Příběh akvamarínu

Příběh akvamarínu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508480/bmid_pribeh-akvamarinu-8Tc-508480.jpg 4 189 70

Jak daleká cesta vede k tomu, kdo je nám nejblíž? Rutinní život Jasmíny, která bydlí s matkou a marně hledá práci, může změnit snad jen zázrak. Je jím příchod Oskara, který se přistěhuje do její blízkosti, nebo tajemný Joachim, který tvrdí, že pochází z roku 1836? Historie dřevařské kolonie v Lomné je pro Jasmínu zajímavější než nepříznivá realita, v níž se musí vyrovnat s vážnou nemocí. Nemůže ovšem věčně snít, je potřeba postavit se k osudu čelem, otevřít srdce a hrát s rozdanými kartami.... celý text

Kniholenka9
25.09.2023 5 z 5

Příběh mě velmi mile překvapil i přes to, že jsem čekala něco jiného. Jasmíně do života jako blesk z čistého nebe vstoupí závažné onemocnění. Dokáže se s ním vyrovnat sama? Pomůže jí její nový soused Oskar nebo tajemný muž z minulosti Joachim, který tvrdí, že přišel z roku 1836? V knize jsou krásně popsané historické události v Lomné i uvěřitelné cestování časem. Jedná se o romantickou knihu se špetkou fantasy a za mě jí mohu doporučit.

marketa0872
17.09.2023 5 z 5

Jak moc dokáže nevyléčitelná nemoc ovlivnit naše štěstí? Může být jen hůř a nebo snad ještě lépe než bylo? Jak moc naše štěstí dokáže ovlivnit nenaplněná láska? Je osud až tak silným hráčem, ze dokáže proplést minulost s přítomností?

Na Příběh akvamarínu jsem netrpělivě čekala, po přečtení Příběhu slunečnice jsem byla velmi zvědavá i na tento román. A čekání se vyplatilo, opět mi paní Bláhová přinesla krásný čtecí zážitek.

Na romantické knihy jsem nikdy nebyla, ovšem u této knihy jsem si romantiku užívala. Propojení mimulosti s přítomností, to jak každá z postav řešila trable své doby a zároveň si našli pro sebe pochopení, to jak se seznamovali a hledali se navzájem. Nebudu lhát a přiznám, že konec knihy jsem probrečela a musela si dávat přestávky, jelikoz jsem přes slzy ani nedokázala číst. Kniha ve mě otevřela jakási emocionální stavidla.

Dalším nezapomenutelným zážitkem bylo číst o krásách okolí Horní Lomné a Jablunkova, stejně tak číst o jejich historii.

Knihu doporučuji všem :) Ať uz romantickým duším, cestovatelům v čase ale i všem, co by se chtěli dozvědět více o nemoci zvané roztroušená skleróza. Tato kniha si opravdu zaslouží vaši pozornost :)

Monuschka
15.09.2023 5 z 5

Nádherný příběh, kde čas hraje svou roli. Téma cestování časem z minulosti do přítomnosti či naopak je mé nejoblíbenější.
Příběh je krásně čtivý a ani jsem nemusela v žádném případě zpětně listovat, zda-li jsem zrovna v přítomnosti či minulosti, jak se v některých knihách občas ztrácím.
Hmm, musím přiznat, že více jsem fandila Joachimovi než Oskarovi a konec jsem si přála jiný, než jak se nakonec příběh vyvinul. Nicméně i tak se mi kniha velmi líbila a přijímám jej celý tak, jak jej autorka zpracovala. Knihu jsem si opravdu užila.
Četla jsem v rámci knižní štafety.

josska
05.09.2023 5 z 5

Kniha se mě moc líbila,dvě časové roviny,láska,nemoc,osudové zvraty,napětí,vše jsem v knize našla.Je napsaná krásnou češtinou,a do tech míst,bych se šla nejradši hned podívat.Kniha má i krásnou obálku,moc se mě líbil Doslov,něco málo o autorce ....
protože modrá prý otevírá brány k vlastní duši....

lucie.svobodova
31.08.2023 5 z 5

Od skvělé autorky jsem četla Příběh slunečnice a hned po dočtení jsem věděla jedno - musím si přečíst i Příběh akvamarínu!
A pozooor - překvapení taky rozhodně nezklamal..
Mně se prostě líbí, jak Miriam píše připadám si, jak když jsem s těmi postavami v knize i já.

Opět se nám zde prolínají dvě dějové linky - minulost a současnost a možná i nějaká ta cesta časem? Co myslíte - je to možné?

