Ptáci v trní

Ptáci v trní https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7959/bmid_ptaci-v-trni-OQf-7959.jpg 5 1091 206

Podmanivý příběh románu Ptáci v trní okouzlil od svého vzniku už miliony čtenářů všech věkových kategorií a ve vysokých nákladech je znovu a znovu vydáván v mnoha zemích světa. Australská prozaička Colleen McCulloughová, volně inspirovaná osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půl století v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let dvacátého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve vlastním životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. Osudově spjatí skrývaným milostným vztahem, sebevědomá a přitom křehká Meggie a ctižádostivý, ale vnitřně rozpolcený Ralph jsou svým poutem celoživotně poznamenáni navzdory dlouholetému odloučení. Podobně jako pták, jenž musí podle úvodní legendy za svou jedinou píseň zaplatit v trnovém objetí životem, platí nakonec za svou touhu i oba hlavní hrdinové. Tragické vyústění opojného i trýznivého vztahu však nemůže potlačit poznání, že jedině odhodláním jít za hlasem vlastního srdce a svědomí a ochotou podstoupit i nejvyšší bolest lze dosáhnout skutečného štěstí. Pod stejným isbn vyšel v roce 1997 dotisk.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Mladá fronta

The Thorn Birds , 1977

Ankavi
27.01.2014 5 z 5

Nádherný příběh, který se vám vryje pod kůži. Tato kniha patří k "pilířům" mé knihovny a ráda se k ní vracím opakovaně. Jak to tak bývá, kniha mě zaujala mnohem více než filmové, resp. seriálové zpracování. I když jsem knihu četla mnohokrát, vždy se dokážu vžít do Maggie a příběh s ní znovu a znovu prožívám. Opravdu krásná kniha, kterou ráda doporučuji.

adelagr
26.12.2013 5 z 5

Známý příběh o "zakázané" lásce vás zasáhne přímo do srdce. I u mne to byla láska na první počtení. Ačkoli romantické příběhy nevyhledávám, tento je naprosto jedinečný. Doposud nejlepších kniha, kterou jsem četla!

minde
14.10.2013 5 z 5

Film-seriál Ptáci v trní jsem už viděla tolikrát, že jsem si myslela, že mě už ta kniha nebude tolik bavit, ale právě naopak...nemohla jsem se od čtení odtrhnout, jako bych ten příběh vůbec neznala :-)

Ivan F
07.10.2013 3 z 5

Túto presladenú knihu som čítal v roku 1991 a už vtedy mi to prišlo ako dosť lacné romantické čítanie napísané na efekt a pocit tekutého salka kvapkajúci zo stránok mi zostal dodnes. Tento pocit vo mne posilnil aj rovnomenný seriál, kde mi bol Chamberlain maximálne protivný - popritom v Troch mušketieroch bol super. A tá škrata čo hrala Maggie ... nesympatická a ufňukaná. Toto všetko dohromady vo mne umocnilo nepríliš dobrý pocit z nepríliš dobrej knihy.

alexpo
06.10.2013 5 z 5

Někdy bych chtěla, abych si nějaké knihy nepamatovala, abych si je mohla přečíst ještě jednou. Tato k nim patří. Bavila mě od úplného začátku. Nenáviděla jsem boha zrovna tak jako Maggie. Nenáviděla a nechápala jsem Ralpha jako Maggie.

Danusshka
18.09.2013 4 z 5

Místy trochu zdlouhavý, ale krásný příběh. Určitě doporučuji

Jaymay
07.09.2013 4 z 5

Pro mě byla kniha dosti obsáhlá a náročná, a přiznávám, že jsem ji nedočetla do konce. Přesto kniha to je skvělá, bohužel jsem si k ní nevytvořila vztah a některé pasáže jsem přeskakovala. Nicméně, nemohu ji upřít, že je to jedno z těch lepších děl,co jsem četla.

lusila
23.06.2013 5 z 5

Kniha sa mi veľmi páčila, vo filme sa do popredia dostáva vzťah Meggie k miestnemu farárovi, kniha približuje charaktery a osudy všetkých postáv.

Ježevika
21.05.2013 5 z 5

Tato kniha se mi během života dostala do rukou několikrát a VŽDY jsem v ní našla znovu zalíbení. Seriálová podoba knihy je také velmi zdařilá, ale kniha je prostě kniha. Ano, tato kniha je i mojí srdeční záležitostí!

