Přitažlivost planety Krypton

Přitažlivost planety Krypton https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493852/bmid_pritazlivost-planety-krypton-DFG-493852.jpg 4 422 422

Románový debut oblíbeného herce, scenáristy a režiséra. Neobvyklý vztah Martina a Veroniky trvá s přestávkami několik let. Oba mladí lidé si dopisují ve virtuálním prostoru zvaném Planeta Krypton. Jejich příběh lemují témata jako hledání domova, budící se sexualita, láska a složité rodinné vztahy. Odvážné vysvlékání dětských šatů a cesta k dospělosti jsou vzrušující, ale náročné procesy a Martinovi i Veronice je komplikují jizvy z minulosti. Dali si slib, že naživo se nikdy nepotkají. Dodrží ho?... celý text

Hani77
04.02.2023 4 z 5

Kniha se mi četla velice dobře. Na začátku jsem se sice nestačila divit, pak mě ta zápletka začala velice bavit, v polovině knihy přišla slabší část, pak se zase začal hezky rozvíjet příběh, ke konci přišel velký smutek a na závěr slzičky dojetí. A upřímně, v postavě Martina jsem pořád viděla i slyšela Jirku Mádla.

Mikik
02.02.2023 2 z 5

Tak mě bohužel příběh vůbec nenadchnul. Nic jsem od knihy nečekala, ale vůbec jsem se nezačetla a nevytvořila si k postavám žádný vztah. Kniha nakusuje opravdu vážná témata, ale že bych byla tímto příběhem něčím obohacena , to ne. Tak snad příště.

Gugu
24.01.2023 3 z 5

Takhle - asi jo, sice jsem to četla s přestávkami, ale dalo se to. Na druhou stranu jsem tak nějak očekávala víc, i když vlastně nevím, čeho nebo co víc. Na debut bych řekla, že docela dobrý. Ze začátku, jak už psal někdo níže, zbytečně moc erotiky, jakoby se dneska knížky bez toho nemohly obejít. Výsledný pocit spíš rozpačitý, ale třeba příští počin bude zase o něco lepší.

danazeskolky
29.12.2022 4 z 5

Bavilo mě to. Pravda, zpočátku jsem se trochu zarazila, té erotiky tam bylo na rozjezd docela dost. Ne, že bych byla puritán, jen mi to přišlo rychlé, nevěděla jsem nic o těch dvou, tak to kolem mě vyšumělo úplně naprázdno. Pak už se mi děj začal dostávat víc pod kůži. Bylo to poměrně smutné čtení, ale rozhodně nechyběla naděje a vůle postavit se osudu. Popsané Martinovy úzkosti působily opravdu věrohodně. A nechci se ani vžívat do pocitu Veroniky, když jí nebylo dovoleno (spoiler) projevovat lásku k synovi. Na prvotinu fakt dobrý. Ale možná že film by byl víc propracovaný.

Vevericka.eva
26.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Nešťastná dívka s těžkým dětstvím a příšernou matkou. Přetížený chlapec, který se snaží uniknout předčasné zodpovědnosti. Dva lidé, kteří se náhodou potkají na internetu a po mnoho let sdílí své životy online, až nakonec dojde na očekávaný happy end. Příběh je inspirován životem Jiřího Mádla, je čtivý, milý, prostě příjemná kniha.

cornetka
24.12.2022 5 z 5

Zajímavý příběh Veroniky a Martiny, jejichž vztah trvá s přestávkami několik let. Potkávají se ve virtuální světě, na své planetě Krypton. Navíc si dají slib, že se nikdy nepotkají. Ani jeden z nich nemá lehký život, táhnou si své stíny z minulosti a každý se s nimi vyrovnává po svým.
Nevěděla jsem, co od knihy čekat a jsem mile překvapena - bavily mě obě postavy a moc jsem jim oběma fandila. Takže o to víc mě potěšil konec.

