Dobrodružství Sherlocka Holmese

Dobrodružství Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12731/dobrodruzstvi-sherlocka-holmese-12731.jpg 5 769 90

Tato kniha přináší první nadílku Doylových povídek o slavném detektivovi. Původně vycházely v letech 1891–1892 a my je vydali o 105 let (nebo 26) později do doby zcela jiné, odlišné tempem, morálkou i typem zločinů. Byly však ty staré zlaté časy skutečně tak zlaté? Holmes a Watson o tom vědí své. Pro nás však kouzlo té doby zůstává nezměněno. Nuže, vzhůru do zamlžených ulic, na kvetoucí vřesoviště. Pojďme, pojďme již. ... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Jota

The Adventures of Sherlock Holmes , 1892

mskamila
30.03.2022 5 z 5

Moc se mi líbily příběhy známého detektiva. Každý byl zajímavý a napínavý jediné co mě mrzelo je ze doktor nebyl moc nápomocen přišlo mi ze je tam jen jako vypravěč ale nijak jinak příběhu neprospíval. Jinak to byli moc pěkné zápletky vyřešené báječným dědičnou smyslem Sherlocka Holmese.

Kakho-Oto
13.03.2022 4 z 5

Spíše jen průměrné či mírně nadprůměrné příběhy s Holmesem a Wattsonem. V tomto vydání (2021) je celkem devět povídek, jako nejlepší z nich hodnotím Strakatý pás, následují Záhada Boscombského údolí, Stříbrný lysáček a Berylová korunka. Nejméně se mi líbily Makléřův úředník a Spolek ryšavců. Celkové hodnocení: mírně nad 70 %, tj. slabší čtyři hvězdy.

cukrovka
24.01.2022 5 z 5

Detektivní klasika. Dvanáct příběhů plných zajímavých zápletek a skvělé Holmesovi dedukce. A samozřejmě nemůže chybět Watson, který nám jednotlivé Holmesovo případy vypráví. Super příjemné čtení.

Pája961
15.12.2021 4 z 5

Skvělé, jako vždycky!

Blahorodi
03.11.2021 4 z 5

Ke čtení Holmese mě to nikdy netáhlo, ale po přečtení Nápadů čtenáře detektivek jsem nemohl jinak. A byl jsem v mnohém překvapen. Holmes si spoustu poznatků nechává pro sebe, aby mohl zazářit na konci (nejčastěji tak, že do děje vstoupí a nastraží past). Detektivky jsou často spíše takovou intelektuální křížovkou, než že by šlo o budování napětí (i na to někdy dojde, a je vypsané celkem slušně). Snad každý příběh začíná poměrně dlouhým vyprávěním svědka či „oběti“. Dost případů se vyřeší nějak bokem, nikoli předáním zákonu. Jsem rád, že jsem se ke čtení nakonec odhodlal, byly to velmi příjemné chvíle, kratší povídky mi seděly víc, jedna před spaním je naprostý ideál :)

Trudi806
03.11.2021 4 z 5

Klasika někdy znamená nuda, ale tady u Holmese to určitě neplatí. Dobře pobaví, není vždycky potřeba mrtvolu rozkrájet na dvacet kousků a naaranžovat do zajímavých tvarů nebo rozvést po půlce světa, aby to byla dobrá detektivka. Jenom u těch kratších je celkem danej mustr, dlouhý vyprávění, Holmes ví, Holmes jedná, Holmes vysvětlí. Ale zasy ty kratší příběhy baví víc.

petrarka72
28.10.2021 3 z 5

Nejsem si jistá, jestli jde skutečně o nejznámější případy - osobně si z dřívějška pamatuji jen Strakatý pás (protože hororová atmosféra), Berylovou korunku (protože případ státního významu), Spolek ryšavců (protože lehce absurdní a hodně vtipné řešení) a Stříbrného lysáčka (protože případ ala Dick Francis v 19. století); Záhada Boscombského údolí, Ohyzdný žebrák, Makléřův úředník, Musgraveský rituál ani Námořní smlouva mi nic neříkaly; na druhé straně - těžko se mohu považovat za znalce. Nicméně případy známé i neznámé se četly dobře, Sherlockova tajemnost a Watsonova oddanost jsou dvě strany jedné mince napětí a originality, suchý styl tu a tam vyvažuje neméně suchý anglický humor. Dvě výtky - 1. ani jednou Moriarty, 2. množství překlepů ruší (a záměna jména hned na první stránce - to jako vážně?).

antonin0999
18.10.2021 4 z 5

Nechtěl bych být Watsonův pacient, ale to nic nemění na tom, že tyto krátké detektivní povídky jsou nesmírně osvěžující. Důvtipné, nadčasové a nenáročné čtení, které inspirovalo mnohé.

IXOXI
11.07.2021 4 z 5

Co dodat nového k nejznámějšímu detektivovi? V použitém přídavném jménu už je vše obsaženo. Při čtení knihy jsem si na mnoho zápletek vzpomněl, možná ze školy, možná z některého z mnoha filmů, seriálů … Je v tom trochu problém, po pár povídkách jsou i ty neznámá najednou snadno předvídatelné, čímž se vytrácí prvek překvapení a náš génius vypadá jako kdokoliv jiný s obdivovatelem v podobě doktora. Viktoriánskou Anglii mám v knihách moc rád, ale Charles Dickens ji popsal lépe. Při hodnocení jsem byl dost na vážkách, dnes se jedná o průměrné dílo, které v minulosti formovalo celý žánr. Nakonec jsem se rozhodl v hodnocení trochu přidat za celkový přínos, ale dnes již Sherlock nepůsobí nedostižně jako tomu pravděpodobně bylo v minulosti.

