Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426442/bmid_probuzeni-simona-spiera-N2g-426442.jpg 4 1618 390

Creekwood série

Šestnáctiletý Simon už nějakou dobu ví, že je gay, ale ještě není připravený sdělit to okolnímu světu. Jedinou výjimkou je tajemný Blue, se kterým si Simon už několik měsíců vyměňuje e-maily a jejich vzájemné pouto sílí. Jenže pak citlivá korespondence padne do nesprávných rukou a Simon se stane obětí vydírání: buď udělá, co se po něm chce, i když se mu to příčí, nebo riskuje, že si tajné e-maily přečte celá škola. V sázce je však ještě mnohem víc – plachého Bluea by nechtěná publicita mohla vyděsit a Simon už by nikdy nezjistil, kdo Blue ve skutečnosti je… Autorka za svůj debutový román obdržela William C. Morris Award a byla nominována na americkou Národní cenu za literaturu.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda , 2015

Osice
13.09.2019 5 z 5

Simona bylo těžký si nezamilovat:-) Hezky napsané. Potěšilo mě, že jsem uhodla, kdo se za pseudonymem tajemného Blua skrývá. Poselství, které si odnáším: Každý z nás se s něčím snaží vyrovnat, má nějaký svůj problém, který řeší. Nejsme v tom sami...

Pobavilo mne:-D
"Mluvit s rodiči je náročnější než si psát blog."
"Některé ponožky by člověku máma prát neměla."
atd. atd.

Butterfly418
07.09.2019 4 z 5

Ve chvíli, kdy jsem knihu konečně držela v rukou, jsem nevěděla, co přesně bych od ní měla očekávat. Popravdě není "young adult" literatura příliš můj šálek čaje - asi i z toho důvodu jsem se do knihy pustila až nyní. Přesto mohu nyní po jejím přečtení s klidem prohlásit, že mne mile překvapila. Hlavní postavy jsou sympatické (především Simon a Blue), děj se prezentuje poměrně optimisticky (což je nesporná výhoda) a ústředním tématem je coming out a celkově i náhled do LGBT světa náctiletých. Pokud tedy hledáte oddechovou četbu, tahle kniha by se mohla stát vaším favoritem - plynule se čte, není nikterak náročná na počet stran a má příjemný charakter. P.S.: V případě, že se hodláte jako já podívat i na filmové zpracování, doporučuji alespoň v pořadí "kniha - film", protože film bohužel není zcela shodný s knihou a dle mého názoru je jí zcela zastíněn.

elinka8578
02.09.2019 3 z 5

Kniha mě bavila více, než film.
Ale spíše nadprůměr..

Noeni
24.08.2019 5 z 5

Krásná a milá oddechovka, doporučuju.

SelenaDemi428
22.08.2019 5 z 5

To, co jsem od knihy čekala, jsem taky dostala, a nemůžu si stěžovat. Měla jsem náladu na nějakou oddechovku, při které bych mohla na chvilku vypnout a jen si užívat čtení. Kniha se mi moc líbila, ale tady udělám výjimku a musím říct, že se mi více líbil film. Naopak jsem ale v knize ocenila, že pokračovala trochu déle než film.

Ainyska
14.08.2019 3 z 5

Na můj vkus se roztrhl až moc velký pytel knih s touto tématikou. Nicméně kniha je velmi dobrá oddechovka, příběh je jednoduchý a uvěřitelný. Čte se velmi rychle vzhledem k formátu (větší písmena a emailová konverzace).

Uvidíme jaký bude film, snad nebudu zklamaná, jako to bylo v případě Sirotčince slečny Peregrinové. V budoucnu přečtu i navazující knihu. Za mě 3,5/5*.

slamenka
08.08.2019 5 z 5

Lehce napsaná kniha, čtivá, přečetla jsem na jeden zátah. Ač YA nečtu a na tohle téma už vůbec, byla jsem strašně mile překvapená. Skvělé, doporučuju!!! ted už jen kouknout na film a porovnat :-D ale známe to, kniha je vždy lepší!!!

