Probudím se na Šibuji

Probudím se na Šibuji https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385705/bmid_probudim-se-na-sibuji-Ios-385705.png 4 1250 311

Když se sedmnáctiletá Jana dostane do vysněného Tokia, nejraději by zde zůstala navždy. Záhy se přesvědčí o tom, jak nedozírné následky může takové přání mít. Ocitne se totiž uzavřená v magickém kruhu rušné čtvrti Šibuja. Zatímco mladší podoba Jany bloudí městem, zažívá podivuhodné situace a hledá cestu domů, čtyřiadvacetiletá Jana v Praze studuje japanologii, usiluje o stipendium do Tokia a společně se starším spolužákem si láme hlavu nad překladem japonské povídky. Osud jejího autora, donedávna zapomenutého spisovatele Kawašity, bude mít na vývoj událostí větší vliv, než by kdy obě Jany čekaly… Čtivě a svěžím hovorovým jazykem napsaný román mladé debutující japanoložky je o hledání cesty k odlišné kultuře, o nejednoznačnosti reálného světa a o ošemetnosti splněného snu.... celý text

jana-cisarova
04.10.2023 4 z 5

Přestože o Japonsko a jeho kulturu jsem se nikdy nezajímala, začetla jsem se do této knihy v rámci čtenářské výzvy. Její autorka, Anna Cima, ji napsala jako svoji první knihu.
Zpočátku jsem dobře nechápala druhou část s názvem Šibuja. Teprve po přečtení několika stránek jsem pochopila, že se jedná o fikci, kterou si sedmnáctiletá Jana prodloužila svůj měsíční pobyt v Japonsku, ze kterého se jí nechtělo vrátit se domů. V této části knihy se potuluje po tokijské čtvrti Šibuja, aniž by se z ní dokázala dostat ven. Jana je jako duch, nikdo ji nevidí, nefunguje jí mobil, s nikým se nemůže dát do řeči. I v dalších částech, kdy se k vyprávění o Šibuji a mladé Janě spisovatelka vrací, probíhá všechno stejně.
V Praze na filozofické fakultě studuje čtyřiadvacetiletá Jana obor japanologie. Zajímají ji japonští spisovatelé a nejvíce Kijomaru Kawašita, o kterém by se chtěla co nejvíce dozvědět, ale nemůže o něm najít nic bližšího. V hledání zapomenutého spisovatele jí pomáhá starší spolužák Viktor Klíma, se kterým se brzy spřátelí. Najdou jeho povídku „Milenci“, kterou společně překládají.
Líbily se mi překlady jeho povídek, zvláště „Milenců“, ve kterých spisovatel vlastně vypráví svůj vlastní příběh. O něm je také psáno v Doslovu, kde se čtenář může dozvědět všechno o Kijomaru Kawašity, vlastním jménem Satoši Ueda, jeho životě a díle.

Rozari
30.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Za začátku mi vadil ten nespisovný jazyk, který v psané formě nemám ráda, ale zvykla jsem si celkem brzy a pak jsem se nemohla od čtení odpoutat, to jsem opravdu nečekala!
Moc zajímavý byl vhled do japonských reálií, kultury, literatury, zajímavý byl i návrat do vlastních studentských let v Celetné, zajímavý je námět “myšlenky”, která se nevrátila spolu s fyzickým tělem.
I japonské knihy v knize mě pohltily, asi si zkusím nějakou sehnat :-)
Jestliže se jedná o prvotinu, pak je excelentní.
Trochu, ale opravdu jen trochu mě zklamal konec, že jsem se nedozvěděla, jestli se Jana a Jana nakonec zase sloučily. Doporučuji!

jejda.majda
09.09.2023 3 z 5

Povedený debut mladé české spisovatelky a japanoložky, která do knihy promítla svou lásku k Japonsku.

Příběh je trochu předvídatelný, ale zajímavě vymyšlený a opravdu moc dobře se čte. Nechci se zabývat dějem, abych neprozradila něco důležitého ze zápletky, ale alespoň můžu napsat, že bych nikdy neřekla, že se dá tak čtivě napsat příběh o dizertační práci!

Tak zajímavě vymyšlených příběhů je v současné české literatuře opravdu málo, takže knihu rozhodně doporučuji!

NaiTenshi
30.08.2023 5 z 5

Konec mě sice lehce zklamal, ale i tak jdu do plných. Moje úplně první audiokniha a měla jsem teda šťastnou ruku - Anna Kameníková příběh načetla naprosto výborně a knihu tak posunula na úplně jinou úroveň.

