Pevnost

Pevnost https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12588/bmid_pevnost-lqT-12588.jpg 4 290 68

Protivník série

Hororový příběh s klasickou upírskou zápletkou. Jen hrad hraběte Drákuly vystřídala tajuplná pevnost ukrytá kdesi v rumunských horách, viktoriánskou dobu počátek 2. světové války a obětí jsou tentokrát vojáci wehrmachtu a elitní jednotky SS. Pevnost je poctivě napsaný horor, který sklidil slušný ohlas (devět týdnů se držel na špici newyorských bestsellerů – o dva týdny déle než proslavená Sophiina volba) a dočkal se i volného pokračování s názvem Zabij dítě, které se vrací.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Dialog

The Keep , 1981

čtenář017
27.03.2024 4 z 5

Kniha je napínavá, čtivá zejména první 2 třetiny. Souhlasím ze zdejšími komentáři, že romantika jak z červené knihovny je tam zbytečná a závěr je spíše ve stylu fantasy než horroru.

mareksevc
15.12.2023 4 z 5

aj po rokoch baví , super kniha

PeterRainhard
19.12.2022 1 z 5

(SPOILER) Hororový román, který operuje v atraktivním prostředí v motivem vampyrismu. Bohužel, využití motivu Nacistů bojujících o život s tajemným zlem zůstalo jen nahozeno a nevyužito. Jakmile se v ději objeví dnes už povinní Židé, tak (v rámci ryze brakového žánru) nesporně nadprůměrně dobře napsaná kniha původně napínavou atmosféru postupně pohřbívá pod nánosem (nezbytných?) žánrových klišé. Původní pocit tajemna a nezemskosti se postupně vytrácí a a zbyde jen upírskými špičáky ohlodaná kost už stokrát provařených motivů, recyklovaná ve vývarech z kdysi skvělého "Draculy" pořád dokola. Myslím, že už ani nenáročného dospívajícího čtenáře kniha nezaujme, jako by bývala kdysi mohla...

Čteno kdysi vesměs pod lavicí, namísto mechaniky, stavby a provozu strojů a zejména matematiky...

denib
02.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Postavit proti sobě nacisty a upíra je fakt zvláštní myšlenka. Jak si z těch dvou zel vybrat? A jak se asi dívají jiní věřící než křesťané na báchorky, že na upíry platí kříž? A byl to vůbec opravdu upír? Ta kniha má své mouchy. Mohla být strašidelnější, nemusela mít tak sladkou romantickou linku, mohlo tam být míň chyb. Ale pohltila mě svou atmosférou, četla jsem jí opravdu s velkou chutí a donutila mě k zamyšlení. Asi bych měla dát o hvězdičku míň, ale čert to vem. Mně se prostě líbila :-)

ewalien
06.06.2022 5 z 5

Už jsem od tohohle autora četla Hrobku, ale teprve nedávno jsem zjistila, že napsal i tohle, tak jsem po knize skočila. No, nesnáším válečné, či poválečné téma všeobecně, ale když je kniha dobře napsaná...
Pevnost je napsaná velmi dobře a i když jsem tam četla přesně to, co jsem čekala, tedy nacistické opovržení židy, neúctu k lidem jako takovou, neúctu k ženám, ohromně mě překvapilo vyústění příběhu. A nemůžu říct, že i když nemám ráda vraždění, že bych zrovna nacistům držela palce...
Autor vzal celkem provařené témata upíři a fašismus a splácal z toho něco celkem neuvěřitelného. Myslím, že knihu můžu s klidným srdcem doporučit.

knihyKeMne
18.04.2022 5 z 5

Opět jedna kniha, která mě dokázala svou atmosférou zcela pohltit. Úplně jsem na sobě taky pociťovala to zlo, které člověka ovládne, brrr. A to i přesto, že děj byl zčásti (spíš ke konci) až pohádkový a prvek vášnivé lásky až harlequinkový. Zdá se to jen mně nebo tam byla skutečně podobnost s Thorem a Lokim?

jprst
04.12.2021 4 z 5

Nevím, jak tuhle knihu hodnotit. Označil bych to za brak, ale současně jsem si četbu užil a dobře jsem se při ní bavil. Děj frčel bez zádrhelů, perfektně vykreslené prostředí a atmosféra, akce jsou skutečně akční, prostě příběh, který bavi až do samého konce.

