Přitažlivost planety Krypton

Přitažlivost planety Krypton https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493852/bmid_pritazlivost-planety-krypton-DFG-493852.jpg 4 422 422

Románový debut oblíbeného herce, scenáristy a režiséra. Neobvyklý vztah Martina a Veroniky trvá s přestávkami několik let. Oba mladí lidé si dopisují ve virtuálním prostoru zvaném Planeta Krypton. Jejich příběh lemují témata jako hledání domova, budící se sexualita, láska a složité rodinné vztahy. Odvážné vysvlékání dětských šatů a cesta k dospělosti jsou vzrušující, ale náročné procesy a Martinovi i Veronice je komplikují jizvy z minulosti. Dali si slib, že naživo se nikdy nepotkají. Dodrží ho?... celý text

Síma97
13.09.2022 4 z 5

Když kniha vyšla, věděla jsem, že si ji chci určitě přečíst a rozhodně jsem neudělala chybu. Kniha mě velmi překvapila. Příběh byl dobře vymyšlený jen by neuškodilo, kdyby některé věci a situace byly popsány víc do hloubky, aby čtenář získal více informací o hlavních hrdinech. Jak Veronika, tak i Martin měli ve svém životě spoustu těžkých situacích které zažili a každý se s nimi musel nějak poprat a vzájemně si pomáhali.
Za mě to byla moc fajn knížka a když k tomu člověk přidá, že to byla autorova první kniha, tak to bylo super. Rozhodně bych si přečetla ráda i další.

tynkaiscrazy
12.09.2022 4 z 5

Musím říct, že jsem byla příjemně překvapena. Asi jsem neměla příliš vysoká očekávání, ale mádlův styl psaní mi sedl a knížka byla příjemnou, rychlou jednohubkou. Příběh se hezky rozvíjel, jak se čtenář dostával hlouběji pod kůži sledovaným hrdinům, pokaždé o vrstvu blíž jejich trápení. Jsem velice spokojena a ráda se pustím do případně dalšího kousku z pera již dávno ne toho snowboarďáka :D

katerina6763
11.09.2022 3 z 5

Taková víkendová oddychovka... Hezky napsáno, dobře se kniha četla. Příběh sice nebyl nějak extra zajímavý, ovšem i přesto předčil mé očekávání.

PetraBery
11.09.2022 3 z 5

Od knihy jsem příliš velká očekávání neměla, četla jsem spíše ze zvědavosti. A nebylo to na prvotinu špatné, oba hrdinové měli dost naloženo, jejich internetová setkání byla příjemným zpestřením plynoucích osudů i návratů do minulosti.

Njangu
11.09.2022 4 z 5

Překvapení!!!! Už od vydání jsem měla chuť přečíst, ale protože jsem většinou z českých autorů zklamaná, tak jsem kolem téhle knížky chodila pořád dokola a sbírala odvahu. A nebylo to vůbec špatné na knižní prvotinu. Chtělo by to vysvětlit některé věci víc do hloubky, ale je to vcelku reálný příběh o hledání sama sebe a o životních ztrátách a o tom, jak se s nimi dokážeme vyrovnat. Bylo to fakt překvapivě dobrý. Tak třeba ještě něco napíše.

AlbionFoxyFox
09.09.2022 4 z 5

Normálně bych dala o hvězdu méně, ale na první knihu bylo čtení nečekaně příjemné. Byť mi příběh přišel nedotažený, byl čtivý a zaujal.

romika
08.09.2022 3 z 5

Přiznávám,že knihu jsem četla jen kvůli autorovi a lepší průměr,žádné velké téma,škoda že nebylo víc rozebráno dětství Veroniky a chování Gagy, Martinovy problémy dostali podle me víc prostoru. A některé obraty byly krkolomné,za každou cenu nacpat do jednoho souvětí oba dva přechodníky je zbytečné.

