Vražedný chlad

Vražedný chlad https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208793/bmid_pripady-vrchniho-inspektora-gamache-pHc-208793.jpg 4 608 184

Ve Three Pines se zase vraždí. A dokonce o Vánocích. Tentokrát se obětí stala zlá, sobecká, panovačná CC de Poitiers, která si v malebné kanadské vísce koupila „prokletý dům“. Zdá se, že její smrti nelituje vůbec nikdo včetně nejbližší rodiny a že důvod zabít ji měl tady snad každý. Navíc pachatel zvolil naprosto originální způsob vraždy – tak rafinovaný, že dokázal pořádně zamotat hlavu nejen místní policii, ale i vrchnímu inspektorovi Armandu Gamachovi z quebecké Sureté. Gamache však má oproti ostatním jednu velkou výhodu – dobře ví, že aby našel vraha, musí ho nejdřív pochopit. „Vražda je hluboce lidská věc, a to se týká jak zavražděného, tak i vraha.“ Druhá kniha detektivní řady z pera kanadské spisovatelky Louise Pennyové vynesla autorce prestižní cenu Agatha Award za nejlepší klasický kriminální román roku – a jejímu hlavnímu hrdinovi přirovnání k legendám: svéráznému Columbovi či jedinečnému Herculu Poirotovi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

A Fatal Grace (Dead Cold) , 2007

KudrnatáHolka
07.03.2019 5 z 5

Bohatý jazyk, inteligentně vykreslené postavy, poeticky a pro mě i sugestivně popsaná drsná krása přírody a do toho sem tam prosté lidské postřehy, kterým jsem se musela smát nahlas. Autorka dokonale stupňuje napětí, takže prostě musíte číst dál a dál. Inspektor Gamache je znalcem lidských povah. Většinou mu to vychází, proto jsem zvědavá, jak se to bude dál vyvíjet s agentkou Nicholovou. Jinými slovy - určitě to nebylo moje poslední setkání s obyvateli Three Pines a bezva týmem ze Sûreté.

Šungitka
25.02.2019 5 z 5

Jsem opět okouzlena. Ale musela jsem si zpracovat, že to nemůžu brát jako klasickou detektivku, kde všechno musí být naprosto logické. Pro mě je tady vražda jako příležitost nahlédat do nejskrytějšího nitra všech zůčastněných.
Vesničku Tři borovice vnímám jako kouzelné místo, kde základ tvoří náves, obchůdek, bistro, pekárna, domky Clary a Petera, Ruth a dalších, ale ostatní je tak trochu mimo "prostor a čas". Mění se to podle potřeby příběhu. Zrovna tak složení obyvatel. Stabilní jádro zůstává, ostatní se přizpůsobuje příběhu.
A jak inspektor Gamache často upozoňuje - není to jen o pátrání po stopách viditelných, ale hlavně o pátrání v nitru člověka. V tom nejskrytějším místě - v naší třinácté komnatě.
Pro mě jsou knížky paní Penny velmi inspirativní. Jejej, kolikrát se mi stane, že je tam vyřčena nějaká moje myšlenka (až se zastydím)... Nebo si řeknu - a co já v takovéhle situaci?... A jindy mě tak rozesměje její jemný, ale trefný humor, že běžím za manželem, abych mu to hned přečetla.
Prostě miluji Gamacheho a moc za něj paní Penny děkuji.

katallinka
22.02.2019 4 z 5

Pro mě trošku slabší než první díl. Děj byl rozhodně zajímavý. Bohužel jsem se nemohla začíst a ani konec jsem neměla potřebu přečíst najednou.

micha-ella
31.01.2019 2 z 5

Prokousávala jsem se tím asi do poloviny, ne a ne se začíst. Divní lidé, divné dialogy, divné vztahy, sem tam odkaz na minulost. Autorku jsem neznala a až pozdě jsem zjistila, že čtu volné pokračování její předchozí knihy. Tak jsem Vražedný chlad chladně odložila.

Gizelaa
03.01.2019 5 z 5

Hezké čtení, klídeček a pohoda, žádné krutosti a krvavé nechutnosti.

katerina5544
01.01.2019 5 z 5

Bavila mě. Klasická detektivka bez potoků krve. Půjdu na další díl.

Peti081
01.01.2019 3 z 5

Hezké čtení na které jsem se po předešlé knize autorky těšila.

wooloong
25.12.2018 3 z 5

Asi si neodpustím trochu toho spoilování, takže varuji předem. Toto je má třetí kniha autorky (po Zátiší a Nejkrutějším měsíci) a pomalu si zvykám na starosvětskou vesničku plnou soudržných lidí. Oblíbila jsem si chaotickou a intuitivní Claru, drsnou sarkastickou Ruth i dvojici Oliver a Gabri, který si rád vyměňuje s Ruth ostré humorné šťouchance, i další. Skoro by mi povídání o těch lidech stačilo. Autorka si ovšem již potřetí vybrala tuto malebnou kanadskou vísku jako kulisu vraždy (detektivky jsou v kursu, tak proč ne), a tady docela narážím.

Zatímco postavy a jejich příběhy jsou pestré, plastické a zábavné, vražda jako by tam byla vložena navíc. V každém díle se nad rámec obvyklých postav objeví pár nových (usedlíků, o nichž ještě nebyla řeč nebo lidí odjinud) a hned začne čtenář přemýšlet, kdo z nich bude obětí, kdo vrahem, a ke komu povede falešná stopa.