Ze začátku jsem si nemohla úplně najít cestu k hlavní hrdince - Jasmíně - přišla mi jako tichá, nudná, neprůbojná asociálka, která se nechává vyživovat maminkou, u které bydlí.
V průběhu knihy však došlo k zásadní změně. K jaké? A proč?
To už si musíš zjistit sám, takže honem - naběhni na internet, kupuj a čti, budeš to mít přečtené hned, jinak tě to totiž nenechá .

Moc se mi líbil autorčin popis míst, do kterých je příběh zasazen. Stejně tak obdivuji přecházení dnešní mluvy do mluvy původní a užití polských frází .

V knize nebude chybět láska, ale ani závažné téma a tady se člověk zastaví, zamyslí se a dojde mu, že zdraví je to nejcennější, co může mít.

Takže za mě opět velké díky a těším se na další knižní závislost doufám, že již brzy

cornetka
28.08.2023 3 z 5

Tahle kniha mě bavila méně než Příběh slunečnice, byl na mě moc nereálný. Ale líbilo se mi tam několik hezkých myšlenek o životě.

šikulka111
21.08.2023

Příběh je o lásce, cestování a o zlé nemoci.
Jasmína je mladá dívka, která je spíš doma. Do společnosti nechodí a je samotářka.
Jednoho dne potká v kostele muže, který přišel z minulosti. Žil o skoro 200 let dřív. Sice je to záhada, ale na konci nás čeká vysvětlení.
A jak se tak poznávali a povídali si, tak se zamilovali.
Jenže Jasmína zjistila že je nemocná, a aby neskončila jako její kamarádka Dáša, tak se přestěhuje aby přišla na jiné myšlenky, a začne nový život.
Jestli do jejího život vstoupí znovu nějaký muž to si přečtěte
Kniha je skvělá, propracovaná. Bavila mě minulost i přítomnost.
Její čtení si užijete.

Vlasta71
20.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem přečetla za jediný den. Byla moc čtivá.
Líbilo se mi střídání z roku 1833 a současnosti.
Jasmína mně z kraje přišla jako líná holčina, která se nechá živit svojí maminkou. Ale jak šel příběh stala se silnou bojovníci s roztroušenou sklerózou a dala si život do pořádku.
Zajímavé bylo putování Joachima časem a poutavé vyprávění o historii Lomné.
No a nakonec Oskar,- ten snad Jasmínu přesvědčí o tom, že ne každý uteče před onemocněním a starostmi.
Děkuji moc autorce Miriam Bláhové.

Airelle
06.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Od některých knih nemám žádná očekávání a dám ryze na svůj dojem z obálky. Příběh Akvamarínu mě upoutal a když jsem zahlédla, že se na ní pořádá štafeta, tak jsem se rovnou přihlásila.

Než jsem se probojovala hromadou štafet, co jsem měla doma, chvilku to trvalo, ale nakonec došla řada i na tuhle krásnou knihu.

Zprvu mě překvapila linka s Joachimem, ale časem jsem si i na něj zvykla. Kdo mi lezl na nervy byla samotná hlavní hrdinka Jasmína. Vlivem výchovy své matky je hodně neprůbojná, ze všech konfliktů předem vycouvá, když je nějaká nepříjemná situace, tak uteče. Na to, že jí přes dvacet, je to celkem neprůbojná a velmi asociální žena.

V průběhu knihy se začne proměňovat, ať už vlivem Joachima nebo nemoci, která u ní propukla. Nevyzpytatelná nemoc jí nejdřív přináší jen samá negativa, ale nakonec jí donutí změnit celý svůj život, a postavit se za své sny.

Musím vyzdvihnout, jak si autorka pohrála s vývojem postav, v některých knihách k němu dochází opravdu nahodile, kdežto tady k němu docházelo zcela realisticky a pozvolně. Nesmím zapomenout na jazykovou stylizaci, která mě hřála na duši. Autorka krásně přecházela ze současného jazyka do polštiny a mluvy 19.století.

Jen tedy, a to už jsem psala, trochu víc propracovat ty romantické scény, tam mi to trošku přišlo, jak u nás doma šup, šup a je hotovo. Vy mě znáte, a tak víte, jak to myslím. Sama bych je nenapsala lépe.

Moc děkuji @terkin_knizny_svet za uspořádání štafety a @miriamblahova za věnování knihy do štafety. A já už se jdu pustit do Příběhu slunečnice, který už tady na mě doslova volá z krabice!

