Probuzení Simona Spiera

od:

Probuzení Simona Spiera https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426442/bmid_probuzeni-simona-spiera-N2g-426442.jpg 4.4 1569
Koupit Koupit eknihu Bazar

Šestnáctiletý Simon už nějakou dobu ví, že je gay, ale ještě není připravený sdělit to okolnímu světu. Jedinou výjimkou je tajemný Blue, se kterým si Simon už několik měsíců vyměňuje e-maily a jejich vzájemné pouto sílí. Jenže pak citlivá korespondence padne do nesprávných rukou a Simon se stane obětí vydírání: buď udělá, co se po něm chce, i když se mu to příčí, nebo riskuje, že si tajné e-maily přečte celá škola. V sázce je však ještě mnohem víc – plachého Bluea by nechtěná publicita mohla vyděsit a Simon už by nikdy nezjistil, kdo Blue ve skutečnosti je… Autorka za svůj debutový román obdržela William C. Morris Award a byla nominována na americkou Národní cenu za literaturu.... celý text

Série:

Creekwood 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: (ekniha) , Yoli (ČR)
Originální název:

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda , 2015


více info...

Komentáře (387)

Komentáře 387 Recenze 21

Rainbowdreamer
Rainbowdreamer
03.07.2023 5 z 5

Moc pěkný příběh o první lásce dospívajících kluků, známý z neméně pěkného filmového zpracování (Já, Simon). Příběh, který mě oslovuje nevinností končícího dětství a vírou v tu pravou lásku. Knížka mě oslovila ještě více než film, což se mi stává celkem pravidelně, protože kniha mi jednak umožňuje uplatnit svoji fantazii a jednak poskytuje bohatší a pestřejší děj. Moc dobře napsaný a vystavěný příběh, Becky Albertalli prostě umí psát.

SimonaA.
SimonaA.
24.04.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, je prostě milá. Skoro až dětská, což mi nevadilo. Takový Muffin a čaj v americkém podání. Hodně muzikálové, ale dá se na to zvyknout. Určitě doporučuji na chmurné dny. Nenechte si ji zkazit filmem. Z původní knihy filmaři ponechali asi jen jména postav a kompletně to předělali, důvod jsem nepochopila... proč předělávat něco, co funguje. Knihu jsem měla z knihovny, tak váhám, zda nepořídit do knihovničky na horší časy. A naprosto souhlasím se základní myšlenkou obou kluků - copak má člověk povinnost hlásit orientaci? Ta nás přeci nedefinuje jako osobnost.


Gaabii
Gaabii
01.04.2023 5 z 5

Tohle se mi moc líbilo. Takové odpočinkové, milé. Do poslední chvilky jsem byla napnutá, kdo je ten druhý.

Karlík27
Karlík27
21.03.2023 4 z 5

Milý oddechový příběh s hezkým koncem.

Nuttelka
Nuttelka
19.03.2023 5 z 5

(Audiokniha)
Ale jo, dávám plný počet :-) I když už dááávno nejsem cílová skupina, tohle bylo "ňuňu", pohodová audiokniha. Výborné rozptýlení mezi všemi těmi detektivkami :-) Viktor Kuzník je naprosto skvělý Simon a poslech mě navnadil i na film.
Nejvíc se mi líbila scéna s opilým Simonem, byl naprosto k "sežrání" :-)

AlčaH
AlčaH
13.03.2023 5 z 5

Dala jsem si re-reading této knihy a líbila se mi stejně jako poprvé, když jsem ji četla před pár lety. Je to příjemná, oddechová kniha, která není plná kdovíjakých zvratů - ale dívá se na takové věci jako je láska, přátelství, objevování sama sebe, coming out (zamýšlený i ten nechtěný, o který se "postaral" někdo jiný), rodinné vztahy... Všechno to jsou důležitá témata - zejména v dospívání -, ale mnoho z nich i v dospělosti. Postavy jsou sympatické a myslím, že člověk k nim jednoduše přilne a oblíbí si je - alespoň já to tak měla. Styl psaní je čtenářům velmi přístupný, jak je to pro young adult knihy typické, takže kniha se čte hladce. Za mě velmi povedený kousek v rámci svého žánru. :)

