Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404589/bmid_prosta-pravda-qw9-404589.jpg 4 931 931

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru, dokud se ve stodole jednoho farmáře nenajde mrtvé novorozeně. Záhy se ukáže, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze sekty Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. A aby se dopátrala pravdy, musí advokátka nějaký čas s Amiši žít… Prostá pravda je nejen strhujícím soudním dramatem, ale především zajímavou sondou do života Amišů, zásadních otázek rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

Alienn
22.03.2019 5 z 5

Moje oblíbená autorka a její další kniha na velmi zajímavé téma. Ráda jsem si přečetla tuto sondu do života skupiny lidí, o které jsem toho příliš nevěděla. A opět musím jen doporučit, kniha rozhodně stojí za přečtení.

Elapheg
15.03.2019 5 z 5

Je to moje první setkání s touto autorkou a mohu říci, že si ji ukládám do oblíbených. :-) Kniha Prostá pravda nás zavádí do prostředí Amišů, kde došlo k úmrtí novorozence. Postupně nás autorka seznamuje s různými možnými verzemi, jak k úmrtí novorozence mohlo dojít, zda bylo vraždou, či nikoliv. Kniha je zároveň výbornou sondou do prostředí Amišů, do jejich myšlení, ale především jednání. Psychologické profily hlavních protagonistů jsou velmi zdařilé a podrobné. Kniha mě celkově velmi upoutala a kdybych měl více času, přečetl bych ji mnohem dříve. Nejsou zde žádná hluchá místa, ať už jsem se nacházel jako čtenář v soudní síni, či doma u Amišů, bylo vše psáno moc poutavě. K rozuzlení se sice dostáváme postupně, ale každá kapitola je poutavě psaná. Je to kniha nejen o soudním jednání a o policejním vyšetřování, ale je to hlavně kniha o rodinné soudržnosti, lásce, přátelství, církevních pravidlech. Autorka konfrontuje život lidí, kteří nejsou zvyklí žít podle církevních pravidel a nevěří v Boha s lidmi, pro které je duchovní život zcela zásadní a naopak se vyhýbají mnoha společenským vymoženostem. A právě i hlavní protagonisté, ač pochází ze zcela jiných světů, se po vzájemném soužití stávájí přáteli, nebo se dokonce do sebe zamilovávají, zkrátka je to kniha, která nám představuje obojí světy a nechává na nás, abychom zhodnotili, co je v lidském životě skutečně důležité. Konečné rozuzlení je opravdu až na konci knihy, téměř jsem se obával, že závěr knihy bude více otevřený. Pro mne to byl skvělý čtenářský zážitek a dávám pět hvězd.

misaC
02.03.2019 3 z 5

I když jsem o životě a zvycích Amišů už něco věděla, tak mě části knihy popisující jejich společenství docela bavily. Méně mě už bavilo soudní přelíčení - přišlo mi zmatené. Katie mě chvilkama dokonce i rozčilovala. A rozuzlení jsem nějakou dobu před koncem už tušila. Sečteno a podtrženo - 3 hvězdy.

hajrys
27.02.2019 4 z 5

Skvělá sonda do života Amišské komunity. Závidím jim ten klidný život. Ta pokora, sounáležitost a vlastně i jasná pravidla. Jak prosté. Nejsem si jistá, zda bych tak dokázala žít celý život, ale rozhodně bych se od nich měla co učit.
Kniha je sama o sobě moc pěkná, ale nesměla bych číst od Judi jiné knihy. Jistě, opět se zabývala zajímavým tématem, ale tentokrát to nebylo tak kontroverzní.

Janča089
22.02.2019 3 z 5

Knihu jsem dostala a s chutí si ji přečetla, ač bych si ji sama nevybrala. Na to jak je knížka tlustá jsem se těšila, že půjde více do hloubky života Amišů. Děj se ale pomalu a klidně vleče, bez velkých dramat (možná právě jako život těchto lidí?). A ani právni oblast není v průběhu děje moc popsána. Úplně mě nenadchla, ale chuť do čtení jsem měla.
Ještě nevím, jestli od této autorky budu číst něco dalšího.
Trochu SPOILER: opravdu už Katie po porodu to dítě tak moc chtěla (jak se později v knize uvádí), když hned na začátku kdy porodí prosí Boha "..ať to zmizí." To mi tam pořád nějak nesedělo..

Mentolka78
21.02.2019

Nejdříve musím říct, že jsem od autorky četla i lepší knihy.
Začátek byl hodně vleklý, postupně se začalo vše vyvíjet. Líbil se mi popis a život amišské komunity, což je v tomto světě hodně už mimo. Jejich pohled na život, práci, práva...
Vadili mi zase dlouhé soudní pře byly, což se může někomu líbit. Za mě tedy průměr, nic, co bych si znovu přečetla.

LittleK
13.02.2019 3 z 5

Z předchozí zkušenosti musím přiznat, že tato kniha nebyla tak silná jako jiná Jodina díla. Začátek se dosti vlekl a poměrně brzy mě amišská hrdinka začala rozčilovat. Jak se ale příběh vyvíjel, tak byl zajímavější a velmi se mi líbila životní cesta Ellie. Té jsem musela fandit už od začátku a nakonec i Katie mi byla o něco sympatičtější. Samozřejmě na závěr nechyběl typický zvrat, který byl ale v tomto případě bohužel předvídatelný a byl mi jasný už od poloviny knížky. Nyní mám před sebou Desátý kruh, tak doufám v lepší dojmy. Rozhodně však nechci od knihy odrazovat. Jedná se o dobrý čtenářský prožitek.

