Zátiší

Zátiší https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195276/bmid_zatisi-GQx-195276.png 4 858 278

Vražda a útulný kanadský venkov, kde se lidé doma ani nezamykají, to nejde příliš dohromady. Tím spíš, že se obětí stala vážená stará dáma a k násilné smrti došlo v lese, navíc překvapivým způsobem. Armand Gamache, vrchní inspektor quebecké Sureté, který je k případu přivolán, však moc dobře ví, že i ta nejidyličtější místa na zemi mívají svá nebezpečná tajemství. „Na vraždě je zvláštní, že bývá spáchaná často desítky let předtím, než k ní skutečně dojde,“ říká gurmán Gamache a čtenáře čeká vskutku vybraná literární hostina. V pravém i přeneseném slova smyslu. „Hvězdný debut“ – tak označili v Kirkus Reviews tuto detektivku, úvodní z dnes již devítidílné série vycházející ve 20 zemích, mnohonásobně oceněné (Agatha Award, Edgar Award, Barry Award, Anthony Award) a pravidelně zařazované mezi top tituly roku (New York Times, Publishers Weekly, People Magazine, Amazon). A časopis Booklist dodává: „Knižní klenot…“... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Still Life , 2005

kopeceli
20.07.2022 4 z 5

Pennyová umí vyprávět. Kniha není drastická, je tu pouze skutek a potom pozorování poklidného života zajímavé vesnice. A já obdivuju, jak je autorka tak šikovná, protože jsem se nenudila, ačkoliv vrah byl jeden ze dvou, které jsem tipovala. To by mě zajímalo, jestli v dalším díle rozvine motiv jedné komplikované agentky...

petunkav
18.07.2022 4 z 5

Klidná zamotaná detektivka.
Starší pohodoví lidé, kteří si žijí své běžné životy.... Příjemné letní čtení.

lenkaabooks
14.07.2022 4 z 5

Po morbidním ale skvělém Ch. Carterovi jsem zkusila poněkud poklidnější detektivku. A jo, bylo to fajn. Gamache je sympaťák, sem tam jsem se i uchechtla, vraha jsem klasicky neuhodla. Lákalo by mě znát obyvatele vesničky a hledat je vykreslené. Teď si dám pauzu a pak hurá zpátky ke Třem borovicím :-)

netopýrek1985
30.06.2022 4 z 5

Jj něco jiného taková klasika. Mě se líbila taková oddechovka po těch krvácích co mám ráda. Půjdu do dalšího dílu

AlexandraBane
29.06.2022 2 z 5

Jediné co na tom stálo za to byla obálka. Ta je fakt nádherná. Jinak to bylo moc roztahaný a moc okecávání kolem. Chvilkami mě to až nudilo.

zp87
06.06.2022

Nehodnotím, nedočetla jsem, nebavilo mě to. Prokousala jsem se téměř do poloviny, musela pokládat jinými knihami, nutit se do čtení. Snad můj komentář pomůže nějakému rozhodujícímu se čtenáři, uvažujícímu nad koupí. Máte radši pomalé vycházkové tempo detektivky? Jednu nenápadnou vraždu? Obšírné popisy? Rozbor mentality obyvatel jedné vesničky? Klasického vyšetřovatele typu 'něco mezi Barnabym a Sherlockem'? Pak je to čtení pro vás. A jako bonus nádherná obálka.

Já jsem fanynka Chrise Cartera (pokud jde o thillery), takže i detektivky mám ráda svižnější, drsnější. Po Carterovi Graham Masterton, Angela Marsons, James Carol, Daniel Cole, teď mě překvapil Bernard Aichner.
Zátiší bylo rozvláčné, upovídané... Někdo zde trefně přirovnal Gamacheovy případy k 'Vraždám v Midsomeru', bingo.
Nalákala mě obálka... ale dál - pro mě nuda. Já to radši drsnější.