Ivan Kučera
04.12.2021 3 z 5

Strašne zvláštna kniha, v ktorej autor občas vynikajúcim, občas proste divným štýlom mixuje natoľko odlišné témy, ako je druhá svetová a upíri. Občas to pôsobí hrozne umelo a ťažkopádne, inokedy originálne a teda osviežujúco. Zaujímavým rozhodnutím bolo tiež to, zvoliť za hlavné postavy nacistov. A proti nim stojí vampírske zlo. Čiže tu vlastne máme samé zlo a (skoro, ale dačo by sa predsa len našlo) žiadne dobro. Miestami kniha disponuje skvelou mrazivou atmosférou, aby hneď v nasledujúcej kapitole upadla do letargie. Pevnost som prvý raz čítal už ako puberťák, kedy mi k spokojnosti čo sa hororov týkalo stačilo málo (krv, vraždy, výrazné zlo...), ale pamätám si, že s Pevnostou som už vtedy nebol ktovieako spokojný. Od F. Paul Wilsona absolútne zbožňujem geniálny lekársky triler Select. Pevnost nie. Ale nie je zlá. Kniha bola aj sfilmovaná (Michaelom Mannom v r. 1983) a je to vzácny prípad, kedy mi film podľa knihy pripadá lepší, ako samotná kniha.

Patrik02
03.12.2021 4 z 5

Transylvánie, nacisté, atmosféra zavánějící díly Brama Stokera, odkazy na Vlada Napichovače a mystickou knihu Necronomicon. F.P. Wilson namíchal skvělý koktejl, do závěru přidal trochu té fantastiky, střídmě pompéznosti a výsledkem je vcelku čtivý hororový příběh. Trochu škoda cca poslední čtvrtiny knihy, která přestává děsit a stává se spíše fantasy příběhem o prastarém souboji dobra a zla. Po skvěle rozjetém začátku, ze kterého atmosféra přímo srší, je to trochu škoda. Každý příběh si však zaslouží gradovat a nám nezbývá, než se smířit s faktem, že se autor vydal právě touto cestou. 4/5 a přes vše, co bylo výše řečeno hodnotím knihu jako velmi zdařilou s povedeným moderním zpracováním klasického tématu.

Amolein
27.09.2021 5 z 5

Perfektní čtivo. Napínavé, atmosférické, strašidelné a hlavně velmi dobře napsané. Čte se úplně samo, nebudete chtít skončit.

Knihu jsem četl kdysi jako gymplák a od té doby jsem si v sobě pamatoval tu strašidelnou atmosféru. Příběh jsem dávno zapomněl, ale stále jsem vnímal ty temné a chladné chodby pevnosti, kde záhadně mizí vojáci. Chtěl jsem to prožít znovu. Tentokrát to nebylo tak silné, jako v dětství, ale stále to bylo úžasné čtení.

Použití zcela archetypálních postav (zlý velitel jednotek SS, ohrožená naivní Židovka, atd.) příběhu velmi sedí, stejně jako míchání skutečné historie s mytologií a různými odkazy na další autory hororu. Tahle knížka není o žádné hloubce postav nebo eticko-filosofických otázkách. Má vás prostě pobavit a to dělá na výbornou.

rutto45
29.06.2021 5 z 5

Skvelý, napínavý horor so stokerovskou atmosférou na pozadí jedného z najhorších režimov v histórií ľudstva. Milo ma prekvapila zmienka o Abdulovi Alhazredovi a Necronomicone. Stále musím premýšľať, či autor len vzdal hold Lovecraftovi alebo tým príbeh zasadil do Lovecraftovho univerza...

pupopony
23.08.2020 5 z 5

Tahle kniha se mi ohromne libila. Ta atmosfera byla tajemna

Rizek75
08.07.2020 3 z 5

Do půlky knihy napínavé, kombinace hororu s prvky literatury faktu. Od druhé půle už jen mix Drákuly, romantického příběhu a rodokapsu, škoda...

Metcheque
25.06.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších hororů vůbec. I když příběh není úplně originální (banda nácků narazí v útrobách rumunského hradu na bubáka), to postupné budování hrůzné atmosféry je mistrné! A neubírají tomu ani občasné úlety do fantasy žánru.

