Chlorid sodný

Chlorid sodný https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487634/bmid_chlorid-sodny-UVF-487634.jpeg 4 683 154

Případy oddělení Q série

< 9. díl

Carl Mørck a oddělení Q se vrací s již devátým případem. Šéf oddělení vražd Marcus Jacobsen se setkává se svým nejlepším vyšetřovatelem Carlem Mørckem nad případem, který na něj hluboce zapůsobil. Zaměstnancům oddělení Q začne růst pod rukama nepříjemná spleť případů. Zvláštní úkol donutí Carla, Asada, Rose a Gordona, aby se semkli pevně dohromady. Poté co se oddělení Q ponoří do vyšetřování úmrtí výrazných osobností, která byla zatím považována za sebevraždy nebo neštěstí, odhalí v nich daleko horší vzorec jednání a vše nasvědčuje tomu, že zanedlouho zemře další člověk. Aby zabránili kruté smrti, pustí se v obtížné době proticovidových opatření s typickou dávkou humoru a soudržnosti do zavilého boje o čas. Jenže mezitím se z Carlovy minulosti jako had, který konečně zavětřil svou kořist, vynoří docela jiný případ.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Natrium chlorid , 2021

dRaco
07.08.2023 4 z 5

V předchozích dílech docházel velbloudovi dost dech, jak by řekl Asad. Chlorid je určitě posun směrem vzhůru, nicméně kvalitám prvních čtyř knih, především pak Vzkazu v láhvi a Složky 64, nesahá ani po pupek. Téma sice otřepané, ale zajímavě zpracované. Chemie v týmu fungovala dobře a postranní linka taky šlapala, přesto mi čtení drhlo a až ke konci přešlo aspoň do klusu. Na další díl se ale těším byť upřímně asi více z nostalgie než zvědavosti.

mandari
23.07.2023 3 z 5

Tuto sérii mám moc ráda, ale tento díl mi přišel o dost slabší než předchozí. Konec ale nezklamal a těším se na další pokračování ;)

Dela111
15.07.2023 4 z 5

Mnohem lepší než předchozí díl, zápletka dobrá, ale z rozuzlení jsem trochu v rozpacích. K oddělení Q se dostane případ, který původně nebyl ani považovaný za vraždu, ale posléze se rozroste do obřích rozměrů a nebudou v něm chybět postavy s pořádně pokřivenou myslí.
Naši hlavní hrdinové už překonali traumatické události minulého dílu a vrací se pomalu k normálu. Rose se dostává do své nejlepší formy pokud jde o slovní projev, své názory prezentuje jasně a bez servítků, Asad opět hýří pořekadly s velbloudy. Na Carla se však valí katastrofa v souvislosti s dávným případem. Vzhledem ke konci bych uvítala rychle další díl.
Tempo tohoto příběhu je stejně pomalé jako doba, ve které se odehrává - covidová. Pokud jde o pointu celého případu, mám pocit určité nereálnosti. U thrillerů a detektivek se sice snažím nelpět na naprosté věrohodnosti, ale tady to na mě bohužel působí dost podivně až překombinovaně. Za mě jsou nejlepší díly ty ze začátku série.
3,5*

Jaruš7
25.06.2023 4 z 5

Audiokniha nevybočující ze zajetých kolejí stylu série.
Jen ta zasolenost je z počátku divná, ale jen do doby, než dojde na zmínku o zázraku z Knihy knih.
Je to tak trochu oškolobrt, ale důvod je patřičně silný.

Citace:" Bylo by třeba udržet ji hlavu pod vodou dřív než zakápne. Říká se zkápne, Asade. " ... zasloužit si svou vlastní špatnost. "

Další varianta pomsty.

Avila
22.06.2023 5 z 5

Opět skvělý díl série... Napínavé... skvěle napsaná zápletka.... no prostě čtivé a já už se nemůžu dočkat dalšího pokračování a doufám že bude tak super jako zatím dva poslední díly...

PaníLenka
17.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Tento díl série se ke mě dostal jako druhý hned po prvním, takže jsem trochu tápala v postavách a občas si něco musela domyslet, oddělení Q se nějak rozrostlo, ale na příběh to vliv nemělo. Byl napínavý, dobře gradovaný - ale ten konec?? Kdybych si mohla vybrat, radši bych, aby pachatel unikl než aby na Carla dopadla taková nespravedlnost. Tak kéž se to brzy vysvětlí!! A jak zmiňují někteří čtenáři, humoru by mohlo být klidně vic - aspoň stejně jako v tom mnou přečteném 1. díle.

