Příliš mnoho Kateřin

od:

Příliš mnoho Kateřin

Když jste zázračné dítě, otvírá se před vámi zázračná budoucnost. Nebo ne? Colin Singleton právě maturoval, dostal kopačky od své devatenácté Kateřiny a má pocit, že jeho život skončil. Ještě že je tu jeho kamarád Hassan, který prostě žádné utápění v sebelítosti nepřipouští. Než se Colin stačí vzpamatovat, ocitne se na cestě bez cíle – a ta skončí v ospalé venkovské díře, vyznačující se jen dvěma pozoruhodnostmi: hrobem rakousko-uherského arcivévody a dívkou Lindsey. Její zásluhou Colin začne pomalu chápat, že není nutné být mladistvým géniem, abyste změnili svět......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225961/prilis-mnoho-katerin-gk0-225961.jpg 3.31293
Originální název:

An Abundance of Katherines (2006)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (292)

Přidat komentář
JustDreamer
04. července

Kniha mě vůbec neoslovila, nic ve mě nezanechala. Četla jsem všechny knihy od Greena přeložené do češtiny kromě té nejnovější a tahle se mi líbila nejméně. Povahy postav mi přišli zvláštní, děj byl dle mně o ničem. Byla bych si tu knížka nekoupila, ale třeba jen půjčila nebo tak, asi to ani nedočtu. Asi jsem po přečtení Hvězd a Papírových měst čekala něco víc. Hodně, ale opravdu hodně mi vadila ta matemtika...já v ní sice nevynikám, ale prostě mi to přišlo přehnané. A ty poznámky pod čarou...občas jsme je vynechávala. Do teď nechápu, jak si to Colin vše vypočítával, ale to je možná chyba ve mně. Nechci tvrdit, že knížka je špatná, ale ona asi nebyla stvořená pro mě:))

StephenKingje
25. června

John Green je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Proto mě tahle kniha trochu zklamala. Občas byla matematika v tomhle příběhu tak složitá, že se s tím zastínil zbytek příběhu, který byl o dost stravytelnější. Kdž však opomenu tenhle fakt, jedná se opět o velice čtivou knihu.

HODNOCENÍ:7/10

Alethea_k
24. červnaodpad!

Knize jsem dala podruhé šanci. Ani teď, ani poprvé jsem se nedostala za stranu 50. Za mě nejslabší z Greenovek a už nikdy se k ní nevrátím. Vůbec se mi text nezdál čtivý, zázračné dítě, které pomalu ale jistě přestává být dítětem, kamarádí s člověkem arabské národnosti, aniž by národnost měla význam. Už chybí jen genderová vyrovnanost...

Ivka14
05. června

Zčátek byl nuda, ale jak se to vyvíjelo dál bylo to čím dál lepší. Moc mě tam nebavilio ty zbytečné informace o matice, ale díky tomu jsem pochopila co to funkce je. Přečteno za 3 dny . Pohodová kniha

Kláraaa20
03. června

Mě se kniha mooc líbila. Oddechové čtení se zajímavým hrdinou a sympatický postavami. Také jsem se nejednou zasmála např. hláška: "Tvůj obličej on krásný jako hemeroid mě dostal. Vážně moc dobré čtení. Doporučuju.

Nikcasmej
31. května

Ze začátku mě kniha trochu nudila skrz své nadbytečné informace a mnoho matematiky. Kolem sté stránky se však vše změnilo a kniha mě začala opravdu bavit. Doporučuji. :)

Gooverka
20. května

Asi už jsem od dob knihy Hvězdy nám nepřály "vyrostla", protože tahle Greenovka mě vůbec nebavila, i když byla napsána tím typickým stylem, který mám u autora ráda. Je to taková oddechovka, která je čtivá tak akorát, nebyly mi sympatické ani postavy, ani příběh a nudil mě celý Theorem i poznámky pod čarou.

Mat_bery
12. května

No.. Kniha mě popravdě nijak moc neoslovila. Stále jsem čekal na obrovský zvrat, kterým bude Greenova kniha tradičně jedinečná. Ten ale nepřišel a kniha najednou skončila. Čekal jsem maličko víc.

