Predtucha

Predtucha https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293321/bmid_predtucha-z8p-293321.jpg 3 1138 335

Za poviedku Predtucha získala Gyllian Flynnová Cenu Edgara Allana Poea a navyše ju vyhlásili za najlepšiu poviedku roku 2015. Napísala ju na požiadanie Georgea R.R. Martina do jeho antológie Podvodníci. To potvrdilo, že Gyllian Flynnová bezpochyby patrí k osvedčeným a zároveň k najsvojráznejším predstaviteľom modernej americkej prózy. Mladá Nerdy to už v detstve mala veľmi ťažké, so svojou matkou chodila po žobraní. Ale vie sa obracať v živote, živí sa sexuálnymi službami a jasnovidectvom. Pokladá sa za skúsenú pozorovateľku a znalkyňu ľudského správania. Až kým za ňou nepríde Susan Burkeová, vystrašená a presvedčená, že jej viktoriánsky dom a nevlastného syna posadol zlý duch. Nerdy jej sľúbi, že bude navštevovať jej honosné sídlo, aby odtiaľ vypudila nedobré sily. Ženie ju najmä vidina balíka peňazí. Do mátožnej atmosféry v dome podozrivo zapadá Miles, Susanin nevlastný syn s agresívnymi sklonmi a zvrátenou obrazotvornosťou. Zakrátko sa medzi chlapcom, jeho nevlastnou matkou a rozprávačkou príbehu rozpúta neľútostný zápas.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Grownup , 2014

Mišulka331996
05.05.2018 4 z 5

Povídka mi špatná nepřišla, konec byl zvlášní, ale to je prostě Flynnová. Za mě příjemné čtení na půl hodinky, když se potřebujete odreagovat :).

Mark.
02.05.2018 2 z 5

Povídka mne nenadchla. Viděla bych to spíše na elektronickou formu a ne aby to vyšlo knižně, obzvlášť v takovéto ceně.
Nudila jsem se, nebyla ani hororová. Mé představy se velmi lišily.

daza.dt
30.04.2018 1 z 5

Za moji osobu - obrovské zklamání. Velký reklamní boom v knihkupectví - nakonec jsem ráda, že jsem si ji nekoupila, ale jen půjčila v knihovně. Rozhodně nedoporučuji!

happy-smile
30.04.2018 4 z 5

Velmi zajímavá povídka, pro mě první setkání s Gillian Flynn. Autorka začala docela netradičně příběhem sexuální pracovnice, pokračovala falešnou kartářkou a nakonec z toho byl nervy drásající thriller. Na konci si s ními Gillian zahrála a ukázala, že umí čtenáři pěkně pomotat hlavu tak, že vůbec neví, co, jak a proč. Mě to skvěle navnadilo a jdu se pustit do nějakých dalších jejích knížek.

cat5
26.04.2018 1 z 5

Bohužel to nejhezčí na knížce je její vzhled... Jsem docela zklamaná.

Evina74
25.04.2018 3 z 5

Za mě dobrý - hororová povídka je sice dost silné označení, ale pobavila jsem se.

ailleen
20.04.2018 odpad!

Nesmysl.

Dixinka
12.04.2018 4 z 5

Nic moc. Čekala jsem víc, ale zase to takový odpad nebyl.

Alena_S
06.04.2018 3 z 5

Tak nevím. Stavíme atmosféru, dobré, někam směřujeme, nevíme kam, najednou "Jedeme na výlet!" Oukej, možná lepší, než představit si tu krásku v nesnázích v kulisách gotického hororu a říkat jí přitom AnčaDlaňovka :)
Na jedno od autorky nadále marně čekám: Kdy přijde nějaká sympatická, nebo aspoň snesitelná postava...

invisible
04.04.2018 3 z 5

No podle mě to není mistrovská hororová povídka, jak říká anotace. Neni to ani horor. Ale na 20 minut do vany to byla fajn knížka.

kululinka
03.04.2018 2 z 5

No tak tohle se vážně nepovedlo. Od autorky Zmizelé jsem čekala přece jen něco víc. Ze začátku se to rozjíždělo slušně, námět dobrý, ale ten konec....to je jako co? Přijde mi to, že autorka sama nevěděla co dál, tak to splácala páté přes deváté a radši ukončila. Pro mě obrovské zklamání a o to horší, že jsem si to dobrovolně koupila :-(

Danilla
02.04.2018 1 z 5

Ještě ze má kniha tak málo stran, jinak bych jí ani nedočetla. Prvky hororu kniha absolutně postrádala, děj nic moc a konec byl hodně chaotický, zě jsem se v něm ztrácela. Tuto knihu si znovu určitě nepřečtu.

Kira128
02.04.2018 2 z 5

Jak to jen říct? Ze začátku jsem myslela, že to hodně rychle zavřu, protože mi to asi způsobilo trauma (nebo já nevím co). Měla to být hororová povídka a já se ptám na jediné: Kde přesně to byl horor? Možná tak ten začátek a drobná porce duchařiny.
Ještě že jsem si Skvrnu nekoupila a jen si ji vypůjčila z knihovny, něco takového bych ve své domácí knihovně asi nestrpěla.
A co se týče celého zmatku při rozuzlování... to bylo tak chaotické, že jsem se málem ztratila v tom, co se vlastně stalo a co ještě ne.
Bylo to krátké, takže jsem se na závěr dostala rychle. Číst se to dalo, ale valný dojem to na mě neudělalo. Od světového bestselleru bych čekala víc.
Jedním slovem - divné.

Nikkaa
25.03.2018 1 z 5

Opravdu?vůbec nechápu...ale přečíst se to dalo,ještě že jsem to dostala darem nikdy bych si to nekoupila...

EvieS
17.03.2018 1 z 5

Hororová povídka? Někdo asi musel prohodit obal od opravdové hororové povídky a dát ho této. Jinak si to co jsem přečetla nedokážu vysvětlit. Ještě že to má tak málo stránek. Vyhozené peníze a ztráta času. Jedna hvězdička za to, že se od půlky začlo dít něco zajímavého.

Kamienkova33
15.03.2018 5 z 5

G. Flynn nesklamala ani v žánri poviedky, túto autorku mám veľmi rada a krátky príbeh mal všetko, čo hororová poviedka má mať - napätie, spád a trochu duchárčiny.

Cryptkeeper
13.03.2018 3 z 5

Malinkatý,svižný příběh. Pěkně se to četlo,jen ve finále,kdy jsem knihu dočetl a zaklapl jsem si uvědomil,že v ní vlatsně nic převratného nebylo. Žádnou extra porci strachu ani mrazení mi nedala,každopádně jako minipříběh obstojné;)

syslomil
09.03.2018 4 z 5

Pěkná povídka, ale podle anotace jsem čekala více rozvinuté téma strašení v domě (kvůli němu jsem si vlastně knížku půjčila). Navíc to má otevřený konec. Která teorie byla ta správná? :-(

kaja3190
06.03.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale moc jsem nepochopila ten konec.

Peršanka
06.03.2018 5 z 5

Bezvaaa!! Ani slovo navíc, a přesto tak syté.