Závěrem - viděla jsem i film, ten se mi sice líbil, byl fajn - ale v tomhle případě za mě jednoznačně vede kniha. :)

ElikaS
ElikaS
10.02.2023 3 z 5

Young adultky mám ráda, i když už dávno nejsem cílovou věkovou skupinou. Ovšem tahle knížka je opravdu těžce Young adult a na ní už je ve třiceti pozdě. Umím si představit, že v 15 by se mi líbila, teď už mi přišla hodně naivní a tak trochu o ničem. Problémy, které hlavní hrdinové řeší, vlastně nejsou žádnými problémy a úplně zde chybí nějaká závažnější zápletka. Zvláštní je, že přitom film nebyl vůbec špatný.
Tak abych to shrnula pro náctileté to není vůbec špatné, dospělé už to úplně neuchvátí.

nela3812
nela3812
23.01.2023 3 z 5

Musím konstatovat, že na filmové zpracování to v mých očích bohužel nemá. Film má za mě mnohem větší vibe a více mě vtáhl do příběhu.

Samotná kniha je však velmi čtivá a je to příjemná oddechovka na odpoledne po práci, kterou zvládnete přečíst na jeden zátah. Oproti filmu se mi zde moc libili emaily mezi hlavními hrdiny, které jsou o něco více spicy a dodávají příběhu šmrnc. Jinak si v knize neužijeme příliš zvratů či komplikovaných situací, které by bylo třeba řešit a přidali do příběhu trochu napětí.

Oproti tomu však poměrně důkladně poznáváme veškeré postavy, které se v příběhu objeví. Samotným postavám věnuje autorka mnoho času a osobně bych ráda více nahlédla do tématu LBTQ+ a pocitů s tímto tématem spojených. Chápu-li to správně, je právě toto téma hlavním poselstvím příběhu.

Hodnotím 3/5 a pokud uvažujete o knize i filmu, doporučuji začít knihou.

kaja9825
kaja9825
24.10.2022 3 z 5

Příběh nás bere na střední školu a zaměřuje se na Simona, který si potajmu píše emaily s jiným klukem s přezdívkou Blue. Nikdo totiž kromě Blua neví, že je Simon homosexuál.

Upřímně nemám tohle téma ráda, nebo spíše nevyhledávám knihy s náměty LGBT komunity, ale knížka je zpracovaná tak, že jsem si dovedla představit, že knihu napsal středoškolák.
Podle knihy je natočený i film a ten jsem taky viděla jako první a musím říct, že se tolik neliší od předlohy, každopádně kniha rozhodně lepší.
Děj hezky utíká i díky kapitolám, kde jsou vidět emaily mezi hochy.
Občas jsem byla naštvaná na postavu kamarádky Simona, která se chovala až iracionálně kvůli každé kravině a věděla jsem, že takového člověka bych ve svém okolí nechtěla
Bylo mi po čase líto i jednoho blbečka, který Simona emaily vydíral aby dosáhl svého.

Jak tento druh knih nečtu, tak si nejsem jistá, ale řekla bych, že se najdou lepší knížky které toto téma coming-outu zpracovávají, ale i tak se mi kniha dobře četla a hodnotím ji celkem kladně. ️
3/5⭐️

Annyshga
Annyshga
18.09.2022 2 z 5

Dnes půjdu zase proti davu . Vysoké hodnocení knihy opravdu nechápu. Příběh mi přišel dost jednoduchý a skoro do 3/4 knihy vlastně o ničem. Opravdu jsem se se čtením trápila ale protože nerada nedočítám knihy neodložila jsem ji. A možná i dobře. Po velkém odhalení Simonovi orientace se konečně začalo něco dít a byla jsem zvědavá kdo bude onen záhadný Blue. Upřímně šance, že bych uhodla kdo to je byla velmi mizivá. V celé knize je o něm zmínka jen jednou. Knihy s LGBT tématikou mi nevadí ale určitě znám lepší příběhy než je Simonův. Nutno ale podotknout, že cílová skupina, kterou má kniha oslovit jde hodně mimo mě. Být o 10 let mladší možná bych hodnotila lépe.