Vlak0078
25.07.2019 2 z 5

Tato kniha mě zpočátku vůbec nezaujala. Koupila jsem si ji, protože youtuber Kovy vychvaloval film (který stál absolutně za nic). Než jsem se do toho dostala, chvíli to trvalo, ale nakonec jsem ji dočetla a musím uznat, že je tak desetkrát lepší než film, přesto je to pro mě pouze obyčejná kniha a nechápu, proč kolem sebe měla takový povyk.

Evr
18.07.2019 4 z 5

*SPOILERY*
Teď mě asi všichni knihomolové ukamenují, když řeknu, že se mi film líbil o něco víc. Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu, možná proto jsem nebyla z ní tak nadšená. Kdybych měla srovnat knihu s filmem, tak ve filmu mi chyběli některé postavy (možná nejsou tak podstatné, ale měli by tam být). Ve filmu všechno více nafoukli, proto to vypadalo více "problematicky". Martin zverejnil emaily, protože se ztrapnil před celou školou, Simon přistihl Brama s holkama a v knize kdybyste si dali 2 a 2 dohromady, tak by vám to mělo dojit. Vlastně si nepamatuju okamžik, kdy se vyvrátilo to, že Bram je Blue, kdežto ve filmu ano.
+ Kniha nekončí tím, že Blue přijde za Simonem na ruské kolo, ale následuje asi dalších 30 stránek.

Adel99
18.07.2019 5 z 5

Skvělá YA kniha zabývající se problémem homosexuality u mladých lidí.

Janniska
17.07.2019 5 z 5

zprvu se mi kniha četla dost těžce,prvních pár kapitol mi trvalo se do příběhu vpravit , ale musím napsat že dál nabrala ten správný rytmus a četlo se to samo.Moc se mi to líbilo :-)

NachlJ
16.07.2019 4 z 5

Nejprve jsem sice viděla film, takže pro mě kniha byla lehce jiná a mohu říct že některé části se mi více líbili v knize a některé ve filmu. Kniha má sice krásný konec ale víc se mi líbil asi konec ve filmu.
Na to že většinou tyto žánry moc nečtu, tak mě velmi zaujala.

Malíček
15.07.2019 4 z 5

Téhle knize jsem bohužel musela ubrat jednu hvězdičku za to, že se mi více líbila filmová podoba příběhu o Simonovi.
Samotná kniha se ale četla velmi pěkně, svižně, příběh má spád a Simon si zkrátká získá srdce snad každého. Ostatní postavy krásně zapadly do příběhu, byly pěkně vykreslené, ne tolik vyumělkované a já jsem se tak snadno dostala mezi řádky.
Doporučuji a už teď se těším na další knihu od této americké autorky.

Romča11
10.07.2019 5 z 5

Tahle knížka je úžasná. Příběh o Simonovi, který je gay a bojí se svého coming outu a má emailovýho přítele, do kterého se zamilovává a touží odhalid jeho identitu. A zároveň vede obyčejný život středoškoláka. Ty postavy jsou úžasné. Simon i jeho přátelé i Blue. Strašně dobře vykreslená psychologie postav i Simonova zamilovanost a jeho homosexualita. Nemám prostě k tomuhle slov. Knížka vám skoro mizí před očima když ji čtete. Je strašně čtivá. Jedna z nejlepších knih z young adult, co jsem četla. Fakt.

1Booklover
07.07.2019 5 z 5

Probuzení Simona Spiera byl má první kniha ohledně LGBT. Nijak zvlášť toto téma nevyhledávám, ale i přesto se mi kniha moc líbila. (takové odlehčené čtení např. na léto....)
Autorka dokázala dobře popsat, jak se zrovna postava cítí, všichni mi byli velice sympatičtí.
Kniha se zabývá Coming Outem, vydíráním, lehce šikanu a láskou.
Trochu mi chybělo, že jsme se toho o tajemném Bluovi nedozvěděli více, jinak super kniha.

kamibe
07.07.2019 4 z 5

Vybrala jsem si ji do Čtenářské výzvy a po prvních řádcích zjistila, že jsem ji musela už někdy číst. Když jsem si však chtěla vzpomenout na některé detaily, nevybavovaly se mi, tak jsem ji opravdu přečetla znovu a ráda si ty zápletky osvěžila. Četla se mi svižně, a to nejen proto, že ji vlastně znám. Z komentářů zjišťuji, že existuje i film, a to mě zajímá, neboť je vždy zábavné sledovat, jak se ta dvě zpracování liší.

