Psycho

Psycho https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222276/bmid_psycho-222276.jpg 4 457 118

Psycho série

Když před sebou Mary Craneová, která prchá poté, co ukradla čtyřicet tisíc dolarů, spatří uprostřed bouře Batesův motel, má pocit, že byla právě zachráněna. Pokoje jsou sice mírně zatuchlé, ale jinak čisté. Norman Bates, který motel vede, jí připadá jako příjemný muž. Byť možná trochu divný. Pak se ale Mary setkává s Normanovou matkou. A s velkým řeznickým nožem. Noční můra začíná.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Baronet

Psycho , 1959

ddkk
14.12.2021 5 z 5

Útlá knížka, která se stala předlohou nepřekonatelného Hitchcockova filmu s Anthony Perkinsem v hlavní roli (mimochodem, fyzicky naprosto odlišným než jak je Norman Bates popsaný v knize Roberta Blocha), mi zatím unikala. Díky audioknize, výborně načtené Luborem Navrátilem, jsem si děj Psycha připomněla a vlastně si i uvědomila všechny souvislosti.

Podle mne nemá příběh Normana Batese chybu, možná právě proto, že v podstatě stále sleduje jednu linku, že Bloch odhaluje pointu postupně a vlastně na těch pár stránkách nenechá čtenáře (posluchače) vydechnout.

Bylo to výborné, doporučuji.

Rawen616
25.10.2021 3 z 5

"Přečteno jako audiokniha" V době svého vydání to byla nejspíš kontroverzní bomba. A i dnes to vyloženě neurazí, jen už jsme výrazně otrlejší a psychologie vrahů a různě narušených jedinců již není žádné tabu či exotika. Každopádně duševní pochody hlavního "hrdiny" a jeho vztah s matkou jsou popsány velmi působivě. Autor se inspiroval skutečným případem Eda Geina ale oproti realitě se román tedy ještě hodně drží při zemi :-) Fajn kniha na jeden, dva večery a ideálně si pak pustit i klasický film od Hitchcocka.

Morbidus
09.09.2021 5 z 5

Chvíli jsem uvažoval, zda hodnotit níž, ale nakonec jsem musel uznat, že mě tato kniha slušně odvařila. A to jak tehdy když jsem ji četl poprvé, tak i dnes, kdy vím o psychologii víc než kdysi. Skoro bych řekl, že čím víc dokážete vidět do lidské psychiky, tím je celá Psycho-série temnější, hlubší. Ačkoli knihu proslavil filmový derivát, tato kniha podle mě jeho slávu nepotřebuje. Co se mě týče, pokud jste neviděli film, jděte nejprve do knihy.
Je lhostejné, kolik toho předem víte o Normanu Batesovi; ta dusná atmosféra skrývaného psychotismu na vás dopadne už na prvních stránkách příběhu. Je pravda, že mnohé postavy nejsou až tak propracované - jde spíš o to na nich ukázat důsledky Batesova konání. Ač kniha místy obsahuje zastarávající prvky a pohledy, její téma je stále nadčasové.
Je to krátký a úderný román sahající hluboko do lidské psyché. A já bych jej doporučil všem, kteří rádi hloubají nad temnými zákoutími lidské mysli.

Hotovson
13.04.2021 5 z 5

Film jsem samozřejmě viděl (ale kouknu určitě znova), takže jsem věděl, co se bude dít a taky to tak bylo, ale nic to nemění na tom, že jsem se od první stránky začet a po úvodu do děje a ukradení peněz, kdy jsme se přesunuli do motelu se to pěkně rozjelo. Akorát teda knižní Norman Bates mi přišel zápornější a odpornější než filmovej hned od začátku, přecejenom mi byl Anthony Perkins ze začátku docela sympatickej, než to všechno začlo. Přečteno na jeden zátah během večera, ani nemusí mít knížka tolik stran a může bavit, tady neni nic zbytečně a musim souhlasit s ostatníma komentářema, že se jde rovnou na věc a nechodí se zbytečne okolo horký kaše.

CharlotteD
23.03.2021 3 z 5

Rozhodně to nebylo nejhorší, ale ze začátku to bylo vše hrozně pomalé a já se po chvíli začala nudit. Z druhé poloviny jsem byla nadšená a knihu rozhodně doporučuji. Přeci jen se mi ale film od Hitchcoocka líbil daleko více. Možná kdybych první četla knihu a pak až koukla na film, mluvila bych jinak a tak doporučuji první číst.

edith79
09.03.2021 5 z 5

Skvělé. I když film Psycho dobře znám a věděla jsem, že závěr mě nemůže překvapit, strašně mě to bavilo. Norman Bates tu byl popsán jinak než vypadal ve filmu. Pro mě byl děsivější ten knižní. " Všichni se někdy tak trochu zblázníme. "

EnaryFeniel
13.02.2021 5 z 5

Neznám snad člověka, který by o tomto příběhu alespoň něco nezaslechl. Minimálně o sprchové scéně.. Tak jako hromada jiných, mám i já tendenci dílo srovnávat s nesmrtelným filmovým zpracováním od Hitchcocka, který jej vystřelil do výšin klasického filmového hororu. Netušila jsem, že se tento příběh zrodil v jiné hlavě. :)

Marfiel
28.09.2020 5 z 5

Skvělá knížka! Zatím nepoznamenaný filmovým zpracováním jsem si mohl tuhle klasiku vychutnat naplno... Úžasně vykreslená postava Normana Batese, svižné tempo, strhující závěr...