Způsob vraždy byl tentokrát vymyšlen obzvlášť krkolomně a nepravděpodobně a úspěšnost závisela na mnoha aspektech - nikdo si nevšimne oranžových kabelů na sněhu, oběť si sundá rukavice, srovná židli v přesně danou chvíli, kdy bude pozornost diváků odvedena na hřiště, bude stát v kaluži nemrznoucí kapaliny, bude mít konkrétní boty (mimochodem, aby se opravdu uzavřel elektrický obvod se smrtícím proudem, musely by být ty kovové drápy nejenom na podrážkách, ale musely by ústit i dovnitř bot, aby jeho průchodu nebránila gumová podrážka, která má velký odpor). Je mi jasné, že konečné nalezení pachatele mělo čtenáře šokovat, ale bylo to opět jenom takové divné a nepravděpodobné.

I ta první vražda byla taková podivná. Kde se vůbec odehrála? Podle všeho před obchodním domem na ulici. A to si nikdo nevšiml, že k ní došlo? A odkud se El dozvěděla, že Clara skvěle maluje? To nám jaksi taky nakonec nikdo nesdělil. Bylo by to hezké i proto, že o Claře a jejím obraze je vlastně velká část třetího dílu.

Také mám trochu problém s policejním týmem. Gamache je celkem prima i jeho žena (evokují mi Maigreta s manželkou), ale co si mám myslet o Nicholové? Zřejmě ji Gamache časem napraví, protože je to správňák, co rád pomáhá looserům, ale nedokážu si představit, jak to provede, udělat z téhle slepice něco stravitelného. A ometání kolem Arnotova případu si mohla autorka úplně odpustit a s Nicholovou a Lemieuxem se vypořádat jinak.

Jsem v rozpacích. Líbí se mi Three Pines, její malebnost, hromady sněhu i třeskutý mráz, její obyvatelé, kteří mi přirostli k srdci, ale ty vraždy mi tam prostě nepasují. Jsou takové rozpačité, nedotažené a neumětelské.

Alizon
15.12.2018 4 z 5

Pokud máte rádi takové ty "starosvetske detektivky", je toto kniha pro Vás. Já jsem spokojená. Malebná vesnička, Vánoce, žádné potoky krve... a přesto pod povrchem tam to napětí celou dobu je. Vraha jsem sice také tipla správně, ale nevadilo to. Po dvou náročnějších knihách jsem potřebovala něco "lehčího" a toto bylo pro zimní večery ideální.

Marejka
12.12.2018 5 z 5

Druhý díl vrchního inspektora Gamache... mně se kniha líbila. Mám ráda, když v následující knize je odkaz na předchozí, když se v příběhu objevují "staré známé postavy". Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, kdo vraždil, možností bylo několik. Prima čtení pro dlouhé zimní večery.

Marika Vanova
02.12.2018 5 z 5

Opět musím dát plný počet. Je zajímavé, že i když jsem to nemohla přečíst na jeden zátah, tak přesto se mi to moc líbilo. Je to poklidné čtení, ale i tak se v tom táhne lehké napětí a stále se ptáte, kdo to byl? A přitom?
No, tak zase někdy příště, inspektore Gamachi, budu se těšit.

items
09.11.2018 4 z 5

Utekajte do obchodu, nakúpte croissanty, javorový sirup, veľa javorového sirupu a pustite sa do čítania!

Devil-Ivet
02.11.2018 3 z 5

Trochu lepší než Zátiší, ale ne o moc. Kniha mohla mít o něco méně stránek a vraha jsem odhalila brzo. Na druhou stranu jsem se rychleji začetla, protože jsem s Three Pines byla seznámena, takže jsem nemusela tápat, kdo je kdo.

witko
23.10.2018 3 z 5

Nějak mi moc nesedl pomalý a rozvláčný děj. Pochopil bych motiv, ale nějak se nedokáži vnitřně smířit s tím, kdo je pachatel.

faraonka
20.10.2018

Docela dobré.

SBH
07.10.2018 2 z 5

Začnu chválou. Kniha je napsaná opravdu krásným a bohatým jazykem a Lenka Uhlířová dostává za překlad palec nahoru. Dokonale vystavěná detektivka ve stylu A. Christie, sbírání důkazů, logické konstrukce, psychologie pachatele, žádné zběsilé honičky a střílečky. Byť byl způsob vraždy opravdu obskurní, všechno do sebe smysluplně zapadalo.
Přesto moje hodnocení nedosahuje pěti hvězd ani omylem. Pachatele jsem odhalila už v půlce knihy. Autorka téměř všechny svoje postavy nenávidí, jediným kladným superhrdinou je Gamache, čímž se stává poněkud plochým. Všichni se tak SRDEČNĚ přátelili, ale když šlo do tuhého, zalezli do ulity a nechali oběti napospas predátorům. Boční linie příběhu zůstaly tak nějak ošklivě nakousnuté a nedořešené. Nejistota ovšem není sexy v žádném oboru.
Přečetla jsem jedním dechem, ale nadšení se nedostavilo. Cíleně po dalších knihách autorky určitě pátrat nebudu.

Kalina
12.08.2018 4 z 5

Po poněkud, pro mne, pomalém a dlouhém úvodu se příběh stane zajímavým a poutavým. Určitě budu pokračovat ve čtení celé série.

petrarka72
04.08.2018 5 z 5

O matkách a dcerách, emocích potlačovaných a sdílených, soucitu a vzájemnosti - a hlavně o inspektorovi, který lidem rozumí, a přesto je miluje a považuje v podstatě za dobré... Navíc ta kniha je plná metafor, více či méně rafinovaných - neuvěřitelné u detektivky.

putpuda
01.08.2018 4 z 5

Taková příjemná detektivka, krapítek lepší než Zátiší. Určitě se pustím do dalších dílů....jen si dám pauzičku :D

Heluše852
07.07.2018 5 z 5

Další skvělá knížka z řady detektivek s inspektorem Gamachem