Irská kráska

Irská kráska https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350098/bmid_irska-kraska-pribeh-gracelin-o-mall-nFu-350098.jpg 4 214 86

Gracelin byla už jako patnáctiletá provdána za anglického šlechtice a navzdory těžkým časům i manželově krutosti se snažila být dobrou ženou a matkou dědice. Ovšem její duch nebyl nikdy zlomen. V dobách hladu pomáhá potřebným, za politických bouří pomáhá irským rebelům včetně vlastního bratra... a stále nosí v srdci to největší tajemství, které hrozí zničit vše, za co celý život bojovala.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Gracelin O'Malley , 2001

ritz
28.11.2019 5 z 5

Velmi čtivě napsaná knížka o zajímavém období irských dějin.

sabca1520
23.11.2019 4 z 5

Některé pasáže byly šíleně dlouhé, ale zas asi potřebné k pochopení děje a té doby celkově. Super kniha. Četla se snadno

Jessybelle
02.11.2019 5 z 5

Váhala jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami... Kniha mi dala to, co jsem chtěla: příběh hlavně o Irsku, rozhodně realistický, o ženě, se kterou se život nemazlil, o soudržnosti rodiny, a co by byl příběh bez lásky...
Téma je neokoukané. Těším se na pokračování...

Ludus75
21.09.2019 4 z 5

Silný, neotřelý příběh, autorka si našla fascinující téma, které nenechává čtenáře chvíli vydechnout. V průběhu čteni jsem se však nemohla zbavit pocitu, že tomu stále něco chybí, nějaká jiskra, která by to celé zažehla a vyburcovala tak, jak by si to příběh zasloužil. Emocionálně je příběh silný a prakticky poslední třetinu tečou slzy bez přestání, zasloužilo by si to výstižnější styl vyprávění i větší rozpracování příběhu... na konci mi bylo lito, že z tak silného tématu autorka nevykresala celý potenciál. I tak vřele doporučuji ostatním čtenářům jako velmi zajímavou knihu.

MimiNinaFuraha
11.09.2019 3 z 5

Jako nebylo to špatné. Ale znova to už číst asi nemusím. Konec se mi nějak táhnul.

ivulka15
19.08.2019 5 z 5

Tato kniha se mi strašně moc líbila. Nemyslím si,že si někdo v dnešní době vůbec dokáže představit takové životní podmínky. A už jsem strašně zvědavá co bude dál.

JessieEx
13.08.2019 5 z 5

K této knížce jsem od začátku přistupovala jinak, protože Irsko je moje srdeční záležitost, takže teď nebudu vůbec objektivní. Stejně mám ale pocit, že jsem četla jinou knihu, než spousta dalších komentujících - několikrát tady padlo slovo červená knihovna a to tedy vůbec nechápu. Červená knihovna je označení pro romantické a milostné příběhy většinou se odehrávající v atraktivním prostředí... V Irské krásce je brakem maximálně tak ten název. Jediná milostná zápletka zabírá asi tak dvě strany ze zbylých 460 a co se týče prostředí... Irsko, ač krásná země, je i nesmírně kruté. V 19.století to nebylo jen o nehostinných přírodních podmínkách ale i o ničivé britské nadvládě. Divím se, že když jsem dočetla do konce, v Irsku ještě vůbec zůstali nějací přeživší... Bylo to moc smutné, už od první stránky, a knížku jsem fakt celou probrečela.
Jediné drobné vytknutí je docela špatná psychologii postav i citové vykreslení. Jako bychom se k příběhu dostali z druhé ruky, autorka děj a chování postav spíš jen konstatuje. Graciny pocity nám zůstaly víceméně zastřeny a proto jsem měla trochu problém se do hlavní postavy vžít. 4,5*

eva3992
09.08.2019 4 z 5

Příběh o Gracelin, se kterou se život nemazlí a staví před ní jednu výzvu za druhou.
Jako malá přišla o matku a její otec se uzavřel do sebe. Díky babičce se stala odvážnou dívkou.
V 15-ti letech ji otec domluvil svatbu s bohatým zemanem. Tak se vesnická dívka dostane do vyšší společnosti, kde to nebude mít jednoduché a manželovi se její chování nebude líbit.
Gracelin však nikdy nezapomene na to, kdo je a odkud pochází.
Román se odehrává kolem roku 1840, kdy bylo Irsko zneužíváno Anglií, trápil ho hladomor a nemoci. Spousta lidí v té době zemřelo, celé vesnice byly zničeny. Ti šťastnější mohli emigrovat do Ameriky.
Velice silný příběh, který zasáhne Vaše srdce.