Marekh
15. dubna

Kniha se mi celkově četla dobře. Rozhodně zajímavý nápad nalézt rovnici, pomocí které by se dalo vypočítat, kdo kopačky dává a kdo kopačky dostává a jak se bude vyvíjet vztah dvou lidí. Nevzpomínám si, že bych někdy četl knihu s tímto námětem.

V knize nalezneme hodně matematického povídání, rovnic a grafů, což může některé čtenáře otravovat, kteří nemají rádi matematiku. Patřím k těm, které matematika příliš neoslovila, nicméně obdivuji všechny lidi, kteří matematice rozumí, takže jsem fandil Colinovi, aby vytvořil TEORÉM, který bude platný pro všechny Kateřiny. :)

Kniha mne také nutila zamyslet se nad tím, že je vhodné, aby člověk něco užitečného dělal pro sebe, aby nestál na místě. Zpočátku se to může zdát pohodlné, ale časem asi každý dojde k závěru, že chce v něčem vynikat, být nějak užitečný..

Bylo by zajímavé, kdybychom si mohli spočítat pomocí rovnice, jestli si budeme s naším partnerem rozumět a jak dlouho nám vztah vydrží. V knize se uvádí, že byla publikována kniha MATEMATIKA LÁSKY. Ale v otázkách lásky asi nepomohou žádné rovnice. Život je nepředvídatelný. :) :) :)

V knize se vyskytuje také hodně poznámek pod čarou, což může některé čtenáře vyrušovat od čtení. Poznámek pod čarou mohlo být méně.

V knize se mi líbil i dodatek, ve kterém Daniel Biss - kamarád od J. Greena, vysvětluje matematické funkce a podstatu TEORÉMU, který vytvořil Colin Singleton.

Citáty, které mne oslovily:

Colin byl přesvědčený, že na světě se vyskytují přesně dva druhy lidí: ti, co kopačky dávají, a ti, co je dostávají. Spousta lidí tvrdí, že dělá oboje, ale ti vůbec nechápou, oč jde. Člověk je předurčený k jednomu, nebo ke druhému osudu. Ti, kdo kopačky dávají, nemusejí lámat srdce vždycky, stejně jako ti, kdo kopačky dostávají, nemusejí vždycky zlomené srdce mít. Ale všichni mají nějakou tendenci.

Blondebookdevil
26. března

Po prvních 20 stranách jsem myslela, že to vážně vyhodím z okna. Hassanovy poznámky nebyly vůbec vtipné a Colinova genialita nebyla vůbec zajímavá. O čem to vlastně bylo? Donutila jsem se ji dočíst a kupodivu rychle, a to jenom kvůli výzvě - protože Young adult fakt není pro mě. A Green už vůbec ne.

hnilda3
24. března

No... Moc mě to nebavilo. Nápad je to zajímavý, ale zpracování mě moc nezaujalo. A chvílemi mě ty matematické řeči fakt nebavily (a to mám matiku ráda). A ty poznámky pod čarou, achjo. Četla jsem na čtečce, takže pořád překlikávání na poznámku, pak zpátky... A občas mě i naštvalo, jaká je v poznámce blbost...

JitulHa
18. března

Opravdu jsem zpočátku nevěděla, co mám od knihy čekat. Už ten název vyzníval poněkud zvláštně, přiznám se, že jsem přemýšlela, jestli se nejedná zase o nějakou z autorových metafor, ale ne, John to myslel přesně tak, jak to napsal, protože těch Kateřin se v knize vyskytovalo skutečně mnoho. A aby toho nebylo málo všechny tyhle jmenovkyně, daly hlavnímu hrdinovi, jinak geniálnímu mladíkovi Colinovi košem. V příběhu je proto spousta matematiky, přesmyček a nebyl by to snad Green, aby tu Colinovu pověstnou genialitu a bezbřehou inteligenci nějakým povedeným způsobem ještě více nepřiblížil. Tudíž je v knize pěkný kopec poznámek pod čarou, které jsou dosti vypečené, poučné a neskutečně mě bavily. Zkrátka parádně trhlá knížka!

