Přitažlivost planety Krypton

Přitažlivost planety Krypton https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/493852/bmid_pritazlivost-planety-krypton-DFG-493852.jpg 4 422 422

Románový debut oblíbeného herce, scenáristy a režiséra. Neobvyklý vztah Martina a Veroniky trvá s přestávkami několik let. Oba mladí lidé si dopisují ve virtuálním prostoru zvaném Planeta Krypton. Jejich příběh lemují témata jako hledání domova, budící se sexualita, láska a složité rodinné vztahy. Odvážné vysvlékání dětských šatů a cesta k dospělosti jsou vzrušující, ale náročné procesy a Martinovi i Veronice je komplikují jizvy z minulosti. Dali si slib, že naživo se nikdy nepotkají. Dodrží ho?... celý text

Gaboskaaa
06.07.2023 5 z 5

Autorova prvotina se mi velmi líbila. Způsobem zpracování, kdy díky dvěma dějovým linkám drží čtenáře v pozornosti a chtíči číst dál i styl psaní, který je velmi čtivý. Příběh možná jednodušší, ale díky autorově schopnosti psát vyznívá vcelku košatě. Za mě jedna z nejzajímavějších knih z letošní čtenářské výzvy.

fruitbueno
22.06.2023 4 z 5

Myslím, že je dobře, že jsem si dopředu o knize nic nezjišťovala, nečetla reakce na ni a mohla si text užít s čistým štítem. Pod tím, co se autorovi vyčítá, je přece jen poměrně hluboký příběh dvou postav, z nichž každá řeší vyrovnání s vlastní minulostí. To nemůže být nikdy bezbolestné, proto když se jejich osudy protnou, nezbývá než oběma fandit.

Mon.CouCou
14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Jirku jako herce a osobnost mám ráda, a tak získal moji zvídavost i ke knize. Přiznám se, že jsem čekala scifi, jak už název napovídal. Ale dostal se mi do rukou román se zajímavým námětem.
Martin a Veronika se totiž seznamují na xchatu a dohodnou se, že se nikdy nesetkají. Avšak! Vše je zde-jen v jejich komorní atmosféře, povoleno.
Trošku mě mrzelo, že textovky byly bez diakritiky, nicméně to dodalo jistý půvab.
Navíc příběh obou hlavních hrdinů byl rozdílný, což dodalo další šmrnc.
Od poloviny mě kniha bavila asi víc, Jirka zde otevřel hned několik témat, které vedou k zamyšlení. A konec knihy mě malinko "rozbil".

Ukázka z knihy:
Martin: Myslim na to, jak bych lezel pod perinou a jazykem kopiroval pomaly pohyby tvych prstu tam dole. Tvuj dotek by se doplnoval s mym. Stridal bych pozornost mezi tvoje prsty a kuzi mezi nohama, kterou hladis.
Martin: Pak bych nevydrzel a strcil jazyk i dovnitr.
Martin: Ruce bych si dal dlanema nahoru pod tvoje pulky a pevne je drzel. Hlavou bych ti zustaval mezi nohama. Druhou rukou bys mi mohla vjet do vlasu a ty by ti klouzaly mezi prstama pohybem moji hlavy, nad kterym bys ale zadnou kontrolu nemela.

Kniha je nabitá přátelstvím, romantikou, erotikou, i nečekanými zvraty. Asi nebude pro každého, ale i tak vyzdvihnu Jirkův počin a fandím nejen ve filmové branži, pane spisovateli! :-)

Dobby
10.06.2023 3 z 5

Začátek knihy mě skoro odradil od dalšího čtení. Nakonec mě premluvilo jen to,ze je to kniha Jirky Madla (kterého mám ráda) a dala jsem tomu ještě šanci. Mám ráda knihy, ve kterých se střídají příběhy hrdinů. Kniha se moc hezky čte. Za mě oddechové čtení s laskavým příběhem. Libily se mi některé myšlenky, co autor napsal. Např. že lidé mají tendence na internetu křičet kdo jsou! A to co nejdál a co nejvíce lidem, přestože adekvátní štěstí a pozornost nepřichází a nepřijde! Jak frustrujici! Duvod je jasny, protoze skutečné štěstí je takové,které bude moct člověk prožít! A takove stesti prožije jen minimum lidi!
Kniha mě vážně bavila a doufám, že Jirka Mádl ještě něco napíše;-)

1casper
03.06.2023 1 z 5

Ač dočtu všechno, tak tohle se nedalo, pro mě by to byla ztráta času. Zvládla jsem polovinu.
Byl to děsný pel mel a to jak v postavách, tak i v čase.

