Pro tvoje dobro

Pro tvoje dobro https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373076/bmid_pro-tvoje-dobro-85z-373076.jpg 5 690 216

Další strhující dílo z pera autorky Tmavých stěn Willardu. Za jednoho letního večera roku 1931 zahlédne Lilly Blackwoodová za oknem svého podkrovního pokoje světla cirkusu. Ví, že nesmí ven, nikdy ostatně nevykročila ani ze svého pokoje. Matka jí tvrdí, že lidé by se jí báli. Přesto Lilly poruší všechna pravidla – a domů se už nikdy nevrátí. O dvacet let později devatenáctiletá Julia Blackowoodová přijíždí převzít správu nad sídlem, které zdědila. V utajeném pokojíku v podkroví najde důkazy, že zde kdosi žil. Snad ta podivná dívka na fotografiích z cirkusové show? Příběh dvou žen, tak odlišných, a přesto spojených neznámým poutem, přinese řadu šokujících odhalení, napětí i dojetí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Life She Was Given , 2017

AlenaF
03.12.2021 5 z 5

Silný, drsný příběh. Smutný. Velice těžko se smiřuji s tím, když někdo cíleně trápí bezbranné, lidi nebo zvířata. Knihu jsem chtěla dokonce v jednu chvíli odložit nedočtenou.

KHelca
02.12.2021 5 z 5

Po knize jsem sáhla v knihovně náhodně a dostala jsem velmi silný příběh dvou hrdinek, jejichž příběh se nakonec proplete, ale úplně jinak než jsem čekala. Příběh je hodně dojemný, až jsem měla v jedné velmi smutné části chuť knihu odložit. Přesto touha vědět, jak příběh skončí byla silnější. Dávám knize jako jedné z mála letos plne hodnoceni a vřele doporučuji.

Mandlevest
01.12.2021 5 z 5

Knížku jsem si zakoupila v Levných knihách za cenu, za kterou si (asi nejen) v Praze koupíte sotva kopeček zmrzliny. A dostalo se mi velmi dojemného příběhu, který zjitřil mé emoce a po čase jsem zase prožívala příběh s hrdinkami této výborné knížky. Nemám ráda cirkusy, humor klaunů mi nesedí, u artistu se bojím, aby se jim nic nestalo, a potom ta zvířata, navlečená často do kýčovitých oblečků, panáčkujících před smějícími se diváky. Já tohle nikdy nedocenila, viděla jsem jen stesk a smutek v očích zvířat, jakkoliv bylo jejich vystoupení veselé. I o tomto je tato kniha. Nepracuje s patosem, i když by námětově mohla, zachovává si opravdovost a uvěřitelnost, kterou korunuje závěr, který si nebudete přát, ale i naděje. A já jsem letošní čtenářskou výzvu nemohla zakončit krásnějším příběhem.

broskev28
11.11.2021 4 z 5

Tmavé stěny Willardu mě nijak nenadchly, ale tahle kniha se mi četla mnohem lépe. Nevím, nakolik si autorka poradila s historickými, najmě cirkusovými fakty, ale příběh byl zajímavý a čtivý.
Panoptikum mi připomnělo Muže, který se směje, fascinaci lidí anomáliemi. Třicátá léta 20.století určitě nebyla žádný med, takže cirkusové jistoty působí velmi atraktivně, ale asi ani tam nebyla zrovna idylka. Osudy zvířat jsou sice politováníhodné, ale ty lidské v oněch časech nebyly o nic veselejší, soudím já, stačí vzpomenout na Hrozny hněvu.
Ovšem rodinné poměry Lilly byly opravdu neuvěřitelné, to bylo drsné čtení.
Každopádně našim čtenářkám určitě doporučím.

Poandré
06.11.2021 5 z 5

Důvodem prodeje nebyl albinismus, jak si hrdinka tohoto pribehu a někteří zde čtenáři domnívají, ale ortodoxní víra její matky. Lilly byla svou světlou pleti a světlými vlasy velice krásná a to její matce nahánělo strach. Strach božího trestu. Nicméně příběh je krutý a zároveň dojemný.

martina1797
04.11.2021 5 z 5

Nádherná kniha u které budete mít nejednou na krajíčku. Zvláštní cirkusové prostředí a silný a dojemný příběh. Vřele doporučuji k přečtení.

Noisette73
31.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Bylo to pěkné, ale také dost psycho a pro mě dost psychicky náročné, aby matka prodala svoje dítko do cirkusu, jen proto, že trpí albinismem....
Krásná, milá holčička a moc chytrá, tu kapku štěstí jsem jí přála moc.
Nechápu jak rodiče můžou své dítě opustit.
Doporučuji číst ve chvílích opravdové psychické pohody, jinak může knížka napáchat spíše škody...

Gerbasin
14.10.2021 5 z 5

Příběh s úžasnou atmosférou od prvních stránek, který je zahalen tajemstvím až do samého pro mě těžko rozdýchatelného konce. Ale příběhy jako je tento vyhledávám. Život prostě není peříčko a na někom se osud vyřádí do sytosti. Ale nic není černobílé a vždy se najde něco na čem záleží - a pravě tohle vše se autorce podařilo. Pečlivě volená slova, žádná vyumělkovanost a snaha o působivost, podrobně a přehledně popsané prostředí, emoce a nálady jednotlivých postav. Drobné až titěrné maličkosti, které dělají příběh živým. Pasáže se mi díky tomu úplně přehrávaly před očima, jedním slovem nádhera. I když je příběh smutný, drásavý a krutý, je zároveň uvěřitelný, citlivý a mistrovsky jednoduše napsaný.