Palus
14.04.2022 2 z 5

Jako uff, konečně jsem tuto knihu dočetla...není špatná, ale za mě pomalá a "omáčkoidní"

85098211
11.03.2022 5 z 5

(možné spoilery)
Mám opravdu obrovskou radost, že se mi podařilo knihy z této řady sehnat - aspoň ;-) jako audio v němčině v nezkrácené verzi! Pokukovala jsem po nich totiž už docela dlouho (tištěné knihy vzhledem ke svému hodně špatnému zraku posledních několik let bohužel již číst nemohu) a nyní se zadařilo :-). Nejdřív jsem si musela chvíli zvykat na poněkud pomalejší tempo vyprávění a také se obeznámit s jednotlivými postavami. Inspektora Gamache jsem si ale oblíbila hned na první dobrou, zato Yvette Nicholová mě nenadchla ani náhodou - a nedokázal to zachránit ani její otec z Československa ;-). Hned na začátku knihy je nalezena mrtvola oblíbené místní učitelky Jane Nealové a okamžitě je jasné, že nezemřela přirozenou smrtí, ale byla zavražděna. Přestože by její smrt možná mohla být i nehoda? Čtenář si s tím ovšem lámat hlavu nemusí, na to je tu Armand Gamache, který z důvodu vyšetřování extra dorazí z Quebecku ;-). A pátrání po všech okolnostech výše zmíněného činu se rozbíhá na plné obrátky :-). Podezřelých je hned několik a není vůbec jednoduché vypátrat, kdo je pravým viníkem. Po několika zvratech, kdy jsem fakt věřila, že by to mohl být absolutně kdokoliv ze zúčastněných, autorka na závěr ponechává už jen jednu jedinou možnou osobu. A to takovou, do které by to asi nikdo neřekl ;-). Co s tím má společného obraz, který namalovala Jane Nealová a který je vodítkem k úspěšnému vyřešení její vraždy, prozrazovat nebudu ;-). Knihu si přečtěte sami a uvidíte... Já jsem dlouho ve svém hodnocení váhala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami a nakonec se přikláním k vyššímu počtu - stejně jako Lessana v komentáři níže :-). Kniha je totiž výborně napsaná a neskutečně čtivá. A já se brzy do vesničky Three Pines moc ráda vrátím :-).

VendulaB
09.03.2022 4 z 5

Žádné velké nadšení se nekoná. Kniha nebyla špatná, ale byla hodně rozvláčná. Kdyby byl příběh zhuštěn na polovinu, dost by to knize prospělo. Každopádně jde o začátek série a autorce dám určitě ještě šanci.

JankaV80
20.02.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybrala jen kvůli autorce. Do výzvy 2022 jsem hledala spisovatelku o 22 let starší, než jsem já. Detektivky mám ráda, tak jsem si řekla, proč to nezkusit.
No a jak už tu někdo napsal, jedná o poklidnou nenáročnou detektivku, jejíž děj, na můj vkus, plyne pomalu, poklidně, žádné rychle zvraty, všechno vychází z přemýšlivého a rozvážného tónu inspektora Gamache ... prostě detektivka, která člověka neurazí, ale ani příliš nenadchne (děj se čte dobře, ale kniha mohla mít prostě rychlejší tempo).

Lessana
25.01.2022 5 z 5

Splnil sa mi sen a mám knihy L. Pennyovej vlastné. Môžem ich teda začať čítať po poradí a vzťahy medzi postavami vnímať od ich vzniku.
Po 2. prečítaní Zátišia pridávam jednu hviezdu v hodnotení, teda do plného počtu.
Autorka začala svoju sériu predstavením vrchného inšpektora Gamachea ako vľúdneho, múdreho, láskavého, rozvážneho pána s výborným pozorovacím talentom. Beauvoira, ktorý k nemu vzhliada a pomáha mu. Agentku Nicholovú (autorka má zrejme československých predkov, prečo by tu inak dala túto zmienku?) ako spupnú a pyšnú, nepolepšiteľnú osobu, ktorej máte chuť prehovoriť do duše. Lacosteovú ako odvážnu, spoľahlivú pracantku. No a samozrejme postavy a postavičky (Gabri, Olivier, Ruth, Myrna, Clara, Peter, Ben...) z Three Pines, kúzelnej, zabudnutej dedinky na konci sveta. Všetko bytosti z mäsa a kostí, žiadne výsostne literárne postavy. Bytosti so svojimi radosťami, ale i traumami, viac či menej vysporiadanými, čoho dôsledkom je aj vražda Jane Nealovej, maliarky "v utajení".
Baví ma sledovať riešenie tejto udalosti, no najmä vnímať to celé z pohľadu jednotlivých postáv, tak je to totiž majstrovsky napísané.
Detektívky L. Pennyovej sú pre toto všetko vlastne jedinými detektívkami, ku ktorým sa rada vraciam opakovane. Teda okrem Doylových, ktoré sú mojou srdcovkou rovnako.