Megynka
Megynka
20.08.2022 odpad!

(SPOILER) Bohužel, absolutně nechápu zdejší nadšení. O čem ta kniha jako vlastně měla být?! Naprosto jednoduchý příběh o tom, jak se kluk přiznal, že je gay a všichni ho za to obdivovali ... nechápu. Čekala bych srandu, napětí, nějaký postoj lidí okolo, třeba i šikanu... tohle vlastně nebylo vůbec o ničem, stačilo by úplně přeskočit hned na poslední stránku. Za sebe musím říct ne. Opravdu NESKUTEČNÁ nuda totálně bez děje.

Steffy
Steffy
18.08.2022 5 z 5

Knížka se čte neskutečně dobře. Vzala jsem si jí jako takovou oddychovku, protože jsem nejdřív viděla film. Hrozně mě bavilo si číst maily mezi Bluem a Simonem. Nakonec jsem byla i překvapená, že byl děj trochu jiný než ve filmu.

Petkona
Petkona
08.07.2022 5 z 5

Strašně příjemná, oddechová knížka. Příběh mě neskutečně bavil i když jsem z filmového zpracování věděla jak dopadne. Četlo se to neskutečně rychle, filmové a hudební narážky byly skvělé, stejně jako postavy. Ty jsem si všechny oblíbila a v průběhu čtení jsem chtěla děj prožívat s nimi. Příběh měl strašně hezkou atmosféru a čtení jsem si moc užila a proto mě na konci mrzelo, že už je konec.

Witch2017
Witch2017
30.05.2022 3 z 5

Nečekala jsem to, ale bavilo mě to a měla jsem hodně rychle přečteno. Pěkná oddychovka.

-knihomolka-
-knihomolka-
11.05.2022 1 z 5

Film se mi líbí, ale kniha je napsaná jako pro puberťáky. A možná je:-) každopádně už se k ní nevrátím, bavila by mě možná tak v patnácti.

Danago
Danago
24.04.2022 4 z 5

Na mě bohužel moc americké a moc středoškolské. Některé momenty v knize se mi moc líbily, ale jiné mě opravdu nebavily. Nejsem cílová skupina , na toto téma se mi víc líbila kniha z českého prostředí Muffin a čaj. Bohužel se na mém čtenářském zážitku asi podepsalo i to, že jsem hodně z děje už znala z vyprávění předem, takže mě hlavní myšlenky v knize už nepřekvapily tudíž nezasáhly.

Maanna
Maanna
03.01.2022 4 z 5

Kniha je opravdu velmi čtivě napsaná i dialogy působí reálně, což není vždy běžné... Velmi jsem si užila vztahy mezi dospívajícími a jejich proměny kvůli prvním láskám. Dokonce i ti chápaví rodiče byli chápaví ještě přiměřeně... Ono to celé bylo malinko idylické a někdy lehce příliš výchovně vysvětlující, ale ještě se to dalo překousnout. Zápletka s vydíráním mi přišla trochu nepravděpodobně zamotaná, příběh mohl fungovat i bez ní. Simon pak byl při pátrání po tom, kdo je vlastně tajemný Blue, poněkud natvrdlý - zejména jeho druhý typ nedával žádný smysl. Dost mě navíc vytáčelo oslovení "Jacquesi" Ale celkově to bylo příjemné čtení, které může probudit k větší otevřenosti.

Lenka2533
Lenka2533
31.12.2021 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Hrozně rychle se četla a byla jsem fakt smutná, když jsem to dočetla. Simon je prostě úžasný. Doporučuju!