Jinak k samotné knize - každou kapitolu jsem si neskutečně užila i jako někdo, kdo k Japonsku nemá nějaký hlubší vztah a nikde se o něj extra nezajímal. Opravdu velice povedený debut. Postavy symlatické, uvěřitelné a dobře napsané. Odpočinková četba pro náročné čtenáře. To usínání s vyprávěním Jany mi bude chybět

Robodruh
16.08.2023 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a byla z ní tak nadšená, že jsem si ji musela v knihovně následně alespoň pořádně prolistovat a ještě umocnit pozitivní zážitek fyzickým kontaktem s papírem (věřím, že takhle ujetá tady nejsem sama).
Nadchla mě bohatost příběhu, vykreslení jednotlivých postav i styl, jak je knížka napsaná. Oceňuji znalost japonské kultury, literatury i historie, které autorka v knížce dokládá. Anna Cima si na nic nehraje a otevřeně přiznává inspiraci Murakamim. Sympatické, upřímné. Už teď se těším na další knížky!

brabofka
14.08.2023 5 z 5

Zajímavé a zajímavě podávané vyprávění. Líbil se mi styl mluvy, a rychle jsem si na něj zvykla. I dějové linky byly zajímavé a krásně na sebe navazovaly. Žádné bloumání a hloubání o tom kdo je kdo. Všechno do sebe krásně zapadá, a směřuje ke konci, který byť se nezdá je svižný a skvěle vygradovaný. Ani tomu závěru (je jaký je) nakonec nelze nic vytknout. Je to prostě tak. Za mě palec nahoru.

Vcelar1980
27.07.2023 5 z 5

Originální, zpočátku jsem si musel na dějové linky a styl vyprávění zvyknout, ale netrvalo to dlouho a kniha me naprosto dostala. Svižné vyprávění, inteligentní, vtipné a zajímavé.

OFKitsune
20.07.2023 5 z 5

Krásná kniha. Nejdříve jsem se zalekla tří různých dějových linek, které se pořád proplétaly, ale nebylo to tak zmatené, jak se na první pohled zdálo a byly také dobře navázané. Ocenila jsem autorčino pošťouchnutí vůči otaku, kdy jsem si i já prošla tím šíleným obdobím visual key muziky, naruto během aspol. (do cosplaye jsem nikdy nešla) a vlastně i "touhy" umět japonsky, abychom mohli sledovat anime v originále. Hrozně jsem se nasmála, když jsem se v těch popisech viděla. Romantická linka byla předvídatelná, ale také reálně pojatá a uvěřitelná. Navíc nepůsobila na sílu natlačená, jak to většinou bývá (protože nemůže mít knihu bez romantické linky, to by byla tragédie a tak ji tam narveme bez logiky a návaznosti k příběhu), což bylo rovněž příjemným osvěžením. Knihu, byť má spoustu zajímavých myšlenek, vnímám hlavně jako oddechovou četbu pro náročnější čtenáře.

Kackac77
19.07.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Ze začátku jsem si říkala, co to proboha je za pakárnu.., ale pak se mi to začalo líbit. Líbilo se mi prostředí, postavy - obzvláště Klíma, i ten nápad s Janou - myšlenkou. I příběh spisovatele byl krásný, smutný, ale krásný.

sarahmoon
09.07.2023 4 z 5

Audiokniha - Anička a Anička skvělá kombinace.

Kniha je úžasná, originální, vtipná. Já můžu všechno co se týká asijských zemí :o) takže za mě top. Příběh Jany v obouch rovinách mě chytil a nepustil..... Až na ten konec. (Dala bych 5 *, ale....)

A ta dokonalá hudba mezi kapitolami. :o)

Annicka
08.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Taková inťoušská detektivka s romantickou zápletkou... Kdo by řekl, že jde tak čtivě napsat příběh o tom, jak studentka magisterského oboru japanologie hledá s jedním doktorandem téhož oboru materiál na dizertaci :-) Z pera Anny Cimy je to skutečně zajímavé a od knihy jsem se nemohla odtrhnout... Jana mi navíc byla sympatická, protože jsme si dost podobné. Tedy až na to Japonsko, ale jinak povahově i způsobem výběru partnera je to moje kopie, takže o to více jsem to vše prožívala :D

maca_t
30.06.2023 5 z 5

Před několika lety jsem knihu poslouchala na pokračování v rozhlase Vltava a to byl teprve zážitek.... podkreslený japonskou hudbou :-) Byla jsem tedy zvědavá i na psanou verzi a moc se mi líbila. A konec je přesně takový, jaký se dá čekat v závislosti na ději, ikdyž pravda trochu rychlejší. Grafický je moc povedená, rejstřík japonských autorů, pěkné kresby a semtam nějaký znak za mě milé překvapení.

MiniMia
30.06.2023 4 z 5

Čtivá, dobře napsaná kniha, která plynule a souběžně sleduje tři krásné příběhy. Opravdový, snový a ten překládaný. Nenásilně a neinvazivně se v průběhu čtení propojují. Moc se mi líbila i kulturně obohacující vlastnost příběhu. Konec byl za mě slabší a v některých situacích mě mrzela nedomyšlená logika (v rámci pravidel fikce). Trochu to na mě posledních padesát stránek působilo, jako že už to autorka chce mít za sebou. Celkově ale skvělá kniha, dobře propracovaná, plná detailů a situací, které čtenáře vtáhnou do světa někde mezi Prahou a Tokiem.

