Irská kráska

Irská kráska https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350098/bmid_irska-kraska-pribeh-gracelin-o-mall-nFu-350098.jpg 4 214 86

Gracelin byla už jako patnáctiletá provdána za anglického šlechtice a navzdory těžkým časům i manželově krutosti se snažila být dobrou ženou a matkou dědice. Ovšem její duch nebyl nikdy zlomen. V dobách hladu pomáhá potřebným, za politických bouří pomáhá irským rebelům včetně vlastního bratra... a stále nosí v srdci to největší tajemství, které hrozí zničit vše, za co celý život bojovala.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Gracelin O'Malley , 2001

broskev28
27.06.2021 4 z 5

Naše čtenářky Irsko a knihy s ním spojené cíleně vyhledávají, takže nákup této trilogie byl téměř povinností.
Ale rozhodně nelituju, protože je to příjemná četba. Sice mi bylo zatěžko věřit, že na irském venkově žili v té době samí rozvážní a rozumní, často dokonce vzdělaní a čtoucí farmáři, ale proč ne - představa je to krásná. Podobně dokonalá byla rodina Grace, maminkou počínaje, přes otce, bratra Seana a dalšího bratra i s jeho ženou. Naštěstí to trochu kompenzovalo Morganovo příbuzenstvo . . .
Anglickoirské vztahy zřejmě odpovídají tehdejší realitě, s mírnou nadsázkou by asi bylo možné považovat Irsko za jednu z prvních anglických kolonií. Těžký život nájemců půdy, nemožnost si ji koupit a hlavně velký "bramborový" hladomor, tohle vše vedlo nakonec k masivní emigraci obyvatel, což asi bude náplní druhého dílu. Už se těším na další osudy Grace v Novém světě.
Takže mě nejvíce oslovil komentář kasavubu, děkuju.

"Ale to, že najdete tu pravou, ještě neznamená, že ji dostanete. Bůh možná otevře dveře, ale nezůstane tam stát a nebude je držet otevřené navěky."

Evaho73
29.04.2021 4 z 5

K prečítaniu Irskej krásky ma navnadila skvelá anotácia, pozitívne referencie a moja slabosť pre historické romány.
Nemôžem povedať, že ma táto realistická rozprávka nezaujala, ale...
Určite sa mi páčilo spracovanie, kde autorka zaujímavo približuje Írsko počas 40. rokoch 20. storočia, kde ľudia umierajú dôsledkom hladomoru,  nákazlivých chorôb alebo vzbury. Upútali ma i veľkolepé opisy írskej kultúry, tradícií alebo prírody.
Zadrheľ bol asi v tom, že všetky postavy si odo mňa držali odstup, "nepustili si ma k telu", v dôsledku čoho som sa úplne nedokázala  stotožniť s ich pocitmi, názormi alebo konaním.
Po dočítaní cítim akési vutorné prázdno a možno rozpačitý pocit, ktoré ma však zatiaľ neodradili od čítania ďalšieho dielu.

Toňula
01.04.2021

Zajímavý historický román zasazený do temného období irských dějin. Hrdinové jsou silné osobnosti, obzvlášť Grace je pozoruhodnou ženou, která docela předběhla svou dobu. Už se těším na pokračování.

Han-nah
28.03.2021 5 z 5

Nádherný román, kterým nás provází mladičká Gracelin. I když je tam láska, jako taková, více mě zaujala historie života Irů v této nelehké době, kdy byli pod nadvládou Angličanů. Jejich soudržnost, jak k rodinnám, tak hlavně láska a hrdost ke své vlasti . O život bojují s nemocemi, hladomorem, kdo může, opouští Irsko a odplouvá za lepším životem do Ameriky, ale se slovy na rtech " Kdybychom se se svými blízkými setkali v Irsku a v lepších časech."
Trochu mimo knihu. Jak se asi cítí v dnešní době Angličané, kdy jejich města okupují přistěhovalci a žijí si tam na jejich úkor. V Anglii jsou už 4 miliony muslimů, z nichž 75% nepracuje, ale ti na rozdíl od vykořisťovaných Irů dostávají v dnešní době sociální dávky.

LaBobule
23.01.2021 5 z 5

Skvela kniha, mela vse - romantiku, dobrodruzstvi, napeti. Postava Grace byla dokonala.

pip11
21.12.2020 5 z 5

Gracelinin příběh byl vážně skvělý. Nejde o nic veselého, celou knihou se nese nekonečné utrpení a hladomor, ale je to nesmírně čtivé a poutavé. Irská kráska je srdcervoucí a strhující příběh.

juliesze
03.12.2020 4 z 5

Krásný historický román, který se vrací mnohem dál, než do 20. století. Neskutečný popis událostí Irska, hladomoru a detailního života na mě působil tak, že jsem měla pocit, že se proháním po kopcích a polích s hlavními hrdinami, sedám s nima k večeři a procházím útrapami hladomoru. Atmosféra doby je podaná velmi čtivě, zajímavě a děj se netočí pouze kolem pocitů nebo nezajímvých popisů okolí. Autorce se povedl opravdu mistrovský kousek a Grace je vykreslena zcela představitelně, jako by to byla vaše kamarádka. Hvězdičku ubírám jenom za to, že do první poloviny knihy jsem se trošku nutila, ale pak se to zlomilo a začlo to být skutečně velmi napínavé.

niknikita
28.10.2020 5 z 5

Nahlédla jsem do silné a nezlomné duše krásné Gracelin a poznala otřesnou část historie Irska. Strhující a velice poutavé vyprávění.