AngeliS
17.11.2022 2 z 5

Pardon, ale ne! Druhá půlka knihy pro me už byla vyloženě utrpení. Při dočítáni už mi bylo skoro fyzicky zle, jak jsem věděla, že už se jen okrádám o čas. Doufala jsem, že to ještě nějak dopadne. Ale ne! Ve výsledku asi ani nechápu o čem to jako K… bylo?!?!?!? Jo o ničem. Nakousneme 100000 problémů, povrchně, vyplníme vatou a máme 300 stran. Jirku Mádla mám ráda, těšila jsem se, ale fuj! Už to nedělej! Raději filmy.
Teda! Ta knížka mě fakt vyotočila! Jaká to byla blbost! Konec fuj! Grc! Nikdy víc!

Dimas
08.11.2022 4 z 5

Příjemné překvapení.

marca_m
03.11.2022 3 z 5

Příjemná oddechová vztahovka. Příjemně mě překvapil celkem barvitý sloh, naopak děj byl banální a předvídatelný.

jaroiva
27.10.2022 3 z 5

Aha, ono to není sci-fi. Jednou začnu číst ty anotace! Po přepnutí svého očekávání na "románek" se mi začátek hodně líbil. Kdyby byla knížka rozdělená na dva díly, prvnímu dílu bych dala plný počet. Ale "druhý díl" mě nudil, vůbec nebavil. Takže tomu bych dala tak 2*. Čili suma sumárum střed.
Na podobné téma existují jiné knihy, mezi nimi i moje srdcovka Dobrý proti severáku, takže mám možná posunutá očekávání.
Ale jako prvotina dobrý, J. Mádla mám ráda, řekla bych, že to má v hlavě dobře srovnané, takže si myslím, že se od něj můžeme dočkat něčeho i lepšího.

Jana.machova5
23.10.2022 2 z 5

Kniha mě nenadchla. Příběh byl obyčejné nezáživné vypravování (místy uznávám napínavé). Moc mi nesedl styl psaní autora. Pořád se v ději přeskakovalo z Veroniky na Martina, z minulosti do současnosti. Dost trhavě a depresivně vyprávěný příběh dvou mladých lidí, kterým život udělil řádné rány. Uznávám, že má autor bohatou slovní zásobu a někdy poměrně komplikované vyjadřování, což v knize nebylo na škodu. Mně to nesedlo, ale věřím, že kniha si své čtenáře najde. Taky věřím tomu, že kdyby knihu napsal autor xy, prodá se pouhých pár set kusů a nestane se bestsellerem. Marketing dělá divy.

kotatkoz
15.10.2022 3 z 5

Bohužel mi tahle kniha nesedla tak, jak jsem od ní čekala (ach ta přehnaná očekávání). Četla se mi těžce, životy obou hrdinů mi přišly na míle daleko od mého (asi naštěstí), a tak jsem se s nimi nedokázala ztotožnit a sžít. Ale objektivně to žádná tragédie není a držím palce, ať případná další kniha už je jen a jen lepší :)

zuzmi39
12.10.2022 4 z 5

Ačkoliv jsem byla zpočátku trochu skeptická, tak mě tato autorova prvotina velice mile překvapila. Okouzlilo mě to, s jakým citem dokázal Mádl popsat jak prostředí, tak životy a pocity hlavních postav, které mi přišly naprosto uvěřitelné a skutečné. Osud se s nimi rozhodně nemazlil, přesto se ale nejedná o žádné těžké čtení. Celý příběh si pokojně plyne ve svém vlastním tempu bez žádné velké akce, což ovšem poskytuje čtenáři možnost poznat jeho protagonisty do hloubky a vytvořit si k nim pomyslné pouto. Knihu jsem přečetla jedním dechem a mrzelo mě, když jsem došla na její konec. Kdyby byli Martin s Veronikou skuteční, přála bych jim do budoucna jen to nejlepší, protože si to rozhodně zaslouží.

Luccinda
12.10.2022 4 z 5

Přiznám se, že jsem neměla příliš velká očekávání, napsat příběh plný těžkých životních zkušeností a bolestných rozhodnutí totiž není jen tak, ale byla jsem opravdu velmi mile překvapená, s jakou samozřejmostí se toho Jiří Mádl ve své románové prvotině zhostil.

