Providence

Providence https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396589/bmid_providence-zmP-396589.jpg 4 99 22

Nejnovější velký opus velmistra komiksového média Alana Moora vrhá světlo na dodnes neprozkoumané hrůzyplné aspekty děl H. P. Lovecrafta. Opulentní hororový komiks je proto právem oslavován jako jedna z nejobsáhlejších knih věnujících se znepokojujícím motivům Lovecraftova díla. Dvanáctidílný epos představuje události předcházející napsání nejslavnějších povídek z mytologie HPL. Zároveň ukazuje důsledky jejich stvoření pro naši realitu a sny. Moore nenechal nic náhodě a podílel se na všech fázích výroby – od příběhu přes kresbu a lettering až po samotné vydání. Výsledkem je mistrovské dílo posouvající hranice žánru, které umožňuje znovu si prožít všechny příběhy klasického kánonu v nových, překvapujících souvislostech.... celý text

Literatura světová Horory Komiksy
Vydáno: , Argo

Providence , 2017

Disease
21.01.2020 3 z 5

Moore se pustil do "dalšího Z pekla", jen se to tentokrát moc nepovedlo. Kresba je sice správně staromódní, ale postavy nějak postrádají mimiku. A o konci, který je jen pouhou přehlídkou psychedelicky poskládaných citací z HPL, ani nemluvím.

Pokud bych měl do hodnocení zakomponovat i to, jak knihu zprasilo nakladatelství Argo, šel bych ještě o hvězdu níž.

puml
25.12.2019 5 z 5

Po slabém a rozpačitém Nemovi je tu opulentní a makabrózni Providence. Moore opět dokazuje svou extratřídu a výjimečnost na poli komiksové scénáristiky. Taky našel spřízněnou duši ve výtvarníkovi Jacenu Burrowsovi. Líbí se mi to napětí mezi klasickým vyprávěním a některými ryze experimetálními a snovými sekvencemi.

Providence bych směle přirovnal k Bolanovu 2666 a to tou až posedlostí vyprávěním a literaturou. U Providence je to literatura a potažmo sled obrazů (v tomto případě komiks), který umožňuje rozumět realitě, ale i snům a vysvětlovat si jejich význam, protože čím by byl nezapamatovaný sen, nevyobrazený a nepřevyprávěný sen. To napětí mezi vyprávěným a vyobrazeným, mezi tím co bylo napsáno a řečeno, a co zůstalo mezi řádky, nevyobrazeno mezi nebo za panely obrazů.

V Providence hraje také klíčovou roli sám prostor Nové Anglie se svými různými spodními okultními proudy (Salem, Manchester, Providence), které stále kolotají někde hluboko v nevědomí jejich obyvatel, ale i pod povrchem zdánlivě idylických krajin. Asi proto se mnoho strašidelných příběhů odehrává právě právě v Nové Anglii. Ne náhodou pocházejí z Nové Anglie takoví autoři jako H.P. Lovecraft nebo Stephen King.

Téměř dokonalý počin, který kazí jen nepřítomnost textu v osmé kapitole. Nicméně nakladatelství chystá samostatný dotisk této kapitoly s textem. Ono ve výsledku to zas až tak nevadí, veškeré dění je vždy dodatečně (a možná až zbytečně doslovně) vysvětleno v textu za každou kapitolou. Také bych se asi obešel bez poslední kapitoly, která je sice přehlídkou Burrowsova kresebného mistrovství a holdu Lovecraftovi, ale vzhledem k tajemnosti a tíživosti celého příběhu mi přijde tato kapitola dějově dost zmatečná a místy až nechtěně úsměvná. Ale jako celek je to naprostá paráda a komiksový skvost. Doporučuji.