Bretaňské poměry

Bretaňské poměry https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219393/bmid_bretanske-pomery-Y4n-219393.jpg 4 418 133

Případy komisaře Dupina série

První případ pro komisaře Dupina, milovníka tučňáků a kofeinu, rodilého Pařížana za trest přeloženého do Bretaně – na konec světa. V malebné pobřežní vesničce je jednoho horkého červencového rána nalezen zavražděný stařičký majitel slavného hotelu. Komisař Georges Dupin se v bretaňské letní idylce záhy dostává na stopu podivuhodného tajemství..... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Bretonische Verhältnisse , 2012

maca_t
20.08.2022 3 z 5

Povedená kniha na kterou jsem narazila v rámci doporučení na knižní výzvu - komisař Dupin pije opravdu hodně kávy:-) Klasická detektivka a tato navíc obohacena o zajímavosti z Bretaňského poloostrova. Doporučuji a ráda si přečtu i další knihy v hlavní roli s tímto komisařem.

mol378
08.08.2022 3 z 5

Příjemná pomalá prázdninová četba bez dramat, náhlých zvratů, krve, nechutností či povrchních vulgarit. Komisař není žádný superman, nikdo tam nikoho nemlátí. Bretaňské poměry jako takové popsány tak, že hledám nejlepší způsob dopravy do těch končin. Najíst se tak ústřic přímo v přístavu u břehu Atlantiku mezi místními patrioty.... Atmosféru to tedy má! Podívám se určitě po dalším dílu.

sarekaslukova
01.08.2022 4 z 5

Taková odpočinkové příjemné čtení. Děj byl rychlý, přišlo mi i bez všemožných zbytečností a počet stran rychle ubýval.

Pavlaj
08.07.2022 4 z 5

Co jiného si vzít sebou na dovolenou do Bretaně, že. Poctivá klasická detektivka, příjemné čtení. Nejsilnější stránkou jsou bretaňské reálie a atmosféra. Komisař Dupin mě trochu štval, kdybych s ním měla spolupracovat, asi by Riwal brzo vyšetřoval další vraždu.

markoj
22.06.2022 4 z 5

Mám moc ráda komisaře Maigreta a vůbec tento styl detektivek. Komisař Dupin jako by Maigretovi z oka vypadl, akorát místo kouření dýmky pije kávu . Bavilo mě to. Bretaň byla popsána tak, že mám chuť se tam co nejdřív vypravit (z toho bohužel asi nic nebude). Má to pomalý spád, ale to mi nevadí. Oddechové, příjemné čtení...

Agatha84
06.06.2022 2 z 5

V seznamu knih, které bych si přečetla ráda, byla tato poměrně dlouho. Letos jsem se pod vlivem Čtenářské výzvy odhodlala a ... Asi by se nic nestalo, kdyby se na ni v tom mém seznamu ani nedostalo. Dějová linka by možná nebyla tak zlá, kdyby jí zcela nepohřbilo zpracování. Něco tak unylého, formálního, šroubovaného aby svět pohledal :-)

"Vzala jsem si nějaké léky, nevím, jestli dokážu vést jasný, precizní rozhovor."

Robodruh
06.06.2022 4 z 5

Super detektivka, žádné přehnané násilí ani příliš mnoho (a někdy až zbytečných) zvratů. Za mě poctivá klasika. Bretaňská atmosféra mě hodně bavila, při čtení jsem cítila vůni moře, ryb, vítr... prostě jak to má být.
Ubírám jen jednu hvězdičku kvůli chybám v překladu (dokonce ve jménech hlavních aktérů!)

JanzPardubic
02.06.2022 5 z 5

Měl jsem obavu, zda dokáže německý autor do detektivky vložit tu francouzskou (ó, pardon, bretaňskou) atmosféru, která je základem výjimečnosti francouzských detektivek. A zbytečně! Bretaňské reálie a život v Concarneau jsou nejsilnější stránkou knihy. I detektivní zápletka je dostatečně zajímavá. Ačkoliv bývají první díly sérií ještě takové neusazené (než autor "vyladí" svého vyšetřovatele i směřování série), tato detektivka je zdařilá a rozhodně budu pokračovat ve čtení o komisaři Dupinovi, a hlavně o kouzelné Bretani.

petrarka72
20.05.2022 3 z 5

Příjemná klasická detektivka. Krásy Bretaně, komisař Dupin, bývalý Pařížan, který je jakoby mimochodem objevuje, případ vraždy devadesátiletého hoteliéra, rodinné tajemství s uměleckým nádechem a až nefrancouzsky zdrženlivé zachycení dramat a vášní v pozadí.