Tereziee
04.09.2022 4 z 5

Byla jsem hodně zvědavá, jaká tato kniha bude a byla jsem velmi mile překvapena. Příběh mě bavil a zhltla jsem ji za dva večery. Jirka Mádl umí hrát, ale i psát. Příběh se točí kolem dvou hrdinů, kteří mají každé své vlastní trable a snaží se svůj život nasměrovat tou správnou cestou. Celý příběh jste v napětí, jestli se Martin a Veronika nakonec potkají a jak vztah mezi nimi skončí. Pokud se autor pustí do něčeho dalšího, moc ráda si to přečtu.

JáraTym
30.08.2022 3 z 5

Řemeslně docela dobře napsaný román s chvílemi dosti poutavým příběhem, který je jako jízda v rychlém autě - na začátku nasednete a pak si jen užíváte tu jízdu, a na konci se vám možná ani nebude chtít vystoupit. Ovšem, v některých chvílích je kniha příliš vleklá a některé pasáže by bylo dobré zkrátit, ovšem i tak se jedná o knihu, kterou není úplně od věci si přečíst, protože Jirka Mádl psát umí (což už několikrát předvedl, ve formě filmových scénářů).

charlizee
28.08.2022 2 z 5

Přitažlivost planety Krypton mě minula přibližně o jednu galaxii.
Velmi brzy jsem pochopila, že jsem generačně jinde. I když - já vlastně nevím, na kterou generaci tenhle román cílí. Příběhem a myšlenkami je to pro puberťáky, hlavou mi několikrát probleskl odkaz Lenky Lanczové. Jen pro dnešní puberťáky může být matoucím prvkem prostředí xchatu, které je jim vzdálené asi jako slečně Marplové poklidný důchod.
(Mimochodem - Lenka Lanczová kdysi motiv xchatu v jednom ze svých románů také použila.)
Nedařilo se mi ani naladit na vlnu nostalgie, protože Mádlovu psaní chybí lehkost a nadhled.
Úplně nejvíc mi to připomínalo školní slohovky, ve kterých se student snaží učitelku ohromit množstvím použitých adjektiv, přirovnání a knižních obratů.
Jazykovou úroveň pak dokonale vystihuje perla “předklonit se dopředu”.

Já vám nevím. Všude se opěvují vážná témata, která Mádl v románu otevřel, ale opravdu je tohle všechno, co v literatuře hledáme? Stačí nám tak málo?
Mně ne.
Bohužel/bohudík si doplňte dle libosti.

Zzofinka
28.08.2022 5 z 5

Knížka se mi četla velmi dobře, těším se na další :-)

stesti.s.knihou
25.08.2022 4 z 5

Kniha Přitažlivost planety Krypton je totiž o Veronice a Martinovi, kteří se seznámí na xchatu. Jejich “vztah” je specifický díky domluvě, kterou spolu hned z kraje udělají - domluví se totiž, že se nikdy nepotkají. Možná i díky tomu jeden druhému sdílí ty nejniternější myšlenky, přání a pocity, o kterých nikdo jiný z jejich okolí neví. Ač má každý z nich život rozběhnutý jiným směrem, večer se s pravidelností setkávají ve své chatovací místnosti nazvané Planeta Krypton a navazují na předchozí konverzace, jako by nic jiného neexistovalo.
Při čtení knihy napjatě očekáváte, jakým směrem se vztah Veroniky a Martina posune, zda se i přes prvotní slib potkají a převedou psaní do reality, či zda jejich blízké přátelství zůstane na Planetě Krypton spolu s jejich opravdovými přáními a touhami.
A mně se to líbilo. A celkem dost. Ač mě z počátku zarazily lechtivé scény (vůbec jsem je nečekala), druhá část knihy už byla více citově a myšlenkově zaměřená. A ono to vlastně krásně dává smysl, jelikož děj knihy roste a dospívá spolu s jejími protagonisty.
Nestává se mi často, že bych si poznamenávala myšlenky z knih, ale u Planety Krypton se to, pro mě vlastně i překvapivě, stalo. Bylo to hezké, něžné, city a pocity nabité a klidně bych si knížku přečetla znovu.
Dávám 4,5/5 (půl hvězdičky dolů za pro mě možná lehce uspěchaný konec) a určitě se budu těšit i na další Jiřího knížky.