Samsullka
28.09.2021 5 z 5

Tak tohle byla síla! Krutost, odmítnutí, nepochopení. Přesto dokázala hlavní hrdinka najít v sobě lásku a zažít i to krásné v životě.
Kniha, která se do vás otiskne. A to dost hluboko.

Baja333
22.09.2021 5 z 5

Nemám moc ráda knihy ve kterých se prolínají dva děje, ale v této knize bylo vše tak krásně napsáno, že mi to přišlo naprosto samozřejmé. Velmi čtivé, smutné a napínavé.

Han-nah
24.08.2021 5 z 5

Od čtení této knihy jsem se nemohla odtrhnout. Dvě dějové linky s odstupem dvaceti let, život Lilly a Julie. Autorka zde mistrně popisuje rodinný statek, tajemné podkroví, cirkus, ale hlavně jde do hloubky duší a pocitů každé dívky. Každá z nich toužila hlavně po tom, aby je maminka milovala, ale ani jedné nebyl tento pocit dopřán.
Mě se více pod kůži dostal příběh Lilly, která byla uzamčená v podkrovní místnosti, navštívit ji přicházel její tatínek, jídlo přinášela přísná matka a jedinou přítelkyní jí byla kočka Abby. Nechápala, proč? Jednou v noci ji maminka odvedla do cirkusu. Prožívala jsem s ní každou radost i bolest, smutek i lásku, život v cirkusovém prostředí. Nádherné kapitoly, které popisovaly její souznění se slony, hlavně slonicí Pepper. O to krutá skutečnost, jak v této době lidé se zvířaty zacházeli. V této kruté kapitole, kdy zoufalá slonice zatroubila, i moje srdíčko, které miluji i zvířata, zavolalo "Ne, to přece není možné". Několikrát mi v této knize vytryskly i slzy, protože kniha byla více smutnější. Ale dějí se i zázraky a o ty se snažila Julie. V jejím příběhu se kromě dalšího vyjasňují některá tajemství, jak jejího dětství, tak života Lilly.
Je to třetí kniha této autorky a těším se na další, všechny její knihy mohu jen doporučit.

Lucie2
21.08.2021 5 z 5

Drsný, smutný, ale zároveň i krásný příběh, který přečtete jedním dechem. Příběh se odehrává ve dvou dějových linií, což mám v knížkách ráda a přidává to na čtivosti. Dlouho ho mě nějaká knížka emočně "nevyždímala" tak jako tato.

Kekik
20.08.2021 5 z 5

Kéž bych kapitolu 31 a 33 nikdy nečetla.

Emotivní, děsivé, smutné, tragické. Je mi to tak líto.

Kniha má dvě dějové linky. Jedna je o dívce jménem Lilly, která již od narození zažívá trýzeň. V druhém příběhu vystupuje dívka jménem Julia, která zdědí dům po svých rodičích. Při jeho prozkoumávání zjišťuje, že se zde odehrálo něco strašného. Něco, co možná souvisí s malou holčičkou, která zřejmě byla vězněna v podkroví.

Knize jsem se dlouho vyhýbala. Jakmile jsem v anotaci četla o cirkusu, bála jsem se, že tam budou smutné scény se zvířaty. A bála jsem se oprávněně. Nejhorší byly ty části, ve kterých zvířata trpěla. A to nejen zvířata v cirkuse. Ztrápených zvířecích dušiček tam bylo více. Kapitoly ke konci se četly úplně nejhůře. Strašné. Kniha ve mně vyvolala tolik emocí. Na tento příběh jen tak nezapomenu.

Doporučuji.

pipixy
05.08.2021 2 z 5

Dalo se to číst, ale žádnej zázrak se nekonal. Klasická ždímačka na emoce. Asi už su imunní nebo co :-)

LaDela
18.07.2021 3 z 5

Jako by to fajn, to jo...ale spíše pro mladší nebo méně náročné čtenářky.

KatukaM
17.07.2021 4 z 5

Pokud se chystáte číst, připravte se na to, že to není úplně knížka do nepohody, která vám vykouzlí úsměv na tváři.
Kniha byla však zajímavá, čtivá a konec velice překvapivý a nepředvídatelný. Doporučuju všem, které baví příběhy, kde se postupně odhalují rodinná tajemství/historie.

Ivana11
09.07.2021 5 z 5

Bylo to výborné.

Mirkatka
05.07.2021 2 z 5

(SPOILER) Smutný příběh Lilly, vyprávějící o jejím strastiplném životě. Kniha se dobře čte, ale čekala bych aspoň trochu šťastnější konec, když celý příběh byl tak neradostný.

Evka271
17.06.2021 5 z 5

Krásně vybarvené a napsané dílo.Zajimavé od samého začátku a konec překvapující .Přesně tak co má každá kniha mít . Úžasná spisovatelka řadím mezi své velmi oblíbené. Četla sem už od paní Wisemanové Sběratelku sirotků a také nádherné. Těším se na další díla. Takových spisovatelů víc .....

Calibra
14.06.2021 4 z 5

14/21 Hezky napsaný příběh přibližující druhou stranu cirkusů, to samozřejmě už tolik hezke není. Vyprávění je z pohledu dvou dívek v různém časovém období. U mě jako vždy víc zajímavější příběh ze starší doby. Těším se na další knihu od paní spisovatelky.