janastok
22.01.2022 4 z 5

Poklidná detektivka z idylické, ztracené vesničky Three Pines, její pitoreskní obyvatelé a sympatický vyšetřovatel. To mě baví.

mi-380
16.01.2022 4 z 5

Tradiční starosvětské obyčeje obyvatel malé komunity, poklidné dýchánky s lehkou konverzací. Kontroverzní obraz, lovecká vášeň, vražda. Řeší v Quebecku inspektor Gamache, kombinace Toma Barnabyho a slečny Marplové, po francouzsku, s nezbytnou anglickou asistencí, zatímco agentka českého původu nevyzpytatelně oživuje atmosféru jako štika mezi kapry. Překvapila mě upovídanost a nečekané skoky časem i prostorem, takže četba trochu drhla. Doufám, že druhý případ budu hodnotit výš.
70 % (zatím 650 hodnocení s průměrem 80 %).

Niu
11.01.2022 5 z 5

Jako bych se ocitla ve společnosti Poirota, Barnabyho, Marplové a Holmese :o) Nečetla jsem si anotaci, takže jsem nevěděla do čeho jdu. Na začátku mi chvilku trvalo, než jsem přišla stylu psaní na chuť, a co bych malinko vytkla byly dlouhé kapitoly. Ale jakooo pecka :o) V roce, ve kterém vyšla kniha v originále, jsme si mohli nechat zdát o současných celkem krvavých a temných detektivkách. Tohle bylo takové detektivní pohlazení. Na začátku jsem měla svého favorita. Jak jsem četla, tak jsem jen vrtěla hlavou a fňukala, že pokud to nebude ta osoba, tak já fakt nevííííím :o) Ale jo, trefa. Gamache a jeho tým jsou suprovní, trefné poznámky, to se mi líbí. Nesympatická mi byla Nicholová (snad to píšu správně) - u ní mne nejvíc pobavilo její vnímání vzkazu na zrcadle. Líbily se mi záležitosti ohledně střílení lukem a pak i to malování. Stejně mi ten obraz pořád víří v hlavě, co na něm bylo. V Poděkování byl od autorky v samém závěru jistý úryvek, který mě celkem zasáhl - to je holt etapa života, asi si tím projde každý.

veronika6239
03.01.2022 4 z 5

Poklidná nenáročná detektivka... Neurazí, ale ani příliš nenadchne. Děj lehce plyne, dobře se čte.

rilajaan
31.12.2021 4 z 5

Poklidná detektivka, příjemné čtení, krásně vykreslené postavy i osudy.

Petras_ka
05.12.2021 3 z 5

Prostredie kanadského vidieka má niečo do seba, na jesenné čítanie sa mi veľmi hodilo. Je to oddychová, pokojne plynúca kniha, bez násilností a litrov krvi. Zaradila by som ju medzi lepší priemer, ale určite raz skúsim nejaký ďalší diel. Možno prekvapí.

Pavlnka
20.11.2021 4 z 5

Klasická poklidná detektivka z anglického venkova. Komisař mi byl sympatický svým nadhledem a nová kolegyně pěkně protivná. Jsem zvědavá, jak se budou postavy vyvíjet dále.

Han-nah
15.11.2021 4 z 5

Kniha je ze začátku taková rozvláčná, asi abychom se v klidu a postupně seznamovali s postavami. Název "Zátiší" je zavádějící. Je to krásná kanadská vesnice, která si žije svým poklidným životem. Všichni se navzájem znají a vidí druhému tzv. do kuchyně. Nebo to jsou lidé, kteří žijí tzv. v "Zátiší", nedělají sami nic a čekají, co jim život přinese.
Hladinu poklidného života rozčeří zpráva, že v lese byla nalezena oblíbená obyvatelka Jane.
Její násilnou smrt přijede vyšetřovat vrchní inspektor Armand Gamache se svým týmem. Tento poklidný muž zapadne mezi obyvatele a vy s ním. S jeho klidem se podílíte na vyšetřování vraždy, ale hlavně více poznáváte obyvatele. Až na závěr se dovíme, jak pomůže při vyšetřování a jaké tajemství vydá obraz "Jarmareční neděle".
Líbily se mi různé citace i úryvky z poezie. Těším se na další vyšetřování.

yellow
21.10.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl, ale pak se příběh četl poměrně dobře. Jen mě občas štvalo, jak skoky mezi jednotlivými postavami nebyly nijak oddělené. Ale možná to bylo jen tím, že jsem měla ebook