Sigurd_Lesandi
Sigurd_Lesandi
07.11.2021 3 z 5

Neměl jsem od knihy zrovna velká očekávání, protože se mi nechtělo věřit, že by mohla být tak moc dobrá, jak mnoho lidí tvrdí. To se mi hned potvrdilo.
Samotné vydírání pojala autorka dost komicky. Simon si totiž v půlce knihy začne říkat, že dotyčný vyděrač vlastně není tak špatný, což mě adekvátní úplně nepřijde. Já nevím, jak vy, ale bylo by mi úplně jedno, jaký vyděrač ve skutečnosti je, protože když vás někdo vydírá, tak to fakt není dobrý člověk a tím to hasne.
Simon jednak nechce, aby se svět dozvěděl o jeho orientaci tímto způsobem a zároveň se bojí o Blua, což já nechápu. Blue se nejmenuje Blue, ale používá přezdívku (což Simon dobře ví), takže pokud by se emaily dostali do světa, tak ho přece nikdo nepozná. Dle mého se tedy není proč o Blua bát.
Jinak je kniha nudná. Za celou dobu se tam nic neděje.
Autorka psát umí a nečetlo se to špatně, ale žádná sláva to pro mě taky nebyla.
Konec není špatný, nicméně mám pocit, že by kniha měla začínat, kde končí, protože by to teprve začalo mít nějaký děj.
Osobně nerozumím popularitě kolem tak průměrné a nudné knížky a doporučit ji nemůžu. Je mnohem víc lepších LGBT knih.

Nikychlupova
Nikychlupova
15.08.2021 4 z 5

Kniha se četla dobře. Nebyl to žádný složitý příběh, ale oddechový. Ale kdo je Blue, jsem neuhodla-takže super, že to nebylo okatě jasné od začátku. A na rozdíl od knihy co když jsme to my, se ani jeden nemusel stehovat. Takže šťastný konec zarucen. Dávám čtyři hvězdy, kniha co když jsme to my, se mi trošičku líbila víc, jak příběhem, tak obalem.

Marcela14
Marcela14
30.07.2021 3 z 5

super oddechovka, hezky konec, příběh me bavil

Ešína
Ešína
25.07.2021 3 z 5

Příběh Simona mě hodně bavil. Doufám, že se časem dostanu k dalším knihám této autorky.

wendulka0502
wendulka0502
03.07.2021 5 z 5

Tak to bylo to milé, sladké, hrozně moc se mi to líbilo. :)

Adél784
Adél784
01.07.2021 4 z 5

Milé, sladké a roztomilé čtení z prostředí střední školy.
Simon je hrozně roztomilý, sladký a vtipný kluk:)
Krom tématu homosexuality je tu rozebíráno i přátelství - přátelské vztahy mezi Abby, Nickem a Leou.
Knížka je čtivě, jednoduše a vtipně napsána a rozhodně ji doporučuji všem čtenářům YA.:)
Hodně mě bavilo číst emaily Simona a tajemného Blua:)
4/5 a těším se na volné pokračování Podělaným navrch:)

MiLiška
MiLiška
28.06.2021 2 z 5

Mám komentovat, když jsem jako jedna z mála dala jen dvě hvězdičky? Nesdílím všeobecné nadšení, knihu jsem si přečetla v rámci Čtenářské výzvy, jinak bych ji asi nedala. Ne proto, že hlavní hrdina je gay, ale proto, že mi přišla tak nějak odbytá, nepravděpodobná, místy i naivní (Nejlepší kamarádi a nesvěřují se?). Jediný pocit, který ve mně vzbudila, byla zvědavost (Kdo je Blue? Kde se toulá Nora?). Jo a taky jsem občas musela sáhnout po slovníku, abych se v tom současném světě naší mládeže zorientovala...

elinka461
elinka461
27.06.2021

Kniha byla fajn, ale myslím si že bych si ji více užila až tak v 16 abych dokázala se vžít do děje.

Pája961
Pája961
11.06.2021 4 z 5

NEUVĚŘITELNĚ ROZTOMILÁ KNÍŽKA!

Mášenka31
Mášenka31
19.05.2021 4 z 5

Hřejivý návrat do lavic střední školy, kdy se člověk zabýval úplně jinými starostmi.