Pokud vám je něco mezi 25 a 35 lety, je dost možné, že v některé části příběhu uvidíte sami sebe. Postavy tu řeší situace, do kterých se někdy dostal asi každý z nás, ale i ty, ve kterých bychom se nikdy ocitnout nechtěli. Najdete tu komplikované milostné i rodinné vztahy, téma dospívání a sexuality, mateřství, nebo psychické problémy a úzkost. Je to zkrátka příběh ze života, který se ale příjemně čte a zároveň ve vás nezanechá příliš hluboké šrámy.

Brunnetka
11.10.2022 2 z 5

Bohužel mě kniha absolutně nenadchla. Byť námět dobrý, tak mi přišla kniha bez děje, spíše popis než vyprávění. Do čtení jsem se musela doslova nutit a když už jsem knihu otevřela, tak jsem přejížděla očima po větách a nevnímala obsah.
Herce mám moc ráda, ale za mě by měl zůstat u filmu. Tohle se mu nepovedlo...

bigben
30.09.2022 4 z 5

Mile překvapená, vůbec jsem netušila, co můžu od této prvotiny čekat...příjemné čtení o mezilidských vztazích a hledání svého místa v životě...

Klára90
25.09.2022 5 z 5

Mě kniha nadchla. Byla taková něžná, smutná, plná osobních trápení a nezmírající naděje…je to krásná kniha. Oba hrdinové mi byli sympatičtí, i když Martin asi o něco více. Byla jsem zvědavá, jak jejich příběhy dopadnou, škoda, že se nerozlousklo úplně vše, ale o to opravdověji děj působí…ani v životě se některé záležitosti nedočkají řešení.

nela3812
20.09.2022 2 z 5

Kniha se zajímavým námětem, ale nešťastným zpracováním, kterou jsem přečetla za dvě odpoledne. Název knihy pravděpodobně velmi milně vyvolává pocit, že se jedná o sci-fi, ale bohužel tomu tak opravdu není. Čtivost se tomuto příběhu rozhodně nedá upřít, nicméně mi zde chybí nějaká větší akce, větší zvrat, který mi příběh otočil o 180°.

Po přečtení anotace jsem čekala mnohem častější a hlubší konverzace mezi hlavními hrdiny, kde budou zkoumat onu slibovanou sexualitu a problémy v rodině. Ve výsledku však ke konverzacím docházelo velmi nárazově a autor se spíše věnoval odděleným příběhům Martina a Veroniky, a jejich myšlenkám.

U obou postav mi chyběla jakákoliv energie, vášeň, nebo byť jen zlost. Podnětů tam bylo mnoho, ale žádný nevyvolal dynamičtější odezvy a tak se příběh nesl na velmi pohodové a často až depresivní vlně. Ano, život není pohádka, víme to všichni, ale našim hlavním hrdinům chybí hlubší emoce, které by čtenáře vtáhli do jejich situace a donutili ho s nimi soucítit. Osobně mám po přečtení pocit, jakoby si ti dva jen stěžovali a nechali se vláčet životem, ačkoliv mají příležitosti to změnit. Ale stejně jako pro mnoho dalších lidí, je pro ně snazší si stěžovat, než jít změně naproti.

Příběh má velký potenciál a několik zajímavých myšlenek. Díky autorovu velmi sympatickému stylu psaní se čte poměrně rychle, ale chybí mu něco, co by vás pohltilo natolik, abyste knihu nechtěli vůbec odložit. Líbil se mi námět seznámení přes Xchat a některé zajímavé životní události, které potkali Martina a Veroniku. Tímto to však končí. Celkové zpracování mě nenadchlo a příběh má za mě bohužel velké mezery a chybí mu napětí.

Na prvotinu to není vůbec špatné, ale do děje jsem příliš vztažena nebyla a byl příliš předvídatelný na to, abych se na knihu těšila každou volnou chvíli. Hodnotím proto 2/5

Ivaiva
14.09.2022 3 z 5

Patřím do generace, která xchat zažila. Z tohoto pohledu to bylo zajímavé zpracování lásky přes internet. Příběh mi však přišel takový předvídatelný. Hvězda nahoru za posledních 20 stran.

soukroma
14.09.2022 2 z 5

A já bláhová jsem se domnívala, že to bude sci-fi...

partnerské vztahy milostné romány dospívání

Autorovy knížky

Jiří Mádl