhém břehu.