Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3310 795

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

Hanys_
09.03.2023 3 z 5

Těšil jsem se dlouho a hodně. Nakonec se ale z knihovny vyklubalo podobné "zklamání" jako z Neviditelného života Addie". Tohle není tak teen, ikdyž někdy ... každopádně se mi ale dlouho nestalo, že by mě kniha donutila po přečtení takhle popřemýšlet nad životem. Tímhle asi svůj kol splnila. 6.5/10

SladkaK
08.03.2023 2 z 5

To bylo jako s čokoládou. Vrhnete se na ni, chvilku vám chutná a pak je prostě too much. Chcete odložit, ale nejde. Dojdete na konec a nemáte dobrý pocit. Zájem jsem ztratila u života na Špicberkách a nedokázala jsem se znovu začíst. Nehledě na to, že mě konec neuspokojil stejně, jako pohled na kalorickou tabulku po spořádání 120 g čokolády.

sarka5148
08.03.2023 5 z 5

Bože to byl úžasný příběh. Zezačátku jsem se nemohla začíst, ale to bylo spíš tím, že jsem pořád neměla čas a pak jsem se ponořila a přála si, ať to neskončí. Dobilo mě to pozitivní energií a dalo naději, že opravdu záleží na tom, co vidíš a ne na co se díváš

Niu
08.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Včera večer jsem dočetla Půlnoční knihovnu a rezonovalo to ve mně jako velký zvon, takové neodbytné drnčení v celém těle. Když jsem to začínala číst, říkala jsem si - no, ty kráso, to je teda postava, povaha, ... Pak ty kapitoly (velice krátké) rychle ubíhaly a já viděla, jak se Nora vrhá hlava nehlava do jednoho dobrodružství za druhým a současně s tím přichází na věci, které jí unikaly. Protože jsem na začátku roku četla Neviditelný život Addie LaRue, vnímala jsem tam jistou podobnost. Bylo to i trochu seberozvojové takovým nenásilným způsobem. Mne úplně fascinuje myšlenka mnohovesmíru a taky bych ráda nahlédla, co všechna moje paralelní já dělají. A do toho ještě v knihovně, pro knihomola nejlepší startovní čára. Moje očekávání konce příběhu se skutečně naplnilo, jinak by mi to ani nedalo pochopení života (a Noře taky). Nejhorší je pustit se toho, co si myslíme, že je pro nás správné. Citát, který mi utkvěl: "Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš."
A i když zmíněná Addie byla pěkná kniha, tak až u Půlnoční knihovny slza ukápla a já ji hodnotím jako lepší.

Chesterton
07.03.2023 2 z 5

[audiokniha]
Selfhelp motivační příručka s příchutí existencialismu.
Omlouvám se, ale strašně to z příběhu trčí a pro mě hrubě kazí dojem. I přesto, že pár fajn myšlenek se v té změti najít dá. Jenže je to dost guláš zde často citované věty: Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš - což není úplně pravda. Je tam dost zavádějících pohledů. Za mě tudy cesta nevede, ale komu pomůže k životnímu optimismu, je mu přáno :o)
Pro mě to byla fakt výzva!
Navíc Petra Špalková, kterou mám jinak moc ráda, jestě zvýrazňuje negativa knihy. Což je možná i dobře :o)
2/1

Mamka_cte
07.03.2023 2 z 5

Tohle byla přesně kniha, kterou jsem si vybrala podle obálky a jsem trochu zklamaná.
Po přečtení prvních stránek jsem už myslela, že knihu odložím na dobu neurčitou. Nápad je originální, ale zpracování mi příjde nedokončené. Nakonec jsem knihu dočetla, ale asi jen kvůli kapitolám s popisem vybraných životů (zpěvačka, pracovnice v útulku,...).

Kniha je o Noře, která je zklamaná svým životem a poslední kapka je smrt kocoura. Nora se pokusí o sebevraždu. Tím se dostane do knihovny a má možnost změnit své rozhodnutí a vyzkoušet plno svých alternativních já (glacioložka, slavná zpěvačka, olympyjská plavkyně, filozofka a mnoho dalších).