Heide
24.08.2022 3 z 5

Po knize Jiřího Mádla jsem sáhla ze zvědavosti, podobné knihy vůbec nečtu. Pokud mám hodnotit - styl psaní by mi vyhovoval, co se týká příběhu, něco tomu chybí. Celkově - dobrý první pokus, uvidíme jaká bude další kniha, pokud teda bude.

ivetdos
23.08.2022 4 z 5

Přestože jsem byla celkem skeptická, Jirka překvapil. Teď už vím, že není jen herec, ale i scénárista a v knize je to znát. Má cit pro psaní, bavili mě hlavní hrdinové Martin a Veronika, zajímaly mě jejich osudy. Do Mornštajnové nebo Dvořákové má Jirka Mádl ještě daleko, ale líbilo se mi to :)

Nebuďte krátkozrací jako já a na knihu mrkněte bez předsudků. Pokud máte rádi české autory, hledáte něco odpočinkového se zajímavými myšlenkami a nevadí vám občasné delší popisy, je to něco pro vás :)

Silwinka87
21.08.2022 4 z 5

Neměla jsem žádná velká očekávání, ale nakonec musím říct, že se mi knížka líbila. Nebylo to vůbec špatné, děj pěkně plynul a osudy Veroniky a Martina mě bavily. Bylo to takové ze života. Jestli Jirka ještě něco napíše, tak do toho jdu zase..:-)

kate9326
21.08.2022 2 z 5

Průměr...btw nevěděla jsem, co je x-chat...:-)))
možná až přehnaně emocionální na můj vkus, ale k vodě ok....

kikies
18.08.2022 3 z 5

Byla jsem zvědavá na Mádlovu prvotinu a musím říct, že mě mile překvapil. Příjemné dílko, ještě příjemnější vzpomínka na chatovací místnosti (nechť je jim země lehká). Je vidět, že jsme dospívali ve stejné době :D
Nebudu tvrdit, že je to super výtvor, ale určitě je to podařený pokus, dobrý začátek spisovatelské kariéry, na kterém lze stavět. Z toho kluka něco bude!

keny
18.08.2022 5 z 5

Čekala jsem něco ve stylu Dobrý proti severaku...že se konverzace bude odvíjet jen pomocí mailů. Nakonec je to trochu o něčem jiném. Je tam hodně bolesti, hodně ztrát, hodně smutku, zoufalství, ale je tam naděje, láska, víra. Moc hezká kniha

Lienilda
18.08.2022 5 z 5

S knihou a dějem jsem absolutně spokojená. Nemůžu jí asi ani nic vytknout. Prostě mi sedla a jestli Jirka Mádl ještě něco napíše, přečtu si to spíše než jiné současné české autory.

mia.com
16.08.2022 3 z 5

V prve rade musim podotknout, ze nejsem Madlova velka fanynka, ale zaroven mi nevadi nikde, takze jsem takovy spise neutralni pozorovatel. Na knize jde dosti videt, ze to je prvotina, ale rekla bych, ze by i mohl mit sanci psat dobre knizky. Za me tedy napad pribehu je super, je to celkem zajimave, vcetne postav a celkem casto me dej prekvapil. Zpracovani uz ale pokulhava. Styl psani mi moc nesedl, casto jsem se kvuli preskakovani deje ztracela, o co jde a kde jsme a jestli jsem neco neprosvihla. Hlavne na zacatku, kdy ctu o Veronice a Patrikovi a pak jde najednou nekam s Kubou? Trvalo mi, nez mi doslo, ze se vracime ve vzpominkach. Suma sumarum je to takovy fajn prumer, ale film by byl dle meho lepsi.

partnerské vztahy milostné romány dospívání

Autorovy knížky

Jiří Mádl