Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/211/bmid_prokleti-salemu-ecv-211.jpg 4 2343 322

Jerusalem's Lot je poklidné městečko v Nové Anglii. Jenže pod jeho starosvětskou slupkou se skrývá zlo, které jen čeká na to, aby je někdo probudil. Každý něco skrývá, všichni tu mají na duši škraloup. Duchovní, otec Callahan, nezřízeně pije a v Bohu už nevěří, sedmnáctiletá Sandy McDougallová bije své roční dítě, když zlobí, Bonne Sawyerová je muži nevěrná prakticky s každým, koho potká. A k tomu všemu na město z kopce shlíží opuštěný a strašidelný Marstenův dům, který zničehonic začal někdo obývat. A nikdo netuší, že právě odtud v podobě upíra, pana Barlowa, a jeho pomocníka Strakera přichází apokalyptická zkáza. Nejméně ze všech pak průměrný spisovatel thrillerů Ben Mears, jenž se do Salemu po letech vrací, aby tu našel ztracený klid... Raný Kingův román Prokletí Salemu buduje dusivou atmosféru hrůzy postupně a v hypnoticky pomalém tempu. Nečekejte happy end, nečekejte jednoznačné rozdělení na dobro a zlo, protože nejhorším zlem není člověku nadpřirozená bytost, ale on sám.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Salem's Lot , 1975

Devil-Ivet
10.12.2018 4 z 5

Od knihy jsem měla velké očekávání, asi hlavně díky kladným reakcím. Nebylo to nijak převratné, ale dobré určitě ano. Rychle jsem se začetla a očekávala, co bude na další stránce. Děj mě doslova pohltil. Nebylo to hororové, jak hlásá kniha samotná, ale na tu dobu, kdy to vyšlo, to musel být pěkný poprask :)

Lolila
08.11.2018 5 z 5

Výborná kniha o upíroch. Atmosféra ako má byť - ponurá, strašidelná, zlovestná. Napätie cítiť z každého riadku.

vERko
12.10.2018 5 z 5

V okamžiku, kdy jsem z knihy získala přesný popis Marstenova domu, vybavil se mi dům, který stojí nedaleko. V kopečku... okna, dveře, sklep... Odteď vím, kdo v domě bydlí a co s jistotou provádí po nocích. Bojte se, s Kingem to jde snadno :) další výborná kniha, raději mějte hlavu v knize a neotáčejte se!

bukiet
03.10.2018 5 z 5

Kingův druhý román lze jednoznačně zařadit mezi klasické horory a řadí se mezi nejoblíbenější autorova díla. Je to upířina vzdávající poctu zakladateli tohoto hororového subžánru, Bramu Stokerovi, která si nehraje na nějaké objevování nových upířích zákonitostí a rozhodně z vampýrů nečiní sympatické milovníky. Pro cestu k Temné věži je ale tento příběh veledůležitý, protože vedlejší postava otce Callahana z tohoto příběhu bude doprovázet Rolandovo ka-tet v pátém díle Temné věže. Tématicky k románu patří i dvě povídky, které nám ukazují nejprve v lovecraftovském stylu minulost městečka dávno před příchodem upírů, a že už tehdy to nebyla růžová selanka a v druhém případě naznačují, že i dva roky po ději románu je ve zničeném městě podezřele živo ,hmm tedy neživo.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)

Metla
15.09.2018 4 z 5

"Prokletí Salemu" patří mezi jednu z prvních knih Stephena Kinga, kterou jsem jako teenager ulovila v knihkupectví a nejspíš ještě ten den se do ní zakousla jako... no jako upír do krční tepny. Není snad u tak proslulého románu spoilerem prozradit, že Salem's Lot je městečko, kam zavítá zlo - přesněji Zlo. Jako by ty menší či větší hříchy, jakých se zdejší obyvatelé dopustili a dopouštějí, byly pozvánkou pro bytost, skrývající se v temnotě před denním světlem a schopnou přivodit definitivní rozklad a zánik všemu lidskému v okolí.
Spisovatel Ben Mears přijel do Salemu hledat duševní klid a inspiraci pro další dílo, místo toho se stal svědkem a účastníkem hrozivých událostí. King jako obvykle nezůstává u jediné postavy, přeskakuje mezi více hrdiny a dostatek prostoru mají také "komparzisté", tímto způsobem byla tragédie popsána do značných detailů, někdy možná až zbytečných. Atmosféra houstne, děj zrychluje a klopýtne teprve v nevěrohodném finále. Závěr byl tedy bohužel v pár scénách lacině béčkový a ne právě promyšlený - snad je to daň určité spisovatelské nevyzrálosti, vždyť "Salem's Lot" je Kingova druhá kniha. Jako další výhradu uvedu svůj problém srovnat se s mentální vyspělostí a dokonalostí dětského hrdiny Marka (pamatuji však, že v době doznívající puberty mi nevadil, právě naopak).
Jinak můžu jedině chválit: setkání s románem po dlouhých letech bylo příjemným, lehce mrazivým zážitkem, spíše znepokojivým a smutným než děsivým. Zkrátka čistokrevná upířina staršího střihu, nelítostná k postavám bez ohledu na věk či pohlaví, žádná přeslazená romantika pro dívky lačné něžných polibků od bledých hezounků s hypertrofovanými špičáky.