JmenujiSeZuzla
19. února

Z okolí mi na tuto knihu chodily skvělé ohlasy, když jsem ale zjistila jak špatně je kniha hodnocená, byla jsem zaskočená. S mírnou nejistotou jsem se do četní pustila. Celkově bych knihu asi nebrala moc vážně. Kdybychom se totiž opravdu zamysleli na Colinovým problémem, měl by skončit na psychiatrii. Podvědomě vyhledávat Kateřiny, vlastně už jen do počtu a jakási porucha ohledně navazování kontaktů s lidmi, jiného jména než je Kateřina, je šílené. To mi ze začátku právě vadilo. Nemohla jsem knize přijít na kloub, pořád jsem přemýšlela, jak je kniha postavená na absurdním podmětu a že se to nedá číst. Další část knihy mě vyvedla z omylu. Začala jsem vnímat takovéto typické Greenovské psaní. Ty skrytá slova mezi řádky a jak mnoho věcí nebylo řečených, ale přitom si je autor myslel a chtěl aby na ně přišli je ti, co pozorně čtou. Dále skvělý nápad se zakomponováním matematiky. Já ji nikdy moc nepochopila, ale je skvělé jak si opět John Green s knihou vyhrál a jen tak ji neodflákl. Z jeho vysvětlivek jsem ji i pochopila. Příběh samotný mě ničím extra nepřekvapil, líbila se mi spíše ta druhá část, kde se něco konečně dělo a bylo tam spousta vtipných narážek, které prostě zbožňuju. Nesměly chybět citátky a ty hluboké inteligentní myšlenky, jež je skvělé číst a vytváří mi takový ten klid v duši. Kniha je asi podprůměr (ale Johnův), ale nezklamala mě.
P.S - Hassan byl skvělá postava

teri1003
14. února

Mě osobně knížka nenadchla :/ Normálně jsem s knizkama od Greena spokojená ale teď musím říct že zklamání. Do čtení jsem se musela opravdu nutit. Pozitivní jsou na tom poznámky kde se dozvíte nějaké zajímavosti (např. Kde se nachází největší dřevěný kostel na světě) + mi od začátku byla sympatická postava Lindsey. Nejlépe bych hodnotila 2 a půl hvězdičky.

Torino
14. února

S knihami Johna Greena mám problém. Ne vždy mě baví, ne vždy mě baví od začátku a ne vždy mě baví do konce. Tady mě bavil začátek, nudil prostředek a celkem překvapil konec. Jak já to vidím, děj této knihy je slabší. Ale myslím si, že o děj tady nejde, podobně jako v jiných knihách od JG. Podle mě je tady nutné číst mezi řádky. Nebo si počkat na poslední kapitolu, která se odehrává v jeskyni, kde jsou některé zajímavé myšlenky řečeny přímo. Například, že často děláme věci jen proto, aby to nějak vypadalo na oko. Že se nám více líbí představa budoucnosti, než realita samotná. Že každý chce něčím být, něčeho dosáhnou a pak se jen honíme životem za něčím, co nám ve skutečnosti nepřinese ani pocit štěstí, ani pocit být někým. A také je tu zmíněná myšlenka pomoci druhým - když to není obří velepomoc, tak se nám to zdá málo, ale ve skutečnosti i malá pomoc se počítá a udělá lidi šťastnými. Za tyhle myšlenky si kniha 3 hvězdy zaslouží.

skautkapuding
06. února

Kniha se mi líbila. Je to jiný druh čtení. Nemusí se nad tím tolik přemýšlet, i když je to hodně o matematice, kterou jsem tam celkem chápala. Myslím, že je to tu stejné jak u papírových měst. Málo kdo pochopí, co tím autor chtěl vyjádřit.

VeronikaMaresov
04. února

Hezká knížka, dobře se čte.