Jara.v
18.05.2022 5 z 5

Pohodová kriminálka s krásným popisem Bretaně. Bavila mě atmosféra, styl vyšetřování Dupina a jeho závislost na kofeinu. Skvělej maník a přečtu si i další pokračování.

jiri77
10.05.2022 3 z 5

Klasická detektivka ,která se odehrává v Bretaňi. Příběh se odvíjí pozvolna ,a je to celkově pohodové čtení. Možná si ještě za nějakou dobu přečtu další případy komisaře Dupina.

Eva193
02.05.2022 5 z 5

Příjemná, čtivá, pohodová, klasická detektivka. Žádné nervy drásající drama a popisy násilí. Detektiv je sympaťák, žádný životní ztroskotanec, ani nemá trauma z minulosti. Užívá si bretaňské krajiny, počasí, koloritu a jídla. Navíc má rozumné vztahy s lidmi kolem sebe. Stylem mi připomíná Colomba ;-). Vyšetřování se točí kolem rozhovorů s lidmi a "pozorováním" místa činu. Určitě moc doporučuji těm, co rádi klasiku, autor skvěle vyvážil akci a popisy. Určitě si přečtu i další knihy ze série.

Devorah
22.04.2022 4 z 5

Velmi příjemný detektivní příběh odehrávající se v Bretagni, okořeněný  humorem, venkovským koloritem a popisem místních kulinářských specialit.
Komisař Dupin, hlavní hrdina, jehož velkou vášní je dobře připravená káva, po nuceném odchodu ze snobské Paříže skončí v zapadlé, ale útulné Bretagni. Místy kniha připomíná cestopis,poznáváme krajinu, ochutnáváme jídla, noříme se do hlubin tamní historie, poznáváme Pont Aven takový, jaký býval před náporem turistů a ještě společně s komisařem stihneme vyšetřit vraždu a pomaličku odhalujeme pachatele.
Z mého pohledu jde o nadprůměrnou prózu, jejíž děj čtenáře vtáhne a pobaví.

mistrikova
19.04.2022 4 z 5

Přidávám se do zástupu těch, kteří hodnotí detektivku jako klasickou detektivku s takovým tím lehce nervózním, introvertním, bručounským detektivem, který byl z Paříže poslán do vyhnanství na francouzský venkov. A nachází zalíbení v tomto prostředí bretaňského venkova, kde se rychle střídá počasí a zároveň se pomalu rozplétá případ vraždy starého hoteliéra. Trvalo mi, než jsem se začetla, asi do 2/3 knihy, a pak nabral děj knihy spád.

castiglione
30.03.2022 3 z 5

Taková ta klasika - jako za starých dobrých časů detektivek bez přehnaného popisu násilí a drastických scén. Škoda, že v Bretani jsem zatím nebyla, ale už několik let s touto myšlenkou tak trochu laškuji :) Koneckonců pozvánka to byla naprosto dokonalá, všechna místa jsem si pečlivě poznamenala, se strýčkem Googlem i vyhledala, tak už jen vyrazit :)

Iki1
15.03.2022 4 z 5

Pohodová klasická detektivka je dobrou volbou pro čtení před spaním. Děj nepříliš spěchá, spíše volně plyne, hlavního padoucha odhadneme záhy. Komisař Dupin s námi putuje a představuje nám krásnou bretaňskou krajinu, vesničky a městečka i rázovité obyvatele. Takže jako pozvánka na dovolenou perfektní, v druhé půlce mě to začínalo štvát, neboť popisy jsou sáhodlouhé.

Blue
06.03.2022 4 z 5

Toto je klasická, v podstatě staromódní detektivka. To je plus pro ty čtenáře, kteří dávají přednost právě této variantě detektivky. Další plus je zasazení do zajímavého prostředí. Jistým mínusem pak je, že autor popisuje Bretaň tak lákavě, že by se tam člověk zajel hned podívat. Což už ale není tak jednoduché.

PetraN17
22.02.2022 4 z 5

Také se mi moc líbí poklidné plynutí děje a v průběhu řešení případů nádherně vykreslené prostředí :))

jprst
20.02.2022 4 z 5

Příjemná klasická detektivka, poklidný děj, žádné potoky krve ani šílení psychopati, naopak plynule probíhající vyšetřování doplněné rozumnými úsudky a potřebnou intuicí. Komisař Dupin se mi z počátku nejevil zrovna jako sympaťák, chvíli mi trvalo než jsem mu přišel na chuť, ale pak už tomu nechybělo vůbec nic. Úplná špice to sice není, ale více než dobré počtení rozhodně ano.

janka84
19.02.2022 5 z 5

Kdo má rád klasické detektivky , vůni kávy, croissantů a nevadí mu (krátké) popisy francouzských městeček a jejich okolí - mně vyloženě okouzlily, ten ať sáhne po téhle knížce. Nebude zklamaný. Já osobně se po jejím přečtení chystám na celou sérii.