Anushka1
06.09.2018 5 z 5

K této knize mám sentimentální vztah, protože to byla první kniha od Kinga, co jsem četla. Děj mě naplno pohltil a nepustil. V té době mi bylo nějakých 16 (?) a nebudu povídat, že jsem u knihy bála, ale rozhodně ve mě vyvolávala mrazivé pocity. Někteří si jako vstupní Kingovu knihu vyberou něco, co třeba není tak povedené a ztratí o Kinga zájem. Já jsem naštěstí měla větší štěstí při výběru a King už mě nepustil. A jestli je příběh vykradený z Draculy? Tak ať. Draculu jsem taky četla a tu knihu miluju. A vrásky na čele mi to fakt nedělá.

palec
27.08.2018 5 z 5

King.Není co dodávat.

Lady Dracula
19.08.2018

Ha. Jak už tady bylo několikrát napsáno - King zcela vykuchal Stokerového Dráculu. S dokonalostí sobě vlastní mu vytahal střeva, vyrval srdce a ještě tlukoucí položil na oltář, aby je rozdrtil v prach. "Prach jsi a v prach se obrátíš." A krev kapala.... a kapala....a kapala...až se celé městečko utopilo v krvi.

Po dlouhé době kniha, kdy jsem měla nepříjemný pocit z toho, že bych měla v jednu v noci nejdříve zhasnout lampičku, až pak zavřít okno a jít spát. Kniha, která vás pohltí a v danou chvíli nutí nechat výkřik odumřít na rtech. Kniha, která i váš čich přesvědčí o tom, že cítí puch zatuchliny a rozkladu i když jste celou místnost vystříkali voňavým sprejem a sebe utopili v celé lahvičce parfému.

Prostě zase jednou syrová Kingovka. Tak, jak má být - podávaná ještě za studena, se solí a pepřem. Ale zásadně bez česneku!

Lavender756
15.08.2018 4 z 5

Po dlouhé době kniha,u které jsem se bála a nesčetněkrát s napětím hltala další řádky. Některé odstavce mi místy přišly zbytečně navíc, ale jinak King,jak má být.

PabloFuentes
12.08.2018 5 z 5

Nádherně popsaný život městečka a jeho obyvatel. Vše si tak hezky prosperuje, než se do města dostane upír. A pak už jen vidíte, jak se to hezky a pomalu hroutí. Skvělý horor.

Lymril
14.07.2018 5 z 5

První kniha od Kinga. O pitomejch upírech... Kdo se od Stmívání bojí upírů? Já teda fakt ne... Tedy, to byly alespoň moje myšlenky před přečtením. Během a po přečtení jsem potřebovala aby se mnou byl někdo v místnosti a lekla se každého podezřelého stínu za oknem. Doteď jsem ohromená, že kniha dovede vyděsit více než film a to je ještě v nevýhodě. Kniha má pouze písmenka. Film má hudbu, herce, prostředí a mnoho dalšího a přesto mě kniha naprosto vyděsila a film otrávil a nudil.

pedroK
11.07.2018 5 z 5

Jůůů...to bylo strašidelný! Já jsem se po čase zase bála! Parádní horor!!

Tazz1
26.06.2018 5 z 5

Četl jsem už kdysi a co si pamatuji, nemohl jsem se odtrhnout. První moje kniha od Kinga.