Krátké kapitoly a styl psaní mi moc neseděl. Vadilo mi i mnoho filozofie a přemýšlení o životě.. na to moc nejsem. A nakonec ...konec byl hodně předvídatelný a očekávaný už snad od začátku knihy.

Tato kniha v mé knihovně místo mít asi nebude, ale musím uznat, že takhle originální knihu jsem ještě nečetla.

iwosh
07.03.2023 4 z 5

Někdy jsem o tom také přemýšlel se vrátit a změnit životní cestu, ... :)

zdenaR
07.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha, velmi čtivá a přitom nutí k zamyšlení.
Děj originálně pojatý - návraty do předchozích životů s tím, zda by v nich hlavní hrdinka byla šťastná.
"Životu nemusíš rozumět, stačí ho žít."

HermanekB
06.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Silný příběh se silnou myšlenkou.

*Tento komentář bude obsahovat hodně mého osobního názoru, se kterým nemusí každý souhlasit. Berte to prosím na vědomí*

... kdysi mi někdo řekl, že člověk může bý šťastný a to pořád a v jakékoliv situaci. Řekla jsem mu, že s ním nesouhlasím. Člověk je přece jednou nahoře a jednou dole, nelze být neustále šťastný. Od té doby se spousta věcí v mém životě změnila. Své tvrzení musím proto pozměnit. Ano, člověk může být šťastný v jakékoliv situaci a době. Jen ne každý člověk to dokáže. Já to nedokáži, ale vím, že na světě jsou lidi, kteří to dokáží. Nedá se říci, že bych jim záviděla, každý jsme jiný, proto to beru jako fakt. Každopádně každý z nás je, podle mě, schopný, se tomu pocitu neustálého štěstí, alespoň vzdáleně přiblížit. A myslím si, že je dobré to alespoň zkusit. I Nora zjistila, že je třeba tomu dát další šanci.
Nora dostala možnost vidět své jiné životy. Životy, ve kterých byla řekněme úspěšná, jenže úspěch málokdy znamená také štěstí a radost. Ty životy jí nepatřili, ale pomohli jí zjistit, že jí patří jen jediný život na světě a to je ten, který se rozhodla opustit.
Její zážitky jí ukázali, že stojí za to žít. Bez ohledu na to, jaký život žijeme, jak mizerný se zdá... Tak se pokaždé najde nějaká drobnost, která ho dělá snesitelným. A je jedno, jestli se jedná o obrovský dárek v hodnotě několik tisíc nebo jen to, že vám pán podržel dveře těsně předtím, než se vám zavřeli před nosem. Takové drobnosti nám dokazují, že v každém životě se dějí jak pěkné, tak i ošklivé věci. Takto život prostě funguje a je jedno, jestli jste rocková hvězda, svobodná matka v domácnosti nebo bezdomovec.
Nora možná nebyla šťastná ve svém životě, ale zjistila, že může štěstí dosáhnout a nemusí proto vyhrát medaily nebo být slavná. Stačí hledat ty drobnosti a laskavosti, které dělají ze života místo, na kterém stojí za to žít.

Tahle knížka zkrátka každému nabízí něco, nad čím je třeba se zamyslet. Dávám pět hvězd *****.

CarolC
04.03.2023 5 z 5

To bylo tak super čtení! Sice nenáročné, ale to čtení mezi řádky. Naprosto super! Hrozně se mi celá kniha líbila. Nora byla skvělá. Konec se mi také líbil. Celé to bylo nenásilně motivační a člověk si během čtení mnohé uvědomil. Prostě pecka. Opravdu se mi to strašně moc líbilo a to jsem na začátku moc očekávání neměla a o to víc mě kniha překvapila.

