Proměna a jiné povídky

Proměna a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30360/bmid_promena-a-jine-povidky-atN-30360.jpg 4 527 57

Další vydání slavné Kafkovy existenciální povídky, ve které se hlavní hrdina, odcizený sám sobě a smyslu svého života, proměnil v odporného brouka. Kniha obsahuje také povídkové soubory: Rozjímání, Venkovský lékař, Umělec v hladovění aj.

Kabátice
17.02.2016 4 z 5

Tahle kniha, první od Kafky, kterou jsem kdy četla, mi dala vážně zabrat. Některé povídky jsem nepochopila, i když se zájmem přečetla a u jiných jsem měla pocit, že jsem je jen přelétla očima, jelikož na konci jsem zjistila, že vůbec nevím o čem to bylo a myšlenkami jsem byla úplně někde jinde. Povídka Proměna byla skvělá, akorát mě překvapil ten konec. Čekala jsem trošku něco víc. Když jsem ale posléze knihu dočetla do konce, pochopila jsem, že to byla ode mě hloupost, tak to prostě mělo být... Zcela určitě si ještě něco od Kafky přečtu.

kacimilek
12.02.2016 5 z 5

K povídce Proměna nemám ani snad co dodat, prostě ji zbožňuji. Ale co mě nejvíce překvapilo a zaujalo byla povídka Trápení, Ortel a V kárném táboře. Nepochopím, jak je možné, že už jsem o nich neslyšela dávno! V jistých ohledech mi přijdou stejně skvělé jako je Proměna. Rozhodně doporučuji, Kafka je srdcovka.

ANATS
25.12.2015 1 z 5

Tak tenhle boj jsem prohrála. Ač mě to docela mrzí, bohužel jsem pana Kafku a jeho styl nepochopila. Ani kratší povídky jsem nepobrala. Povídka Proměna je hodně zvláštní. Občas jsem měla pocit, že ani nevím o čem čtu.
Nemohla jsem se soustředit na čtení, opravdu náročná knížka.
Hodnotit knížku nebudu a nemůžu, protože jsem ji ani nedočetla. Odložila jsem ji v půlce.
No snaha byla...ale tohoto autora si do oblíbených nedám :(

GhostMargaret
14.07.2015 4 z 5

uff.....

Nando
13.04.2015 3 z 5

Byla to fuška :)

Gooverka
11.03.2015 2 z 5

Proměna je úžasná povídka, samotné bych jí dala 4 hvězdičky. O dalších Kafkových kusech v této sbírce se to ale říct nedá. Většina nedává smysl, není na nich ani nic zvláštního, a prostě mě nebavily. Byly tam některé výjimky, které by se ale daly spočítat na prstech jedné ruky. Za mě ne.

opic 12
23.10.2014 5 z 5

Vnitřní stavy v některých povídkách přímo z duše psané jakoby v danou chvíli v okamžiku myšlenkových pochodu na papír,právě ted a tady.Detaily chování,lidská povaha,jo tak to chodí.Umělec v hladovění a další.Temně,ponuře,pro někoho třeba usměvně celkově s nezaměnitelným zpusobem psaní.
F.K. dávat hodnocení není zapotřebí,on o ně nestojí.

Makoves
11.10.2014 4 z 5

Přiznám se, že většinu povídek jsem nepobral, ale ta zásadní "Proměna" vše srovnala. Když už nic, tak tohle stojí za přečtení.

Miška.Miška
25.09.2014 2 z 5

Fanynka Kafky ze mě určitě nebude ....

jaryn
21.09.2014 3 z 5

Samotná "Proměna" mě kdysi ťala do živého (dnes už se na Kafku dívám možná o něco střízlivěji, víceméně jako na dost zakomplexovaného jedince), ale i teď to vnímám jako silný text, avšak celý soubor až tak ohromný není.

mgeisselreiter
04.01.2014 3 z 5

Celkem náročná a nevyvážená kniha. Mnohé povídky, i když jen na pár řádků, jsou kouzelné a zajímavé, jiné tak složité, čtou se velmi těžce, nedokážu se na ně ani soustředit a v důsledku mi nic nedávají (buď je nechápu, nebo ani nevím, co jsem četl). Pro mě jsou jednoznačně nejlepší a zároveň čtivé povídky Proměna a V kárném táboře. Ta druhá je mimořádně silná a působivá. Dále pak pro mě byli zajímavější spíš povídky z první části nazvané Rozjímání. Naopak poslední povídka Zpěvačka Josefína aneb Myší národ je tak komplikovaná, že jsem se ani za cenu velké snahy nedokázal soustředit a vlastně nevím, o čem byla.
Přestože jsou zde zajímavé komentáře, tento druh literatury vyžaduje v knize fundovaný doslov, který zde bohužel chybí. Celkově musím knihu ohodnotit jako průměrnou, 70% a 3*. 4.1.2014.

anisek989
26.06.2013 3 z 5

Kafku nechápu a asi nikdy nebudu.. Toť vše.