ADE138
02.09.2020 4 z 5

Podle obálky a anotace jsem očekávala nenáročný historický románek. Byla jsem příjemně překvapená, o této neradostné stránce irských dějin jsem měla jen povrchní znalosti.

kasavubu
17.08.2020 4 z 5

Moc pěkný příběh, sice poněkud předvidatelný a pro někoho možná i trochu kýčovitý, ale mně to v tomto případě vůbec nevadilo. Obdivuju autorku, jakou si dala práci s nastudováním irských reálií poloviny 19. století. Popis hladomoru byl hodně naturalistický. Pokračování příběhu si určitě nenechám ujít, jsem zvědavá, jakým směrem se bude příběh ubírat.

hzd
02.08.2020 5 z 5

Krásná knížka těším se na pokračování.

Pavlaj
01.08.2020 4 z 5

Místy jsem byla při čtení rozpačitá, ale nakonec asi docela dobrý. Popis běžného života v 19. století a odbojového hnutí proti Anglii byl fascinující od začátku, natožpak po příchodu největšího irského hladomoru. Příběh byl takový nějaký - nevím. Střídá se tu zamilovaná romantika s drsnou realitou, jakoby si autorka nemohla vybrat, jestli píše syrový historický román anebo román pro ženy. A ve výsledku je to takový hybrid mezi obojím.

Anett525
20.07.2020 4 z 5

Jsem z knihy taková rozpačitá. Příběh celkem pěkný, člověk se dozví něco o historii Irska. Chvilkami jsem knihu hltala, chvilkami jsem se těšila,až kapitola skončí. Jsem zvědavá, jaký bude další díl.

ANDY28
07.07.2020 5 z 5

To byla jízda!

harena
18.06.2020 5 z 5

Rozhodně ano. Strhující, překrásný a poutavý příběh není jen o irské krásce, jak nám to naznačuje titulek knihy, je to mnohem zajímavější příběh o životě v Irsku, kdy zhruba od roku 1840 začala doba velkého hladu, hrozného umírání, krutosti a utrpení. Irové na svých polích měli většinou jenom brambory, málokdo si pěstoval i zeleninu a choval domácí zvířata. Když plíseň nebo škůdci zničili pole, nejen že neměli farmáři co jíst, neměli ani na zaplacení daní Angličanům a v tom případě byli vyhnáni ze svého domova a jejich chudé domky byly zbourány. Do této hodně drsné doby je zasazen krásný příběh lásky Grace a Morgana, příběh smutný, ale přesto plný naděje a touhy po lepším a svobodnějším životě. Krásné a strhující čtení o lásce, o obětavosti a o životě v Irsku pod nadvládou Angličanů do roku 1847. Moc pěkné.

EvikU.
18.04.2020 5 z 5

Bože můj to zase byla kniha! Já jsem u ní snad ani nedýchala a jen obracela stránku za stránkou. Tak živě všechno utrpení popsáno, že ač čerstvě po jídle jsem cítila sucho v puse a hlad a žízeň. Miluju historické knihy takhle bravurně napsaný. Člověk by neměl zapomínat na děsy, které se děli ať už v naší zemi nebo někde jinde. No co Vám budu dlouho psát. Tuhle knihu jistojistě doporučuji, jdu si přečíst další komentáře, protože zásadně nejdřív píšu svůj komentář a až pak si čtu ostatní. Za prvé proto, protože někteří lidi i když nevědomky spoilerují. No a pak hned na další díl.

Miretti
09.03.2020 4 z 5

Občas se ráda zatoulám k románům pro ženy. Tento byl ale spíše o bídě a utrpení irského lidu nežli o pravé lásce až za hrob. Tu naše hrdinka Grace, doufám, najde v dalších dílech této série. Určitě si někdy ráda přečtu její pokračování .

TaLu
03.03.2020 5 z 5

Pokud někdo čeká ženský román, bude možná zklamán. Pokud by někdo očekával historická encyklopedická fakta o dějinách Irska bude zřejmě zklamán také. Ten, kdo při otevření knihy neočekává nic, dostane poutavý, strhující příběh zasazený do hrůzné doby hladomoru v Irsku, kdy chudoba přerostla v bídu, epidemie a smrt doslova na každém kroku. Uprostřed děje, ve kterém ztráty všech blízkých jsou denní zkušeností tisíců lidí, se vine jako červená pevná nit samotný příběh Gracelin, přes její poměrně šťastné dětství, nevydařené manželství, až k životní lásce. S úžasem jsem obracela strany a žasla, že tváří tvář tomu všemu, si lidé dokázali uchovat naději, pevnou víru a mnohdy i vzpřímenou hlavu. Obdivuhodné. Nepředstavitelné. A velmi emotivní. Vyhledám si informace o Irsku té doby. Doporučuji.

Gibis
24.01.2020 5 z 5

Srdceryvný příběh z Irska z období Velkého irského hladomoru, při kterém zemřelo podle odhadů téměř jeden a půl milionů lidí, ať už hlady, nebo následkem nemocí provázejících těžkou podvýživu. Hlavní hrdinkou je statečná Grace O'Malleyová, jejíž příběh sledujeme od útlého dětství a na konci se s ní loučíme při odjezdu z Irska jako s devatenáctiletou ženou, která za svůj život prožila a ztratila víc, než by jeden dokázal unést.
Moc hezké čtení a těším se na pokračování.

1v8na
08.12.2019 3 z 5

Líbí se mi koncept historického románu, který mapuje a popisuje život hlavní hrdinky od jejího dětství.
Oceňuji i realističnost příběhu.
S čím jsem však já osobně měla šílený problém, byly popisné pasáže - přišly mi zdlouhavé a natažené, měla jsem problém se do nich začíst a tím pádem prožít knihu, respektive příběh naplno.
Moc tomu nedodaly ani dlouhé kapitoly.