Darami87
07.09.2020 3 z 5

Ze začátku jsem se dost nudila. Kniha na mě působila spíš jako podprůměrná detektivka. Ale i tak se nakonec dostavil "wow moment". Bohužel až téměř na konci knihy.

Pulp_catastroph
15.08.2020 3 z 5

Takhle to dopadne, když se člověk nenaučí myslet sám za sebe a zůstane v područí těch, co mu dali život.

withoutyou
11.07.2020 4 z 5

Na to, že je kniha tak krátká, jsem ji četla dost dlouho( 6 dní). Co knize nemůžu rozhodně vytknout je skvělé vykreslena hlavni postava. Norman vás coby čtenáře okamžitě zaujme a sledovat jeho myšlenkové pochody je místy vskutku psycho. Proto mě mrzí, že si autor nedal tolik záležet i na ostatních postavách. Zvrat na konci knihy jsem nečekala a příjemně překvapil.

venda99
02.05.2020 4 z 5

Četlo se to dobře. Mělo to jedinou vadu a to, že jsem podle filmu věděl jak to dopadne a jak je to s Normanovou matkou.
Jinak super.

Andynka
11.04.2020 1 z 5

Do knihy jsem se pouštěla po pár letech, co jsem koukala na seriál. A jedno velké zklamání. Jako bylo to psycho, ale asi v jiném smyslu, než autor zamýšlel.
Bohužel me hodně ovlivnil seriál, který byl dokonalý! To bylo psycho! Tahle kniha je slabota... nepocitovala jsem žádné napětí, vůbec jsem nechápala v jakém období se ocitám. A hlavně jsem od začátku věděla konec.
Vím, že tahle kniha sloužila jako inspirace k seriálu. A tvůrci mají můj velký obdiv!!!
Ale jak píšu, mé hodnocení strašně moc ovlivňuje seriál.

smazenaryba
30.03.2020 4 z 5

"Nikto nieje tak normálny, ako sa v skutočnosti tvári."

Mrazivé posolstvo, ktoré vás prinúti podozrivo poškuľovať aj po tých, ktorých tak dobre poznáte.

Výborná záležitosť, ktorej škodí fakt, že väčšina ľudí má v mysli vleptanú kupeľňovú scénu z ešte slávnejšieho filmového spracovania. Ja hovorím, že pokiaľ si film už do detailov nepamätáte, ba ste ho nevideli, choďte do knihy. Norman Bates má pre vás nachystanú, do čistučka vydrhnutú, izbu číslo šesť.

nicolettkaa
04.03.2020 3 z 5

Kdyby jsem neznala film, asi bych u knížky byla více napnutá. Takhle jsem věděla, co mám čekat. I když se četla dobře, ve výsledku mě moc nebavila. Na další díly se nechystám.

klotylda.ln
14.02.2020 5 z 5

Skvělý!

Janadvorackova
17.12.2019 4 z 5

Starej dobrej Norman nikdy nezklame :).
Filmový byl zajímavý, když jsem byla malá.
Seriálového jsem poznala docela nedávno. Mile překvapil.
A u knižního Normana jsem ráda, že nedokáže z knihy vylézt a šmírovat mě ve sprše :).
Slyšela jsem audio v podání pana Lubora Navrátila.
Dobré to bylo. Sice ne hororové, spíš takové sympatické psycho-drama.

Příběh jako takový působí sice zajímavě, ale číst to před vizuálním zážitkem, moc by mě to nenadchlo. A nedokázala bych si představit, jak z knižní předlohy filmoví tvůrci dokázali vytřískat mnohdy tolik detailů :).

toni-az
29.10.2019 3 z 5

Tak horror to není, ale celkem příjemný thriller s dobrým spádem určitě ano. Poměrně odhadnutelný závěr, ale nebyl to ztracený čas.

Abia
29.08.2019 3 z 5

Film jsem neviděla, kniha mi strašidelná nepřipadala. Tak nevím, kde soudruzi z NDR udělali chybu....

soupik2012
28.08.2019 5 z 5

Těžko se najde někdo, kdo by neznal filmovou verzi. Já se k této knize dostala, až díky audioknize a musím říci, že jsem si jí opravdu nesmírně užila. Bez stresu z toho jak příběh dopadne jsem měla možnost sledovat myšlenkové pochody Normana Batese. Audioknihu čte a svým přednesem jí dodává další rozměr pan Kajetán Písařovic. Za přednes určitě hvězda navíc.

vraždy zfilmováno horory novely

Robert Bloch