Kdybych měla někomu vyprávět, o čem kniha byla....tak vlastně o ničem.

helusa2
30.05.2023 5 z 5

Po počátečních rozpacích, že to asi není knížka pro mě, mě naprosto nadchla. Má hloubku, přesah, myšlenky Jsou tam hodně sluníčkové okamžiky, které asi nejsou reálné, ale já jsem taky takový naiva :-D
Od chvíle, kdy jsem viděla Na střeše, mi došlo, jak neskutečně talentovaný a všestranný Jirka Mádl je - že to rozhodně už dávno není rozjívený snowboarďák a má obrovský potenciál. Jirko, jen tak dál :-)

Denny456
25.05.2023 4 z 5

Myslím, že pan Mádl napsal velmi dobrou knihu. Akorát se bojím, že nebude úplně dobře přijata a některé reakce tady pro mě nejsou překvapivé.

On totiž skloubil několik žánrů. Trochu vážných věcí, trochu romantiky, trochu sexíku a trochu nestandardních řešení. A to si myslím, že bude problém. Většina čtenářů je totiž naladěna na něco z toho. Většina spisovatelů toto nemíchá, protože ví, že čtenáři to nechtějí. Mádl se toho nebál a myslím, že udělal dobře.

Mě kniha bavila a určitě ji doporučuji, akorát je potřeba se připravit na to, že dostanete něco jiného než je běžná produkce současných českých spisovatelů.

ZÓNA
19.05.2023 3 z 5

Přílišná jednoduchost příběhu sráží jeho vážnost, která je do osudů Veroniky a Martina nainstalována.
Jiří Mádl rozhodně psát umí, ale rezonuje ve mně málo z toho, co by mělo v takovémto druhu románu být. Více lásky, silných emocí a snaha o pozastavení příběhu v místech, kde je třeba dát odpočinout postavám a vmísit do příběhu potřebnou naléhavost děje a ne nadále zběsile spěchat k rozuzlení, které je koneckonců celkem snadno odhadnutelné již z názvu knihy.
Po přečtení knihy mám dojem, že pan Mádl napsal film. Mohl by v něm hrát i hlavní roli.
Přijde mi ovšem trochu laciný. Jak již jsem zmínil, téma knihy by si zasloužilo mnohem větší hloubku a vážnost. I některé dějové zvraty jsou těžko stravitelné a působí někdy i přehnaně pateticky. V určitých fázích příběhu by měl být Mádl více něžný a poetický. Naopak strohost a ukvapenost hrají prim.
Román plný překotného děje, obsahově zajímavý, nicméně bez většího důrazu na bohatší výraz.
Chyběly mi barvy. Jakoby pan Mádl psal černobíle...

kanitsuj
15.05.2023 4 z 5

Zprvu jsem měla trochu problém s orientací, kdo je kdo a i po hlubším začtení mi nevyhovovalo přeskakování mezi mluvčími a místy děje. Příběh se mne nedotýkal, protože jsem naštěstí nikdy nemusela řešit problémy hlavních hrdinů a mnohé jejich myšlenkové pochody mi byly velmi vzdálené. Překvapilo mne však, že kniha je napsána velmi citlivě a s velkým porozuměním. Autor mne zaujal už svými filmy a kniha rozhodně potvrzuje jeho talent pro psaní.

Ristridin
24.04.2023 5 z 5

Nejedná se o knihu, která by přepisovala dějiny (a možná bych dal normálně spíše 4 hvězdičky), ale musím hodnotit to, že se jedná o debut Jiřího Mádla, který mě velice překvapil svým způsobem uvažování a jak to dokáže lidsky a čtivě přenést na papír. Děj nebyl vůbec lascivní, zajímavě podané téma navazování vztahů. Vše v minulosti má nějaký vliv na naši budoucnost. Buďme na sebe co nejvíce hodní.
Velmi příjemné čtení s hezkými myšlenkami. Pokud Mádl nevyčerpal všechen střelný prach hned první knihou, mohl by z něj být velice dobrý netuctový spisovatel. Tleskám.

klára1230
21.04.2023

Nechápu, o čem se tady basní. Já to nezvládla dočíst a to dočtu téměř vše.

Glivuska
14.04.2023 5 z 5

Super Mádlova prvotina.. když jsem četla začátek, řekla jsem si, ježiš, o čem to bude.. bude to vůbec pro mě.. pak se samozřejmě ukázalo, že to nebude celý jen 'o tom' :) hezkej nápad, povedený zpracování, četla se sama. Doporučuju si naordinovat na odpočinek :)

ještěrka38
06.04.2023 3 z 5

Takový jako běžný příběh, jaké v poslední době píši. Nic co nadchne, ale ani neurazí. Každopádně pan Mádl by se měl držet spíš herectví a režii.. V příběhu jsem docela ztrácela a ta Itálie byla úplně o ničem, zbytečná část knihy..