EvaStark
06.07.2019 5 z 5

Tohle bylo naprosto skvělý. Byla to moje první LGBT knížka, takže jsem nevěděla co očekávat, ale nezklamalo to. Simona jsem si hnedka zamilovala a Bluea taktéž. Knížka se mi zdála lepší než film, protože tam byly i scény, které ve filmu vůbec nebyly, takže super!! A moc doporučuji:)

JmenujiSeZuzla
03.07.2019 3 z 5

Ano - knížku Já Simon (neboli Probuzení Simona Spiera) jsem si přečetla jenom kvůli filmu, který jsem viděla v kině. Knížku s filmovou obálkou jsem dostala jako dárek a teď na ní přišel čas jí přelouskat.
Kniha i film jsou dost rozdílné. Obě dvě zpracování jsou založené na stejné podstatě, ale jinak průběh příběhu je dost odlišný. Možná bych dokonce řekla, že film se mi líbil víc - a to že to často neříkám a trochu mne to mrzí, že to říct musím. Obsazení postav ve filmu mi přijde jiné, než jsem si je představovala já ve své hlavě. Je pravda, že jsem právě s představou jejich fyzického vzhledu jsem měla lehce problém, protože mi v knize chyběly popisné pasáže (viz. ten vzhled). Právě proto asi kniha rychle odsýpala. Je to opravdu oddechovka, nad kterou se nemusíte moc pozastavovat a je hezky napsaná. Například ve mně toho opravdu moc nezanechala. Spíše se mi to pojí právě s filmem, který se mi zdál hezčí a ten se mi líbil moc. Nevím jestli je to naschvál, že film se opravdu moc neřídí knihou, ale opravdu se mi převážně průběh děje zdál velice odlišný. Zápletka i konec samozřejmě sedí. Některé části byly až moc rychle projité a bez povšimnutí naopak některé až zbytečně protahované.
Toto byla moje první knížka s LGBT tématikou a troufám si říct, že jedna z prvních knih, která otevřeně povídá o homosexualitě. Po takovém úspěchu, jakého Já Simon dosáhl, se ale nikdo nemůže divit, že nyní se na knižní scéně budě objevovat více a více tvorby s podtextem o různých sexualitách. Kniha sama o sobě se mi zdá průměrně dobrá, takový úspěch má právě spíše kvůli tomu, že řeší téma dnes dost probírané.
Tak a já můžu říct, že jsem si během Pride monthu přečetla knihu s touto témou.

vandalindakova
27.06.2019 3 z 5

Na to, že nevyhledávám LGBT tématiku v knihách, tak tohle bylo fajn. Místy vtipné, čtivé a během dvou dnů přečtené. I tak je to spíše pro mladší čtenáře, než jsem já.

pampelišinka
13.06.2019 5 z 5

"...Harry Potter s Dracem Malfoyem spolu například ulítávají na tisíc způsobů pomalu v každém bradavickém přístěnku na košťata. Vybral jsem si ty s obstojnou gramatikou a četl jsem celou noc. Bylo to zvláštních pár týdnů. Naučil jsem se tehdy prát. Některé ponožky by člověku máma prát neměla."

Já jsem prostě cílovka. Náctiletá holka, která podobný zamilování přes zprávy zažila, akorát to slavně nedopadlo.
O to víc jsem si čtení vychutnávala. Simon je prostě hrozně milá, vtipná a sladká knížka, ke který se ráda vracím, užívám si konec a hochům to moc přeju.
Nemůžu dát jinak než pět.