Irena77
18.05.2020 5 z 5

Parádní čtení. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Hororový příběh, Rumunsko a upír. Za mě prostě super kniha.

danny_21
14.10.2019 3 z 5

Anotace slibovala daleko lepší zážitek, než jednoho démona, vydávajícího se za Naražečova bojara v zaplivaném Rumunsku. Velmi slibný začátek utopil autor do galymatýše všeho možného, o čem kdy slyšel - upíři, SS komanda, zombie, jing a jang a cukrovaná romantika mezi spanilou naivní starou pannou, která dala přednost před tím, aby si zamlada švihla, péči o tatíčka, a jakousi tajemně mocnou mužskou entitou, kterému se začaly při pohledu na tuto dámu, zapalovat žlázy. No nakonec to stačilo s odřenýma ušima na čistý střed, ale zavírám oba světlomety - 50 %

Miqqie
11.09.2019 4 z 5

Bylo to parádní čtení. Kniha byla napínavá, měla spád a přečetl jsem ji bleskově (10 dní), takže jsem si ji pořádně užil. Byla místy strašidelná, ale ne tak moc jak jsem očekával. Byla to moje první hororová kniha a teď vím, že se tomuto žánru už nebudu vyhýbat, tak jak to dělám u filmů. Strašidelnost asi po dvoustovce stran upadne a objeví se už jen párkrát, protože se autor zaměřil na poctivé dotáhnutí příběhu a vysvětlení co a proč se to vlastně stalo a s kým máme tu čest. Nesrovnalostí je v knize minimum, stejně tak výtek mně napadá jen pár. Takže ve výsledku spokojenost.

Metla
02.07.2019 3 z 5

Kdykoliv začínám s novou knihou, podvoluji se momentální náladě: mám chuť na knihu akční, případně atmosférickou, chci poznat technologie budoucnosti, nebo se nechat okouzlit fantasy, někdy jsou mé požadavky i specifičtější. Před několika dny se mi zachtělo sledovat, jak nacisté dostanou nakopáno, ovšem pozor: bez obvyklých nakopávačů - žádné hrdé mávání americkými či sovětskými vlajkami. Volba padla na „Pevnost“, tajemnou stavbu v rumunských horách, kterou pro její strategickou pozici obsadila německá posádka. A probudila něco zlého, krvežíznivého (hádejte, můžete jednou;-)).
Zhruba 40% románu děj šlapal jakž-takž dle mojí objednávky, tudíž si nehodlám stěžovat na předvídatelnost. Dostala jsem, co jsem chtěla, chcípající agresory a jejich rostoucí paniku, avšak vyvolat mrazení se u této otrlé čtenářky nezdařilo, to bych musela louskat e-knihu někde v temném hradním sklepení, na odlehlé samotě a podobně.
Uvítala bych trochu méně černobílé postavy, třeba z důstojníka SS vznikla úplná karikatura: musel být nejen předpisově blond, modrooký, krutý, surový, bezohledný kariérista (potud v pořádku), ale také chamtivý, zákeřný, hloupý a extrémně zbabělý - chraň bůh, aby nějaká stránka jeho osobnosti byla lidsky normální. Naopak židovka Magda je krásná, inteligentní, hodná, obětavá, oddaná, pracovitá, šlechetná, talentovaná, milující, statečná, vzor ctností. Nebudu malicherná, přinejmenším dva charaktery se vyhnuly klišé čistého dobra čelícího ryzímu zlu.
Hororová vybíjená vykolejila z mých představ, když autor přihodil něco navíc. Fuj, růžovou knihovnu s červenými plochami. Rázem jsem zařadila žabkovitou rychlost: tokají - hop na další stranu, pořád tokají - hop na další stranu, šukají - hop, ještě šukají - hop, furt šukají - hop a už se zase něco děje, zpět k plynulé četbě. Otravné mi přišly také neustálé pochyby, kdy se hrdinové stali očitými svědky všemožných hrůz a přece z nich nepřestávají padat fráze jako „to není možné, tomu nevěřím, to je absurdní“. V závěru by pomohlo vynechat poslední dvě strany z říše pohádek.
Co se mě týká, v „Pevnosti“ vše jelo na dvě třetiny výkonu, takže příběh oznámkuji na přiléhavě ďábelských 66,6%.

mulderka
01.07.2019 2 z 5

Jelikož si z knížky nic moc nepamatuju, asi to kdovíco nebylo. Jen si matně vybavuji, že mi děsně vadila neexistence samostatných odstavců pro přímou řeč, kterýžto fakt už tak poměrně nečtivou historku ještě víc znečitelnil. Mám dojem, že jsem s tím nakonec sekla. Nemůžu doporučit.

Sedlmajerka
07.04.2019 3 z 5

Skvělá bubákovina. Líbilo se mi spojení nacismu s vampírismem.