0450
01.04.2023 5 z 5

Kniha mě velmi mile překvapila, velmi povedená a čtivá

sidonka
29.03.2023 3 z 5

Byly chvíle, kdy jsem chtěla knihu odložit, protože mi ten příběh přišel dost ujetý, ale nakonec jsem dočetla a ta poslední třetina knihy už se dala

ibs
23.03.2023 4 z 5

Madl vazne prekvapil. Dostala som sa k nej uplne nahodou, vravim si - zo zaujimavosti - skusim trochu z nej precitat, co je to za literarny pocin. Zaciatok knohy je na urovni pubertalneho vylevu, az prilis sexu v online chate, zrazu sa vsak vela vysvetli a uz sa to vyborne zamotava, deje sa prelinaju, sucasnost a minulost, on a ona, ale ten styl - ten styl ubieha rychlo a cita sa skvele. Vsetko ostava otvorene, maloco Madl napise priamo, pri citani ide hlava na 100 percent. O tom romany predsa su - premyslat o pribehu. Mozno trochu prilis vsetkeho a primalo ineho, rozumiem vsetkym komentom predo mnou, ale aj tak to bolo na par miestach az vynikajuce citanie. Minochodom, velmi to stylom pisania pripomina Sally Rooney - Normalni ludia alebo Osamelost prvocisel.

Anna 13
12.03.2023 5 z 5

Jiří Mádl je hvězda. A touto knihou dokazuje, že nejen herecká, scénáristická a režisérská, ale že září i na poli české literatury. A to tak razantně, že nevěříte, že je tato kniha jeho prvotinou a bez mrknutí oka byste ho zařadili k nejpopulárnějším českým autorům, co se kvality textu týče.

Nadchnul mě od prvních stránek. A nutno říct, že jsem to nečekala. Vždycky jsem ho měla ráda ve filmech, proto jsem si neodpustila poznat jeho literární dílo. Neměla jsem však velká očekávání, což bylo hloupé, když scénář k filmu Pojedeme k moři, považuji za to nejlepší, co se tady za poslední roky pro děti natočilo.

Přitažlivost Planety Krypton je knihou, kterou jsem si pro nedostatek času vychutnávala sice dlouhé dva týdny, ale pokaždé jsem se k návratu do děje strašně těšila. Milovala jsem postavy, které byly hmotné a propsané emocemi, fascinovaly mě zápletky, jež jsem dosud v žádné jiné knize neobjevila.

Kniha má souvětí, která blaží na duši. Má v sobě krajinu, do níž se toužíte vpít. Má vzduch, stránky naplněné tím, co vám rozbuší srdce a zůstane to ve vás ještě dlouhé týdny doznívat.

Obdivuji Jiřího Mádla. Jsem fascinovaná tím, co se v něm odehrává a co dokáže přenést na papír tak dobře, že se vám zdá nemožné, aby měl jeden muž tolik rozličných talentů. Doufám, že Česku ze sebe ještě hodně dá. Ať už jakýmkoliv způsobem. Jeho umění je prostě... uměním.

Děkuji za Veroniku a Martina, pane spisovateli.

petulkapeta
05.03.2023 4 z 5

,,Možná jsme víc tím, čím ze srdce toužíme bejt, než tím, co nám svět z různých důvodů bejt nedovoluje."
Příběh Veroniky a Martina začal v internetovém světě a na jejich planetě Krypton žili jen oni dva, než došlo k setkání a naslednem skoku v čase...jsem ráda, že se nakonec potkali a jejich životy pokračovali vzájemně.

cukrovka
19.02.2023 4 z 5

Zajímavý příběh. Nejdříve jsem měla problém se střídáním vyprávějících a časových linek. Postupně jsem se ale začetla a ke konci už nemohla knihu odložit.

Bramborak81
12.02.2023 3 z 5

Byla jsem zvědavá na autorovu prvotinu. Četla se velmi dobře. Nečetla jsem si předem recenze ani anotaci, a tak mě trochu překvapil žánr, který jsem úplně dle názvu nečekala. O hvězdičku víc bych dala, kdyby se neřešilo tolik témat najednou a bylo více prostoru věnováno prokreslení hlavních postav.

partnerské vztahy milostné romány dospívání

Autorovy knížky

Jiří Mádl