RoseDadas
05.06.2021 4 z 5

4,5*
V románech může čtenář s hrdiny strávit více času, povídky si svým krátkým rozsahem čtenářovo srdce získávají obtížně, musí umět oslovit a zaujmou a přinést nějakou pointu. Žánr povídky mě bavil vždy, takže je asi více než zřejmé, že jsem si čtení této knihy náležitě užila, navíc s postavami, které patří mezi mé oblíbence už několik let.

Sabča92
04.06.2021 4 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese jsem vyhlížela opravdu netrpělivě. Poté, co kniha konečně vyšla ale přišlo jedno zklamání. Anotace slibovala, že se v knize objeví i jedna z nejznámějších povídek Skandál v Čechách, ale bohužel v knize není. Celá kniha obsahuje 9 povídek z různých období.
Jednotlivé povídky mají kolem dvaceti stran a ukazují detektiva v jeho plné síle. Ale i když se mi kniha líbila, nemohu vynechat i jednu výtku. Samotné kapitoly byly nesmírně krátké a já si k jednotlivým případům nemohla udělat jakoukoliv cestu. S odstupem času si beztak nevybavím, o čem která povídka byla. Mně osobně se z Dobrodružství Sherlocka Holmese nejvíce líbily tři povídky. Berylová korunka vypráví o bankéři, kterému je přes noc poničená vzácná korunka. Všechny indicie ukazují na jeho syna. Dále Strakatý pás, který vypráví o mladé ženě sirotě, které nečekaně zemřela její sestra dvojče a tím záhady nekončí. Ohyzdný žebrák je ženě, která se obrací na Sherlocka s pomocí nalezení jejího ztraceného manžela. Nenašlo se ani jeho tělo, tudíž se nemůže vyšetřovat ani vražda. Celkově tato povídka pro mě byla asi top one a byla jsem hodně zvědavá, co se z případu vyvrbí.

konicekbily
30.05.2021 5 z 5

Dvanáct povídek proslulého autora vyprávěných doktorem Watsonem o skvělých výkonech vzdělaného a o mistrné dedukci Sherlocka Holmese mi udělalo radost. Autorův styl, pokud ho očekávám, bez zbytečných odboček a vat, mě dokáže připoutat i k opakovanému přečtení jeho díla.

MarqueeMoon
17.05.2021 5 z 5

Pri máloktorej knihe si tak odpočiniem ako pri Sherlockovi Holmesovi. Každá poviedka ma dokázala vtiahnuť a bola minimálne dobrá, niektoré, ako napríklad Páska samá škvrna, Mechanikov palec, Liga červenovlasých či Belasý Karbunkul boli vynikajúce. Odporúčam sa pohodlne usadiť, ideálne vonku, spraviť si dobrú kávu alebo ešte lepšie, naliať víno a dávkovať tak dve až tri poviedky denne v závislosti od spotreby daného nápoja. Najlepšie po práci, no keď je možnosť, kľudne aj počas nej.

Ran
16.05.2021 4 z 5

Styl psaní byl výborný a měl příjemné tempo. Příběhy byly výborně vypointované a zápletky velmi dobře napsané a umístěné. Postavy a jejich charaktery byly velmi dobře napsané. I když tu nebyl žádný velký vývoj v osobnosti postav, tak to vůbec nepusobilo staticky a bylo to naopak konzistentní a hezky plynulé.

ozzak
04.04.2021 5 z 5

geniální detektiv Sherlock Holmes a jeho přítel doktor Watson

mia.com
20.03.2021 5 z 5

Dalsi kniha s mym oblibenym detektivnim hrdinou. Ac je starsiho vydani, styl psani mi vubec nevadil. Jelikoz to jsou kratsi pribehy, dej vzdy rychle ubihal a byla jsem pokazde napjata, jak to dopadne.

Pavlnka
12.02.2021 4 z 5

Asi jsem se moc těšila. Vybrala
jsem si ji z kvůli výzvě a nostalgií.

Kontryhelka
26.01.2021 5 z 5

Krásné, čtivé a vynikající. Ostatně jako všechny knihy o geniálním Sherlockovi.

Jerry H
15.01.2021 5 z 5

No tak co dodat, Sherlock si řeší co nejvíce zamotané příběhy dle vlastní jednoduché logické dedukce. Musí si co nejvíce zaměstnat mozek, aby nespadl do toho svého drogového deliria. Je to vlastně takový samouk, který je chytřejší než celý Scotland Yard a to se mi na něm líbí.

ellescorpio
06.01.2021 5 z 5

Pro mě velké překvapení. Trochu jsem se bála, že to bude psané starším jazykem a četlo se to jedna báseň, neskutečně vtipné, nadčasové, opravdu jsem si to užila a určitě si přečtu ještě nějakého dalšího Sherlocka.