katitek
29.07.2019 4 z 5

Na začátku knihy jsem se trochu přemlouvala, zda pokračovat ve čtení či ne. Bylo to velice utahané, ale šlo o cca 40 stran. Příběh dostal nakonec docela dobrý spád, ačkoli místy byly některé pasáže možná zbytečně rozebrané (např.rodinné vazby sousedé). Nicméně jsem očekávala romantiku a krutost a surovost příběhu mě místy až překvapila. Není to oddechovka, ale ve finále jsem se od knihy nedokázala odtrhnout.
Vadilo mi, že v knize jsou chyby v letech dětí a hrdinů - možná se zamotal překlad, možná autorka nebo možná já, ale měla jsem pocit, že např.Mary Kate měla mít v určité pasáži minimálně o rok více.

mariva
19.07.2019 3 z 5

Knížka rozhodně není červená knihovna, na mě působila až hodně drsně. Že byl život irského lidu těžký a spousta Irů odcházela za lepším životem do Ameriky, to jsem věděla, ale že to bylo až tak hrozné, to jsem netušila. Knížka opravdu podrobně popisuje drsný život Irů v období hladomoru i krutost Angličanů. Někdy je tam až moc politiky a náboženství, takže se kniha nečte právě lehce. Určitě to není odpočinková četba, ale i tak jsem zvědavá na další díly a další osudy Grace.

Mandlevest
06.07.2019 5 z 5

Hrdost irského lidu v poutavě vyprávěném příběhu, jehož středobodem je silná hrdinka Gracelyn, jejíž nelehký život sledujeme od dívčích let. Líbilo se mi to moc, už mám z knihovny i druhý díl a těším se na další osudy hrdinů této knihy.

eva-lupen
03.06.2019 3 z 5

Knížka na první dojem působí jako červená knihovna, ale ve výsledku je tam víc mrtvých než lásky. Začátek je trochu nezáživný, ale člověk se zase něco dozví o zvycích té doby, což je vlastně fajn.
Je fakt, že hlavní hrdinka působí trochu nevěrohodně, ale když se nadto člověk povznese, tak příběh není špatný. Je to prostě historický román, který má lidem trochu přiblížit Irské dějiny a k tomu holt patří i politika a náboženství.
Jdu na druhý díl, tak jsem zvědavá, jak se to vyvine.

Janca007
02.06.2019 4 z 5

Zajímavý příběh, zajímavé si uvědomit, co všechno člověk může prožít a přesto je schopný dál žít.

ave55
23.05.2019 3 z 5

Příběh hezký, ale za mně hodně pánbíčkaření a politikaření.

aginecka
14.05.2019 4 z 5

Ano, je to červené knihovna, ale fakt, že se příběh Gracelin odehrává právě v Irsku, to pro mě plně kompenzuje. Drsný život chudých lidí na jednom z nejkrásnějších míst světa s trochou dobového kontextu, ideální kombinace nejen pro zamračené dny!

zdehan
06.05.2019

Kniha se mi líbila mám rada Irsko a už se těším na druhy díl.

Kerberos
24.04.2019 4 z 5

O Irsku čtu ráda,lidé to tam neměli lehké a proto odjížděli do Ameriky.Příběh sice zavání romantikou i přeze všechny útrapy,kterými hlavní hrdinka prochází.Určitě si přečtu i druhý díl.

cérka
23.04.2019 3 z 5

Irská kráska = na jedné straně drsná krása přírody, na té druhé člověk neustále se potýkající s nepřízní osudu a drsnými dějinami.
Jelikož mě příběh Gracelin, její rodiny a blízkých zcela nepohltil (a já knihu často odkládala) přemýšlela jsem nad tím proč tomu tak je. Částečně to bylo hlavní hrdinkou, která vše přežila, zařídila a vždy dokázala ještě ukázat morální sílu, i když všichni kolem umírali. Částečně zde na mě, na pozadí milostného příběhu, číhalo až
moc politiky a revoluce.
V žádném případě nezpochybňuji krutý osud všech Irských občanů a neomlouvám Angličany, jen se ztotožňuji s komentářem "Zuzana08".
Kniha si určitě zaslouží 3,5*. Wou se nekonalo, ale druhý díl už mám doma.

raty
23.04.2019 4 z 5

Příběh irské dívky Gracelin v opravdu kruté a nelehké době. Z popisu poměrů v její milované rodné zemi mrazí.

hankapimi
22.04.2019 4 z 5

Irská kráska mapuje těžké období nadvlády Angličanů v Irsku, hladomor a útěk zbídačených Irů za živobytím přes moře do Ameriky. Toto nelehké období poroby zůstává i po i po staletích jako vykřičník v srdcích všech Irů a tak není divu, že jsou až do dneška vůči Angličanům tak ostražití a opatrní...