Atuin
27.11.2012 5 z 5

S knihou jsem si svého času velice užila a proto je to taková srdeční záležitost, mám vůbec celkově ráda autorku v jiných jejích podobenství,ale tento, příběh ,který umožňuje člověku sledovat zajímavé končiny, a j ještě zajímavější osudy, byl první mi od ní přišel do ruky. A i s časem zůstává víc než jen přitažlivý.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Líbila se mi kniha i seriál..........

Eseter
03.10.2012 2 z 5

Knihu jsem si přečetla až po zhlédnutí televizní adaptace. Román je asi o něco lepší, přesto se mi moc nelíbil. Má velmi zajímavý a přitažlivý námět a lehko se čte. Horší je už samotný obsah a celkové vyznění knihy. Nemohla jsem se ztotožnit s hlavní hrdinkou a už vůbec ne s autorkou. Nelíbil se mi její postoj k protestantům (i když vzhledem k době a prostředí se dá chápat), ale mnohem víc mě štvalo, jak se zmiňovala (nebo spíš nezmiňovala) o problému s ovcemi a klokany a místo toho tam řešila králíky. Romantická linka Meggie a kněze se mi moc nelíbila, ale zaujal mě spíš kratičký příběh Meggiiny dcery.

Shardlake
01.09.2012 3 z 5

K této knize se též ráda vracím, ráda sleduji i její seriálové zpracování.

Sabina2705
29.07.2012 5 z 5

Táto kniha je pre mňa najkrajšia zo všetkých. Úplne som sa do toho vžila. Niektoré časti som si už toľkokrát čítala, že ich poznám naspamäť.

anngelina
03.07.2012 5 z 5

Četla jsem to ve svých 14ti. Pro mě to byl tou dobou zážitek. Myslím, že kdybych si to přečetla dnes, že by mě tolik nenadchla, proto se radši do toho nepouštím, nechci si kazit dojem. Krásný, citlivý a dojemný příběh

kusma
24.01.2012 5 z 5

Opět další kniha, kterou s radostí zařadím do svých oblíbených, které vehementně všem doporučuji k přečtení. Nikde to nedrhne, žádné dlouhé proslovy (jak by v knize, v níž se tak hojně vyskytuje náboženství, mohlo hrozit), žádné dlouhé úvahy, popisy. Vše, co je řečeno, vše, co se děje má smysl, čas plyne. Při čtení a i po přečtení mám z knihy příjemný pocit a myslím, že se k ní ráda vrátím.

icecko
13.12.2011 5 z 5

Tahle kniha je prostě skvělá.Přečetla jsem ji jedním dechem.

anthea
20.11.2011 5 z 5

Moc krásná kniha i seriál, ale kniha má vždycky něco navíc. Krásné bylo na konci: "Čas Droghedy se naplnil. Koloběh bude pokračovat v neznámých lidech. Všechno jsem si způsobila sama. Nemám komu co vyčítat. A nelituji jediného okamžiku.... Pták s trnem v hrudi se řídí neměnným zákonem; neví, co ho žene, aby se nabodl na trn a za zpěvu zemřel. V okamžiku, kdy mu trn vnikne do hrudi, neví, že ho čeká smrt. Jen zpívá a zpívá, dokud v něm pulsuje život. Když si bodáme trny do srdce my, víme to. Víme, co nás čeká. A přece nás to nezadrží."

danyda
09.11.2011 5 z 5

Knížka, u které jsem se v 15ti letech regulérně rozbrečela a možná, že dneska bych si pobulila zase. Děj člověka úplně vtáhne, sedí hodiny a jenom čte a čte. Je to celkem bichle, ale přistihla jsem se, že ji tahám z knihovny aspoň jednou za rok za dva a přečtu si ji klidně znovu.

hortenzie
03.10.2011 5 z 5

Nádherná kniha. Koupila jsem si ji po shlédnutí televizního seriálu a vůbec mě nezklamala. Sehnala jsem si i další díla této autorky, ale laťka byla po Ptácích příliš vysoko, žádné z dalších děl už mne natolik nezaujalo. Možná to bylo i tím perfektním seriálem.