Sarka25
25.06.2018 4 z 5

Opět King nezklamal. Krásný horor který když čtete v noci tak si raději rozsvítíte lampu protože co kdyby byl někde v rohu schovaný upir. Jen mě trochu překvapilo jak tam bylo hned přeupírováno. Ale opět přečteno jedním dechem.

vencamf
04.06.2018 5 z 5

Naprostá hororová klasika, někdy neprávem přehlížená v bibliografii Stephena Kinga. Hnusná, skličující atmosféra... upíři na každém rohu. Ukažte mi lepší knihu na toto téma!

petrarka72
18.05.2018 4 z 5

Možná tahle upířina lehce zestárla. Ale ve srovnání s ptákovinami typu Twilight pořád vede...

povi
15.05.2018 5 z 5

Prostě klasika,King jak vyšitej,moc ráda jsem Salem přečetla znova,je jednou z nejlepších,klasických Kingových hororovek:-)Plnej počet

Vincenzoci
01.04.2018 3 z 5

Zcela upřímně, jsem zklamán. Upíři ve městě, proč ne, ale až na pár momentů mě tato kniha nijak nezaujala. Nečekal jsem od toho nic extra a o to víc to paradoxně upadlo. Vím, že King občas neumí napsat konec, ale mohl z toho ještě něco málo vyrazit.

Torgal
16.03.2018 4 z 5

Kniha očividne vznikla ako pocta Stokerovmu Draculovi - Barlow svetoznámemu transylvánskemu grófovi akoby z oka vypadol a zaberajú naňho aj tie isté ťahy. Lenže Stephen nie je King len tak pre nič za nič a dýchavičný originál napumpoval vo svojej verzii adrenalínom a napätím do takej miery, že Dracula môže len závidieť. Chvíľu mi trvalo zorientovať sa v množstve obyvateľov Jerusalem's Lotu, ktorých osudy kniha sleduje, ale sloh je jednoducho fantastický. Spôsob akým autor buduje atmosféru strachu a neistoty je bravúrny a absolútne z neho necítiť, že ide len o jeho druhú (!) knihu. Maximálne hodnotenie nedávam len kvôli tomu, že do upírskeho subžánru neprináša nič nové len pracuje s už zavedenými klišé. Ďalšou drobou výhradou je aj to, že skoro všetky narážky na popkultúru 70-tych rokov v Amerike (ktorých bolo nemálo) išli mimo mňa. 8+/10

JackieDecker
05.03.2018 4 z 5

Prokletí Salemu je další horor od Stephena Kinga. Jeho děj se odehrává v malém americkém městečku jménem Jerusalem’s Lot, kam se po letech vrací spisovatel Ben Mears, který tam strávil svá nejšťastnější léta. Léta poznamenaná jedinou černou událostí a to návštěvou starého domu vysoko na kopci, kde pár let před jeho narozením zabil jeho majitel poté, co zahubil svou ženu.

Chce se tam vrátit a napsat román o něm, ale dům je již koupený. A tak mu nezbývá, než si najít jiné ubytování. Tím však příběh Lotu (jak ho místní zkracují) teprve začíná.

Kdybych četla nejprve Prokletí Salemu a teprve poté Nezbytné věci, zřejmě by mé hodnocení bylo ještě lepší. Avšak ve stínu Nezbytných věcí, mi příběh Salem’s Lotu nepřipadal tak uchvacující a dech beroucí. Chvápu však, že se někomu nemusí číst vůbec dobře. Přeci jen když jsou v tak temných věcech zapleteny i malé děti, není to vůbec nic pěkného.

Atmosféru měla kniha dobrou, ale výjimečná byla jen v několika momentech.

Co se charakterů týče, byly jako vždy perfektně zmáknuté. Některé lidské osudy jakoby byly vystřižené z reálu. Vše uvěřitelné.

A obzvlášť působivou byla myšlenka, jak snadno se může zlo usídlit a bujet prakticky kdekoliv. Jak zmizení pár lidí vlastně dočista zanikne a ujde zraku.

Za asi největší klad Prokletí Salemu považuji konec. Přesně takový konec, jaký by měly hororové příběhy mít. Byl to konec, který absolutně dával smysl.

Nebudu zde prozrazovat o čem přesně kniha je, to byste přišli potenciálně o většinu zážitku. Za sebe mohu říct, že bych knihu hodnotila čtyřmi hvězdičkami a to proto, že mi připadalo, že atmosféra knihy trochu pokulhává. Ale jinak mohu příběh vřele doporučit všem, kteří se rádi bojí.