@freya_zlaskykpribehum

Marekh
05.08.2023 5 z 5

Hlavní postavou je JASMÍNA (22 let), která bydlí se svou mamkou. Jasmína hledá práci. Umí vařit a péct a také se ráda stará o zahradu. Do jejího života přijdou 2 muži OSCAR, které se přistěhuje do její blízkosti a JOACHIM, kterého potká v kostele a který tvrdí, že přišel z roku 1836. Jasmína onemocní vážnou nemocí. O jakou nemoc se jedná se už dočtete v tomto románu.

Kapitoly se střídají z pohledu ze současnosti a z minulosti. Líbilo se mi, že autorka zasadila příběh do Jablunkova a do Horní Lomné. Tyto lokality mám rád a mimo jiné jsem se dozvěděl nové informace o těchto místech. Navštívil jsem Kostel Povýšení sv. Kříže v Horní Lomné a také studánku s léčivou vodou.

V knize nalezneme romantiku a cestování časem. Kniha se mi líbila. Časem si přečtu knihu PŘÍBĚH SLUNEČNICE.

Kniha má pěkný přebal.

terryaknihy
30.07.2023 5 z 5

Nebudu lhát, určitá nadpřirozená špetka ve formě cestování Joachima skrz kříž mě zprvu hodně překvapila. Při čtení dál jsem ale znovu začala poznávat autorčin citlivý styl psaní, který postupně dávkuje různé emoce a člověk si postavy v příběhu zamiluje. Jasmína byla zpočátku celkem zakřiknutá a tichá dívka, ale její vývoj jako postavy se mi na celé knize líbil ze všeho nejvíc.
Autorka se ve své knize věnuje i určité nemoci a jelikož se mého okolí lehce dotýká, jsem velmi ráda, že se v jí v knize věnuje a přibližuje ji tak dalším lidem.
Příběh se line dvěmi dějovými linkami, které se nám v určité chvíli propojí. V minulosti je nám přiblížena Lomná a její dřevařská kolonie v roce 1836 a poté máme linku současnosti. Oceňuji autorčin hezký výklad těžké minulosti, aniž bych se cítila při čtení přehlcená historickými událostmi. Naopak se mi líbilo určité nářečí a poznávání nových slov :).

katpas76
22.07.2023

(SPOILER) Na Příběh akvamarínu jsem se těšila, protože před rokem se mi moc líbila autorčina prvotina Příběh slunečnice.
Co se týče stylu a jazykové vyspělosti, nemám co vytknout. Snad jen, že mi chyběla kreativní přirovnání, na která si z Příběhu slunečnice dobře pamatuji a která jsem v akvamarínu postrádala.
Spojení historie a současnosti mi také přišlo zajímavé a obohacující.

Co mi ale celou dobu hodně vadilo, byla ona fantasy linka. V úvodu knihy mi vadila natolik, že jsem ji chtěla odložit. Fyzické setkání osoby ze současnosti a osoby z počátku 19. století mi nedávalo smysl a knihu házelo žánrově někam, kde jsem ji nechtěla mít a kam mi nezapadala. Postupné sbližování Jasmíny s Joachimem, jejich časté (a pro mě nevysvětlitelné) schůzky a nakonec i jejich milování v trávě mi vadily.
Ač byl milostný vztah hezky vykreslený, emoce hluboké a uvěřitelné, tak propojení dvou časových pásem jsem nedávala.

Po dočtení celé knihy jsem se opravdu hluboce zamyslela a upřímně nevím, jak ji zhodnotit?! Protože byla čtivá, rozhodně velmi originální, příběh plaché Jasmíny s těžkou nemocí vážný, přitom realistický a pak Joachim, který přichází do naší doby skrze kříž ?!

Hvězdami pro tentokrát nehodnotím.

mnohoknih
06.07.2023 4 z 5

Pár stránek a tolik informací ve velmi líbivém příběhu. Jasmína mi na začátku trochu lezla na nervy svým uťápnutým žitím. Pak jí ale do života začali lézt noví lidé a nové situace a Jasmína tim prošla skvěle a uvěřitelně. I ten nádech tajemna do příběhu dobře zapadl. Plus trochu romantiky z toho dělá výborné letní čtení.

BlueberryMuffin
24.06.2023 5 z 5

Za mě obrovský skok od Slunečnice, kterou jsem od autorky četla jako první směrem k lepšímu! :) Už jsem opravdu zvědavá na další počiny a jen houšť. Navzdory spojení s vážnějším tématem skvělá oddechovka se zajímavými fakty z historie a současná a historická linka krásně propojená. Až mi to, co se odehraje na konci, připadá v podstatě geniální. :)

Annannas
18.06.2023 4 z 5

Autora umí poutavě psát, příběh dobře plynul, ale Slunečnice byla pro mě rozhodně lepší.

