Probudím se na Šibuji

Probudím se na Šibuji https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385705/bmid_probudim-se-na-sibuji-Ios-385705.png 4 1250 311

Když se sedmnáctiletá Jana dostane do vysněného Tokia, nejraději by zde zůstala navždy. Záhy se přesvědčí o tom, jak nedozírné následky může takové přání mít. Ocitne se totiž uzavřená v magickém kruhu rušné čtvrti Šibuja. Zatímco mladší podoba Jany bloudí městem, zažívá podivuhodné situace a hledá cestu domů, čtyřiadvacetiletá Jana v Praze studuje japanologii, usiluje o stipendium do Tokia a společně se starším spolužákem si láme hlavu nad překladem japonské povídky. Osud jejího autora, donedávna zapomenutého spisovatele Kawašity, bude mít na vývoj událostí větší vliv, než by kdy obě Jany čekaly… Čtivě a svěžím hovorovým jazykem napsaný román mladé debutující japanoložky je o hledání cesty k odlišné kultuře, o nejednoznačnosti reálného světa a o ošemetnosti splněného snu.... celý text

Susan94
21.10.2019 5 z 5

Kniha mi přišla skvělá, a to jsem si jí původně koupila jen, abych podpořila mladou spisovatelku. Vzhledem k tomu, že věkově jsem jí zatím nejblíž, co jsem kdy s autorem knihy byla, četla se mi velmi dobře. Děj byl zajímavý i přesto, že Japonsku neholduji. Stojí za přečtení.

Jana5330
17.10.2019 5 z 5

Wow! Jestli je tohle autorčina prvotina, tak smekám. I když nejsem dávno ve věku hlavní hrdinky, přesto mě děj neskutečně bavil. Výborně psané, zajímavá myšlenka "rozdvojení" provází čtenáře ve třech skvělých dějových liniích, které se na konci protnou. Úžasné čtení!!

tanuki
12.10.2019 4 z 5

Další zástupce české současné prózy s mysterióznímy prvky, na které někteří čtenáři nereagují příliš chápavě, nicméně z mého hlediska jsou příjemným čtenářský zpestřením. Sledujeme tři linie příběhu, kdy každá má svou vlastní zápletku, své rozuzlení a zároveň jsou vzájemně prolnuté. Říkal jsem jim linie pražská, japonská a detektivní. Všechny tři jsou napsané s bravurou a lehkostí. Snad jen situace, kdy se ošklivý žabák postupně mění v krásného prince je předvídatelná téměř od samotného začátku, nicméně k této proměně aspoň dochází uvěřitelně. Osobně nejvíce jsem se vždy těšil na obtížné odkrývání života a díla spisovatele Kawašity. Velmi povedená kniha.

Vakalik
05.10.2019 4 z 5

Hned zezačátku mi začal být autorčin styl psaní sympatický. Jednoduché, promyšlené věty, lehký vtip, krátké kapitoly. Začátek mě nadchl, čekala jsem, jak se děj vyvine. Zhruba od čtvrtiny až lehce přes půlku jsem čekala, co se tedy bude dít. Děj víceméně stagnoval, ale kniha byla pořád čtivá. Poslední třetina nebyla špatná, ale přišla mi už trochu přitažená za vlasy. Konec mě trochu zklamal, je to tak trochu otevřené - co se bude dít dál. Ráda jsem si přečetla trochu o Japonsku. Není to špatná kniha, hlavně jazykově se mi líbí. Ale souhlasím s komentářem níž, že je to spíš young-adult kategorie.

janinca
30.09.2019 5 z 5

Přečteno, očekávání splněna!
Toužíme se ponořit do japonské literatury! :-)

keny
30.09.2019 4 z 5

Tak je dočteno...konečně zase jednou kniha, na kterou jsem se celý den těšila v práci - až přijdu domů, uvařím hrnek čaje, zapálím svíčku, kocour vedle mě a ocitneme se v Japonsku. Příběh se četl velmi svižně. Prolínání časových rovin bylo zajímavé, chvílemi jsem přemýšlela, jak se to vlastně všechno propojuje a pak jsem to přestala řešit a jen se nechala unášet.

Sanmark
30.09.2019 2 z 5

Žánrově 'young adult by young adult'..
Snad z každé věty smrdí rádobytrefná nadřazenost a samolibost.
Odloženo.

JaLenka
29.09.2019 5 z 5

Velmi čtivé, a to i vzhledem ke zprvu pro mě nepřitažlivému tématu, místy dokonce napínavé, kniha se mi moc líbila

vavria01
28.09.2019 5 z 5

Konečně se mi zase po delší době stalo, že jsem vzala knihu do ruky a téměř ji neodložila, protože mě příběh úplně pohltil. Autorka na mě i přenesla svou fascinaci Japonskem. Takže rozhodně všem doporučuji, čte se poměrně rychle a příjemně.

Ale divila jsem se, když jsem se v rozhovorech dočetla, že příběh má jen málo autobiografických prvků, mně to celou dobu přišlo, že je jasné, že to více méně popisuje autorčin život (studium, seznámení s japanologem, fascinace Japonskem po přečtení Afterdark a konec konců i podobně znějící jména Jana→Anna, Viktor→Igor, Klíma→Cima atd.), ale třeba se mýlím :-)

hana1070
26.09.2019

S Probudím se na Šibuji jako byste se ocitli v románu Haruki Murakamiho - magický realismus jak vyšitý, ovšem s českým humorem, ironií a a také s českými reáliemi.