Mikoláška
02.03.2023

Kniha nedočtena, takže hodnotím, jen na základě přečteného. Nevím, jak to dopadne. Myšlenka podívat se do životů, které jsem nežila (protože jsem se rozhodla někde jinak) je asi zajímavý nápad, ale není to v tuto danou chvíli pro mně. Prostě v životě není cesta zpět a naskočit na chvíli do jiného života (byť "mého") o kterém nevím vůbec nic, čím jsem si prošla, proč jsem se rozhodla, a jak jsem se rozhodla a ve výsledku je stále Nora nespokojená. A nebyla jsem schopná číst dál, protože představa, že zase na chvilku prožije život, kde zase nebude spokojená a vrátí se do knihovny, jsem už dál nechtěla. Ale třeba se někdy rozhodnu jinak a ke knize se vrátím.

Amneris
02.03.2023 4 z 5

Kniha mi na začátku přišla hodně zvláštní, jako by se autor snažil udělat úvod hodně nudný až depresivní a pak to rozjede na plný plyn. Samotný úvod o Nořině životě mě moc nebavil. Až když se objevila v Půlnoční knihovně, tak se začal děj konečně hýbat a od čtení jsem se pak nemohla odtrhnout. Konec byl zajímavý, čekala jsem trošku jiný, ale i tak to bylo fajn. Určitě si člověk díky čtení spoustu věcí uvědomí, třeba jaké by to bylo mít svoji knihovnu s možností prožít život jinak :-)

Aerine
28.02.2023 5 z 5

Chtěli byste změnit nějaká rozhodnutí, která jste v minulosti udělali? Myslíte si, že by váš život potom vypadal jinak? Lépe?
Kniha má čtenáři ukázat, že ať se člověk rozhodne jakkoli, ať ho cesty osudu zavedou kamkoli, záleží jen na tom, jak naloží s přítomným okamžikem, jak bude prožívat přítomnost. Aby se s láskou mohl ohlédnout za minulostí a nelitovat svých rozhodutí, aby přijal život, do kterého ho jeho rozhodnutí přivedla jako ten nejlepší z nejlepších.

Katka81
27.02.2023 5 z 5

Spíš než o klasický příběh a super knižní skvost, jde o selfhelp knihu. A ano, mě se líbila. Některé myšlenky jsem si zapsala a určitě se k nim v budoucnosti vrátím.

MedvidekS
26.02.2023 3 z 5

Líbily se mi první dvě třetiny knihy. Potom to trochu ztratilo kouzlo a konec byl mírné zklamání. Ale jinak se čte moc hezky.

Kajami
26.02.2023 5 z 5

Krásná kniha. Chystala jsem se na ni už dlouho a za chvíli přečtenou. Ze začátku je kniha depresivnější, ale časem se rozjíždí a člověk zjišťuje, že ačkoliv se může zdát jeho realita nejdepresivnější, tak je to to nejlepší, co může mít v životě. Nesmíme plakat nad tím, co jsme mohli všechno dělat, kdybychom se rozhodli pro něco jiného. Je třeba si svůj život užívat, protože vždy může být hůř. Doporučuji všem, aby si ji přečetli :)

envoi
26.02.2023 3 z 5

Začala jsem, začetla se, skončila jsem. Knížka je fajn, konec je předvídatelný, nápad zajímavý ale wow efekt se asi nedostavil ;) nicméně spoustu knížek jsem poslední dobou neměla chuť dočíst, takže jsem fakt vlastně spokojená vcelku no hm…

kikoooša
25.02.2023 3 z 5

Nenadchne ani neurazí. Zdá se mi, že byl kolem knihy zbytečný hukot. Námět byl dobrý, kapitoly čtivě krátké, ale pořád mi tam chyběl nějaký drive, nějaká zvědavost, která mě bude nutit číst dál.

Kexina
24.02.2023 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Hodně se mi líbil nápad, na knížku jsem se těšila. Nebyla špatná, ale opravdu hodně mi vadily ty pasáže "smyček" typu
život, který...
Při čtení klasické knížky by to alespoň šlo přeskočit, u audioverze to bylo bohužel o poznání otravnější.
Ale nelituji, jen to nebude moje top kniha letošního roku.

cerna7151
22.02.2023 4 z 5

Velmi hezké čtení. Začátek byl sice slabší, ale pak se kniha příjemně rozjela a nutila k zamyšlení.