RájKnihoHolky
13.02.2019 4 z 5

Čtivé, napínavé a ten konec... Začátek je takový nijaký, ale čím víc příběh postupuje, tím hůře se od knihy odtrhnete. No a konec vás dostane, protože ten prostě neodhadnete. Od této autorky jsem četla už Vypravěčku, tohle bylo ale daleko lepší. Bylo skvělé dozvědět se něco o amišské kultuře. Jejich smýšlení mi přijde velice zajímavé. Zkratka a dobře, tohle byl úžasný psychologický román, který si musíte přečíst.

Toňula
09.02.2019 4 z 5

Jodi Picoultová píše příběhy nutící k zamyšlení, její postavy řeší morální dilemata a žádná z postav není úplně černobílá. Tentokrát nás zavádí do prostředí Amišů, seznamuje nás s jejich uvažováním a způsobem života,který tvoří pozadí odhalování pravdy o smrti novorozeného dítěte amišské dívky. Nelehké rozhodování o vině či nevině, snaha postavit se čelem důsledkům svého jednání a v neposlední řadě léčivá moc lásky, to vše v jedné velmi zajímavé knize, kterou můžu jen doporučit.

Babo
31.01.2019 3 z 5

Kdybych zkopírovala hodnocení Bukiny , řekla bych vše.
Jodi Picoult mám moc ráda , proto jsem se s nadšením pustila do další její knihy. Začátek mě nepřekvapil , protože byl stejně čtivý a zajímavý jako každá její kniha . Jak jsem se blížila ke konci začala jsem se ptát , proč ji vlastně napsala . Chtěla čtenáře seznámit se životem Amišů nebo chtěla napsat detektivku ? Nebo romantický román ? Asi od všeho trošku , takže je to takový dort uvařený pejskem a kočičkou . To ale neznamená , že na J. P. zanevřu , pořád pro mne zůstává výjimečnou autorkou , jejiž knihy jsou tak rozmanité jako u málokterého aurora .
Někdy se prostě jen nezadaří na 100 %.

Bukina
31.01.2019 3 z 5

Z napínaveho děje do, pro mě, nepochopitelně nudného konce. Celkový dojem ale dobrý.

DJANKA
25.01.2019 4 z 5

Hezká knížka, která se moc dobře četla a po celou dobu mě udržovala v napětí. Já ale hlavně oceňuji to, že jsem se dozvěděla něco o životě Amišů. Je zde docela hezky popsán jejich život a myšlení, což mě hodně zaujalo. Bála jsem se, že část kde probíhá soudní líčení, mě nebude bavit, ale to jsem se spletla i ta byla zajímavá a pro mě v lecčem překvapivá.

Sarka14
18.01.2019 5 z 5

Další skvělá knížka od naprosto skvělé autorky. Nemohla jsem se odtrhnout. I když finální odhalení jsem tušila téměř od počátku, nijak to neubralo na přitažlivosti knížky. Byla skvělá a já se už teď těším na další.

helca31
17.01.2019 5 z 5

Autorka je skvělá vypravěčka, díky ní jsem mohla
nahlédnout do nelehkého světa v moderním životě.

SammSamm
16.01.2019 5 z 5

Díky autorce, kterou hltám, jsem se dozvěděla o Amiších a jejich životě více. Kniha má velmi napínavý děj.

Princezna22
14.01.2019 5 z 5

Úžasné čtení,nemohla jsem knihu odložit. Kdybych měla více času knihu dočtu hned snad za jeden den :D ... Parádní čtení! Naprosto doporučuji!!!!

i.stefany
06.01.2019 5 z 5

Napínavý, velmi dobře zpracovaný příběh. Autorka opět zvolila kontroverzní téma, nad nímž musíte stále přemýšlet. Postupné odkrývání indicií a důkazů příběh ještě víc dramatizuje a obracíte jednu stránku za druhou, abyste se dozvěděli, jak rozhodne soudní porota. Mimochodem prostředí Amišů je popsáno velmi lákavě, vždycky jsem si na farmě u Fischerů příjemně odpočinula. Tuhle knížku jsem si fakt užila.

Lenny33
23.12.2018 4 z 5

Další dobrá kniha od této autorky, ale tedy za mě ne až tak skvělá, jako ty jiné co jsem od ní četla. Na knihu jsem se těšila, hlavně kvůli tématu Amišů, které mě fascinuje, a bohužel mi nepřišlo tak detailně propracované, jako jiná témata, která v knihách autorka popisuje.

Acquenta
14.12.2018 4 z 5

Opravdu skvělá kniha. Vůbec bych neřekla, že by jí její délka měla uškodit, právě naopak, však i soudní líčení bylo napínavé a čtivé. Konec mě naprosto dostal, tohle jsem fakt nečekala.

MagdalenaSlaba
16.11.2018 4 z 5

Zpočátku trochu rozvláčná, ale nakonec jsem ji přečetla jedním dechem. Zajímavá sonda do světa Amišů.