EmiClare
23.09.2019 4 z 5

Ta knížka se mi moc líbila a strašně dobře se četla :)

kap66
23.09.2019 5 z 5

Moje obavy: budu se cítit jako herec Bob Harris (Bill Murray) ve filmu Ztraceno v překladu, tedy ztracená v odlišné kultuře, osamělá v davu, nerozumějící řeči ani mentalitě; v případě této knihy jsem se navíc bála, že Anna Cima, Japonsko milující, mně bude chtít předat přemíru faktů i citů a bude se chtít uvést jako autorka intelektuální prózy.
Moje překvapení: je to chytrá knížka, poutavě vyprávěná, založená na nápadu, který hodnotím jako originální, kompozičně zajímavě řešená, s vyváženou mírou všeho, čtivá, vtipná. Prvotina? Tím spíš se přikláním k nejvyššímu hodnocení, protože si autorka zadělala jako každý debutující autor na problém: zřejmě psala o svém životním tématu a navíc ho pojala zřejmě částečně autobiograficky; bude se jí nesnadno navazovat…

Poznámka k anotaci uvedené v knize i zde: "hovorový jazyk" je odborný název označující mluvenou SPISOVNOU češtinu, knížka je ale psaná češtinou nespisovnou, a to obecnou. Tahle záměna mi vadí vždycky, ale tady o to víc – vždyť je to knížka mj. o literatuře, jazyce, slovech.

KateTheBlogger
22.09.2019 5 z 5

Knížka je čtivá, děj hezky plyne, kombinace Prahy a Japonska funguje, a ke konci knížky jsem se dokonce smála i nahlas, takže jsem ráda, že jsem ji dočítala doma a ne třeba v tramvaji. Těším se na další autorčinu tvorbu.

kikies
17.09.2019 5 z 5

Japonsko, téma pořád ještě docela dost exotické, v kombinaci s Prahou tvoří skvělé pozadí tohoto zajímavého příběhu. Jde o velice zdařilou prvotinu, jejíž autorka si zaslouží všechna ocenění, kterých dosáhla a dosáhne. Děj je promyšlený, poutavý a atraktivní a opravdu jediná věc, která mě mrzí, je ten otevřený konec, ale to je jen o mé vlastní zvědavosti. :-)

Stepka1989
12.09.2019 5 z 5

Super ctiva odpocinkovka, ktera vas naladi studovat japonstinu, nebo sei alespon koupit letenky :)

janavan
03.09.2019 5 z 5

Neřadím se mezi znalce japonské literatury. Kdybych šla studovat japanologii, bylo by to kvůli "Murakáčovi" a hlavní hrdina Klíma by se mi vysmál. Přesto pro mě byla tahle kniha neplánovaným návratem do tolik milovaného magického realismu z pera Murakamiho, jen okořeněným o prostředí fildy a jemný český humor. A to jsou všechno srdcovky.

Anna Cima touhle prvotinou ukázala nejen, že se vyzná v Japonsku a jeho kultuře, ale že bravurně ovládá i češtinu. Vyprávění Jany je svěží, lehké, místy zábavné, ale hlavně - mimořádně čtivé. Začala jsem číst ráno, s přestávkami dočetla večer. A ač bývám k některým oceněným dílům v rámci Magnesia Litera trochu skeptická, tady je to ocenění naprosto zasloužené.

Jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo. A Cima potvrdila, že člověk nemusí být Japonec, aby vysmahl uvěřitelné dílo z prostředí Šibuje, za které by se nemusel stydět ani sám Murakáč.

Mosula
02.09.2019 4 z 5

Po většinu času jsem z knihy byla nadšená, vůbec bych neřekla, že se jedná o prvotinu. Bavil mě jazyk i téma, pro někoho japonskou kulturou naprosto nepolíbeného to bylo příjemné setkání, mám chuť se o japonské literatuře dozvědět mnohem víc. Mrzel mě jen useklý konec.

josefina_silena
02.09.2019 4 z 5

Autorce se povedlo napsat opravdu velmi zajímavý příběh odehrávající se napůl v Praze a napůl v Tokiu. Myslím, že bych příběh ocenila více, kdybych byla o něco mladší, ale i tak mě kniha dokázala vtáhnout do děje a ani jednou jsem neuvažovala nad tím ji odložit. Jedná se o odpočinkovou knihu, která ovšem na poli české literatury nemá obdoby. Pokud máte dojem, že česká současná tvorba není nic pro vás, tak tato kniha vás možná vyvede z omylu. Anna Cima má jako autorka velký potenciál. Rozhodně doporučuji.

Clarabel
30.08.2019 5 z 5

Bravo!

O japonské kultuře vím naprosté minimim - četla jsem pár autorů, viděla pár filmů, mám ráda sushi, ale jinak mě Japonsko vlastně nikdy moc nelákalo. Přesto mě kniha Probudím se na Šibuji neuvěřitelně chytla. Určitě si zaslouží cenu Magnesia Litera 2018 za objev roku.

Jednak jsem se v knize dozvěděla mnoho nového, jednak ve mně kniha vzbudila větší zájem o japonskou kulturu a v neposlední řadě se autorce podařilo vrátit mě v myšlenkách na dobu před 20 lety, kdy jsem VŠ studovala já. Když popisovala budovu FF v Celetné, neubránila jsem se úsměvu a hned jsem si vzpomněla, jak jsem se tam několikrát ztratila :)

Opravdu moc příjemné čtení. Hlavní hrdinka je velice sympatická, milá, má nadhled a úplně cítíte její zápal pro věc. A přitom má příběh hloubku, až se divíte, jak málo let je autorce. Smekám a těším se na další knihu.

Abulafia
26.08.2019 5 z 5

Svěží, čtivé a s myšlenkou. Má to atmosféru, děj a díky autorčině znalosti japonské kultury i přesah. Doporučuju.