Gabusza
17.06.2023 5 z 5

Nádherný příběh o lásce, cestování o bojování s vážnou nemocí si vás získá.
Příběh je psaný opravdu s láskou, s láskou k druhým, o uvědomění si, že zdraví je to nejcenější co máme.

Moc se mi líbila časová osa o skoro 200 let zpět a to pouto mezi Jasmínou a Joachimem bylo neskutečně krásné. A popisování historie Jablunkova a Lomné si mě teda získalo a možná si udělám výlet :)
Autorce děkuji, bylo to čtivé, procítěně napsáno, neskutečně jsem si příběh užila, a nic krásnějšího nečetla.

miska.misule
10.06.2023 5 z 5

Miluji knížky, ve kterých se dozvídám něco nového, a do Příběhu akvamarínu autorka zvládla naprosto bravurně zakomponovat pro mě novou a fascinující část historie.
Jasmína byla moc sympatická hrdinka, která to v životě neměla jednoduché, chovala se adekvátně svému věku a získala si mě svými filmovými narážkami.
Vřele doporučuji všem :-)

SladkaK
08.06.2023 4 z 5

Líbilo se mi, jak autorka skvěle vystihla impulzivní chování mladé dívky. Leckdy mi Jasmína lezla na nervy, což je u dvacetiletých dívek zcela normální. Historické informace o Lomné příběh vyzdvihly a obohatily můj život. Jen uvěřitelnost lásky mezi hlavní hrdinkou a Joachimem zaostávala. Myšlenky o něm mi přišly studené a vzdálené. Za to s druhým možným husband materiálem to probublávalo od začátku mnohem více. Sečteno podtrženo - v této knize najdete velmi příjemné letní čtivo se vším všudy - láska, drama, obohacující informace, koitus i velmi povedené literární vyvrcholení příběhu.

Mátová
27.05.2023 5 z 5

Příjemný romantický příběh, trošku fantasy, ale ne moc. Oceňuji velmi informace o nemoci (máme ji v rodině a že se informace o ní objeví v literatuře i s řešením je určitě velké plus. Bavil mě i dotek historie a informace o Lomné a těžkém životě v té době. Moc se mi to líbilo, byť pro mě byla kniha oddychovějšího rázu.

knizni.taurus
22.05.2023 5 z 5

Knihy českých autorů nevyhledávám nijak zvlášť, ale ani se jim nebráním. No a za mě to byla bomba.

Co mě zaujalo ještě před přečtením první strany byly dvě věci. Tou první bylo propletení historie a současnosti, tedy takový fantasy prvek a tou druhou bylo prostředí Lomné, které je mi hodně blízké. To fantasy propojení s historickou částí bylo za mě moc pěkné, časové linky se hezky doplňovaly a hodně se mi zamlouval ten kontrast rozdílné doby. Romantická linka byla milá, taková opravdová a vlastně i trochu smutná.

Každopádně to co se stane ve 13 kapitole pro mě byl pro mě šok a a zůstala jsem s pusou dokořán (i když možná kdybych četla anotace, tak by mě to překvapilo méně :D). Bylo skvělé, že se autorka věnovala i závažnějším tématům.

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů - současnost je vyprávěna Jasmínou a strasti doby minulé zase Joachimem. Musím říct, že obě hlavní postavy mi sedly. Jejich vzájemná podpora byla opravdu kouzelná, přestože si Joachim nesl velký šrám na srdci a Jasmína se musela vyrovnat se zákeřným strašákem, tak oba svůj osud nakonec vzali do svých rukou.

Celkově mi příběh přišel hodně lidský, odvážný a zajímavý. Je to příběh o hledání sama sebe, vyrovnání se s jakýmikoli problémy, o přátelství, lásce, strastech současných i minulých atd.

Jazyk je tady moc pěkný. Nenajdete tady jen češtinu, ale i nářečí a pár polských slovíček. Mluva byla přizpůsobena dané době, což bylo hodně příjemné. Jsem ráda, že to nebylo jen odvyprávěno bez této přidané hodnoty.

Za mě to bylo skvělé. Takový příběh ze života s kouskem magie v podobě cestování časem. :)

láska tajemství romantika české romány romány pro ženy

Miriam Blahová
česká, 1989