Nunynka
03.06.2023 5 z 5

Autor opět nezklamal. Napínavé od začátku až do konce. Výborná zápletka i důvod,proč se vraždy vlastně staly. A ten konec, který vlastně pro oddělení Q nebyl ukončen,dává tušit,že další díl bude opět stát za to.

Eidalon
24.05.2023 4 z 5

Již deváté pokračování kolem oddělení Q nevyřešené případy, které Vás zavede do hluboké minulosti, jenž se prolíná se zcela zřejmou současností.

Kniha zahajuje prologem z roku 1982, dalším případem z roku 1988 a pak je čtenář vtažen do současnosti i když případ z roku 1988 je startovacím, neboť na jeho šetření a konečném nedostatečném uzavření se podílel jak Carl Morck, tak jeho šéf oddělení vražd, Marcus Jacobsen.

K znovu otevření případu vedou pochybnosti obou aktérů Carla i Marcuse a posléze se začnou objevovat další a další případy, kde je stejný modus operandi. Vždy se případy jeví jako nešťastná náhoda, vždy se jedná o oběti s pochybnou morálkou a konáním, kdy jejich smrt je spíše požehnáním pro okolní společnost, vždy se na místě činu objeví kuchyňská sůl. Jejich smrt jakoby měla připomínat zlo ve světě.

Carl a jeho tým se krok po kroku dostávají k objasnění motivu i vzorci uskutečňovaných poprav, k osobám, jenž stojí za pomyslnou boží spravedlností, odhalují motiv i význam přítomnosti soli či dat úmrtí obětí. V knize je připomenut i fenomén Covidu 19, který ještě lépe vtáhne čtenáře do děje, neboť situaci kolem zákazů či lockdownů spojených s Covidem 19 máme všichni ještě čerstvě ve své paměti.

Příběh má dramatické vyústění a otevřený konec, když sousledně s vyšetřováním se otvírá stará kauza spojená s Carlem, i když si osobně ten případ z předchozích knih již nevybavuji . . .

Klasická Olsenovka řadící se spíše k tomu lepšímu a její konec dává tušit v desáté pokračování . . . .

zimka.r
12.05.2023 5 z 5

Takhle to přece nemůže končit....kdy bude další díl? :) Opět napětí a super příběh s velbloudy :)

kyssling
06.05.2023 4 z 5

Napínavý díl, v tom Jussi nezklamal. Chybělo mě více humoru, vtípků, něco o rodinném zázemí vyšetřovatelů. Kniha končí pěkným cliffhangerem, jsem zvědav jak se s tím autor popasuje, snad to nedopadne jako též severský "Joona Linna" ...

Hkk935
05.05.2023 5 z 5

Přečtená celá série, je to opravdu skvěle čtení. Samozřejmě, že jsem celý díl doufala, že se Carlovi podaří vyřešit tu záhadu, kterou je série protkaná, ale autor si to nechal pro sebe, takže snad to bude námětem dalšího dílu. Opravdu doporučuji přečíst celou sérii, občas je něco slabší, občas něco znamenitě vyčnívá, ale jako celek hodně povedené.

Hugola
04.05.2023 5 z 5

Opět skvělý díl. Mám oddělení Q a jeho členy ráda, tak doufám, že nový díl už tu bude co nevidět!

Rozmarýna Rozm
03.05.2023 4 z 5

Po delší době jsem četla další knihu tohoto autora a nezklamala mě. Jsem zvědavá na další detektivku, jak to s Carlem dopadne.

Lka
26.04.2023 5 z 5

Audiokniha :
Další skvěly díl oddělení Q. Tentokrát se ukáže záhadná sůl v několika případech.
No, ale ten konec...

kalache
24.04.2023 5 z 5

...trochu to připomíná pohádku "Sůl nad zlato",alespoň co se hlavního atributu týká...

Terie
09.04.2023 3 z 5

Jeden z trochu slabších dílů. Ale sakra co to bylo za konec?! Pro tvoje vlastní dobro, Jussi, fakt doufám, že už pilně dopisuješ další díl!

danica6371
06.04.2023 4 z 5

Ale jako nebylo to špatné... ale hrozně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Přišlo mi to hrozně nezáživné. Snad půl knihy. Jsem zvědavá na další díl :-)

Fondis
06.04.2023 5 z 5

Tohle prostě nikdy nepřestane. Nepřestane bavit. Další pecka s touhle sympatickou partičkou...

Peťulka3
01.04.2023 5 z 5

Olsen zase nezklamal. Konec parádní. Těším se na další díl. Doufám, že bude brzo.

allebra
28.03.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, která se ke mně dostala náhodou, ve skvělém podání Igora Bareše. Jeden díl série jsem ale vynechala, takže si zřejmě přečtu později i knihu, abych navázala. Navíc se ráda vrátím k zábavným hláškám oblíbeného Asada.