Simonův pohled na svět je nádherně a chaoticky vtipný i chytrý zároveň. Mezi řádky pronáší moudra, která tesat do kamene. Jeho duše je sladká a nafouklá jako marshmallow. 100% cute. Občas je fajn nasadit si růžové brýle a sledovat život očima někoho, jako je Simon.

Vážně moc se mi líbilo, že zde coming out nebyl brán jako nějaká velká věc, o které by měli všichni mluvit. A nemělil bychom z toho dělat takovou velkou věc, protože to přináší jen další stres.

Skvělé přirovnání coming outu LGBT lidí k heterosexuálnímu přiznání, že někdo někoho zbouchnul nebo že je daná dívka zbouchnutá. Jedna ze Simonových prvních myšlenek, když pochopil, kdo je Blue. Defaultní nastavení by nemělo existovat. A snad se opravdu časem obrousí.

Jossie
Jossie
04.05.2021 5 z 5

To mě rozsekalo na malé kousíčkys a teprve se dávám znovu dohromady, moc pěkná kniha :)

Karoli282
Karoli282
23.04.2021 5 z 5

Touto knihou jsem byla seznámena s autorčinou tvorbou a musím říct, že nelituji. Od té doby, co jsem četla Simona poprvé, jsem přečetla všechny její další knihy.

Při čtení tohoto příběhu jsem byla celou dobu napjatá, kdo to teda ten Blue je. Musím přiznat, že jsem si skutečnou totožností Bluea nebyla až do konce jistá. Děj byl skvělý, Simona jsem si oblíbila stejně jako jeho kamarády. Jde o příjemné odpočinkové čtení. Opravdu všem vřele doporučuji.

Amy05
Amy05
15.04.2021 4 z 5

4⭐️/5⭐️
První radě je nutné říct, že jsem jako první viděla film, takže jsem věděla, kdo je Blue, nebo spíš... já jsem věděla, jak Blue vypadá, ale nepamatovala jsem si jeho jméno, takže to pro mě bylo taky víceméně překvapení.
Ze začátku mi to přišlo hrozně rychlé, celé to hození do děje. Hlavní postavu, Simona, jsem si moc oblíbila a přála jsem mu ať to vše dobře dopadne, vedlejší hlavní postavy jsem si taky oblíbila. Příběh krásně doplňuji kapitoly tvořené e-maily mezi Simonem a Bluem. Rodina Speirů je prostě boží, kéž bych měla taky takový vztah s rodinou. Celkový příběh je velice povedený a roztomilý, knížku určitě doporučuji.

Eduarda
Eduarda
25.03.2021 3 z 5

Coming out je fakt pohoda...nebo, aspoň to tak vypadá. A pochybuju, že je to pravda. Romanťárna s detektivní zápletkou (kdo je Blue?), po povrchu, bez nutnosti klást si zásadnější otázky. Aby nedošlo k mýlce, fajn knížka to je, dobře napsaná a čtivá. Jako oddechovka v rámci pro mě totálně neoddechového tématu to funguje.

RadimWiniarski
RadimWiniarski
22.03.2021 5 z 5

Musím říct, že po přečtení knihy jsem moc mile překvapen. Přeci jen Young Adult LGBT romantika není zrovna žánr, který bych hltal po tunách. Většinou se totiž zaměřují na stejná, či velmi podobná témata, čímž se hodně často opakují. Čím podle mě tedy kniha o Simonovi vyčnívá?
I zde máme pohled do duše teenagera, který si uvědomil svou homosexualitu, ale který stále svádí boj s tím, zdali je ten pravý čas na to se konečně přiznat svému okolí. Bojí se totiž reakcí nejen ze strany rodiny, ale hlavně ze strany spolužáků a přátel. Do toho prožívá svou první zamilovanost do jistého Bluea, se kterým si vyměňuje e-maily. Tuto lásku však nemůže prožívat naplno díky vydírání od jednoho ze spolužáků.
Kniha vyčnívá hlavně neskutečně sympaticky napsanými postavami, kterým vévodí Simon. Ten je člověkem, kterému prostě chcete fandit. Dále pak mailovou korespondencí Simona a Bluea, která v knize hraje podle mě nejdůležitější roli. Je nejen hybným prvkem děje, ale funguje také jako pohled do duše člověka, který se pomalu užírá zevnitř díky depresím z toho, že nemůže před světem ukázat své pravé já. Autorka celkově otázku coming outu zvládla naprosto s přehledem, kdy zbytečně netlačila na pilu a do příběhu ji zasadila natolik citlivě a přirozeně, jak by to mělo být i v reálném životě.
Za mě tak jde o parádní středoškolskou slaďárnu, která věřím, že v kombinaci s filmovou verzí Love Simon, případně její seriálovou odnoží Love,Victor může opravdu pobavit a dojmout zároveň. 85%