Natyna3
21.06.2023 4 z 5

Dobře promyšlená kniha se skvělým humorem, který mě bavil. Navíc i velmi originální a čtivá.

tereza_p
19.06.2023 4 z 5

Knihu jsem dostala, na základě anotace bych si ji asi sama nevybrala, protože bych se bála, že bude příliš fantaskní. Nic takového se ale nekonalo, byť příběh obsahuje takové prvky, tak plyne přirozeně a nijak to při čtení neruší. Překvapilo mě, jak může být příběh zasazený mezi japanology zábavný a i napínavý. Opravdu hodně mě bavily i právě ty úryvky z japonské literatury, přestože jsem si doteďka myslela, že bych se k japonské literatuře nikdy ani nepřiblížila, prostě mě to nelákalo. Celkově pro mě kniha byla opravdu příjemným překvapením. Výtku bych měla ke konci knihy, který je podle mě slabší - ale já nejsem moc fanoušek otevřených konců, kdy jsem celou dobu zvědavá na to, jak to tedy dopadne...a čtenář si to má tak trochu domyslet sám :).

Kautokeino
03.06.2023 5 z 5

Dostal jsem od kamarádky Úhoře, ale zjistil jsem, že je to druhá knížka od Anny, tak jsem si řekl, přečti si napřed Šibuju. A jsem fakt totálně nadšenej. Japonsko jsem objevil před 25 lety díky Kurosawovi a nořím se do něj čím dál tím víc a i tenhle, snový příběh, který se sice odehrává v kulisách japonských, a když už pražských, tak v prostředí studentů japanologie, si myslím o Japonsku příliš není. Nejsilnější je pro mě to, jak Anna vystavěla příběh a jak obě linie příběhu snová i reálná (i když, která to je, to si musí každý vybrat) se spolu proplétají. A těší mě i otevřený závěr knihy, který umožňuje čtenáři snít dál:)

Dáma s hrnstjm
23.05.2023 3 z 5

Četla jsem z čiré zvědavosti, Japonsko mě příliš nebere, takže jsem se celkem dlouho nemohla začíst, nakonec mě nejvíc zajímalo, jak dopadne příběh z té překládané japonské povídky. No, aspoň pro mě dopadl mnohem lépe než celá kniha. Magický realismus miluju pro jeho hravost, ale tady jsem se pořád neměla čeho chytit, příliš to nefungovalo.

ujira
18.05.2023 4 z 5

Docela zajímavá mystery prvotina s orientálního prostředí Japonska..hlavní hrdinka je svázaná láskou k Japonsku a jeho kultuře a k japanistovi Klímovi, který zachraňuje její uvízlou myšlenku a pomáhá řešit tajemství neznámého japonského spisovatele. Neobvyklý námět slibné autorky láká k dalším jejím dílům.

JessicaCorny
11.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Českou literaturu často nečtu. Tuhle knihu jsem si pořídila, protože ve mě plane jistá vášeň pro Japonsko a vypadla na mě v nějaké reklamě. No, nelituji ani trochu.

Kniha je napsaná dost neotřelým stylem který mě ze začátku trochu štval ale vlastně mě s každou stránou bavil víc a víc. Některé hlášky jsou strašně vtipné a tak typicky České, že to jako Češka žijící v zahraničí oceňuji asi tak 40x víc, než kdybych byla stále v ČR.

Ze začátku jsem měla docela pocit, že čtu autobiografii a to mě dost mátlo. Věděla jsem, že se má jednat o román, takže mi to splynutí autorky s postavou Jany, trochu vadilo. Ale od momentu kdy se Jana 'rozdvojila' jsem to tak přestala vnímat. Právě ono rozdvojení byl ale strašně předvítadelný prvek, a těch momentů, kdy jsem v knize přesně věděla co přijde, bylo po více. To ale neznamená, že by mě autorka nedokázala překvapit. Především mě překvapila koncem, který kniha vlastně... má i nemá? Což je prvek který oceňuji - vlastně to sedí celému osudu spisovatele, kolem kterého se děj točí.

Celý vhled této knihy do práce Japanologa a příběhu jednoho japonského spisovatele také moc oceňuji. Sice si nejsem uplně jistá, kde končí realita a začíná fikce, ale jiní to možná zvládli rozklíčovat. Nechyběla tomu ani romantika a nevysvětlitelné fantasy prvky. Hold, důkaz že literatura může fungovat i bez rozklíčování úplně všeho. Ale teď mi budou Jana, Mačiko, Akira a Klíma... hlavně Klíma, dost chybět. xD

Abych to shrnula, kniha má atmosféru a strašně dobře se čte. Taky jsem se u ní dost nasmála. Dokonce mě několikrát napadlo, že bych si ji dokázala představit jako film nebo animé. Určitě si koupím autorčinu novou knihu.

A teď nejlepší hlášky:
"... Viktor Klíma, co se motá, co má věčně naváto, a když vedle sebe jdeme, má tendenci ubývat do strany, takže mě odírá o zeď baráku..."
"Radši bych bojoval s drakem než volat v japonštině do domova důchodců."

IvikaS
20.04.2023 5 z 5

Nové, osvěžující, propracované. Líbilo se mi prostředí, postavy, styl autorky, humor i všechny dějové linky. Příjemné překvapení a velké nadšení. Rozhodně si chci přečíst i další její knihy.