Neami2
01. února

Nejsem zastánce odkládání knih, ale tohle je třetí kniha, za celý můj život, kterou jsem musela odložit nedočtenou. Přečetla jsem Hledání Aljašky a Hvězdy nám nepřály, ale buď jsem "vyrostla" z tohoto literárního žánru nebo autorovi došel dech. Děj nikde, zápletka nikde, jenom debata nad Kateřinami a nad matematikou.

Julinka679
29. ledna

Na mě tam opravdu bylo "Příliš mnoho Kateřin" a občas jsem se mezi nimi nemohla zorientovat (to těmi Kateřinami). Colin je jinak velmi chytrý kluk, který má velký problém se jménem Kateřina (jelikož s nimi "prostě musí" chodit). Byl zázračné dítě a dnes je z něj génius. Má nejlepšího přítele Hassana (u kterého jsem na začátku knížky říkala "Proboha proč se s tím Colinem baví?!") ale jejich přátelství funguje bezchybně a mě to od všech pochybností odradilo.
Když je Colin víceméně na dně tak Hassana napadne jet na výlet, což by byl velice dobrý nápad nebýt dívky jménem Lindsey...
Za mě dobrý průměr, kniha se četla dobře (skoro jedním dechem) ale rozhodně není jednou z nejlepších.

Vakalik
25. lednaodpad!

Naprostý literární brak. Jediné, co lze pochválit je reklama na tuto knihu.

Emily483
19. ledna

Za mě teda nic moc. :(

Hermiona8703
05. lednaodpad!

Totální propadák. Knihu jsem odložila a to jsem ani nebyla v polovině. Příběh o klukovi, který chodil jenom s Kateřinama a pak se zamiluje do nějaké, která se tak nejmenuje....No pardon, ale to bych opravdu nehodnotila jako bestseller.

_Peprmintka_
03. ledna

Jednu hvězdu dávám jen díky nápadu zahrnout do příběhu matematiku, dále pro zálibu hlavní postavy v pátrání se po posledních větách lidí před smrtí a úchylce na Kateřiny. Nápady zajímavé. Jinak samotná kniha naprosto nudná, ubíjející a vůbec... nijaká. Čím to je, že mě poslední dobou knihy s červeným přebalem jen zklamávají? První Erebos, Eldest, teď tohle. Asi nějaká prokletá barva.

Anastazie0810
02. ledna

Pro mě zatím nejslabší kniha od J.G. Líbili se mi jeho poznámky pod čarou. Pro mě je matematika stejně nepochopitelná jako "láska" jako taková. Takže kombinace obou byla dost matoucí. Stejně však dávám 3* , protože právě tím, že byla kniha tak zvláštní se mi i celkem líbila a moc dobře se četla.

Sablu
14.12.2017

Bála jsem se, jaké Kateřiny budou, ale musím říct, že mě mile překvapily. Líbili se mi poznámky pod čarou, líbila se mi matematika v lásce. Bylo to nezvyklé a pro mě prostě osvěžující, mílé a mělo to příjemný konec.

nelly2712
12.11.2017

není to klasicka JOhn Greenovka, hodne lidi od ni asi cekalo neco jineho ale me se libila. V ramci teenagerskych knih rozhodne jedna z inteligentnejsich

knihařka2
27.10.2017

JG mě jako autor zklamal a možná je to i tím, že že všech stran slyším jen samou chválu a tak asi od jeho knih čekám hrozné zázraky. Bohužel jsou to takové young adult oddechovky co mě svou hlavní dějovou linkou moc nenadchly. Nicméně všechny ty fakty okolo jsou zajímavé a baví mě, že se tak dozvím něco navíc. Navíc nádherný červený přebal se v knihovně krásně vyjímá.

Liana
15.10.2017

Skvelé. Veľmi ma kniha bavila.

Kacule88
15.10.2017

Do knížky jsem se pustila i přes některé špatné recenze.
Nelituju.

Kika28
07.10.2017

Knížku jsem četla někdy na začátku roku, ale moc mě nebavila. Přišlo mi že některé věci tam jsou hodně rozepsané a zbytečné. Nedávno jsem četla knížku Papírová města a ta mě o hodně víc bavila.