Ptáci v trní

Ptáci v trní https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7959/bmid_ptaci-v-trni-OQf-7959.jpg 5 1091 206

Podmanivý příběh románu Ptáci v trní okouzlil od svého vzniku už miliony čtenářů všech věkových kategorií a ve vysokých nákladech je znovu a znovu vydáván v mnoha zemích světa. Australská prozaička Colleen McCulloughová, volně inspirovaná osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půl století v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let dvacátého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve vlastním životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. Osudově spjatí skrývaným milostným vztahem, sebevědomá a přitom křehká Meggie a ctižádostivý, ale vnitřně rozpolcený Ralph jsou svým poutem celoživotně poznamenáni navzdory dlouholetému odloučení. Podobně jako pták, jenž musí podle úvodní legendy za svou jedinou píseň zaplatit v trnovém objetí životem, platí nakonec za svou touhu i oba hlavní hrdinové. Tragické vyústění opojného i trýznivého vztahu však nemůže potlačit poznání, že jedině odhodláním jít za hlasem vlastního srdce a svědomí a ochotou podstoupit i nejvyšší bolest lze dosáhnout skutečného štěstí. Pod stejným isbn vyšel v roce 1997 dotisk.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Mladá fronta

The Thorn Birds , 1977

Janet
21.07.2011

Velice zajímavý příběh, četla jsem jedním dechem, akorát konec je oproti začátku dost rychlý, děj by se dal ještě víc rozepsat, ale i tak je to moc hezká kniha. Film nebo mini seriál v TV dost osekaný

Strixy
03.07.2011 5 z 5

Tahle kniha mě fascinovala a naprosto okouzlila. Nejlepší romantický příběh, který jsem kdy četla. Fascinující, napínavé, perfektně rozenrané postavy. Stále ráda se k téhle knize vracím.

nightlybird
11.03.2011 5 z 5

Bumerang - tak by se dala charakterizovat tahle kniha. Koupil jsem ji před 20 lety své mamince, která viděla televizní seriál a projevila přání si Ptáky... přečíst. Po její smrti se ke mně Vtáky vrátili a přiznám se, že jsem je ještě nečetl (milostné propletence zrovna v knihách nemusím) a mám je v knihovně jen jako tichou vzpomínku. Mamince se ale líbila a proto jí dám plný počet hvězd. Ostatně je v pořadí podle počtu vydaných na světě 40. - tak asi nebude tak ničemná a zaslouží si je.

triatlet
11.02.2011 5 z 5

„Podle jedné legendy žije na světě pták, který zazpívá jen jednou za život, sladčeji než jakékoli jiné stvoření na této zemi. Od chvíle, kdy vyletí z hnízda, hledá trnitý strom, a neustane, dokud ho nenalezne. Potom se v těch nehostinných větvích rozezpívá a na nejdelší a nejostřejší trn se nabodne. Umíraje se vypne ve smrtelných mukách a krásněji než skřivan či slavík zazpívá jednu jedinečnou píseň, za kterou zaplatí životem. Ale celý svět zmlkne a naslouchá a Bůh na nebesích se usmívá. Neboť to nejlepší se vykoupí jen velikou bolestí… Alespoň tak praví ona legenda,“ to je úvod příběhu „Ptáci v trní“ od Colleen Mc Culloughové. Příběh se sice navenek tváří romanticky – vztah Meggie a kněze Ralpha de Bricassarta, ovšem hlavně zachycuje každodennost ve farmářské rodině Clearyů, kde byla Meggie jako děvče od dětství v roli outsidera, a proto nachází útočiště u kněze. Život na farmě Drogheda v první polovině 20. století zobrazen realisticky. \Na rozdíl od filmové podoby jsou plastičtěji popsané boje za 2. světové války.

Smileface
17.12.2010 4 z 5

Hodně rozsáhlé a popisné dílo. Je zde vidět, že autorka ví, o čem píše. Doporučuji každému, kdo má zájem poznat život na australské farmě. Z dalších pozitiv rozhodně musím zmínit uvěřitelné postavy a detailní líčení přírody.
Co se týče záporů, tak autorka je možná až příliš posedlá krásou lidského těla. Také některé romantické pasáže působí trošku pateticky. Ale to jsou jen drobnosti.

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Příběh zakázané a jen na pár chvil šťastné lásky kněze a mladé dívky, mnou hodně zacloumal. V knize je ale nepřeberné množství postav a každá je něčím zajímavá. S nádherným popisem australské přírody, je to jedinečná kniha.