Ivet_V
Ivet_V
04.03.2021 4 z 5

To je prostě dokonalá kniha. Bylo to tak sladké. Se Simonem jsem v mnoha věcech soucítila, při strachu, smutku i radosti.

dedysek
dedysek
18.02.2021 5 z 5

Simona si oblíbí snad každý :-)

Astroprincezna6
Astroprincezna6
10.02.2021 5 z 5

Tahle kniha mě příjemně překvapila. Nečekala bych, že se mi bude tolik líbit potom, co jsem se podívala na film a celou knihu si "vyspoilerovala". Ale stejně se našly věci co mě překvapily a na posledních pár kapitolách už jsem se zvládla jen přihlouple usmívat.

Zorka
Zorka
02.02.2021 5 z 5

Simon Spiere je kluk, kterého by chtěl mít za kamaráda každý - a to bez ohledu na jeho sexualitu. V tom vidím velký přínos této knihy. Odbourat předsudky, zdůraznit, že ukazatelem lidských hodnot není homosexualita, heterosexualita nebo jiná odlišnost od většiny. Za mě určitě jako literatura pro mládež ano.

ondras666
ondras666
17.01.2021 4 z 5

Na knihu jsem se dlouho chystal a i těšil. Ale nakonec jsem lehce zklamaný.
Kniha je young adult romancí, což není zrovna můj šálek kávy. Příběh je obyčejný, tak nějak tuctový. Taková americká lovestory ze střední.
Každopádně za přečtení stojí, minimálně pro všechny, co bojují se svým coming outem.

Littlemonday
Littlemonday
17.01.2021 4 z 5

Precteno kvuli vyzve (jmeno hlavni postavy v nazvu), kazdopadne fajn young adult oddechovka s tematem LGBT. Bavily me vymeny e-mailu a napeti, kdo ze bude teda ten Blue. Jsem uz mimo cilovku, verim, ze pred deseti kety by se mi to libilo mnohem vic, ale i tak to bylo fajn. :)

FemmeFragile
FemmeFragile
29.12.2020 3 z 5

Probuzení Simona Spiera byla asi moje první LGBT young adultovka a při čtení se mi vlastně docela líbila, i když už jsem mimo cílovku. Ale zpětně viděno, po přečtení několika dalších (namátkově třeba Oba na konci zemřou nebo Co když jsme to my) už z ní tak nadšená nejsem, spíš bych ji řadila k lepšímu průměru. Znova bych ji asi nečetla. Na těch dalších se mi líbilo především to, že kromě vztahu hlavních hrdinů bylo rozvíjeno ještě něco jiného, mělo to nějakou další dějovou linku, přidanou hodnotu. Probuzení Simona Spiera se víceméně točí opravdu jen okolo orientace hlavního hrdiny, což mi přijde trochu málo. Na druhou stranu je pravda, že pro někoho, kdo si prochází stejným věkem i životním obdobím, to může být pozvolný, nenásilný vstup do světa LGBT literatury (a třeba i vlastního uvědomění), takže proč ne...

Ještě poslední osobní poznámka - trochu mě ve výsledku zklamalo, kdo se vyklubal z Bluea. Měla jsem pár osobních tipů, které by mi přišly na jeho místě asi o něco logičtější, takže pro mě se nedostavila taková ta satisfakce, když to dopadne podle jeho představ, kterou člověk na konci knihy očekává.