Siskova.L
27.12.2012 3 z 5

Kafkovo dílo Proměna jsem četla kvůli maturitě do školy, ale řekla bych, že to nebyla ztráta času. Rozhodně! Kafaka jako jeden z mála lidí dokazuje, že emoce nejsou vždy na prvním místě, protože jak jinak bychom mohli objektivně posoudit vzniklou situaci. Když do toho nepleteme emoce, je jednodušší pozorovat věci aniž by nás ovlivnily pocity. Je důležité nepřebírat pocity napsané v knize, ale sami si ty pocity utvářet a díky Kafkovi je to možné.

mcleod
17.11.2012 4 z 5

Franz Kafka mě touto knihou uchvátil již v ranné pubertě. Byl prvním autorem, u kterého jsem objevil díla, která nebyla prvoplánová a plochá, ale za kterými se skrývaly hluboké myšlenky. Možná i proto se stal mým nejoblíbenějším českým spisovatelem. Zajímavá je interpretace Kafkova díla... snad každý ho bere trochu jinak, každému přináší něco jiného. Je to jako by se na toto dílo každý díval z jiného úhlu, ale čistým pravdivým pohledem na stále stejný objekt. Interpretace tak většinou naprosto sedí, přestože se mohou vzájemně vylučovat. Přemýšlím, zda právě celkové rozpoložení čtenáře, kdy se s Kafkou poprvé setká, neimplikuje navěky jeho pohled na toto dílo. Možná tedy také vzhledem k mému věku, kdy jsem Kafku poprvé četl, ho beru za výborného společensko-kritického autora, který se strefuje přesně do nejpalčivějších problémů tehdejší společnosti, které však lze promítnout i do té dnešní. To je příklad také této povídkové knihy, kde do popředí vystupují takové skvosty jako je Proměna nebo V kárném táboře. Bohužel v ní jsou také nepovedené texty, spíše zlomky bez začátku a konce... to ale nemůže zásadně zkazit můj celkový dojem.

petrn
11.10.2012 4 z 5

Tato sbírka je podle mě celkem nevyvážená - nejvíc jí zvedá Proměna samotná (opravdu zajímavá, ale i lehce čtená povídka, která zanechá v člověku dojem), na druhou stranu u některých povídek jsem si říkal, jestli jsou opravdu hodné publikace v knize - a u některých jsem měl skoro problém objevit místo, kde jsem přestal předešlý den číst (povídka o myším národě, například). Každopádně si myslím, že sbírka stojí za přečtení, konec konců i některé krátké povídky pana spisovatele čtenáře vyloženě zaujmou (já jsem se například ztotožníl s povédkou Pasažér. Líbilo se mi, jak Kafka zachytil proud myšlenek znuděného pasažéra, které nejsou nijak vedeny a také je jejich směr ovlivněn naprosto bezděčně)

eraserhead
20.08.2011 3 z 5

Kdo by to byl řekl, že z Kafky by mohl být vynikající horrorový spisovatel... Za jeho Proměnu by se nemusel stydět ani Howard Phillips Lovecraft a svého času V kárném táboře by mohlo být silnou inspirací pro Cliva Barkera. Celá sbírka je trošku nesourodá, naprosto vynikající díla (viz výše jmenovaná) se utápí mezi současnému čtenáři (a možná každému čtenáři kromě samotného Kafky) nicneříkajícími psanými úvahami a rozjímáními. Některé jednotlivé povídky mají sílu a osobnost, kniha jako celek však znatelně ztrácí body.

Esmit
30.11.-0001 4 z 5

Kafka má svůj vlastní styl. Depresivní, složitý, k zamyšlení. Nejvíc se mi líbil asi Kárný tábor a kratší povídky. Třeba i půlstránkové. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami, protože na mě to bylo moc rozvláčné a poslední povídka už mi dala zabrat se soustředěním. Každopádně jsem ráda, že Kafku dali na seznam k maturitám, i když nejsem si jistá, co všichni na té Proměně vidí.